Matěj usedá na břehu řeky a ve spánku nad ním diskutují Rozum a Štěstí. Rozum, moudrý kmet se stříbrnými vlasy, chce Matějovi pomoci. Provede své kouzlo a Matěj se probudí jako nový člověk. Vysvětlí užaslým rodičům, že odchází do světa, a osud ho zavede do Ctiradova království, které je ovšem náhle stiženo pohromou. Vydatná porce královské moudrostí, kterou pohádkový děd Rozum přičaroval Matějovi, pochází totiž z Ctiradovy královské hlavy. Právě v této těžké chvíli se blíží ke Ctiradovi Závist, ošklivá ježibaba kterou právě vyhnali z Mojmírova království, a která se na Ctiradově dvoře zabydlí pod maskou jeho sestřenice. Závist postupně ožebračí polovinu místní šlechty, naučí všechny hrbit se a nosit šaškovské čepice. Nejmoudřejší lidé království jdou do vězení. Do města mezitím ovšem pronikne Matěj, který se ihned spojí se stejně mladou a půvabnou Pavlínou, královskou dcerou. Závist se ho snaží několikrát zničit. V té chvíli se nad Ctiradem opět radí Rozum se Štěstím. Rozum má sice vždycky pravdu, ale bez trochy štěstí je bezmocný, a tak Štěstí - v podobě zlatovlasé krásky - bere Matěje pod svoji ochranu. Ale Závist má v rukou poslední ďábelský triumf... (Bontonfilm)

hooofi

Trochu nechápu zdejší komentáře, které pohádku zatracují do kategorií modeních drama pohádek, z kterých umělost, nikoliv umění, prostě cáká a dalo by se je přirovnat k rychlokvašeným prvoplánovkám. Tato pohádka taková tedy rozhodně není. Má příběh, mytologii a jasný souboj dobra se zlem, v kterým tak někdy marně tápu u jiných pohádek. Ano, výkon J.Bohdalové je v této pohádce šitý na míru, ale ostatní hráli také skvěle. Podle mě není nic co by se dalo u této pohádky vytknout. Místním váhačům a dvouhvězdičkářům doporučuji sledování Troškovin, tam jistě najdou to co hledají. ()

blatouchm

Pro mě jedna z top pohádek. Bohdalová jako nejpřísnější záporák ze všech našich pohádek se infiltruje do království, které díky ješitnosti "Rozumu" přišlo o chytrého krále. Z nového hloupého krále si udělá prakticky loutku a postupně rozkládá království zevnitř. House of cards by tuto manipulaci mohl závidět. ()

soukyd33

Vysoce oktanová pohádka, která vše postupně vytočí do maximálních otáček. 🤔 Nesmrtelná teta je klenotem českých pohádek, a to díky Jiřině Bohdalové. Která je zde úžasná jako herečka, a také krásná žena. Samozřejmě že mladší herečka (princezna) je také super. Ale Jiřina Bohdalová ve fialovém šatu je TOP. Pohádka je to dobrá, ale některé herecké výkony nestačí. Pohádka má také hluchá místa. Humor je tu také, jen ho musíte hledat. Poznámka: Lidská hloupost je zde opravdu poznat. Poznámka: Diagnóza - Hluchózis Dementózis. 😂 Hlášek je tu plno. Ale věta "A co ho jako uspat?" " Touhle palicí". 🤣🤣🤣 Hvězdiček 4 ()

jenspifa

To tak, štěstí podporovat, pche, tůdle! A to se mi ulevilo. Jedna z mála pěkných porevolučních pohádek, ještě, když se nevykrádaly navzájem. Jo a Bohdalka v nejhezčí pohádkový roli 65% ()

Nick321

Pohádka, která neurazí. Některé dějové linky jsou docela přitroublé, ale koneckonců, stále je to pohádka. Ctiradovo království působí dojmem, že jediný, kdo měl v celém panství kolem zámku rozum, byl akorát král Ctirad a s jeho ztrátou rozumu má Závist volné ruce, aby království sabotovala a vykradla. Je ovšem docela divné, že Závist sama je ovládána závistí, namísto toho, aby ji spíš šířila, což se jí většinou nedaří, raději tedy uplatňuje intriky, lež a zastrašování. ()

qwxyz

Pro mě tato pohádka v podstatě představuje takovou hranici(přestup) z dob, kdy pohádky měly svou kvalitu do doby nové, kdy stojí za starou bačkoru. 6/10 ()

Medinka

Nesmrtelná teta, Anděl Páně a Kouzelný měšec - tři porevoluční pohádky na které se můžete podívat a nemusíte se stydět za autory, za herce atd. ()

Pluto 7

Jiřina Bohdalová a Jaromír Hanzlík - skvělé výkony. Jedna z mála novějších pohádek,na kterou se dá dívat. Pan Zelenka nezklamal. ()

anonim

Existují dvě pohádky, na které se v televizi vždy s chutí podívám. S čerty nejsou žerty a Nesmrtelná teta v podaní naprosto nepřekonatelné paní Bohdalové. Takový poslední záchvěv kvalitní pohádkové, a vůbec české filmové tvorby osmdesátých let. ()

DarlinKa

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek! Výborný námět, ve kterém vždy zvítězí láska nad falší a závistí a kde rozum a láska musí jít ruku v ruce pospolu. ()

forma

Nejhezčí novodobá pohádka. Vynikající ústřední píseň,FAMOZNÍ Bohdalka a úžasný Hanzlík v roli krále. Rád bych ještě vyzdvihl Filipa Blažka jelikož to byla jeho nejlepší role doposud a nejspíš i celoživotně. No a ještě bych rád dodal, že jsem se jako malý kluk bál chodit na záchod (přes naší strašidelnou chodbu) z důvodu, že tam na mě čeká 'Závist' v podobě Jiřiny Bohdalové :D ()