Bouřlivé víno

Kamera:

Josef Illík

Hudba:

Karel Svoboda

Vladimír Menšík, Božidara Turzonovová, Jiří Vala, Čestmír Řanda st., Slávka Budínová, Eva Hudečková, Jaroslav Moučka, Zdeněk Kryzánek, Rudolf Jelínek (více)

Film Bouřlivé víno byl zasazen do roku 1968, kdy se předseda JZD Janák (Vladimír Menšík) ve fiktivní jihomoravské vísce Pálavice postaví plánům několika chamtivých vinařů, kteří v touze obchodovat s vínem na vlastní pěst naletí chytrému podvodníkovi. (Bohemia MP)

offlineman

Těžce nadčasový film! Rovněž po tzv. revoluci sem jezdili všelijací podvodníci a naivní našinci jim sedali na lep! Jinak musím vyzdvihnout úvodní melodii od Karla Svobody! ()

Frog.cz

Já vím že mě někdo nařkne že mám rád komančské filmy ale to je prostě moje gusto.Vláďa Menšík a jižní morava k sobě patří.Já prožil na jihu naši vlasti vojenská léta a strašně rád na ně vzpomínám.A u tohoto filmečku i pokračování se tím doslova opájím. ()

Pitryx

Nebudu se zabývat politikou té doby, herci prostě skvělí, legrace sice pomálu, ale sem tam se člověk i baví. Chápu, že si agitku autoři odpustit nemohli. Také se domnívám, že by film snesl kratší stopáž. 2013102812844/12852+++++++++++ Souhlas s mým starším komentářem. Jen dodám, že Kateřina a Michal se k sobě absolutně nehodili, pan Menšík vedle ní vypadal jako její táta. Tohle vůbec nesedlo. 20191109 ()

ostravak30

Tento film mi tak úplně nesedí k tvorbě dvojice Vorlíček-Macourek. Ostatně já si myslím, že z trilogie je nejlepší druhý snímek Zralé víno. Mám rád české a československé filmy a proto se i na tento rád podívám. Přestože, sám si myslím, že je spíše průměrný a to jej ještě z podprůměru tahá skvělé herecké obsazení, hlavně pak Vladimír Menšík. Ale hraje zde i celá řada dalších skvělých herců a hereček v čele s I. Janžurovou. Jsou filmy, které je těžké zařadit do nějaké kategorie. Tento byl zařazen mezi komedie. Ano, k tomuto má nejblíž. Ale moc se nezasmějete. Není to prostě taková ta typická komedie. Spíše to ukazuje, jak je složité fungování ZD a jak se představy lidí, pracující v jednom podniku, mohou lišit a jak lehké je takového rozkolu využít ve svůj prospěch. Protože filmů z vinařského prostředí v našich archivech není mnoho, oceňuji ho. Krásné prostředí + kvalitní herci, to mi dává moje hodnocení. Vše ostatní je spíše průměr. ()

Tominni

Chápu, že ideologicky to asi jinak vyznít nemohlo, ale příběh o tom, jak předseda JZD se skupinkou věrných zachrání JZD před tím, aby si vinaři prodávali víno sami a ještě k tomu nenaletěli emigrantovi a podvodníkovi z Rakouska - tak to mě moc nebere a když tomu přidám fakt, že film komedií opravdu není a ještě ta délka......tak z toho více jak jednu * nedostanu a to ještě jen z úcty k Vladimíru Menšíkovi. ()

subic

Začalo to ve 21. týdnu roku 1968. Já tu dobu zdaleka nezažil, tak na to koukám s nadhledem a on je to docela takový hezký příběh. Prostě Vladimír Menšík jako komunistický předseda družstva chce rozšířit další a další vinice, co na tom je špatného? A Božidara Turzonovová, se kterou tu má techtle, to byla parádní kost. Karel Svoboda k tomu napsal velmi velmi hezkou hudbu, i když je trochu podobná té ze Tří oříšků. Akorát v tom hraje spousta českých herců, českých jako českých, takže např. helee přecedo pocem... to se na jižní Moravě opravdu neříká. ()

dsaiko odpad!

Tak nějak si dovedu představit, že by vypadaly filmy, kdyby nacisti vyhráli válku. Ono na druhou stranu je poučné ten film vidět - jakási skoro umělecky podaná nejsyrovější komunistická propaganda. Film jsem neznal a až do jeho skončení jsem nemohl uvěřit tomu, že někdo něco podobného natočil. ()

jakoby

Film, hranicici s odpadem. A to i pres obsazeni dobrych hercu a taky ze se natacelo na me rodne Morave.Mensik, ktery vetsinu filmu si ukradne pro sebe, vsude je ho plno a pobavi , me tady spis pripadne, ze je duchem v jinem sklipku... ()

Jack.Pott

Bouřlivé víno je silně prosocialistický film, což působí dílem legračně, dílem dojemně. Socialismus s lidskou tváří i kapitalismus s lidskou tváří vypadají podle mě stejně - asi jako Vladimír Menšík nebo Jan Werich v životní formě. Abych použil klišé, "ono je to totiž o lidech". Když budeme co nejprospěšnější, nejhodnější, nepracovitější, nejsolidárnější, bude svět plný císařových pekařů (pamatujete na píseň "...a všichni všechno budem mít dohromady..."?). Anebo spravedlivých, dobrosrdečných vinařů. Anebo neodolatelných hokynářů (vzpomínáte na upřímného soudruha Menšíka v Ženě za pultem?). Jenomže stále je ještě v lidech přespříliš sobectví, hamižnosti a hlouposti. A tak břichatí potentáti i obyčejní dělňoši chtějí privatizovat, soukromničit, kšeftařit, šmelit. Soutěžit, kdo koho přechčije. Bouřlivé víno připomíná Gogolova Revizora. Měšťácké oportunisty přechčije nejdrzejší hajzlík. Prostě fraška, jako když neustále nadržená vesnická holčina má předvést striptýz za prachy (Iva Janžurová). Ale nakonec dopadne všechno dobře: lidsky, socialisticky :-). ()

Phex

Podobně jako Parcela 60 - katastr Lukovice, mapuje tento film události na jihomoravské vinařské vsi těsně před srpnem 1968. Snad jen díky komediálnímu hávu a jakés takés zápletce je to koukatelnější než tvrdá Parcela 60. Pořád je to ale propagandistická síla. Pro zatvrzelé antikomunisty: u tohoto filmu pozor na srdíčko. ()

Danulinda

Když nebudu řešit fakt, že se jedná o propagandu, jde o velmi příjemný odpočinkový film, kterému nevadí ani delší stopáž, za mě spokojenost. ()

Janiska

Kdysi se mi všechny tři části trilogie docela líbily, po letech cítím spíš rozpaky, je to moc poplatné době, ale Menšík je tu pro mě výborný, tak, alespoň kvůli herectví hlavního hrdiny 2 hvězdičky ()

Kozlowski8

V první části trilogie musí předseda vinařského družstva Janák řešit problémy se skupinou rebelů, kteří chtějí družstvo vést po svém... Skvělý Vladimír Menšík a další tehdejší herecké osobnosti filmu dominují. Jinak ale nepříliš zajímavý příběh se silným ideologickým aspektem. 45%. ()

rigby

Moc jsem si tento snímek nepamatoval, ale chtěl jsem se na něj znovu podívat kvůli Menšíkovi. Ale bylo to zklamání. Až moc politiky a hodně přitažená historka o podvodu. Navíc přes dvě hodiny, to je opravdu hodně natažená stopáž. Sice se jedná o přehlídku českých herců, ale nemají co hrát. Opravdu komunistická propaganda obalená do lidového moravského hávu. ()

ALchemik

Tohle je fakt slabota a to soudruhování a mudrování o kolektivizaci...Fuj! Hvězdu dostávají Jiří Vala a Josef Hlinomaz jako povedená dvojka zkrachovalých česko-rakouských padouchů... ()