Noc oživlých mrtvol

• Austrálie

George A. Romero's Night of the Living Dead

Horor / Mysteriózní

USA, 1968, 96 min

Černobílá klasika, která dokáže vyděsit i otrlejšího diváka a je úplně prvním filmem o oživlých mrtvolách od George A.Romera. Příběh o Barbaře, která přijde o svého bratra na hřbitově po útoku oživlé zombie a následně se schová do opuštěné farmy, patří bezesporu k těm nejpovedenějším, i když o maličko víc se mi líbí verze z roku 1990. Barevná verze této černobílé klasiky již vyšla na DVD:)(27.8.2007)

Rozpočet $114,000Tržby USA $12,000,000Tržby Celosvetovo $30,000,000║ Režisér George A. Romero a začiatok jeho zombickej ságy ani lepšie nemohol začať. V podstate z jednoduchého príbehu vystaval ponurú drámu o vzťahoch ľudí zajatých v dome ohrozujúceho hladnými zombíkmi. Práve týmto filmom sa vytvorila základná stavba pre rozvoj tohto horrorového subžánru, kde ožívajú mŕtvy. Tento žáner prežíva až dodnes a stále má čo ponúknuť, aj keď prechádza občas nejakými menšími úpravami. Najlepšie na tom je že aj samotný Romero dnes už označovaní ako otec zombii žánru, stále prispieva a obohacuje to čo pred desiatkami rokov začal. Naposledy sa zaskvel skvelým doplneným ságy v podobe Denníka mŕtvych . K jeho zombii prvotine ešte dodám, že už vtedy sa dokázal pohrať dosť slušne z trikmi, maskami a strihom a tak nám prináša miestami brutálne scény plné násilia, napätia a krvi. /80%/(12.1.2008)

„Už si po teba idú, Barbara.“ Pravdepodobne jeden z najlepších hororov svetovej kinematografie, ktorým mladučký Romero ukázal, že ak začínajúci filmár rapce na malý rozpočet, je amatér a mal by radšej variť polievku pre sociálne slabšie vrstvy. Krásny čierno-biely obraz, jedinečná atmosféra, bravúrna práca so svetlom/tmou/šerom, v čase premiéry šokujúci scenár (Afroameričan ako titulný hrdina napríklad) a pôsobivá výprava sychravých jesenných lesov, s množstvom legendárnych scén (úvod na zvečerievajúcom sa cintoríne). Bravo. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/149186/Noc-zivych-mrtvych-1968-100.html Cinematik 2007(22.1.2005)

Na svou dobu velice pokrokový film, který tehdejším nepřipraveným divákům musel přivodit skutečnou hrůzu. A co teprve ten závěr. Dnes pochopitelně už část působivosti ztratil, přesto má místo v dějinách jisté.(28.7.2004)

Night of the Living Dead jsem paradoxně viděl z Romerova zombie seriálu jako poslední, a musím teda říci, že svůj debut se mu zatím překonat nepodařilo. Je pravda, že některé momenty už dnes působí trochu směšně, stejně tak jako chování postav, ale svou atmosféru film stále má (půlnoční projekce mu jistě pomohla). Moc se mi líbilo, že hrdinové získávali informace z televizního a rádiového vysílání - připadalo mi to dost reálné a vzpomněl jsem si při tom na povodně z roku 2002, kdy jsme čekali na nejnovější zprávy stejně nedočkavě jako oni. Vyzdvihnout se musí závěr, ten se totiž opravdu povedl (ačkoli má své logické mezery). Horror movie of the Year(30.11.2008)

• - V záběru, kdy Ben (Duane Jones) příjíždí do domu autem, mu zombie rozbijí obě přední světla. Později, když se snaží doplnit nádrž, jsou ale světla nepoškozená. (Kroup4)

• - Anketou Bravo "The 100 Scariest Movie Moments" byl film zařazen na deváté místo. (Chatterer)

• - Ve scéně, kdy Cooperovi, Tom (Keith Wayne) a Judy (Judith Ridley) vběhnou do domu a probíhá rozhovor, si můžeme všimnout mizející a znovu se objevující skvrny od potu na Tomově (Keith Wayne) tričku. (Kroup4)