MARK RENTON je hrdina naší doby. Není hlupák, není s ním nuda, jen je někdy trochu pobledlý a jindy úplně mimo. Film TRAINSPOTTING, který se odehrává v Edinburghu, ve městě, které je vším, jen ne městem snů, vypráví příběh Marka a jeho kamarádů – zkrachovalců, lhářů, psychopatů, zlodějů a feťáků, kteří nenávratně míří vstříc sebezničení. Jediný Mark najde dost síly, aby svému osudu unikl. Pak si ale znovu položí otázku: „Chci si opravdu vybrat život?" (Bontonfilm)

swe

Černohumorná první polovina je naprosto dokonalá. V polovině druhé se víc přitlačí na pilu a sklouzává to k nefalšovanému dramatu, což je možná škoda. Dobrá hudba. Výborní herci. Kult. ()

Nyck

Naturalisticky podané, skvěle zahrané, s nápadem. Pod názvem filmu bych si v klidu dokázal představit heslo: "neber drogy, neber drogy, nebo se z toho zblážníš!". Ewan McGregor si vedl skvěle, opravdu povedený výkon. Další rozměr přidala filmu i perfektně vybraná muzika. Film mohu jen doporučit (spíš jako odstrašení :)). ()

Mihail123

Drogová odvykačka ala Danny Boyle. Ewan McGregor už tu dokazuje prečo je hviezdou súčasnosti. Jednotlivé scény (i keď niektoré naozaj dosť nechutné) sú natočené na jednotku. Skvelá jazda po celých 94 minút. Pri výbere hudby sa režisér trafil presne do môjho hudobného vkusu :) ()

0lie

,,Begbie nejel v drogách, Begbie jel v lidech, to bylo jeho smyslový fetování.'' Kultovní záležitost, kterou musí zhlédnout každý filmový maniak - úžasné scény vyšperkované skvělým hudebním doprovodem - JUST A PERFECT DAY, BORN SLIPPY..Málo filmů na vás tak zapůsobý, jako Trainspotting!!! ()

Brain-D

Asi naprostá špička tvorby Dannyho Boyla. Takový film ze života, vizuál plný fantazie a hl. drogy. Skvělá hudba a nej role McGregora. ()

Narya89

Mám problém hodnotit filmy jako je Trainspotting. Když se totiž dívám na něco, co ve mně po emocionální stránce vyvolává negativní pocity, což tematika drog nepochybně je, těžko můžu současně vnímat nějakou racionální kvalitu filmu. To je asi taky důvod, proč jsem tento film tak dlouho odkládala, protože prostě je to silná tematika a musí na to být určitá nálada. V průběhu se mi chtělo několikrát zvracet, brečet a film vypnout, zároveň jsem s údivem sledovala Ewana jako zrzavého vyhublého mladíka, což mi k němu moc nesedí...ale zapůsobilo to, což je asi to co u filmu hledám - autenticitu. Takže ve výsledku taková negativně pozitivní záležitost, která asi byla dobře natočená. ()

ivo333

neviem prečo sa to dostalo ku mne až teraz, ale som rád, že ešte stále dokážem objaviť starý film, ktorý ma baví od začiatku až do konca.. dobre spracovaný príbeh, parádne výkony a 2. najlepší film o drogách aký som kedy videl.. 90 percent a ***** je samozrejmosť ()

sheldonka.

Chtěla jsem to vidět kvůli Ewanu, protože jsem si myslela, že bude skvělý a taky byl! Ale možná ještě víc se mi líbil Robert Carlyle. Jeho role byla dost dobrá. To, že byl pořád naštvaný mu nedělalo vůbec žádný problém. Musím říct, že u pár scén mi bylo pěkně zle, ale jde vidět, že Trainspotting nic neskrývá. Ukazuje všechno tak, jak je a to oceňuji. ()

hroubek

Trainspotting je nádherné zrcadlo do prostředí feťáků a narkomanů. Neukazuje nám je ty špatné chvilky, ale i chvilky plné legrace a pohody. A možná právě proto, dokážeme s hlavními hrdiny soucítit, i když víte, že si za všechny problémy můžou sami. Danny Boyleovi se výborně podařilo zachytit drogové výjevy a abstinenční příznaky. Na rozdíl od podobně laděného Rekviemu za sen, nabízí tento film pro hlavní hrdiny nějaké východisko. Parádní herecké výkony včele s Ewan McGregorem a Robertem Carlylem jsou pilířem pro film plný emocí, legrace a taky úžasné výpovědi jedné ztracené generace. Neobvyklý výběr hudby zesiluje účinek filmu. Určitě se mohlo jít více do hloubky, ale i takhle je to nádherná podívaná. ()

zdenny

Před dvaceti lety se mi ten film vůbec nelíbil: Jenže mi to celých dvacet let nedalo. Říkal jsem si, že jsem byl asi ještě mladý na to pochopit tak "skvělý a kultovní" film. Po dvaceti letech (je mi 40) mám názor naprosto stejný. Tento film není mementem, nýbrž oslavou veškerého feťáctva. A koruna všemu byla nasazena, když jeden feťák ojebe feťáky ostatní, aby se mohl odrazit ode dna a začít žít normální život. Fakt poučné a plné nápadů. ()

VanTom

Ani 2 dekády se na Trainspottingu nepodepsaly, stále zůstává silnou, dravou, moderní a senzačně natočenou výpovědí mladé drogové generace, univerzálně přenesitelnou ze skotského Edinburghu do české Horní Dolní. Zažili jsme ho na gymplu a dodnes z něj citujeme celé scény, to už o něčem svědčí. ()

ZeroCZ1233

Už vás nebaví sledovat Skotskou vysočinu prezentací Šíleného Mela, jenž vám onu půvabnou krajinu zobrazuje jen tím zromantizovaným pohledem? Tak to jste zde správně, chlapci moji. V tomto dílku se vám dostane zobrazení Skotska a jeho krás stejným způsobem jako Karim ukazuje po nocích Prahu. Tedy tím nejzasranějším (rozuměj nešpinavějším) stylem, jehož snad jde dosáhnout. Co tedy dostanete? Městské části plné zahnojených míst a divných lidí, jejichž hlavní náplní dne je chlastání, hulení, braní drog, šukání. Na drogy, konkrétně heroin, se zaměří nejvíce a svým unikátním způsobem jsou zde předloženy jeho špatné stránky, avšak v hávu komediálně střiženým, což tomu dodává unikátní rozměr a není to jen trapné a vyčpělé vyprávění prezentováno ve školách i přesto, že zastává stejné myšlenky. Průvodce celou tuto pakárnou představuje kupka lidí, jejichž charakter je zkažen na totožné úrovni, ale naprosto odlišným stylem. K těmto hlavním hovádkům se občas z nějakého důvodu a nějakým způsobem dostanou postavy o kapánek ctnostnější, čímž vyniká kontrast a dává ještě více najevo, že drogy jsou opravdu špatné. Tato banda vám mimo všech těch nechutných věcí a míst dokáže přednést i pár zajímavých filozofických myšlenek na mnoho témat a to vše pronáší zvučně libovoučkým a uši trhajícím skotským přízvukem. A za toto všechno zaplatíte jen devadesáti minutami svého drahocenného času. Jářku, nejlepší možný deal, není-liž pravda? ()

Sany33

V roku 1996 sa do svetových kín dostal výjav, ktorý našiel vo svojich radoch iba veľmi málo konkurencie. Samozrejme. Niekoľko „junkie" filmov o mizantropickom živote feťákov sme tu už mali, ale takmer žiaden z nich nezobrazoval ich príbeh s takou dávkou súcitu, opovrhnutia a nádeje v jednom. Priznám sa, prvý Trainspotting sa mi ešte ako malému vryl do pamäti najmä kvôli kultovej scéne, počas ktorej Renton zažíva hrôzostrašný absťák. O ďalších pár rokov som si ho pozrel opäť a pochopil som, že po drogách nikdy v živote nesiahnem a až po treťom pozretí som pochopil krásu tohto filmu o parte zruinovaných kamošov. Niektorí ho označujú ako coming-of-junk movie, iný ako coming-of-age movie. Nech už je to akokoľvek, Danny Boyle vtedy pretavil latku spisovateľa Irvina Welsha do živej podoby a vytvoril tak kultové dielo, nachádzajúce svojich fanúšikov po celom svete. 92% ()

Jacob23

Prostě a jednoduše kult!Dokonalá zábava s hořkou chutí,skvělou hudbou,povedeným českým dabingem,Francisem Beckbym,hromadou nezapomenutelných hlášek a situací a velký začátek nejvšestranějšího herce všech dob;) Co máme dnes na jídelníčku?Jako obvykle!Bude si pán přát předkrm?Ne-děkuji,přejdeme rovnou k hlavnímu chodu-tvrdé drogy prosím:)) Prostě-Just a Perfect Day!Miluji hlášku:je to kámoš co naděláš! ()

Gazi

Kultovní film s drogovou tématikou podpořený skvělou muzikou. Kromě Ewana McGregora se mně hrozně líbil jako feťák Ewen Bremner. ()

Bagr_007

Nejdříve vynikající komedie, asi od poloviny silné drama. Ewan McGregor nám za doprovodu skvělé hudby ukazuje, že je zatraceně dobrý i bez světelného meče. Nejlepší film o drogách. ()

Guzo

Kdysi jsem někde četl srovnání tohohle filmu s Requiem for a Dream. Samozřejmě se to nabízí, oba snímky mají přeci stejné téma a to drogy. Co je ale u každého jiné je zpracování a zejména pohled scénáristy (či režiséra). Kdyby si Trainspotting udržel laťku tak vysokou jako prvních pár minut, bylo by to rozhodně na pět hvězd, takhle mi to přijde, že se střídají části, kdy je film naprosto vynikající, s částmi, kdy jsem se prostě nudil. Přišlo mi to opravdu, jako kdyby se některé scény točili jeden rok a jiné o další dva později a pak se to sestříhalo dohromady. Taky závěr není úplně ideální, ale nějak mě úplně nenapadá, co by se tam hodilo líp.. Nicméně se jedná o kvalitní film, na který se určitě rád zase podívam. ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (více)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (více)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu