Matěj usedá na břehu řeky a ve spánku nad ním diskutují Rozum a Štěstí. Rozum, moudrý kmet se stříbrnými vlasy, chce Matějovi pomoci. Provede své kouzlo a Matěj se probudí jako nový člověk. Vysvětlí užaslým rodičům, že odchází do světa, a osud ho zavede do Ctiradova království, které je ovšem náhle stiženo pohromou. Vydatná porce královské moudrostí, kterou pohádkový děd Rozum přičaroval Matějovi, pochází totiž z Ctiradovy královské hlavy. Právě v této těžké chvíli se blíží ke Ctiradovi Závist, ošklivá ježibaba kterou právě vyhnali z Mojmírova království, a která se na Ctiradově dvoře zabydlí pod maskou jeho sestřenice. Závist postupně ožebračí polovinu místní šlechty, naučí všechny hrbit se a nosit šaškovské čepice. Nejmoudřejší lidé království jdou do vězení. Do města mezitím ovšem pronikne Matěj, který se ihned spojí se stejně mladou a půvabnou Pavlínou, královskou dcerou. Závist se ho snaží několikrát zničit. V té chvíli se nad Ctiradem opět radí Rozum se Štěstím. Rozum má sice vždycky pravdu, ale bez trochy štěstí je bezmocný, a tak Štěstí - v podobě zlatovlasé krásky - bere Matěje pod svoji ochranu. Ale Závist má v rukou poslední ďábelský triumf... (Bontonfilm)

denyny

Pohádka, pro kterou mám jednoduše slabost. Na rozdíl od jiných pohádek mě nejspíš nikdy neomrzí, klidně po padesáté budu fandit fešákovi Blažkovi, s chutí si zase zazpívám s Luckou Bílou a Kamilem Střihavkou o tom, že „Tam kde láska vládne, závist je ztracená..“ a Jiřina Bohdalová mi bude připadat ve své roli tak skvělá, že se nebojím přihodit čtvrtou hvězdičku. ()

Veeria

Velice pěkná pohádka, zejména díky excelentnímu výkonu Jiřiny Bohdalové. Klobouk dolů.... chvílemi úsměvné, chvílemi strašidelné. ()

Kozlowski8

Pohádka o rozumu, štěstí a závisti... Dobře natočeno, chvílemi trošku komplikovanější dialogy. Milovníci kouzel si přišli na své. Herecky exceluje Jiřina Bohdalová, avšak ani ostatní se nemusejí stydět. Průměr. 55%. ()

v.indruchova

Hodnotím pohádku a zapomínám na neustálé omílání, které sráží výsledek. Mám ráda pohádku s vtipem, méně hororové. Není potřeba děti tak strašit. ()

gezper

Bohdalka sice řádí slušně, pro děti myslím musí být děsivá ale až moc. Ze zbytku také nejsem až toliko odvázán, průměr, dokonce trochu leze na nervy. Mít na výběr něco lepšího k vánočním pracem, tak toto nezvolím. Co stojí za zmínku - ukázková transplantace mozku, při ponechání vědomí obou pacientů, a to celé revolučním způsobem - na dálku. [40%] ()

Tsuki003

Tak, že bych si z Nesmrtelné Tety úplně sedla na zadek, to asi ne. Na druhou stranu, těch hezkých pohádek není zas tolik a tuhle si řadím mezi ty lepší. Trochu mi připomínala Kouzelný Měšec, ale ten byl vtipnější. Bez hereckého umu Bohdalky by to bylo za tři, ale že na pohádku hrála nesmírně skvěle, tak za čtyři. ()

Kushina

Nevím proč, ale tuhle pohádku mám opravdu hodně rád. Nejlepší scéna, když se Rozum houpe na konci na vrbě a je spokojený :D 70% ()

Scaevola

Místy ukřičená, místy dosti trhovecká pohádka dokládá vedle hereckého mistrovství J. Bohdalové především proměnu žánru s přílivem soukromých peněz, ale zároveň s lpěním na starých schématických principech socialistických pohádek. Kromě několika povedených triků a poměrně komplexního scénáře se tak nejedná o nic pozoruhodného. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

Dvojirakri

Jako dítě jsem měl tuhle pohádku docela rád, hezké efekty, přitažlivá princezna, výborná maska babizny Závisti, král Hanzlík bez rozumu úchvatný, výborná písnička na závěr. Po letech musím konstatovat, že nejlepší je na celém snímku ta písnička. Efekty jsou na svoji dobu dost rušivé až hloupé, princezna není vůbec přitažlivá a když se usměje tak tomu nevěřím, nelíbí se mi. Maska Závisti je opravdu povedená ale jinak se mi Bohdalka děsně zprotivila ve svých pořadech o všem možným, kde všemu rozuměla a někde jí dokonce byl vidět pekáč, ale i veřejnou podporou různých rozeštvávačů národa. A Hanzlík, no, z vtipné postavy v dětských očích se stal hloupoučký přicmrndávač Bohdalky v očích dospělých. V 90.letech vznikly daleko lepší pohádky (které sleduju jen když mi zdraví zahapruje) a o těch si, milé děti, povíme zase třeba někdy příště. :o) ()

Lilith03

Ačkoliv jsem fanynkou Erbena, tam tohle prostě ne. Matěj super, ale to je tak vše. Nebaví mě to, na ten rok nikterak kvalitní a zase ta Bohdalka... ()