MARK RENTON je hrdina naší doby. Není hlupák, není s ním nuda, jen je někdy trochu pobledlý a jindy úplně mimo. Film TRAINSPOTTING, který se odehrává v Edinburghu, ve městě, které je vším, jen ne městem snů, vypráví příběh Marka a jeho kamarádů – zkrachovalců, lhářů, psychopatů, zlodějů a feťáků, kteří nenávratně míří vstříc sebezničení. Jediný Mark najde dost síly, aby svému osudu unikl. Pak si ale znovu položí otázku: „Chci si opravdu vybrat život?" (Bontonfilm)

A.L.E.S. odpad!

Fetky filozofující o životě - to mi tak ještě scházelo. Pro mě je to tuctový film, asi dvakrát jsem u filmu usnul, ničím mě nezaujal. Vlastně ani nevím, proč jsem ho chtěl vidět. Někteří o něm říkají, že je klasický a kultovní, ale vůbec nenapíšou proč. Pokud mi nějaký film o drogách sedí, tak jedině Requiem za sen. Od odpadu ho nezachrání ani použitá hudba z mých oblibených 80. let. Ale ten film za to hodnocení nemůže, je to můj špatný výběr. ()

KanjiVital

Generační výpověď o divokých devadesátkách, která nemá konkurenci. Stejně jako ten nabušený soundtrack a jeho propojení s filmovým plátnem. Dodnes mám husí kůži z některých scén, jako např. z proměny Tommyho ve feťáckou trosku, nebo z lezoucího batolete po stěně a jeho smrti... ()

Chasm

Co k tomu dodat? Protože je tenhle film o tvrdejch drogách a já nepředpokládám, že s nima má hodně lidí tady na CSFD zkušenosti, byl vlastně tenhle film pro většinu lidí to samý jako první zkušenost s nima... Film už je dávno kultovní klasikou, takže pravděpodobně nemá cenu vyjmenovávat jeho přednosti v čele s perfektní režií a ještě lepším soundtrackem... Na mě hrozně zapůsobila už ze začátku ta skotská angličtina (hrozně ujížim na pravý britský angličtině a jejích odnožích), takže je to pro mě další ze srdcovek - i když mě o dost vzdálenější než třeba Human Traffic, především kvůli druhům drog... Ale jak bylo ve filmu řečeno: Časy se mění, hudba se mění, drogy se mění... ()

BS

Sonda do každodenního cyklu edinburghských feťáků, která nám způsobem svým vlastním ukazuje stinné stránky užívání drog. Myslím, že film skvěle dokresluje soundtrack plný elektronické hudby z první poloviny 90. let doplněný o klasiku např. od Lou Reeda - Perfect day :) ()

neoBlast

[Druhé zhlédnutí; PFF] Nechápu v jakém rozpoložení byla má mysl při první projekci (doma DVD s dabingem! Fuck!). Jak jsem mohl Trainspotting nedocenit absolutoriem? Boyle převádí knižní předlohu naprosto božsky svým originálním rukopisem. Nezapomenutelné scény, přesní herci, kultovní soundtrack, humor, napětí, drama, emoce... Každý film o drogách dnes chce být tak trochu Trainspotting, ale už nikomu se nepovedlo nahradit Boylea (na to doplatil třeba Acid House, také původně z pera Welshe). Žádnej blbej metadon nenahradí originál! 90 % ()

Elementál

Nezpochybnitelně jeden z největších filmových klenotů všech dob - syrově naturalistický pohled do duše feťákovy, aneb vynikajíci Ewan McGregor v roli obyčejného člověka, propadnuvšího se do slastí i strastí heroinu. Podstatně preciznější snímek, než Boylův předchozí Mělký hrob staví především na dobře držené atmosféře, inteligentním scénáři, přijemné hudbě a samozřejmě také uvěřitelných a dobře zahraných postavách. Navíc se z drogového filmu nesnaží udělat debilní pubertální rádobyzábavu ani moralistickou intelekutální sondu. Naopak - Trainspotting je uvěřitelný, plný hutného, výborného černého humoru, který se někomu může zdát možná trochu hrubšího zrna, ale kupříkladu já jsem po několika shlédnutích shledal, že se směju natolik často, že by pro mě film mohl mít žánrové označení "komedie" stejně tak dobře jako "drama". No prostě...parádní, pravdivý, syrový a přece milý zážitek :-) ()

Maki89

Choose Life.... co k tomuto filmu napisat? jedine ze je genialnym stvarnenim dobovej fet-kultury v skotsku.... prave kvoli tomuto filmu na tvrdu drogu nikdy nesiahnem... a kto by si nezamiloval psychopata Begbeeho v scene s pollitrom? :) ()

BoncheR

Po druhom zhliadnutí hodnotím 84%. Hoci film bol naladený na občas až príliš veselú nôtu pri takom vážnom námete, posolstvo svieti jednoznačne. Drogy sú smrť. ()

lennyd

Renton a jeho kámoši vedou nevšední život. Práce nebo škola je nijak netrápí, povětšinu času se starají o jediné, jak sehnat svoji denní dávku heroinu, případně prachy. Sem tam se některý z nich vydá na dlouhou cestu z drogového pekla, ale většinou jim odhodlání nevydrží nikterak dlouho. Mark si ale začíná uvědomovat, že takhle se dlouhodobě žít nedá - ale aby se z toho dostal, musí se zbavit i svých nejlepších kámošů... Dneska už kultovní film, a je s podivem, že jsem jej nikdy v minulosti neviděl celý. Nebo viděl, ale nikdy jsem si z něj nezapamatoval víc, než ty dvě hodně odpudivé, ale svým způsobem nádherné scény (lovení čípků a snídaně). Až nyní jsem si udělal čas, a celý film si vychutnal od začátku až do poslední scény - a musím říct, že zařazení mezi kultovní filmy je více než oprávněné. Sice třeba takový Requiem za sen mne bavil ještě více, ale ani Trainspottingu jsem se nijak nenudil. Herecké obsazení (Robert Carlyle, Ewan McGregor), režie (Danny Boyle), hudba - vše na jedničku.. ()

dysko

Kultovka, kterou jsem musel zhlédnout několikrát, abych ji naplno docenil, protože ten film si fakt vůči divákovi nebere žádné servítky. To je slabě řečeno, ten film je z morálního hlediska naprosto odporný...a divák, který na to jednoduše odmítá přistoupit, má smůlu. Ovšem pro diváka, který na tuhle černohumornou notu přistoupí, toho Danny Boyle obdaruje suprovou jízdou, plnou skvělých filmařských nápadů a božích hereckých výkonů. Má to prostě drajv a na rozdíl od Requiem za sen se nesnaží nijak divákovi vštěpovat do makovice, že drogy jsou hnus. Drogy tu ani nejsou tak důležitý motiv, ty jsou spíš prostředkem revolty mladých, potencionálně schopných jedinců, kteří si však raději chtějí pustit žilou a v podstatě přežívají od dávky k dávce. Každý by si rád vybral svůj život, ale proč když máte heroin? Trainspotting si současně s chutí utahuje z toho, když někdo umře na předávkování, prostě nechá diváka, ať si to v hlavě přebere sám. Otázka přátelství je v Trainspottingu taky docela na hraně, když máte za kámoše vyšinutýho magora Francise Begbieho, který o heroinu s nadšením říká, jaký to je svinstvo, aby pak mohl uspokojit svoji závislost tím, aby šel někoho umlátit k smrti. A závěr tomu všemu dává korunu. Prostě plno vyšinutostí, které si každý musí přebrat sám a i mně to trvalo dlouho, než jsem si k Trainspottingu našel cestu, ale dnes už můžu hrdě prohlásit, že když potřebuji ukojit svoji závislost, pustím si právě tuhle šíleně energickou jízdu se skvělými hlavními protagonisty. Ewan McGregor se tady fakt vytáhl, ale ani ostatní nezůstávají v závěsu, hlavně Robert Carlyle jako Begbie, který se stal jednou z mých nejoblíbenějších filmových postav...a ten boží soundtrack !!! ()

Dreaker.24

Na otázku: ,,chceš někdy zkusit drogy?”, Odpovím: viděl jsem Trainspotting, ne díky. Asi nejlepší vykreslení toho, jaké drogy doopravdy jsou, dá se říct že mi to chvílemi připomínalo Ritchieho styl režie. Ideálně odvyprávěno, shrnuto do 90 minutek, úplný ideál. ()

dANo

Jeden z tých filmov, ktoré značne udali smer moderného filmu o mladých ľuďoch, drogách, hudbe, či smrti. Danny Boyle vo svojoch vrcholnom diele ukázal, ako sa dá v pomerne krátkej stopáži vykresliť viacero zaujímavých postáv, ich príbehy a celé to prepojiť do zaujímavého lineárneho celku. Vyzdvihovať soundtrack je myslím úplne zbytočné, lebo z neho sa časom stal obrovský kult. ()

Beatle

„Vezměte nejlepší orgasmus, jaký jste kdy měli, znásobte ho tisícem a stejně se k tomu ani nepřiblížíte,“...co se na tohle dá říct? Konečně nějaká opravdu vtipná komedie o feťácích a jejich ne/všedních problémech. ()

sskrblik

Nevím jestli to má být k smíchu nebo k pláči, ale je to kultovní snímek, který si své místo na výslunní zaslouží. ()

Brandon

Nic proti kultu zvanému Trainspotting, i když slovo kult nemám zrovna v oblibě. Ale Boyle natočil nudný obskurní film o bandě "obyčejných" smažek s absencí silného příběhu a zajímavého podání. Ubohá kupa sraček, která možná ve své době šokovola, jenže dnes je to vyčpělé nic. ()

Compadre

Hodně realisticky pojatý film o tvrdých drogách. Dokonce bych řekl, že z filmů o téhle tematice je tento jeden z nejlepších už kvůli naprosto dokonalým hereckým výkonům (ono zahrát absťák takovým způsobem jako Ewan McGregor, to je kumšt jak prase)..ale popravdě řečeno...hluchá místa ve filmu jsou a nikdo mi to nevymluví...PS: jestli máte choutky zkoušet heroin, tak se podívejte na Trainspotting. Ten vám ukáže, že se na to máte co nejdřív vysrat.. ()

Tomesh

Tak divný a tak dobrý.. Song "Born slippy" je totální masakrální úlet ever heard.. Nejlepší scéna je ovšem s postřeleným čoklem v parku, to jsem se pochcal smíchy a smál bych si i kdybych si tohle srací a štěkající zařízení omylem zamiloval a pořídil domů.. ()

JohnSmith

Moc zajímavej pohled na feťáky ve Skotsku.Dost humorný scény se střídaj s vážnejma aniž by to nějak rušilo.Všechny postavy jsou perfektně vykreslený a co víc,dokonale zahraný. Bohužel nemám rád jehly,takže 4* ()

Mishqo

80-85% ... Neuveriteľná zmeska rôznorodých ľudí, v ktorých životoch hrá nejakú rolu heroín. Sakra dobrý soundtrack a celkový vibe.Cítim sa ako by som to videl po prvýkrát. ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (více)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (více)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu