Baron Prášil

• angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

Kimon

Dozajista film zajímavý a v době svého vzniku nadmíru průkopnický. Nezvyklé animace a kolorizace záběrů a samotná hudba působí poněkud depresívně, což možná byl i záměr K. Zemana. Jako lehoučký oddychový snímek na nedělní odpoledne asi vhodný zrovna není. Možná, ... jak pro koho. ()

Caszidy

Krásné. Co napsat více? Možná povzdech nad tím, že v době Karla Zemana jsme byli jednou z velmocí animace, a nyní? ()

Tommassi3

"Ale já nejsem z Měsíce, já jsem ze Země !!" - "Ale to není možné !!" - "A proč ??" - "Nikdy jsem vás tam neviděl !!" ;) ()

BoPo

Tá jedna * je predovšetkým, hlavne a jedine za vizuálnu stránku. Ukázka toho, čo bolo možné vytvoriť v roku 1961 vďaka talentu, kreativite, trpezlivosti a nemalému úsiliu. Ale čo ten príbeh? Neskutočná nuda. Kľudne mohlo ísť o nemý film a výsledok by bol totožný. Príbeh tu totiž slúži len ako kulisa vizuálnym efektom. ()

corpsy

Vizuálna bomba. Áno, je to tak. Pre niekoho možno zastaralé triky, ale to kúzlo na rozdiel od iných filmov tej doby tam je. Fantázia na rozdávanie. Zeman nemal v bývalom Československu naozaj konkurenta. ()

prkalil

Já vím, že je zcela zbytečné cokoli dodávat. Možná, kromě všech ostatních našich géniů, kteří v tomto díle mají prsty, jenom znovu připomenu autora úchvatné hudby Zdeňka Lišku. A nevěřila bych, že si teprve dnes, když jsem film viděla asi po osmistédevadesátépáté, poprvé všimnu malého gagu-drobničky-perličky - řadového předávání/přebírání dalekohledů na lodi, která nám naše hrdiny, když skočí z útesu do moře, vezme na palubu. ()

hous.enka

Ach... Jak mě nenadchla Cesta do pravěku, tak stejnou měrou mě dostal Baron Prášil. Anebo spíš Milda Kopecký? Anebo Karel Zeman? Tohle všechno v Baronu Prášilovi funguje jako celek, vhodně doplněný úžasnými animacemi a triky. Chvílemi mě napadlo, jestli Johny Depp nenašel svou inspiraci pro Jacka Sparrowa právě v tomhle filmu :) Líbily se mi narážky na literární díla, vtipy (Černé moře, Žluté moře a Rudé moře), postavy (Jan Werich coby kapitán nebo Jana Brejchová jako Bianca di castello negro) a hlavně Miloš Kopecký jako snílek, don Juan, dobrodruh i jako obyčejný neobyčejný muž. ()

baribal

Pro mě určitě nejlepší Zemanův film když nepočítám "pravěk". Krásné dobrodružství s poutavým Kopeckým a krásnou Brejchovou. Baronu Prášilovi především nechybí vtip a lehký humor s nadsázkou, který film zvedá o úroveň výše. Animace nad kterou zůstává i dnes rozum stát, nádhera i po padesáti letech. ()

Krt.Ek

Už jsem si zvykl (nebylo to vůbec těžké), že výtvarná stránka Zemanových filmů, to je vskutku vyšší dívčí, poctivá masterclass. Inu, i mélièsovská tradice nespoutané fantazie a fantastických dobrodružství má v naší zemičce své místo, a hlavně díky Karlu Zemanovi se nemáme, zač stydět, ba právě naopak, můžeme být právem hrdí. Rozhodně se tu však tímto komentářem nechci pouze vlastenecky prsit, to vůbec - to důležité, co chci říct je to, že jelikož jsem si již navykl na určitou úroveň, tak, abych neupadl do jednotvárné euforie, musím si pro každý další objev nutně hledat něco dalšího, nad čímž bych mohl plesat. Zde by to mohl být onen jemný humor (z toho mála, co jsem zatím viděl, je Baron Prášil bezkonkurenčně nejzábavnější; a to v užším slova smyslu, totiž pokouší se o nějaké ty srandy) a suverénní výkon Miloše Kopeckého (opět: z toho mála, co jsem zatím viděl, má Baron Prášil bezkonkurenčně nejhvězdnější obsazení). Za mě: Baron Prášil patří k těm filmů, které by ctitel národní kinematografie neměl minout. A teď mě omluvte, jdu se proletět na dělové kouli. 80 % ()

Karlas

Tohle je procházka malebnou říší fantazie za doprovodu skvělého Miloše Kopeckého a líbezné Jany Brejchové. Zářivá hvězda Karla Zemana nám odhaluje cestu krásným světem dobrodruhů a romantiků, úžasných obrazů chlapeckých snů. A nemohu se nezmínit, že vztah Karla Zemana a Zdeňka Lišky byl téměř tak sepjatý jako Sergio Leoneho a Ennio Morriconeho. ()

Sandiego

Už od začátku mě zcela pohltilo výtvarné zpracování, dostala mě jak už měsíční romantika a tajuplnost, tak exotická vůně orientu. Umělecké nápady jsou naprosto bezkonkurenční, nejlepší pasáž však pro mě představuje pobyt v útrobách obří velryby a také pověstný let na dělové kouli. Nebýt trošku rozbředlého děje a kostnatého výkonu R. Jelínka dal bych plný počet i tak však tento film musí okouzlit každého. ()

Tommass95

Tento film na mě sice nezapůsobil tolik jako Cesta do pravěku nebo Vynález zkázy, nicméně musím říct, že toto je opravdu výborné dílo, Zeman do něj vložil asi nejvíc fantazie, ze všech svých děl a když pomyslím, že tehdy ještě nikdo do vesmíru neodcestoval, tak před ním musím smeknout. Karel Zeman je opravdu geniální režisér a Miloš Kopecký v hlavní roli je podtrhuje už tak výborný film. Maximální hodnocení sice nedám, ale myslím, že po dalších projekcích bych se i k tomu mohl přiklonit. ()

fragre

Jeden z výtvarně nejkrásnějších českých filmů, jehož síla je mocně podporována skvělou hudbou. Dílo plné hravé fantazie (a ještě i technooptismu). Jedinou skvrnkou na dokonalosti je Rudolf Jelínek, který mi tam opravdu nesedí. ()

kaylin

Sledovat snímky Karla Zemana je prostě neskutečný zážitek, protože to jsou filmy natolik jedinečné a specifické, že se nad nimi musíte rozplývat. Jaké animační a filmařské postupy Zeman používá, to je skutečně k neuvěření. Ale k neuvěření je i jejich efekt, který je prostě dech beroucí a jeho podání velryby nebo jiných příšer je prostě magicky nádherné. A takový je i celý příběh. ()

blackrain

Jedna z filmových lahůdek, kterou má na svědomí Karel Zeman. To musel být snad kouzelník. Jinak si to nedovedu vysvětlit. I s primitivními triky se dá udělat velký film. Před takovou prací musím smeknout. České ručičky jsou prostě šikovné. Umělecké dílo, kterému kraluje vynikající Miloš Kopecký. ()

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)