Noc oživlých mrtvol

• Austrálie

George A. Romero's Night of the Living Dead

Horor / Mysteriózní

USA, 1968, 96 min

„Už si po teba idú, Barbara.“ Pravdepodobne jeden z najlepších hororov svetovej kinematografie, ktorým mladučký Romero ukázal, že ak začínajúci filmár rapce na malý rozpočet, je amatér a mal by radšej variť polievku pre sociálne slabšie vrstvy. Krásny čierno-biely obraz, jedinečná atmosféra, bravúrna práca so svetlom/tmou/šerom, v čase premiéry šokujúci scenár (Afroameričan ako titulný hrdina napríklad) a pôsobivá výprava sychravých jesenných lesov, s množstvom legendárnych scén (úvod na zvečerievajúcom sa cintoríne). Bravo. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/149186/Noc-zivych-mrtvych-1968-100.html Cinematik 2007(22.1.2005)

Gooorrre!!! To je moc pěkné masíčko, jen co je pravda. Přesně takhle má vypadat brutální horror, málo keců, rovnou pěkně na věc. Útulný hřbitůvek, bratříček a sestřička přijíždějí plakat na tatínkův hrobeček, když tu... they´re coming to get you, Judi! Pánové i dámy, co divně chodí a mají to už nějaký ten pátek za sebou, si chtějí odpočinout od hrobního pohodlíčka a vyrážejí na špacír mezi živé... "Noc oživlých mrtvol", to je především parádní atmosféra od první vteřiny, výborná kamera, atmosferická hudba a patřičně poamatérštělé herecké výkony, které tomu dávají šmrnc. Prostě kulťák se vším všudy. Přesně ten druh filmu, kterému se říká "žánrotvorný". S odstupem těch let přeci jen místy trochu vlažně plynoucí, ale v každé vteřině expresivní stylizací připomínající éru němého filmu. Čili nejen koukatelné, ale dokonce strhující. Lepší horror brutálního ražení aby člověk pohledal. Tak bacha, aby vás při příští návštěvě krchova nepoboskal nebožtík...(28.3.2004)

Pocit hrůzy a ohrožení, atmosféra strachu z toho, co je venku i napětí mezi těmi, co jsou vevnitř - vše je skvěle navozeno + navíc film působí docela autenticky - černobílý obraz, dokumentární kamera, neherci. Jeden z významných hororových milníků.(27.7.2003)

Byl jsem mile překvapen, protože tento snímek očividně opravdu nestárne. Atmosféra strachu byla občas přímo hmatatelná, a stylová akční kamera musela být na tehdejší dobu také menší revolucí. Postavy nebyly zase tak ploché, jak by se na první pohled mohlo zdát: nejlepší byli bezpochyby snaživý černoch a šokovaná krásná blondýnka, prostě jsem jim to zbaštil. Romero natočil velmi dobrý horor, a to už taak dávno. Nutno podotknout, že všemu ještě nasadil korunu hutný konec.(29.3.2009)

Vynikající horor z doby, kdy ještě k vybudování atmosféry, hrůzy, strachu a děsu nebylo zapotřebí hektolitrů krve a desítek "lekaček". Od samého začátku má Noc oživlých mrtvol spád a ačkoliv mrtvoly vypadají na dnešní poměry až příliš normálně (až moc živě), tak děsivost tomuto počinu upřít nelze. Skvělé herecké výkony hlavních hrdinů, klaustrofobní prostředí a mysterióznost samotného námětu, to vše mě vede k plnému počtu hvězdiček.(5.4.2015)

• - Když se scénáristi rozhodli napsat film o zombie, tak přemýšleli, čím by mohli ještě více šokovat lidi. Dohodli se na kanibalismu. (Chatterer)

• - Jedním z reklamních taháků Walter Reade Organization na tento film byla pojistka na 50,000 dolarů. Pro případ, kdyby někdo umřel během promítání na infarkt. (Chatterer)

• - William S. Hinzman a Karl Hardman byli jedni z investorů filmu (každý investoval 300 dolarů) a zahráli si i malé role. Další investor byl řezník, který poskytl krev a vnitřnosti. (Chatterer)