Jan Žižka

Československo, 1955, 102 min

Režie:

Otakar Vávra

Předloha:

Miloš Václav Kratochvíl (kniha), Alois Jirásek (kniha)

Kamera:

Václav Hanuš

Hudba:

Jiří Srnka

Zdeněk Štěpánek, František Horák, Karel Höger, Vlasta Matulová, Ladislav Pešek, Jan Pivec, Václav Voska, Vítězslav Vejražka, Gustav Hilmar, Miloš Kopecký (více)

Odehrává se v letech 1419 - 1420 a zachycuje stupňování napětí a nenávisti lidu proti teroru všemocné katolické církve a panstva, které přeroste v revoluci a první velké vítězství "božích bojovníků" nad křižáckými vojsky v bitvě u Sudoměře (Sudoměřic). V epickém vyprávění podlehne král Václav IV. hrozbám Říma a dá rozkaz odzbrojit Pražany. Žižka vybojuje velký vnitřní zápas, aby se nakonec postavil na stranu lidu. Neuposlechne králův rozkaz a nechá otevřít královské zbrojnice a rozdat zbraně lidem. Pražskou defenestrací, kdy jsou konšelé vyhozeni z oken radnice, začíná husitská revoluce, proti níž vyhlásí Zikmund křížovou výpravu. Toho už se ovšem král Václav IV. nedožije. (oficiální text distributora)

bari68

Už nie tak emociálne plné ako JAN HUS, ale stále kvalitné a na viac ako polstoročie starý film veľkolepá výprava. Celkový obraz trochu zaniká pod samotným symbolom mena Jana Žižky, film má trochu hluchých miest, ale posledná bitva u Sudoměře to celkom vynahradí. ()

Zagros

O druhém dílu velkolepé historické trilogie Otakara Vávry se dá říci to samé co o prvním. Navíc přidám poznámku, že role Jana Žižky Zdeňkovi Štěpánkovi padla mnohem lépe než role Jana Husa v prvním díle. Tendenčnost je možná o něco vyšší než u prvního filmu, nicméně závěrečná bitva rozhodně stojí za to a mnohé "napravuje". Myslím si, že v dějinách československé a české tvorby není snad lepší bitvy. ()

Shakeus

Jan Hus a Jan Žižka jsou opravdové České velkofilmy. Hooodně je samozřejmě kazí komunistický výklad husitství a přiteplené bratrství soudruhů husitů. "To je přeci bratr Žižka!!!" :-) Jinak ale dobrý. ()

DocBrown

Tenhle film se proste neda normalne hodnotit. Vyprava je sice vyborna, ale jako lepsi historicky dokument by uz slouzil Rambo III. ()

Paity

Holt 50. léta, Otakar Vávra a budovatelsko-historické pojednání o tom, jak Husité byli lidumilové, co vůbec nepálili knihy a vlastně to byli takoví nedokonalí komunisté, k čemuž měli právo, protože doba ještě nebyla tak pokroková. ()

EKLEKTIK

"Jděte a vyprávějte naším bratřím, co jste tu viděli." I na tomto filmu je vidět, že se všichni tvůrci snažili o to nejlepší, ale jako by jim už docházeli síly a v některých scénách se možná až přehnaně snaží zachytit, co nejvíce historických okolností, které snad ani nejsou pro samotný děj filmu tak podstatné a tím rozptylují divákovu pozornost. ()

Sayko

Ktož su boží bojovníci!? Velmi pravdivě a detailně vykonstruované jak dialogy postav, tak bitvy. Respekt k odvaze natáčení tak těžkých scén, jako byly ty bitevní. Stejně jako Jan Žižka, zapsal se do historie i tento snímek. No a kdyby ne do historie, alespoň do hodin dějepisu, perfektní výukový materiál. ()

pjotr76

Historikové nechť neprominou...zase tolik agitátorství ve filmu není, nechceme li ho tam za každou cenu vidět, a chceme li, tak uvidíme politické agitátorství i v Ally Mc Beal. Štěpánek podává standardně vynikající výkon. Na husitství naši historikové v současnosti nahlíží ve dvou zcela odlišných proudech, jedni jej glorifikují, jiní a je jich víc jej haní. Historie je jen jedna a je skutečná, husitství bylo co bylo a je pravda, že je to (bohužel) naposled v historii českého národa, kdy bojoval a vítězil. Pak už jenom prohrával a pak už ani nebojoval...Tolik k dílu, které v atmosféře doby jaká byla, sofistikovaným způsobem apelovalo na národní cítění, a nejen na něj. ()

Landauer odpad!

Řekl bych, že neprávem vysoká hodnocení a shovívavej pohled na tohle propagandistický "dílo" jsou produktem sentimentu. Přitom za prachy, který na to Vávra měl, prostě NEŠLO udělat nevýpravnou podívanou, takže chvály na výpravu jsou vlastně chválou štědrosti tehdejších pohlavárů. Jinak z filmovýho hlediska je to bída, protože snímek nudí, ale naprosto příšerným způsobem. Kdyby se to promítalo v podobě diáků, těžko by se to nějak výrazně lišilo. Takže tvrzení, že je to řemeslně dobře zvládnutý neobstojí, protože NENÍ! A nesvádějme to na dobu! Např. o čtyři roky mladší Císařův pekař je režijně a dramaturgicky zvládnutej na výbornou. A historická přesnost je samozřejmě k smíchu stejně jako motivace postav. Takže co zbylo? Neskutečně drahá celovečerní reklama na komunismus. Čili odpad. A nezachráněj to ani skvělý kostýmy Jiřího Trnky. ()

Garch

Musím uznat jedno: Otakar Vávra byl na velkofilmy machr, to se musí nechat. Boj proti Němcům a jejich přisluhovačům a hrdinné ztvárnění zidealizovaného Jana Žižky, přesně, jak požadovalo epické ztvárnění iluze statečného a bojovného národa Českého. ()

bobstock

Je s podivem, že se dnes již nechce nikdo pustit do remaku tehdy velkolepého díla Otakara Vávry. A tak se musíme kochat stále více blednoucím a historicky mylnějším dílem z padesátého pátého. 70% ()

Raimok

2 hvězdy. Ale fakt jenom kvůli bitvě na konci, protože ta byla docela napínavá, i když jsme všichni vlastně věděli, jak dopadne. Většinu filmu jsem trpěl jak pes a přál jsem si, ať už je to za mnou. Nuda k uzoufání. 31 % ()

arcticsky

Opět výtečně odvedené řemeslo Otakara Vávry. Jinak historicky vzato zcela zřejmý nesmysl. Ale každý národ má nějakou pochybnou legendu...v Anglii je to Robin Hood, na Slovensku Jánošík, v USA kovbojové a u nás je to holt Jan Žižka. Nu...proč ne. Ale dnes by pravděpodobně neměl problém upálit půl národa pro bezvěrectví. Bezvadný a vyčerpávající komentář - Lima. ()

Vesecký

Otakar Vávra byl jistě mistr historických dějů a když mu k tomu pomohl levný kompars, tak i bitva u Sudoměře byla výborně sehraná. Jen by z filmu mělo být zřejmější, proč se z Prahy na Tábor putovalo až skoro přes Strakonice a v Táboře, který si Žižka vyvolil, už jej a jeho vojsko vítají táborité. Některé scény byly málo důvěryhodné, scénárista se soustředil tentokrát více na politiku soupeřících stran, a to trošku mohlo laika unavit. Přesto je Jan Žižka i svým hereckým obsazením důstojným pokračováním Jana Husa a v mnohém má co říci k dnešku (Zikmund jako předobraz budoucích mocipánů, jimž se náš národ již předem klaněl pln nadějí na bohatou odměnu). Nemluvě již o skvělých hercích, někteří však hráli ve zmiňovaných filmech dvě různé postavy (ovšem Štěpánek, ale i Řepa, Vojta), což pak náš film vzápětí opakuje v dilogii o Švejkovi. Velmi dobré čtyři hvězdičky. ()

waits

"Ted, děti, hrr na ně!" Ideologicky stojí Jan Žižka okatě na straně komunismu, ve filmu, podobně jako ve skutečnosti (i když srovnávání v časových návratech vždy zaručeně kulhá) Vtáhnutí do děje, emoce a neočekávaně drsný výklad jedné z nejzajímavějších časů našich dějin jde ovšem Vávrovi výborně. Vávra si leccos poupravil,s tím viditelně neměl problém přesto jde o historický film, se snahou aspon o nějakou tu přesnost (vsuvka se Zikmundem majícím na starosti obranu Evropy před vpádem Osmanské říše, třeba). Štěpánkův Žižka je bez diskuse osobnost, husité svou vírou až fanatismem až děsí, ale i dojímají proradní křižáci s katolickými oportunisty vzbuzují odpor, mistrně natočená bitva u Sudoměře stojí vždycky za nové shlédnutí. Je dobré si připomenout, že Žižkova taktika byla vskutku fenomenální, kališnická armáda ve své době téměř neporazitelná (husité plánovali spanilé jízdy po celé Evropě) a Žižka sám jako neporažený je rozhodně ikonickým vojevůdcem českých dějin. Vávrův film takový oslavný dojem po právu vyvolává.. Obdivuhodný patnáctiletý odboj, nejprve všelidový, později už vedený hlavně z pozice extremních sirotků, neskončil bitvou u Lipan, jak je všeobecně věřeno, naopak, Žižkova historická stopa byla časově výrazná. Díky Husitům se na téměř dvě stě let posunula atmosféra ve společnosti (dobrých padesát let před Lutherem!), ćeské stavy získaly víc prestiže a výhod v rámci císařství a zanechaly stopu, která pomohla v pozdějším nebezpečí rozpuštění češtiny v německém kulturním kotlíku. To všechno až do bitvy na Bílé hoře,kdy se časy změnily, včetně zákazu přijímání podobojí a vyznávání husitské víry. PS Škoda, že Vávra místo husitské trilogie nezpracoval české vojevůdce, místo pocitu ublíženectví jsme mohli mít hrdou sbírku sebevědomých portrétů (Radecký, Přemysl Otakar 1, 2, Kutlvašr, legionář Syrový, Píka) nebo ještě lépe hrdinů solitérů (Tři králové, yýsadkové jednotky včetně operace Anthropoid). Já vím,historicky blbý nápad.. ()

Zeek

Druhý díl výtečné trilogie režírované Otakarem Vávrou a především díky němu a skvělým hereckým výkonům označuji celou tuto trilogii za velmi podařenou. Moje hodnocení: 70% ()

Czernozub

Miki68 to napsal dobře, ano, cítil jsem se jak fanoušek po Naganu. Husitství opravdu bylo poslední výhrou a vzepětím českého národa. Ano, Historie by asi musela scénáristovi uštědřit pořádnou facku, ale to bych neřešil... ()

Jeremiah

Poslední velký vojevůdce českého národa. Od porážky husitských vojsk již český národ pouze utíká, klaní se cizákům a pro mamon likviduje své vlastní řady, aniž by si uvědomoval, že umírá SÁM. Je mi smutno .... . ()

Otakar Vávra: 1911 - 2011

Otakar Vávra: 1911 - 2011