Děj filmu tvoří příběh paní Zdislavy z Lemberka, o níž vypovídají legendy jako o hluboce věřící ženě s léčitelským darem, která se plně obětovala službě nemocným a trpícím bližním. Tvůrci filmu se soustřeďují na posledních sedm let hrdinčina života. Zdislava, která podle historických pramenů žila jen krátce (pravděpodobně v letech 1220–1252), však zanechala v srdcích a v paměti lidí nesmazatelnou stopu, než kdyby byla jen skvělou matkou a laskavou hradní paní svých poddaných. Její osobnost tvůrci představují jako oduševnělou a milující ženu. (Magic Box)

Pasifae

Ano ano, pro Vláčila jako stvořené, ale proč vždycky všechno sázet na jednu kartu a na jedno jméno. Tím spíš, že Zdislava je díky nefalšovaně středověké atmosféře a skvělým výkonům známých i méně známých jmen i bez Vláčila v režisérském křesle vyvedeným filmem. A možná právě proto smutně nedoceněným. Holt to nemá dost efektů a výbuchů. ()

Theker

Bohužial, film aj skrz svoje kvality ma nedokázal držať v pozornosti hoci stvárnenie a všetci zúčastnení robili čo mali. Pre mňa "maminka z Ranču u zelené sedmy" vo svojej asi najlepšej role. Istotne zaujímavý príbeh o zázračnej pani z Lemberka, avšak bez zázrakov. Deju podľa mňa dosť ublížilo to, že nás vrhol už do vrcholných liet Zdislavy a neprežili sme s ňou jej začiatky liečitelstva. Avšak ak sa režisér chcel čo najvernejšie držať prameňov, hoci len legiend, tak sa pri tejto stredovekej osobnosti inak ani nedalo. 60% ()

PaRi

Inu, těžké téma. Přesto si myslím, že je třeba ocenit odvahu Ludvíka Ráži se s ním poprat. Je zde zřejmá poctivá snaha. Když si ale představím, jak by film vypadal v rukou Františka Vláčila... Škoda, že se Ludvík Ráža nedokázal vrátit k atmosféře, kterou vykouzlil ve svém mladším filmu Poslední propadne peklu. Viděno podruhé o 6 let později s konstatováním, že doba je uvěřitelná i herecké výkony, ale nějak to nestačí. Příběh je jaksi prvoplánový. ()

Tormentor665

Sláva minulosti českých/slovenských historických filmů tady ještě stále doznívala. Temná středověká atmosféra působí až na několik naroubovaných zvratů autenticky. Na jedné straně nechutná žranice na královském dvoře a na druhém spína a hnis chudých nemocných. Hlavně, že svaté město vstane z mrtvých! ()

Pitryx odpad!

Krucinál a kde je děj??? Ano dozajista záslužná činnost Zdislavy, ale film by měl mít něco co odněkud někam spěje ne?? Uznávám kostýmy i herce, ale nezlobte se, nemohu za to dát ani to nějaké malé pozitivní hodnocení. 201110303500/8924/9215 ()

martins

Nejlepší český historický film 90.let, neprávem nedoceněný film roku 1995, kdy vévodila především Fany, skvělé herecké obsazení, kterému vévodí Milena Steinmasslová v roli paní Zdislavy. Poslední rolí byl film pro Martina Růžka a jedna z posledních také pro Josefa Kemra. Pro milovníky historie vynikající zábava a nejen pro ně..80%. ()

Max Q.

Možná jsem zbytečně přísný, ale tenhle film mě teda zrovna nenadchnul. Hlavní a jediný tahoun filmu je Boris Rösner, ten si roli asi fakt vychutnal. ()

sharka.68

tak konečně ji zase ct opakovala na Artu...pravda, režisér Vávra by z toho tématu patrně vytřískal víc...ale pro mne to je prostě za 5* ()

Alden_Larson

Téma tohoto filmu je celkem zajímavé, osobně mám rád filmy o obskurních lidech z historie. Tento film mě ale moc nenadchl. Děj není moc zajímavý a místy mi přišel docela nudný. Herecké výkony byly ale dobré, praktické efekty taky nebyly špatné. Film je velmi dobře natočený, ale bylo tam pár snových sekvencí, které se vůbec nepovedly. Hudba byla dobrá, ale nevýrazná. 6/10 ()

Amalberga

No, tohle se teda moc nepovedlo. Všechno je neskutečně temné a depresivní, že kdybych se na film dívala sama, tako ho vypnu. Jestli tohle mělo nějak propagovat postavu Zdislavy, tak to pro mě fungovalo přesně opačně. A postavu muzikanta fakt nechápu, proč tam vůbec byl? Opravdu byla potřeba milostná zápletka? ()

Peabody

Oslavná legenda = panegyrie. Film = film. Tohle se mi zdá být spíše oslavnou legendou, ano, profesionálně zdatně natočenou, ne jako některé Vatikánské plakáty), s velice slušnou a jistě ne levnou výpravou, dobrými herci, ale skoro bez příběhu, ona chudinka Z se potácí od jednoho trpícího k druhému, odkládá šperk (šat jí odkládá jen Boris Rössner a to jen při pohledu zezadu, asi aby se katolické diváctvo s hrůzou neodvrátilo), koná dobro, obětuje se a postupně hyne, skoro jako Ondřej Vetchý, který tady zlomí rekord, já měl dojem, že na tu sněť nebo co hyne asi dva roky. Nepochopil jsem Sportovce, kde vidí onen strhující příběh (oceňuji ovšem jeho poetičnost, predestinaci a .krásné niterné ženství - jen pozapomněl, že - cituji - I ve svém nejvyšším rozvinutí darů a sil, i při své nejvyšší prozářenosti a prosvětlenosti vždy zůstává lidský duch jen lidským duchem, „Světlem požehnaným“, „omilostněným“, který může vždy ve svém druhu vystoupat v úrovních Stvoření nejvýše do míst svého duchovního domova, Ráje. Takto vybaven může každý čistý člověk přinášet v souladu s Vůlí Boží dobro a naději ostatním lidem na Zemi. Nikdy se však nemůže stát lidský duch ve svojí podstatě svatým, neboť Svatý jest jedině Bůh. Konec citace. Takže z mého hlediska poctivě udělaný pokus, bohužel příliš oslavný, bez příběhu (čímž nemyslím hollywood), bez většího napětí (osobně jsem byl jen napnutý, co rozkošný bloňdáček Michal Dlouhý učiní), ()

quokam

Film, ke kteremu asi clovek musi postupne dorust. Dlouho jsem se mu vyhybal, ukazky z nej mi prisly nudne a trochu zanesene krestanskym smerem "hnutí víry": Věř a víra tvá tě uzdraví. No, nakonec vsak musim ocenit az surovou autenticitu dila, surovou, ac se v postatě (OK, jedna dvě vyjimky by se nasly) obešlo bez sadisticky zobrazovaného násilí.  Lyrika snimku prevysovala epiku, coz na rozdil od nekterych spolurecenzentu zde nepokladam za minus filmu, ale za jeho plus. Osobne mi prekazela hudba - ano, byla vysoce umelecka a mela navazovat gotickou atmosferu, no, ale byla az moc umelecka a az moc navazovala atmosferu -  trosku mi trhala usi a rusila mne. Souhlasim, ze postava muzikanticka tam byla na vic, avsak preci jenom svou existenci castecne obhajila kradezi knihy. Necim se proste celovecerak zaplnit musel - vatou. Snimek byl posledni praci dvou velikanu ceskeho  filmu Ruzka a Kemra, oba ve svych rolich na zivot a na smrt vyborni. Taktez Boris Rosner - jedna z mala velkych prilezitosti hodna velikosti tohoto velikana, skoda jen, ze jich nebylo vice. Milena se snazila, do role dala taktez vsechno, ale nekdy jakoby pozadavky role jakoby neodpovidaly jejimu naturelu (obrana klastera). Dnes mi projekce filmu oscilovala mezi tremi a ctyrmi hvezdickami. 6.5/10 ()

MirekMatyas

Některé postavy příliš přehrávaný, zatímco další (zpěváček) nedovysvětlený. Mám pocit, že režisér nevěřil síle samotnýho příběhu, a řekl si, že to musí trochu posílit. Nemusel. ()

Rajca

Filmy tohto druhu mám skutočne rada ale toto spracovanie ma neskutočne iritovalo. Napriek kvalitnému obsadeniu ma príbeh nechytil a po dlhej dobe som sa nevedela dočkať, kedy skončí. Žiadna zo scén nevyvolala zásadnú emóciu a celkovo mi bola Milena Steinmasslova v tejto role viac nesympaticka než sympatická. Záver bol rovnako značne neuveriteľný a Michal Dlouhy pôsobil skôr komicky. Škoda zaujímavého námetu. ()