Solaris

• USA Solaris

Budoucnost, asi za 100 let. Osamělý psycholog dr. Kelvin přemýšlí a reflektuje všechny okolnosti, jež vedly ke smrti jeho manželky. Je ale vyrušen naléhavým vzkazem Gibariana, starého přítele, který je kdesi daleko na vesmírné expedici u planety Solaris a přes videozáznam žádá Kelvina, aby přijel a pokusil se objasnit záhady, ke kterým na stanici dochází. Ale po příletu na stanici doktor zjistí, že Gibarian spáchal sebevraždu a další kolegové jsou paranoidní a na pokraji sil. Kelvin se ocitá v propleteném a velmi podivném zajetí vlastních myšlenek, nezodpověditelných otázek a pochybností. Je pod extrémním tlakem emocí a vizí, které se všechny nějak dotýkají vztahu k manželce, která se mu zjevuje, aniž by věděl, zda je skutečná, mrtvá anebo je to jakýsi klon, který vytvořilo jeho podvědomí? Může se oživit a změnit minulost? Může znovuobjevit ztracenou lásku?

Podkladem k filmu Solaris se stal stejnojmenný a světoznámý sci-fi román Stanislawa Lema, který zfilmoval v r. 1972 slavný Andrej Tarkovskij. Námět je výzvou pro režiséra Soderbergha (získal Oscara v r. 2000 za Traffic) a hollywoodskou produkci v čele s Jamesem Cameronem, aby znovu prozkoumali a objevili svět planety Solaris a v emotivním oparu milostného příběhu se pokusili objasnit záhady kolem vesmírné expedice. Příběh Solaris sleduje tři světy: jedním je Solaris, druhý je minulost - svět na Zemi a třetím světem jsou sny a představy dr. Kelvina. (oficiální text distributora)

mich4l.b

Solaris je zajímavý snový film se specifickou lehce ponurou atmosférou, v němž se mísí realita se sny, které se nakonec stávají skutečností. Z tohoto důvodu "hraje" ve filmu důležitou roli i forma, která dostala v určitých momentech přednost před obsahem a je to tak dobře. Scény ponořené do ambientních zvuků vytváří naprosto intimní atmosféru a patří k tomu nejlepšímu z celého snímku. "And death shall have no dominion." (Dylan Thomas) ()

veverysiak

Nepochybne výborný námet, bez debaty zaujímavé spracovanie, ale ja som za scifi s akciou, psychologicko-psychedelické kúsky sú asi pre hĺbavejšieho a náročnejšieho diviaka ako som ja, no a predsa viem pochopiť, že pre takého to musí byť ukrutánsky zážitok, takže 60%. ()

halberdier

Tento snímek jsem viděl před určitou dobou v původním znění na ČT2 a shodou okolností ho včera opakovali. Původní ruský Solaris jsem neviděl, na Lemovu knihu se už delší dobu chystám. Ale tento remake mě uchvátil a zcela pohltil. Bylo to především díky hypnotické atmosféře a hudbě (stejně na mě působí třeba Sunshine nebo Fontána), melancholické atmosféře a hereckým výkonům (nejvíc se mi líbil Jeremy Davies). Pokud se člověk do filmu zcela ponoří, odpustí mu i pro někoho dost pomalé tempo. ()

kolly13

Film na 3 hvězdy, tu další dodává atmosféra a hudba, no a George. Osobně se mi to líbilo, i když je to v podstatě psychologický film vsazený do sci-fi reálií. Kniha Solaris od Lema je jinde a je trochu lepší. ()

retrix

Předloha k tomuto filmu od Stanislava Lema patří k mým nejoblíbenějším knihám. Film z knihy čerpá jen velmi ořezanou kostru a vyvíjí se zcela jiným směrem než předloha. Budiž, i tak mně ale připadá, že sci-fi je zde v tomto případě pouze křoví a klidně by se tento děj mohl celý odehrávat na zemi jako psychologické drama Georga o ztrátě milovaného jedince. A navíc jsem nějak u filmu nepochopil ten konec. Respektive jsi nejsem jistý, jestli konec vyzněl tak, jak si myslím. ()

Scaevola

Shlédnul jsem visuálně bezchybný příběh s hereckými výkony, které mne chytily, a přesto jsem nebyl uchvácen, byť za to nemohlo pomalé tempo a meditativní styl vyprávění. Problém totiž tkví v zápletce a jejím vyústění, v odmítání si přiznat smrt blízkého člověka a v otázce viny, která logicky nemůže být odpuštěna, ač příběh směřuje právě k takové možnosti. Konečné rozhodnutí hrdiny není výhrou lásky, která překonává smrt, ale zbabělým odmítnutím života, které neguje smrt a její smysl. ()

RomanT

Jednoznačně povedenější než Tarkovského předchůdce, ale stále nic, čím by mě toto melancholické sci-fi drama nějak nadchlo. Soustřeďuje se především na vztah Kelvina a Rhey a tak se naskýtá otázka, proč se to vlastně celé odehrávalo poblíž planety Solaris. ()

brasek

Snímok, hudba a dej pôsobia na mňa veľmi depresívne a z toho dôvodu strácam akýkoľvek potencionálny zážitok. ()

XI-XAO

Doposud jsem se stranil porovnávání knižní předlohy s filmovým zpracováním, protože se jedná o dvě odlišné kategorie a vždy se musí film uzpůsobit stříbrnému plátnu. Dnes ale musím udělat bohužel výjimku, protože u Solaris došlo téměř k trestnému činu. Film vzal z knihy asi tak 5% toho naprosto nepodstatného, dal kolem toho spoustu omáčky, aniž by vůbec vysvětlil co je vlastně Solaris, naservíroval divnou romanci a skončil. Z původní knihy tak nezůstalo vůbec nic, krom jména hlavního hrdiny a planety. Originál je megalomanské pojednání o planetě Solaris a jeho jediném obyvateli, se kterým se lidstvo snaží po desítky let navázat kontakt, které jde až za samou hranici představivosti. Na pozadí toho všeho se odehrávají temné příběhy návštěvníků vědecké stanice, včetně onoho milostného příběhu, který se marně snažil zachytit tenhle filmový paskvil. ()

PeteBuck

Panenka Mária, to bola nuda. Sci-fi mám hrozne rád, ale možno som urobil chybu, že som po 12 hodinovej šichte, kde som skontroloval more údajov, sadol k tomuto filozofickému počinu. Predlohu od Stanislawa Lema som nečítal, Tarkovského film som nevidel a asi som urobil chybu, že som začal týmto filmom od Soderbergha. Lebo teraz sa smerom k tým dvom skôr spomenutým výtvorom príliš nepohnem. Divne natočený film, možno s celkom zaujímavou poentou, ale mám ten dojem, že to pán režisér proste nezvládol. A to som si myslel, že Blade Runner je nudný, ale ono je to oproti tomu hotový akčniak. Solaris, prostredie okolo poskytol možno zaujímavý námet, bol zle vyrozprávaný a hlavne utopený v mindráku hlavnej postavy, ale v provom rade bolo to neskutočne útrpné sledovať. Ja som to proste nedal. Musel som sa občas zabaviť, napr. hraním na gitare, aby som z toho filmu aspoň niečo mal a zdarne to prežil až do konca. ()

meda2016

Rest Solaris. Ruská verze je typicky ruská hloubavost, tato nová je herecky skvěle podaná záležitost. Stanislav Lem byl vlastně filosof. ... Přijdou i chvíle nudné nebo nepotřebné. Po opakovaném shlédnutí vím, na co se těšit. Všímat si dalších věcí. ()

Parsek

Vzhledem k současné době a trendu ve filmařství je dokonce mojí poviností hodnotit tento film takto vysoko. Zaroven bych napadl urcitou recenzi, ktera rika, ze jde vlastne jen o love story. Nejde! Doporucuji se na film podivat jeste jednou. Je to vynikajici sci-fi inspirovane Lemovym dilem. ()

Imouse

Předesílám, že jsem neviděl Tarkovského verzi a nečetl jsem ani knihu výborneho polského spisovatele Stanislava Lema. Proto berte moje hodnocení s jistým despektem. Tento film je taková "vesmírná odysea" do hlubin lidské duše, kde se skrývá strach ze samoty, ke které je člověk nucen okolnostmi a přílišnou logičností svého jednání. Ale existuje místo, kde by člověk našel klid, ať už je to smrt, ráj či odpuštění? ()

bobbec

Osobne sa stal pre mňa tento film takým zvláštnym dielom. Tažko sa mi bude hodnotit, aj kvôli tomu, že patrý medzi sci-fi, ktorých je stále menej. Zaoberá sa otázkou a filozofiou, bez svetelných mečou a laser-ových zbraní(neurážam žiaden iný film). Len zapôsobil svojou atmosferou, ktorá vyvoláva u človeka pocit ticha, samoty a občas aj strachu. ()

rubii

zřejmě jsem citově vyprahlý abych dokázal ocenit "velikost" tohoto veledíla, oceňuji vykreslení atmosféry zjevně výbornou kamerou a dobrým střihem, leč tak jak by měl být tenhle snímek nabyt emocemi, tak přesně já jsem byl pln nabyt emocemi vypnout tenhle film v půli. Vydržel jsem dokonce, ale nic to ve mě nezanechalo jen pocit prázdnoty ()

luke4ever

Zajimávé scifi se skvělými herci jako Clooney, McElhone vždycky potěší. Výborná hudba na pozadí během filmu dodává poutavou atmosféru. Jenom bych asi usekl ruce Jeremy Daviesovi za jehu neustálou gestikulaci, která působí dost vtíravě a trapně. ()

Clooney ve vesmíru

Clooney ve vesmíru

22.12.2010

Zní to jako podivná kombinace, ale George už si žánr sci-fi vyzkoušel v Solarisu. Snad mu tedy bude slušet skafandr i ve vesmírném thrilleru Gravity, který pro studio Warner Bros. natočí Alfonso… (více)