Za vědcem, doktorem Grantem přiletí milionář John Hammond. Řekne jemu a jeho kolegyni, vědkyni Ellie, že má pronajatý ostrov, kde má biologickou rezidenci, kam by mohli jezdit lidé. Ellie a Grant hledají vykopávky koster dinosaurů, jsou to paleontologové. Hammond potřebuje, aby mu někdo udělal posudek. Chce proto po Ellie a Grantovi, aby schválili, že jeho Jurský park je v pořádku. Hammond by jim za to podporoval jejich vykopávky po dobu tří let. Ellie a Grant nejdříve nechtějí, ale nakonec souhlasí. Neznámý muž mezitím přijde za Dennisem, zaměstnancem Hammonda. Nabídne mu mnoho peníz, pokud mu přinese embrya dinosaurů, ale Hammond se to nesmí nikdy dozvědět. Ellie a Grant s kolegou Ianem, Hammondem a dalšími společníky doletí tryskáčem na ostrov. Když projíždí Jurským parkem, Grant ani Ellie nevěří vlastním očím. Jsou tam živí dinosauři. Lidí se nebojí a žijí ve stádech volně v přírodě v parku. Hammond jim pak všem ukáže, že mají i muzeum. Díky videa jim ukáže, že dinosaury rozmnožili. Vzali komáry, kteří byli zatvrdnutí v pryskyřici z přírody před mnoha lety a zkoumali jejich krev. Někteří v sobě měli krev dinosaurů, jelikož jí vysáli. Vědcům se pak podařilo z D.NA. vytvořit dinosaury, jelikož k tomu použili i žabí D.N.A. Následně pak dinosaury rozmnožili. Vědci pak Grantovi oznámí, že volně se dinosauři nerozmnožují, jelikož mají jen samice a řídí jejich chromozomy. Jsou nebezpeční, ale v parku jsou udělaná opatření a mají elektrický plot. Kolegové Granta však budování parku neschvalují. I samotnému Grantovi dochází, že spojování lidí a dinosaurů může být nebezpečné. Hammonda pak přijedou navštívit vnoučata, děti Tim a Lex. Hammondovi je oznámeno, že se blíží bouře. Grant se svým týmem a s vnoučaty mezitím odjede na vyhlídkovou jízdu. Všichni jedou auty, které nemusí nikdo řídit, řídí je počítač. Tým pak řekne Hammondovi, že mají v parku spoustu problémů. Dennis by je měl vyřešit, ale nechce se mu. Pořád Hammondovi říká, že dostává málo peněz. Auto dojede k výběhu s tyranosaurem, ale on se neukáže. Dají mu tam i kozu, kdyby ji chtěl sežrat, ale nepomůže to. Grant následně z auta vyskočí a rozhodne se jít po svých. Ellie vystoupí taky a jdou i vnoučata. Po cestě potkají dinosaura, který leží, je nemocný. Ellie zjistí, že se otrávil, ale musí zjistit přesně čím. Najednou začne bouře, ale Ellie chce dál zkoumat otráveného dinosaura. Zůstane tedy na místě a ostatní jedou pryč. Dennis mezitím Hammondovi a jeho týmu řekne, že vylepšil telefonní síť, takže je možné, že na chvilku vypadne systém. On ho přitom záměrně vypl a jde si pro embrya dinosaurů, ale ostatním řekl, že jde do automatu. Potřebuje se dostat přes elektrickou bránu, ale nesmí se to nikdo dozvědět. Dennis ukradl několik embryí, ale kvůli vypnutému systému se zastavilo auto a přestávají fungovat elektrické ploty. Nefungují ani telefony, takže se s ostatními nemá Grant jak spojit. Dennis mezitím dojde k bráně... (TV Prima)

Navi01

Tenhle film má u mě jasných 100% I po těch letech pořád funguje a zážitek je vždy perfektní. Navíc v roce 2013 jsem byl v kině na 3D konverzi, která mě naprosto nadchla. Trošku jsem se obával jak se jim to povede a musím říct, že jsem byl nad míru spokojený. ()

Yancl

Tenhle film je pro mě taková živoucí legenda .. hltal jsem to za mlada a hltám to s údivem i dnes. Na dobu vzniku, naprosto úchvatný pokrok filmografie s velmi sympatickým námětem pod dohledem výborného režiséra. Není co víc dodat .. fantastický film :-) [99%] ()

Katcat

Tenhle film byl ve své době úplná rarita. Nedá se tomu vytknout nic, herci skvělí, děj bezva a zpracování úplně úžasný. ()

SamanthaM.M

Pamätá si niekto tie nálepky z Jurského parku, čo boli vložené v žuvačkách v 90. rokoch? Ako decko som tým oblepila pol kuchyne.... toto je asi najkultovejší film môjho raného detstva (a ešte Star Wars). ()

Kingjiri

Je až neuvěřitelný, jak je Jurskej park i po 22 letech a s tim souvisejícim pokrokem v oblasti vizuálních efektů pořád téměř nestárnoucí podivanou (sem tam je zub času samozřejmě už trochu vidět). Příběh je sice klasicky blockbusterově jednodušší, ale ve výsledku vcelku efektní (překvapí navíc i úmrtností postav). Delší úvod pak dostatečně nahrazuje rozjetá druhá polovina nabitá slušnou porcí akce. V dnešní době bych musel dát uplně objektivně čtyři hvězdy. Když se však na Jurskej park podivám optikou tehdejší doby, musim za toho času pokrokovost a dokonalou reprezentaci blockbusterovýho žánru přihodit pátou slabší hvězdu. ()

Biopler

Tak som si pozrel konečne najznámejšiu dinosauriu rozprávku a musím uznať, že vďaka skvele stvárneným dinosaurom a hlavne ich počítačovým pohybom patrí film k prelomovým v kinematografii. Je pekné sledovať po rokoch ako sa tvorcovia v dobe vzniku vynikajúco trafili v predstavovaní budúcich technológií - dotykové obrazovky, auto bez šoféra. Po technickej stránke je film ozaj výnimočný. Predstavenie zrodu dinosaurov v Jurskom parku je úsmevné, no dá sa hodiť za hlavu, lebo sa mu našťastie nevenuje dostatok času. Skrátka keď sme už chceli mať film o dinosauroch, nejako sme ich tam museli dostať. V druhej polovici ide do tuhého a je to príjemné dobrodružstvo v štýle Indyho. Avšak do filmu sa prepašoval aj taký fail, že si dinosaury otvárajú dvere ako ľudia, pomocou kľučky. Pripomenulo mi to Cameronových Aliens, kde zase votrelci dokázali obsluhovať výťah. Na filme mi najviac vadil Attenborough v roli vedca, ktorý uslintane predstavoval čo všetko má v novom stredisku. Scény kde sú všetci paf, napr. z vyliahnutia malého dinka, sú plytké a plné pátosu. Až taký jasný útok na emócie mi nelahodí. Záver s pomocou T-rexa, ktorý sa nenápadko zjavil v pravý čas, aby zachránil hlavných protagonistov, nebol vzhľadom k videnému už ničím prekvapivý. ()

Hpatrik

Technicky už opravdu zastaralé, filmovými postupy také a scénář taky není nejlepší. Jediné co za těch 27 let nezestárlo je Williamsova hudba, jeho vyjímečné a nezapomenutelné téma patří dodnes k tomu nejlepšímu z filmové hudby. ()

helraiser

Film který nikdy nepřestane bavit a společně s Cestou do pravěku zapálil mou sběratelskou vášeň figurek dinosaurů a sběrem knížek s jejich tématikou. Na svou dobu naprostá dokonalost a abych pravdu řekl i v dnešní době super podívaná. Prostě skvost, který nikdy nepřestane bavit. ()

chrispe

Je to pecka. Jako vážně... kam se hrabe Jurskej svět! Napnutá jsem byla jak kšandy, možná se i trošku bála. Dvě hodiny a utekly jako nic! A to já vážně dvou a více hodinový filmy nemusím. Palec hore! Rok 93!!!! ()

bararich8

Klasická záležitost. Technicky obstojí i dnešní době a to je něco. Pobaví a zaujme i dnes, odsýpá to a člověk se i zasměje. 5* ()

NitroXcz

Jurský park je moje dětství, máme tady dinosaury a smysluplný děj, na tu dobu celkem kvalitní počítačové efekty, fakt mě to dostalo do kolen a byl jsem dinosaury posedlý. Film mě bavil od začátku do konce svou originalitou kterou jen tak někdo nepřekoná. ()

Razzor_82

"Nedivím se, že jsi vymřel." Spielberg tady přeskočil dobu a předvádí své dokonalé řemeslo. Precizní scénář a geniální triky jsou chloubou této legendy. Jen on umí skvělé nápady přenést na filmové plátno. K tomu sedí sympatické herecké obsazení. I po mnoha letech vypadají dinosauři jako živý. Řvoucí Tyranosaurus Rex je stále nesmrtelně děsivý. Zábavná podívaná s pořádným napětím. 10/10 ()

Urukhaj98

Moje asi největší srdcovka, která mě zasáhla v tom správném věku a probudila ve mně, kromě ještě většího zájmu o prehistorii, i lásku k filmům. Obojí se mě drží dodnes. Přelomové dílo, jehož absolutně boží trikové atrakce jako by nezestárly ani o den. Kam se hrabe spousta dnešních blockbusterů. 10/10 ()

Komar55

Tento film pro mě byl v době, kdy jsem jej poprvé viděl jen docela dobrý akční film o dinosaurech. Postupem času jsem však začal doceňovat jeho kvalit (a zvláště potom, co nám studio Universal pod touto značkou v posledních letech nadělilo). Je to jediný film, který jsem ochoten si pustit, když se chci jednou za čas podívat na nějaký dinosauří film. Jsou zde také výborní herci a ještě lepší charaktery, které mezi sebou mají skvělou chemii. Je zde také vinikající vizuál, který kombinuje jak počítačové, tak praktické efekty a to vše za doprovodu vinikající ikonické hudby, která pro mě tento snímek pozvedá ještě o něco více. Skrátka film, kterému chybí jen opravdu málo k dokonalosti. 10/10 ()

Candyman

Tohle je prostě skvělé. V podstatě první film, kde dinosauři vypadali uplně skutečně. Na tohle jsem byl kdysi v kině 6x za sebou a šel bych znova, kdyby to ještě někde hráli. Prostě nádhera po všech stránkách. ()

Rudyamon

Jeden z největších zážitků z kina. Na premiéře jsem seděl v první řadě a měl jsem pocit, že ještě o metr blíž a Tyrannosaurus dosáhne i na mě. Skvělý film pro lidi, kteří mají rádi příběhy, ve kterých se příliš meze fantazii nekladou a které navíc kladou otázky, jaké by to bylo, kdyby … Steven Spielberg je režisér s ohromnou fantazií a s darem najít v každém příběhu to podstatné, co dává celému ději smysl a dotáhnout to až do konce. Do skvělého konce. ()

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (více)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (více)

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch