Pražská 5

• Československo Pražská pětka
Povídkový / Komedie / Drama / Experimentální
Československo, 1988, 97 min

Milan Šteindler, Eva Holubová, David Vávra, Tomáš Vorel st., Martin Dejdar, Luboš Veselý, Zdeněk Mihle, Pavel Kočí, Jiří Růžička ml., František Stupka (více)

Režisér Tomáš Vorel vytvořil svůj celovečerní experimentální debut Pražská pětka se členy věhlasných pražských netradičních autorských divadel. Soubory ve filmu prezentovaly vlastní poetiku a styl prostřednictvím pěti povídek různých typů, propojených satirickým komentářem odborníka dr. Milana Šteindlera, CSc. (Bontonfilm)

Fajolo

Tento film bol prvý, ktorý som videl, keď som sa vrátil z vojny (povinnej vojenskej služby) do civilu. Po dlhých mesiacoch sivozelenej pakárne som zrazu videl 5 filmových poviedok plných nápadov, či priam fantastických úletov. Veľmi to na mňa zapôsobilo a hoci úroveň jednotlivých častí je rôzna, nemôžem ten film ohodnotiť inak ako piatimi hviezdami. ()

Kaleidoskop

Debut režiséra Tomáše Vorla vznikl spojením pěti pražských autorských divadel, které společně vytvořili zajímavé portfolio pražské alternativní divadelní scény.  Zcela jistě si většina lidí zapamatuje zejména poslední kousek od divadla Sklep, někdo možná vzpomene na prostřední povídku od recitační skupiny Vpřed a ti co dávali pozor nejvíce si možná vzpomenou i na nečekaně temnou grotesku skupiny Mimóza. A ač chápu, že standartního diváka zaujmou převážně právě tyto kousky, které mají tradiční děj a některé i vtipnou pointu, dle mého názoru jsou nejzajímavější právě ty dva nezmíněné kousky a to tanečně - pohybové představení baletní jednotky Křeč a vizuálně nestandartní, ale o to více zajímavý příspěvěk výtvarného divadla Kolotoč. Krásu a smysl tohoto filmu pak spatřuji zejména v tom, ži si v době jeho vzniku někdo dokázal uvědomit (nejspíš sám režisér), jak zajímavé umělecké spolky u nás vznikají a rozhodl se jejich činnost zaznamenat pro budoucí generace. Po shlédnutí mě až skoro mrzí, že většina z těchto divadel už zanikla (kromě divadla Sklep samozřejmě), protože bych se z fleku vydal na jejich představení. Zároveň si myslím, že bychom si mohli k blížícímu se 40. výročí vzniku tohoto filmu, tato divadla připomenout nějakým jevištním zpracováním tohoto filmu, nebo ne? ()

Slimaca

Dnes již kultovní film, který však do nadprůměru vybočuje pouze v povídkách „Cesta na Karlštejn“ a „Na brigádě“. Jako celek ale působí neuceleným dojmem. 75% ()

Jevablo

Zejména za epizodu zachycující výlet socialistické rodiny do lůna přírody nelze dát nic jiného než plný počet hvězdiček. ()

Lucius.15

Všechny povídky super. Monology Šteindlera mezi povídkami by mohly býti kratší a méně trapnější. Stejně tak psycho vsuvky dramatických divadel, které mi připadnou jak z jiného světa. Nicméně mám ráda tyhle starší české komedie, takže u mě 4*. ()

dauby

Chápu, že skalní příznivci sklepáků toto dílko ohvězdičkovali pořádně, ale kromě poslední sklepácké povídky, která má jediná hlavu a patu, je to velmi slabé a prakticky nekoukatelné. ()

Himbajz

Ono to asi kultovní je a proto to má takový ohlas. Nebo to je tím, že to každý máme spojené se změnou režimu...nevím. Já i jako mládežník na to koukal - jako že to nechápu. Jasně, skřítka si broukám doteď a čepování limonády z výlevky si pamatuji, ale jinak to je taková srágora :-). Člověk se na to samozřejmě podívá, že má představitele rád a že zavzpomíná¨,ale... :-). Nemůžu se ubránit dojmu, že Vorel natočil "něco" a vsadil se s chlapama v hospodě, že i ze sračky se dá správným pojetím a marketingem udělat hogo fogo. Ještě šmrc toho, že by to měl soudruh zakázat a začalo se na to chodit ve velkém.... ()

kotrlak

Plná palba za jeden z prvních filmů, které se jako jarní kvítka prodraly smradlavou, temnou, težkou, socialismem nasáklou hlínou jako předzvěst nové doby.. ()

remotrumpet

"Krkovičky ančovičky mandle sýry okurčičky... - Pódlaha... - Buchty vdolky peceň chleba dáme vše co bude treba... - Pódlaha." ()

Rubicius

Tento film u mě dost narazil. Dopředu se přiznám, že to měl hrozně těžké uspět, protože jsem šel na filmovém festivalu ve 23:45 na úplně něco jiného, ale bohužel, měli šílený skluz, takže místo mého vysněného filmu dávali tohle. Přesto jsem to zkusil. Viděl jsem dohromady dvě povídky, výlet na Karlštejn byl dobrý a originální (****), komentář Milana Steindlera mě dost zarazil (*****), něco takového sem opravdu nečekal, o to příjemněji se mi tedy poslouchal. Liboval jsem si tedy, že jsem přišel do kina čistě náhodou na paradní kousek. Bohužel přišla druhá povídka a tam jsem opravdu netušil, o čem pojednává, snažil jsem se, fakt jsem se snažil to přestát, ale nešlo to, v její půlce jsem to tedy vzdal. Možná nejsem dostatečně intelektuálně na výši, ale pro mě to byl odpad. Musel jsem ráno do práce, a odcházel jsem dost zklamaný po tom hodně nadějném začátku, pokud tak dobrá povídka pokračuje takovou hloupostí, nemusím si ukrajovat ze spánku.Celkově za 2*, jedna za Steindlera a druha za Cestu. ()

St@B

Výkon Milana Š. - ***** Oldova oslava - *** Karlštejn - **** Na brigádě - ***** (a je to furt málo). Zbylé dvě záležitosti nebudu hodnotit hvězdami, protože jsem je viděl celé pouze dvakrát (s vypětím všech sil) a zřejmě jsem je vůbec nepochopil, neporozuměl tomu, "co tím chtěl básník říci". ()