Rok ďábla

Rok diabla

(festivalový název)

Year of the Devil

Komedie / Drama / Fantasy / Hudební

Česko, 2002, 88 min (SE: 108 min)

Originální, vtipné, absurdní, s naprosto úžasnou hudbou (Nohavicovy hity v aranžích s Čechomorem mají pořádný říz).(3.5.2004)

Nohavica je spolu s Krylom, Landom a 2Pacom:) moj najoblubenejsi spevak.Hoci by bolo pocas celeho filmu vidiet iba tmu a popri tom by sa pustali Nohavicove pesnicky, dal by som 5*.Lenze tomu tak nie je.Okrem skvelej hudby Jarka a Cechomoru je tam aj zaujimavo ponata kapitola zo zivota Pana Umelca.(28.3.2004)

Jednou a dost. Já pro ty Zelenkovy mystifikace prostě nemůžu najít pochopení.(14.8.2007)

• MMR

Upřímně. Tohle jde mimo mě, ale docela drasticky mimo mě. Nic mi to neříká, tenhle styl se mi nezavděčí. Je to takový fiktivní dokument o ničem.(15.3.2012)

• sepp

Tyhle radoby umelecky filmy, hrajici si na neco na co nemaj, opravdu nejsou podle myho gusta.(19.9.2003)

Pěkný film, se skvělou muzikou. Oproti Mňáze ale Zelenka spadnul dolů.(24.11.2004)

Velmi zábavná mystifikace, skvělé hlášky a gagy. Chci víc takových filmů:) ad hodnocení: 90%.(16.10.2002)

Pokud máte rádi Nohavicu, Čechomor a Plíhala (jako já) není absolutně co řešit. Zelenka je spojil v tak krásně šíleném fiktivním dokumentu, že to z Roku ďábla dělá jeden z nejlepších českých filmů.(30.1.2010)

Film se skvělou muzikou, písničkami od Čechomorů a Nohavicy, v němž jde hlavně o to, rozeznat fikci a realitu (mě tam připadalo fiktivní nějak všechno).(8.6.2005)

Velký smysl...(22.2.2011)

Tak surreálne, tak muzikálne, tak úžasné! 85%(3.7.2014)

Nemám rád synopse na přebalech. V drtivém počtu případů nevystihují podstatu snímku, pokud rovnou nezavádí (nemystifikují :-) To ovšem rozhodně není tento případ. Tohle je trefa do černého. „Když vydržíte mlčet, uslyšíte melodie lidí kolem sebe“. Jak tak vidím zdejší hodnocení a komentáře, vypadá to, že valná většina před mlčením a tichem naslouchá pouze sama sobě (čti, ráda se poslouchá). Byť s osob. poznámkou. Ticho je krásně opojné, ale všeho moc škodí (je potřeba ho umně „dávkovat“). I z opojného ticha se dá (krásně) zešílet. Pro plné vychutnání si snímku není nezbytně nutné (jak by se na první pohled mohlo zdát) mít nastudovanou hudbu J. Nohavici a skupiny Čechomor (popř. K. Plíhala), byť přiznávám, na překážku to rozhodně není, ale umět naslouchat. Rok ďábla, to je typický Petr Zelenka se všemi (pro jednu skupinu) slabůstkami (čti přednostmi), které k němu neodmyslitelně patří, pro druhé stále ten, co jeho absurdním vtípkům a (filmovému) pohledu na svět, nikdy nepřijdou na chuť. Mezi kterou „skupinu“ se řadím já, není potřeba snad dodávat. Fiktivní dokument? (Možná)určitě :-) Spíše však příběh o pohledu Jarka Nohavici na sebe samého (jakési zastavení se v čase a pohled (bilancování svého dosavadního bytí), smíření se sám se sebou, navíc pohrávající si (a dotýkající se) spirituálna a mystična. V prvé řadě je však Rok ďábla filmem o nás lidech a potýkání se se samotnou existencí (bytím) tady na zemi. Takže, zastavte se na chvilku v tom každodenním shonu a zaposlouchejte se do melodií. S dovětkem, že tento snímek má divákovi stále co nabídnout i při druhé, třetí,...(opakované) projekci. Výsledný resultát: 4(silné) * za film samotný, ta 5* je za film o filmu a samotné natáčení, kde je jasně patrné, že se u tohoto snímku sešli podobně (na)ladění lidé, jež spojuje láska k hudbě, vyznávají podobné hodnoty a smysl pro ironii a nadhled. Upřímně jsem se (nejen) bavil. Díky pánové! A kdo že byl NEJlepší?! Jarek Nohavica? NE! Karel Plíhal? Nikoliv! J. Coleman? Taky NE! František Černý? Samá voda! Pouze a jedině Karel Stránský! :-) p.s. Jarkova teorie alkoholismu je přesná. Ta hranice je opravdu tenká a pro každého člověka jinde. Však také mistr čerpal z vlastní(ch) trpké(ých) zkušenosti(í). P.p.s. pokud bych směl na závěr přispět se svojí trochou do fundované debaty, tak pořádnou písničku (text) lze napsat pouze a jen v trenkách. Při troše štěstí (možná) „navostro“. V žádném případě však ne ve slipech. Byť pravda, vynikající režisér a za každé situace slipař P. Zelenka můj nepsaný zákon (axiom) vyvrací a popírá zároveň. Nebo se snad jednalo o další z řady mystifikací?(15.12.2011)

Když byl film čerstvě v kinech, tak jsem se bavila. Problém je, že dnes mě to ani trochu nezajímá.(7.12.2011)

Pre mňa najlepší Zelenka a zároveň jeden z najlepších českých filmov vôbec.Verzia,ktorá vyšla na DVD a obsahuje vystrihnuté zábery a predĺžené scény je však o triedu slabšia.Takže iba päť hviezdičiek(3.9.2012)

Tohle je můj hodně oblíbený film. Alkoholický kopec a sledování vlastního pohřbu prostě nemají chybu.(3.12.2007)

• boshke

Vůbec jsem nechápal, oč mělo jít. Ani Nohavica, ani Čechomor nejsou hudba mého srdce, leč hodinu a půl dlouhý dokument o nich bych jistě snesl. A třeba by mne přesvědčil, abych jejich tvorbě věnoval více pozornosti. Jestliže se však jednalo o smyšlený příběh, který mne během první necelé půlhodiny vůbec nezaujal, bylo o vypnutí či nevypnutí rozhodnuto velice rychle... 0%(19.9.2012)

Jarek a jeho NTAK.. :)(27.9.2012)

jaro je hustoch...(31.8.2006)

DVD s Rokem ďábla som si pustil neplánovane a okrem hmlistého dojmu, že tento film niečo vyhral na Českém lvu som ani nevedel, že je to nejaká komediálna fikcia o jednom období života a tvorby Jarka Nohavicu. Je to celkom zaujímavý film, ktorému k úspechu dopomohla príťažlivá hudba a zábery z koncertov. Medzitým sa to miestami trochu vlieklo, aj keď sa to dalo bezproblémovo prežiť. Najväčší dojem na mňa urobila nejasná hranica medzi dokumentom a fikciou, ktorú som párkrát neúspešne hľadal.(10.12.2012)

Další zelenkova ujeťárna. Tentokrát s Čechomorama a Jarkem Nohavicou. Zase všem věcem nemůžete moc věřit...(9.2.2013)

Absurdní, poetické, zábavné i mrazivé. Fungující atmosféra halící vše oparem tajemna, několik naprosto kouzelných okamžiků, několik myšlenek, které vytrženy z celku působí zcela jinak a nutí k zamyšlení, spousta skvělých hlášek, několik zábavných mystifikací, které rozesmály, ale především hudba. Hypnotická Hinewehi Mohi, skvělý Čechomor, který si často hraje s aranžemi svých písní tady vytváří některé, které považuju za nejlepší jaké jsem za ta léta slyšel. A možná ještě lepší Nohavica, jehož považuju za možná nejlepšího českého textaře a jehož písničky v aranžích Čechomoru dostávají zcela nový rozměr. Z některých mi úplně běhal mráz po zádech, u některých se mi sevřel žaludek a srdce zastavilo. Když se podívám na topku nejlepších českých písniček, najdu tam Jarka i Čechomor hned několikrát. Není tedy divu, že přes některé slabší momenty a drobnosti, které mi ve filmu moc nesedly, prostě nemohu jít pod 4*.(14.9.2013)