Reklama

Reklama

Robert Ford

Robert Ford

nar. 05.03.1887
Mladá Boleslav, Čechy, Rakousko-Uhersko

zem. 22.07.1949 (62 let)
Praha, Československo

Biografie

Robert Ford, vlastním jménem Robert Faltin, se narodil 5. března 1887 v Mladé Boleslavi. Někdy býval uváděn také jako Robert W. Ford. Jeho matkou byla herečka Hermína Fordová (1862 – 1937). Po studiu se začal se věnovat divadlu. Nejdříve hrál jako herec a zpěvák ve Vídni, Berlíně, Mnichově a Opavě.

Bojoval v 1. světové válce a byl v ruském zajetí. Ve dvacátých letech filmoval ve Vídni a záhy se přesunul do Prahy. V Praze účinkoval v různých divadlech a v rozhlase. Jediným jeho zjištěným angažmá je poválečná scéna dočasného pražského Divadla V + W (1946 – 1947). Do smrti již nikde neúčinkoval.

Ford vynikal vysokou mužnou postavou, zvláštně zabarveným hlasem a zvláštní výslovností. Svým obličejem se hodil do rolí pánů z lepší společnosti a různých šlechticů. Uplatňoval se zejména v komediálních i konverzačních hrách a ve fraškách.

Pro svůj typ byl často obsazován do filmů, ale bohužel do malých rolí. Byl jedním z nejobsazovanějších herců třicátých let v Československu, hrál i v několika filmech ročně. Vystoupil v šestnácti němých a čtyřiceti osmi zvukových filmech.

V němém filmu debutoval v roce 1921 rolí Vlaha v dramatu POMSTA MOŘE. V tomto období hrál zajímavé role důstojníka štábu v životopisném dramatu KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ(1925) Theodora Pištěka a Karla Lamače, světáka Gustava Ryka ve Slavínského melodramatu SYN HOR (1925), ředitele závodu v Machatého komedii ŠVEJK V CIVILU (1927), hostinského v dramatu MLYNÁŘ A JEHO DÍTĚ (1928) režiséra Zeta Molase, hosta v baru v HANBĚ (1929), šenkýře ve filmu M. J. Krňanského STARÝ HŘÍCH (1929), sovětského komisaře Minikina v Innemannově válečném dramatu PLUKOVNÍK ŠVEC (1929) a hýřila v dramatu PASÁK HOLEK (1929) Hanse Tintnera.

Ve zvukovém filmu byl všedně obsazován do rolí kavalírů a světáků (FIDLOVAČKA), inženýrů a jiných intelektuálů (SVĚT BEZ HRANIC, MARIJKA NEVĚRNICE), důstojníků (česká a německá verze filmu C. A K. POLNÍ MARŠÁLEK, TŘETÍ ROTA, ANTON ŠPELEC OSTROSTŘELEC, VZDUŠNÉ TORPÉDO 48), číšníků a hostinských (POBOČNÍK JEHO VÝSOSTI – v české i německé verzi), hostů (MADLA Z CIHELNY, ŽIVOT JE PES, ŘEKA, SRDCE ZA PÍSNIČKU, BARBORA ŘÁDÍ, SVĚTLO JEHO OČÍ, TŘI MUŽI VE SNĚHU), různých papalášů (KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ, GRANDHOTEL NEVADA, JEDNA Z MILIONU, v české a německé verzi filmu HRDINA JEDNÉ NOCI, JEDENÁCTÉ PŘIKÁZÁNÍ) i továrníků (ULIČNICE).

Ale také rolí policistů (SESTRA ANGELIKA), diváků (SKŘÍVÁNČÍ PÍSEŇ, NAŠE JEDENÁCTKA, BLÁHOVÉ DĚVČE), pánů z lepší společnosti (MUŽI V OFFSIDU, ZLATÁ KETEŘINA, TŘI KROKY OD TĚLA, STUDENTSKÁ MÁMA, KLUB TŘÍ, DŮVOD K ROZVODU), vrátných (SLEČNA MATINKA), ředitelů (DĚVČÁTKO, NEŘÍKEJ NE!, SVÍTÁNÍ, BÍLÁ VRÁNA, SVATEBNÍ CESTA), listonošů (ON A JEHO SESTRA, PÍSNIČKÁŘ), spiklenců (LELÍČEK VE SLUŽBÁCH SHERLOCKA HOLMESE) a dalších.

Naposledy se na stříbrném plátně objevil v roce 1940 v kriminálním krátkometrážním filmu Otakara Vávry PODVOD S RUBENSEM, kde hrál továrníka – roli mu tak blízkou. I když Ford žil ještě dalších devět let, již se v našem filmu neobjevil. Bohužel větší roli, či dokonce hlavní, nikdy nedostal a vždy hrál pouze bezejmenné epizodky.

Jak již bylo řečeno, Robert Ford také hojně spolupracoval s rozhlasem. Zemřel 22. července 1949 v Praze ve věku šedesáti dvou let.

Jaroslav "krib" Lopour

Herec

Filmy
1938

Bláhové děvče

 

Bílá vrána

 

Slečna matinka

 

Svatební cesta

1937

Důvod k rozvodu

 

Láska a lidé

1936

Naše XI.

 

Světlo jeho očí

 

Tři muži ve sněhu

Reklama

Reklama

 

Uličnice

 

Vzdušné torpédo 48

1935

...a život jde dál...

 

Barbora řádí

 

Bezdětná

 

Hrdina jedné noci

 

Hrdina jedné noci (německá verze)

 

Jedenácté přikázání

 

Jedna z milionu

 

Klub tří

 

Koho jsem včera líbal?

 

Studentská máma

1934

Grandhotel Nevada

 

Marijka nevěrnice

 

Na růžích ustláno

 

Tři kroky od těla

 

Zlatá Kateřina

1933

Diagnosa X

 

Madla z cihelny

 

Okénko

 

Pobočník Jeho Výsosti

 

Pobočník Jeho Výsosti (německá verze)

 

Skřivánčí píseň

 

Srdce za písničku

 

Svítání

 

V tom domečku pod Emauzy

 

Řeka

 

Život je pes

1932

Anton Špelec, ostrostřelec

 

Děvčátko, neříkej ne!

 

Lelíček ve službách Sherlocka Holmese

 

Písničkář

 

Sestra Angelika

1931

Karel Havlíček Borovský

 

Muži v offsidu

 

On a jeho sestra

 

Svět bez hranic

 

Třetí rota

1930

C. a k. polní maršálek

 

C. a k. polní maršálek (německá verze)

 

Fidlovačka

 

Lidé v bouři

1929

Hanba

 

Pasák holek

 

Plukovník Švec

 

Starý hřích - kalich hořkosti

1928

Dva pekelné dny

 

Mlynář a jeho dítě

 

Pohorská vesnice

 

Souboj lásky

 

Životem vedla je láska

1927

Dům ztraceného štěstí

 

Švejk v civilu

1925

Karel Havlíček Borovský

 

Syn hor

1922

Steeple Chase

1921

Pomsta moře

 

Ďáblův mlýn

Krátkometrážní
1940

Podvod s Rubensem

Reklama

Reklama