Rok ďábla

Rok diabla

(festivalový název)

Year of the Devil

Komedie / Drama / Fantasy / Hudební

Česko, 2002, 88 min (SE: 108 min)

Skupinu Čechomor som nepoznala tak dobre až dovtedy, pokiaľ som nevidela tento hudobný film, ktorý sa mi zapáčil a pochopila som oveľa viac. Film netradičným spôsobom stvárnil príbeh Jaromíra Nohavicu a skupiny Čechomor, keď toto zoskupenie odohralo niekoľko koncertných vystúpení. Film je vlastne aj o tom, ako elegantne odísť zo sveta, o priateľstve, o zázraku...(3.11.2008)

Já Plíhala miluju! :-*(22.5.2010)

Papoušek arara zobáčkem z krabičky vytáh mi na pouti los. Stálo tam: Čeká tě kytara, sláva a písničky, smůla a rozbitý nos. Řek jsem mu: Máš krásné peří papoušku hlupáčku pouťový čaroději, ale kdo by dnes věřil osudům za kačku poukázkám na naději.(25.4.2015)

Nohavica prý chodí ve slipech. A Plíhal perutí mách. A víc už asi nic. Možná příště. 60% Season Challenge Tour 2015(28.9.2015)

Vlastně nesnáším Nohavicu. Ale něco v tom filmu bylo.(2.1.2011)

Skvělý humor, úžasné scénky a Nohavica, kterému uvěříte naprosto všechno! Navíc hezké písničky..(3.4.2007)

Velmi příjemné překvapení. Vynikající dílo Petra Zelenky, kterým mě naprosto odrovnal. Ani jsem při prvních minutách netušila, jak mě Rok ďábla osloví. Jsem ráda, že právě na tuto parádu čekalo mé pětisté hodnocení na stránkách čsfd. Opravdu nemůžu dát méně než 5*. Super podívaná a k tomu super poslech hudby Jaromíra Nohavicy a Čechomoru. A nevědět, že je všechno ve filmu mystifikováno, skoro bych tomu věřila.(5.12.2008)

V tomhle filmu si můžete vybrat úplně všechno,co chcete. Vzpomínám, jak mi bylo osmnáct, byla jsem na stáži a šéf se vrátil z agentury a říká - nabídli mi na koncert nějakýho Nohavicu, prý se začal dost poslouchat, znáš ho? A já -Ježíši, kdo to je ? Pro holku co poslouchá rock to byl mimozemšťan :-) Každopádně zajímavý počin, dnes si ho i poslechnu, aniž bych utrpěla psychickou újmu. Podotýkám, že z děje filmu jsem měla chvíli v hlavě zmatek:-)(7.10.2014)

Nemůžu si pomoct, mě to až na pár momentů dost nudilo.(14.8.2005)

Kdekdo by rekl:"Echt coz, treba treba Kudriaz, usi ma ale v zivote je hluchy. Kdezto Lomonosov moudry zpevak ticho je, posloucha a presto slysi."(16.2.2008)

Parádní fikce, hudební dokument, komedie a film k zamyšlení v jednom okořeněný skvělou muzikou.(11.12.2008)

Tenhle mystifikační dokument mě naprosto rozsekal, úžasný film s nádhernou hudbou. Je to ohromná legrace, někdy mi přijde, že si tam Zelenka dělá legraci z kultu hvězdy...Nohavica je vynikající, stejně jako Čechomor a Plíhal, Coleman má největší charisma a vypadá jako ten ďábel, i když to neměl být on. Dobré hlášky, výborná režie i scénář. Legrace, ale také zamyšlení nad životem, ten konec, kdy se Plíhal rozpadne a je z něj anděl, velmi zajímavé a přemýšlivé. Znám lidi, co tomuhle filmu věří, proto (a nejen proto) dávám plný počet. Výborné.(13.2.2009)

Jeden z nejlepších českých filmů dnešní doby, byla to opravdu pohodová procházka hudebními melodiemi. A opět se vybarvilo, jak málo toho víme o Jarkovi. "Co se vám na pití nejvíc líbí?" "Ten klid, ten mír, taková ta velká pohoda kdy člověk leží ožralý na zemi a teď, to všechno - ten klid a mír, do něho vstoupí a je tam člověk rozpláclý a je středem vesmíru."(23.10.2010)

Zelenka je opravdu dobrý mistifikátor a myslím si že tento film má opravdu úroveň. Jak asi dívak může čekat od filmu, který je o J. Nohavicovi a Čechomoru a jiných hudebnících, je zde tuze pěkná hudba. Film je mi velmi sympatický svým humorem a poklidnou atmosférou.(19.12.2011)

• MartinNDL

Spolu s Je třeba zabít sekala největší omyl naší filmové akademie při udílení cen i největší omyl kritiky. Hloupé vtipy, samoúčelné herecké obsazení, jenom dobrá hudba. Celkem nuda, nuda, nuda a ještě k tomu nepovedená.(24.12.2005)

Doufám, že se na film jednou podívám znovu, pochopím více věcí a zvýším hodnocení na maximum. Už tak to bylo velmi zajímavé, místy vtipné, místy úsměvné a určitě plné věcí, které nepochopm ani kdybych na to koukal od rána do večera. Ale jednu věc vím jistě a věděl jsem ji i předtím.Čechomor je skvělej, Plíhal je skvělej a Nohavica...(12.11.2006)

Skláním se před Mistrem.(1.1.2014)

Pro mě asi nejlepší Zelenkův film, podpořený vynikající hudbou a mnoha skvěkýma hláškama. Nikde nic nedrhne, vše je bráno s nadhledem a přitom je o tak vážném problému, jako je alkoholismus. Výborné jsou scény s mlčícím Plíhalem a při posledním shlédnutí mě zaujaly i surrealistické scény z hnědouhelných dolů, stojící na bláznivém Jazzu Colemanovi.(7.12.2008)

686. hodnocený film: Filmem jsem byl onehdá fakt ohromen a můžu s klidem říct, že se jedná o nejlepší filmovou hudbu v českém snímku. Film má skvlou pointu a působí opravdově, jako málokterý film. Skvělé herecké výkony a tragédie českých lidí, kteří utápějí smatu a své neúspěchy v chlastu, to je typický obraz ztroskotance. 4* nejsou ani málo, ani moc. Ale jsou zasloužené. 4*(2.3.2009)

+4* na mystifikace je Zelenka machr a předchozí zkušenosti zúročil tady v tomto filmu. Nemá cenu se moc rozepisovat, protože je známý dost. Už jsem ho párkrát viděl a vždy pobavil. Teď už je trošku okoukaný, ale čtyři hvězdy jsou samozřejmostí. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](8.10.2016)

• pakobylka

Bezduchá slátanina, která si hraje na umění a na psychologii - a všemožně se snaží dokázat, jaká že je vtipná a nad věcí. Mám ráda Jarka Nohavicu, Čechomor i Karla Plíhala, ale to, co s nimi provedl pan Zelenka, se jen tak neodpouští. Možná chtěl vytvořit za málo peněz hodně muziky - a tak je vzal a udělal z nich šašky. Třeba jsem zbytečně moc tvrdá, už dlouho se chystám, že se na film podívám znovu a zkusím ho přehodnotit, ale mé rozčarování je tak hluboké, že jsem se k tomu zatím neodhodlala …(13.2.2007)