Matěj usedá na břehu řeky a ve spánku nad ním diskutují Rozum a Štěstí. Rozum, moudrý kmet se stříbrnými vlasy, chce Matějovi pomoci. Provede své kouzlo a Matěj se probudí jako nový člověk. Vysvětlí užaslým rodičům, že odchází do světa, a osud ho zavede do Ctiradova království, které je ovšem náhle stiženo pohromou. Vydatná porce královské moudrostí, kterou pohádkový děd Rozum přičaroval Matějovi, pochází totiž z Ctiradovy královské hlavy. Právě v této těžké chvíli se blíží ke Ctiradovi Závist, ošklivá ježibaba kterou právě vyhnali z Mojmírova království, a která se na Ctiradově dvoře zabydlí pod maskou jeho sestřenice. Závist postupně ožebračí polovinu místní šlechty, naučí všechny hrbit se a nosit šaškovské čepice. Nejmoudřejší lidé království jdou do vězení. Do města mezitím ovšem pronikne Matěj, který se ihned spojí se stejně mladou a půvabnou Pavlínou, královskou dcerou. Závist se ho snaží několikrát zničit. V té chvíli se nad Ctiradem opět radí Rozum se Štěstím. Rozum má sice vždycky pravdu, ale bez trochy štěstí je bezmocný, a tak Štěstí - v podobě zlatovlasé krásky - bere Matěje pod svoji ochranu. Ale Závist má v rukou poslední ďábelský triumf... (Bontonfilm)

char_t

Jedna z mála českých (čti "porevolučních") pohádek, která se dá snést. Hlavně kvůli trochu netradičnímu tématu, krásně odporným postavám, a taky odvaze ukázat i na nějakou tu mravokárnou pointu a ne jen omílat, jak láska dvou mladých neznámých herců zvítězí nad vším (viz ostatní pohádky). ()

Rathalos

Jirina Bohdalova ako nesmrtelna teta v rozpravke,ktora nikdy nezapadne prachom,da sa na to pozerat aj po dlhych rokoch a stale ma smrnc,ktory potesi nielen deti,ale aj dospelych...:-) ()

kkarx

Dříve se mi tato pohádka zdála být celkem slabá a bez atmosféry, ale v porovnání s dnešní produkcí je to skoro jako pohlazení po duši a Bohdalka to zahrála fantasticky. Z ostatních mám smíšené pocity. Bobuľová uměla mrchu zahrát uvěřitelně, ale někdy jsem měl pocit, že ji hrála i když neměla. Filip mi lezl občas na nervy, protože nevypadal rozumně, ale spíš si na rozumného jen hrál. :-) ()

FeriusParfax

Tato pohádka měla velmi zajímavý námět, a hlavně v sobě nese alespoň nějaké poselství. Opět je tu trošku temna, kdy mi nedávala ta jeduna Bohdalová s jejími obřími psy spát. Ale všechno to zachraňovala milá postava krále. Vcelku dost vyvedená pohádka, která se řadí spíše mezi ty lepší. Jen bych si asi v hlavní roli představovala někoho sympatičtějšího než Blažka. ()

Véronique

Mně se pohádka jako celek nikdy nelíbila - nebavila mě už od počátku, kdy se ze škaredého vesničana stane pohledný a chytrý mladík. Dalším záporem je postava princezny - jedna z nejhorších, prostě mi nesedla. A pohádkový pár je v pohádce velmi důležitý, tady ale na mě nezapůsobil. Musím ale přejít ke kladům. Obrovským pozitivem pohádky je nezapomenutelná Jiřina Bohdalová, která je ve své životní formě. Kdybych vystřihla jen její scény, je hodnocení podstatně vyšší... Zdatně ji sekunduje Jaromír Hanzlík, milá je také Libuška Šafránková - ostatně jako vždy. ()

Dimo

Krásná a správně vtipná pohádka. A co, vlastně kdo je na celém filmu nejlepší, je Jiřina Bohdalová. Třetí nejlepší role, hned po Fany a Uchu. ()

tranquill

"Daně snížit, platy zvýšit". Tuhle pohádku by měli sledovat naše vládnoucí garnitury :-))) Pěkná pohádka, kde si svou roli Jiřina Bohdalová jistě užila... nemluvě o hvězdném obsazení celkově. ()

Torgal

No toto bol teda riadny hnus. Ten film má presne tú rozostrenú kameru, čo vyzerá ako by sa všetko odohrávalo vo sne (alebo v riedkom opare), ktorú tak nemôžem vystáť. Bohdalová je odpudivá ako vždy (ani nemusí byť namaskovaná) a výprava pôsobí chudobným dojmom (a tie triky!). Vlastne mi na tomto filme nesedí väčšina vecí (vrátane hlavného hrdinu) a tak plusové body zbiera hlavne svieža zápletka, vďaka ktorej boh Rozumu lobotomizuje najprv kráľa a na konci sám seba. 4/10 ()

Sosak

Hraný pohádky považuju za pokleslý, protože většinou se zvrhnou v infantilní pitominy s cajdavou zápletkou. Nejinak tomu je zde. Navíc moc sází na co nejvíc použitou Jiřinu, která ale nestačí. Blažek a řada jiných tam ze sebe akorát dělají ocasy, kam se poděli skuteční herci? No, pokud ale patřite k sortě lidí, která pohádky sleduje i v pokročilém věku a bez přítomnosti dětí, tak určitě budete vrnět u televize...nejspíš. ()

dessa

Lehce nadprůměrná pohádka, dvě hvězdy navíc - první za scénu: král Ctirad je moudrý, střih, Hanzlík vyplazující jazyk. Druhá ze sentimentu, tohle bylo moje první (navíc originální) DéVéDéčko. ()