Proč?

Karel Smyczek

Kamera:

Jaroslav Brabec

ecceHOMMO

Najlepší český film o fanúšikoch futbalu ktorý som videl...pretože novodobé filmy o vyčínaní fanúšikov na štadiónoch ale aj mimo športových areálov sú robené ako obyčajné braky....... ()

capák

Hodně působivej a bohužel taky stále aktuální film, kterej se pokouší o rekonstrukci prvního významnýho incidentu u nás, kterej splňuje atributy fotbalovýho chuligánství. Paradoxní je, že film chuligánství mezi mládeží spíš zpopularizoval, než aby ji od něj odradil, a násilnosti spojený s fotbalem se u nás postupně staly závažným společenským problémem. Smyczek si s vyobrazením tohohle problému nebral servítky a natočil ho přesně takovej, jakej je, včetně jeho negativních důsledků a mravního úpadku společnosti. A v tom je velká síla jeho filmu. ()

A.L.E.S.

Je jen málo filmů, u kterých člověka mrazí v zádech a nejedná se přitom o horor. Nechutné řádění chuligánů, znásilňování bez špetky sebezáchovy, slovní i fyzické potyčky. Dost mi nahánělo strach to, že se to stává u nás a že se obyčejný člověk k tomu může nachomýtnout, aniž by vůbec chtěl. Už když jsem si přečetl téma filmu, tušil jsem, že se zdejší komentáře zaměří spíše na problém než na film. Ono je to pochopitelné, protože i když film pochází z roku 1987, téma je bohužel aktuální. Nemám rád sport, nic mi neříká, ale netýká se mě jen do té doby, než mi někdo vnutí myšlenku, že jeho klub je správný a že to oni dělají v dobré víře a pro klub. Jenže právě tito lidé utvářejí pohled veřejnosti na celé to šílenství. Souhlasím s kriminalistou, který během filmu v ústřižcích zpovídal dotyčné gaunery, že nikdo z nich objektivně nedokáže vysvětlit důvody svého počínání. Takovým primitivům já se vyhýbám. Jenže, jak bylo vidět i ve vlaku, nezainteresovaný jedinec do jejich víru vášně spadne, ani neví jak. A zvláštní je, že se takové chování objevuje jen u fotbalu. Nidky jsem nic takového neviděl u tenisu, curlingu, sjezdovém lyžování nebo volejbalu. A že je to fandění? Já třeba taky fandím Jiřímu Menzelovi. Ale že bych se měl prát s někým, kdo jeho filmy nenávidí? Zkrátka tohle šílenství okolo fotbalu, který navíc není tím, čím býval kdysi, nechápu a asi nikdy nepochopím. Každý fandí po svém. Ale myslím, že to jde i jinak. Být fotbalovým hráčem, asi bych se za tyhle rádobyfanoušky styděl a nezačal bych hrát, dokud se neuklidní. Vlak by neměl vyjet ze stanice, dokud se agresoři neuklidní. Je to dost ostuda, když tomu všemu musí přihlížet horda policistů, kteří by své uplatnění našli jinde. ()

BS

Trocha alkoholu, banda rváčů a k neštěstí zbývá kousek. pravda, která platí už hodně dlouho... ()

T-pack

Film o davovém šílenství a proměně člověka v bestii. Co se ve fanouškovi zlomí, když je ve společnosti stejně napumpovanejch lidí, a přejde tak z fandění v nefalšovaný vandalství a kriminální činnost. A surový snímek nám pak dost sugestivně vypráví příběhy jednotlivých vlajkonošů a varuje nás, jak může tohle davový šílenství dokopat i celkem slušný lidi, zároveň ale jak někteří aktéři vyváznou, i když mají skoro větší vinu než ostatní (Landa). Film hodně působivý, herecké obsazení skvělé. ()

kurcatovium

Hodně odvážný a naturalistický film, který v těchto parametrech exceluje zejména s přihlédnutím k době vzniku. Výborné obsazení i podařené herecké výkony. Závěrem jen několik postřehů: 1) Je smutné, že víc než po dvaceti letech se vozový park státních drah skládá z 99% ze stále stejných souprav. 2) Je očividné, že zanedbání péče a příliš benevolentní "výchova" v kombinaci s davovým šílenstvím překračuje politickou svázanost doby, takže je jedno jestli moc svírají v rukou komunisti, dnešní ÓDéeS nebo třeba zelení mimozemšťani s oranžovými puntíky. Chuligáni tu byli jsou a budou, takže moudra jako: "To by se za komunistů nestalo," si prosím nechte. 3) Radek John je stále stejný. 4) Tyhle zmaštěný gumy, kteří si říkají fanoušci, nemají a nikdy neměli s fotbalem nic společnýho, krom skandování tupých hlášek na stadionu... Film je tak díky těmhle parametrům opravdu nadčasový. ()

honz

V osmdesátých letech, kdy byl film uváděn v kinech, mrazilo v zádech při sledování opilých fotbalových fanoušků a jejich počínání cestou v rychlíku. Ale kdeže loňské sněhy jsou... Stačí si pustit zprávy nebo přečíst noviny: v dnešních dnech "běžně" už žáci základních škol demolují cizí majetek, kradou a občas i vraždí. Nechci, aby to vyznělo rouhačsky, ale kde jsou doby, kdy tak velkou vlnu pohoršení a rozčarování vyvolal film, ve kterém vlajkonoši "jenom" zničili vlak... ()

dANo

Zaujímavý film s dokumentaristickým nádychom, ktorý poukazuje na výtržnosti futbalových fanúšikov cestou na futbalový zápas... Aktuálnosť tohoto diela je veru nesporná, veď aj práve v tomto období sa na Slovensku rieši v športe hlavne táto problematika. ()

lykan9

Karel Smyczek s Karlem Johnem natočili velmi povedený snímek o dle mého názoru šmejdech, kteří si myslí, že jsou fanoušky sportu. Doba se sice změnila, ale tento problém zůstává. Jen způsob, jakým si dříve s tímto problémem poradili, se již moc bohužel v našem právním státě neužívá. Teď k filmu. Už to, že i když je film starý již 30 let a přesto člověka nutí k zamyšlení značí, že se nejedná o obyčejné dílo. Z hereckých výkonů tehdy mladých herců se již dalo předurčit, že se v budoucnu stanou největšími star našeho šoubyznysu. U mě se jedná o top české kinematografie. ()

homerr

Rybízovka s okenou - vlastní recept! Bacha jsou tady švestky! Někdo tady práská jek nepříčetnej! Vezmi si na sebe tesilky, dyť jsou pěkný... jojo, hodně hlášek z tohoto filmu jsme používali i mezi sebou. Film působí jako sranda, ale bohužel už několik lidí v čr při řádění těchto rádobyfanoušků zemřelo, či bylo vážně zraněno! ()

mirec88

Ja na futbal nechodím, ale viem, že tento film-dokument je mimoriadne nadčasový a v dnešnej dobe je to mimoriadne závažná otázka. "Proč" musia na každej vlakovej stanici byť hordy ozbrojených policajtov, keď idú na zápas alebo zo zápasu "nadšení" futbaloví fanúšikovia? A to či v Čechách, na Slovensku alebo kdekoľvek na svete. ()

Guzo

Na svou dobu jistě velmi průkopný a neobyčejný film (nechápu, jak to vůbec mohli natočit, byť už ten 87. rok asi nebyl až tak cenzurovaný). Objevují se zde herci, z kterých vyrostly známé osobnosti a styl točení je opravdu moderní. Něco tomu ale přeci jen chybí, takže výš než na 4 * to nedosáhne. ()

Kosmik 1

Trochu více drsné, ale o to více pravdivé....Je docela zvláštní se na tento snímek dívat takhle zpětně po tolika letech...Ale ono se toho až tolik nezměnilo za tu dobu. Člověku nezbývá než žasnout nad tím, čeho je člověk schopen, kvůli tak stupidní hře, jako je fotbal. Už by v té naší republice konečně měli chlapi pochopit, že budoucnost máme v hokeji, ve fotbalu rozhodně ne. A tak nechápu, proč se o něm neustále tolik mluví a stále je na prvním místě, když náš fotbal už je několik let ve srabu a jen tak se z toho nedostane. Hokej to je slespoň pořádná hra! :-) Jinak...ono je docela jedno, jestli je člověk sparťan nebo baníkovec, vyjde to na stejno. Vždy jde o lidi samotné a jak se sejde banda trotlů, tak to třeba může dopadnout ještě mnohem hůž než jak nám ukazuje film. Těm "normálním" z nás nezbývá než nad tím jen kroutit hlavou... ()

ghatos

Hodně autentické zachycení dusné atmosféry hnijícho socialistického Československa skrze fotbalové chuligánství. Už v úvodních titulcích, kde je zachycená stará Letná padne na člověka divný pocit. Dobří herci v mladém věku hrají super /Langoš, Dejdar, Potměšil a hlavně miláček Landa :) / . Sociologicky hodnotná rekonstrukce prvního závažnějšího incidentu fotbalového násilí u nás se stala u radikálnějších fotbalových fans legendou...třeba i díky zavěrečnému "co je, co je, co je, co je, co je"!!! 77%. ()

Autogram

V čase vzniku filmu si matne pamätám na kontroverziu, ktorá okolo neho bola, či vlastne natáčať takéto filmy alebo radšej nie. Násilie, ničenie, nadávky, sexuálne scény, to mnohých rozčuľovalo, ale všetko to bolo zo života a viacmenej asi podľa skutočnosti. S odstupom času vieme, že to bol dobrý počin a celkom ho oceňujú aj diváci tu na ČSFD. Dobre zostrihané, dobre zahrané u väčšiny postáv, divák sa nenudí, nevie, čo presne kedy bude nasledovať a ako sa to vyvinie, scény na seba nápadito nadväzujú. –––– My jsme pouze skandovali a fandili. ()