Zelená vlna

Československo, 1982, 87 min

Vladimír Kalina

Josef Vaniš

Karel Svoboda

Radovan Lukavský, Rudolf Jelínek, Josef Chvalina, Jiří Adamíra, Pavel Zedníček, Monika Hálová, Lukáš Bech, Jiří Bartoška, Veronika Jeníková, Karel Koloušek, Svatava Hubeňáková, Soběslav Sejk, Vladimír Menšík, Laďka Kozderková, Ivana Andrlová, Jiří Wohanka, Josef Kubíček, Renáta Doleželová, Oldřich Musil, Jiří Kodeš, Jiří Sequens ml., Ludmila Roubíková, Jiří Růžička ml., Jan Kuželka, Jiří Knot, Lukáš Vaculík, Karel Hábl, Václav Vorlíček, Klára Jirsáková, Daniel Rous, Dana Bartůňková, Olga Blechová-Matušková, Martin Velda, Jitka Zelenohorská, Karel Augusta, Pavel Havránek, Jitka Asterová, Vlastimil Bedrna, Jiří Bruder, František Filipovský, Vladimír Hlavatý, Vladimír Hrabánek, Zdena Hadrbolcová, Milada Ježková, Václav Kaňkovský, Ferdinand Krůta, Lubomír Kostelka, Alena Kreuzmannová, Jiří Lír, Stanislava Coufalová, Miroslav Macháček, Ladislav Pešek, Michal Pavlata, Boris Rösner, Jan Přeučil, Dagmar Patrasová, Bronislav Poloczek, Ladislav Potměšil, Marie Rosůlková, Milan Riehs, Zdeněk Srstka, Raoul Schránil, Robert Vrchota, Miloslav Štibich, Bohumil Vávra, Otto Šimánek, Roman Skamene, Ladislav Županič, Václav Vydra nejml., Miroslav Zounar, Marcel Vašinka, Ondřej Pavelka, Oldřich Vlach, Jiřina Jelenská, Miroslav Nohýnek, Kateřina Urbancová, Otakar Brousek ml., Martina Gasparovičová-Bezoušková, Miluše Šplechtová, Zdeněk Hess, Miroslav Středa, David Schneider, Antonín Molčík, Daniel Netušil, Rudolf Vodrážka, Karel Urbánek, Slávka Hamouzová, Jarmila Beránková

Některé epizodky byly celkem vtipné. Takových předvíkendových honiček jsem si jako malé dítě taky pořádně užila. Dneska prchám z práce stejným způsobem. V dnešní době je Praha zasekaná nejen před víkendem. Škoda, že je to takový zvláštní slepenec. Překvapilo mě, že hudbu složil Karel Svoboda. Vorlíček už natočil mnohem lepší filmy. Holt, není každý den posvícení.(4.11.2012)

• fantoci

Ani se nedivím, že tento film ve své době se úplně mihl diváckému zájmu. Přestože se v něm vystřídá na 130 herců je spíše filmem hodně slabým. Výkony protagonistů vypadají jako nucené. Nudná zábava s občasnými světlými prvky.(6.3.2008)

• kingik

Těšil jsem se na plejádu dobrých českých herců, ale tohle byl výblitek století. Václav Vorlíček je režisér, který v minulosti uměl režírovat, ale jeho povídkovému filmu sluší nejlépe přídomek mimořádně nepovedený. Absolutně zde nic nefunguje, nic nemá řád a odvyprávět děj souvisle dá velkou práci, protože děj se zde prakticky nevyskytuje. Situační komika je křečovitá až hrůza, povídky se celou dobu jako by chystají na zakončující pointu, ale ani jednou k ní nedojde. Povídky jsou vesměs o ničem a dorazila to povídka o páru seniorů, kterému ulítne papoušek a pak ho zdlouhavě hledají po sídlišti, žádný z herců nezůstane v paměti, až na Vaculíka v nemožném blond příčesu. Pozitivně hodnotím jen bohaté herecké obsazení, které čítá samá slavná jména, ale tenhle nemožný film je dokonale rozžvýkal a vyplivnul někde po Praze. Posbírat je po celé Praze se filmu za žádnou cenu nepodařilo. Film naprosto zapadl a na komedii je zde minimum vtipu. Mé hodnocení: 20%(7.7.2013)

Těžce nevyvážený film. Osobnost režiséra, nevšední povídkové pojetí i několik zajímavých střihů slibují docela slušný zážitek, ten se ovšem nekoná. Nakonec i statistiky jsou neúprosné a čtvrt mega diváků v kinech v té době byl v dobové (a docela slušné domácí) konkurenci propadák. Václav Vorlíček nám tu představuje Prahu počátku 80. let jako město plné zlodějíčků, podvodníků a kurev. A ti, co jsou řádnými občany, se chovají jako dementi (Karel Augusta, Laďka Kozderková). Ostatně i epizoda se sebevrahem, kdy psycholog z Linky důvěry pouští záznam rozhovoru z kazeťáku spolucestujícím v autobusu hromadné dopravy, působí kontraproduktivně. Nemluvě o tom, že celá tahle epizoda s Radovanem Lukavským celkově žánrově nezapadá a klidně by to stačilo na samostatnou psycho krimi. Některé další epizody jsou směšně nudné, jiné slušně rozběhnuté končí v polovině (třeba ta s Lukášem Vaculíkem v blond nakadeřené paruce). A jestliže se celý film snaží ukázat, že v pátek odpo všichni ujíždějí z Prahy pryč, pak působí nevěrohodně i úsměvně dojemná dvojka Hlavatý-Rosůlková, jíž se podaří obzvonit celej panelák, aby přilákali zpět domů papoucha. Přiznávám, v epizodě s Pavlem Zedníčkem jsem se trochu ztratil. Přesto, bůhvíproč, dávám 3*.(28.10.2012)

• Rex Mundi

Predchodca Kameňáku s nádychom socializmu a moralizovania. Herecké výkony hrozné a vtipy väčšinou kŕčovité, ak nie priam trápne...(15.6.2005)