Baron Prášil

• angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

Vodnářka

Za techniku, animaci a vizuální stránku celkově by si Zeman určitě zasloužil hvězdiček všech pět, samotný příběh a způsob jeho vyprávění mě ale strašně nudil. Proto ty tři hvězdičky. ()

Anderton

Ťažko povedať ešte niečo nové a originálne k neuveriteľnej imaginácii Karla Zemana. K Barónovi doplním, že zhruba každých 30 sekúnd sa dočkáme jedného luxusného vizuálneho alebo slovného gagu. K plnému hodnoteniu mi chýba lepšie zvládnutá dramaturgia, príbeh patrične negraduje. Mal som pocit, že to najlepšie sme videli v prvých dvoch tretinách. Tentokrát nebudem vlastenec a priznám, že Gilliamova verzia je o chlp (asi 5%) lepšia, pretože je svižnejšia. Po projekcii v kine poslednú hviezdu (btw. videné v kine Hviezda), vlastne mesiac, pridávam. ()

francis

Naprostá a dokonalá klasika, to je jasný. Ty ultrahumorný triky (který se tam dějou jakoby nic) se nedají zapomenout. A je to překrásně výpravný. ()

Frajer42

Z mého neznaleckého pohledu se jedná o nejlepší ze čtyř filmů, které jsem měl to štěstí od pana Karla Zemana zhlédnout. A za nejlepší ho považuji jednoznačně hlavně z důvodu, že byl film místy vtipný. Miloš Kopecký v roli Barona Prášila vskutku řádil. Tam se svezl na dělové kouli, aby omrkl armádu nepřítele. Jindy zase přišel s netradiční strategií bitvy, která k překvapení všech vedla k vítězství. Ostatní herci samozřejmě taky výteční. Zajímavé využití kreslených kulis a v neposlední řadě skvěle pasující hudba. Přeci jenom už se od vzniku filmu kalendář párkrát otočil, takže věřím, že tehdy a dlouho poté film vskutku ohromoval. Dnes už se pouze líbí. 3* ()

boshke

Je-li někdo schopen vysvětlit nebetyčné kouzlo a kvality filmů pana vizionáře Zemana, budu mu vděčen za objasnění (ano, jsem si vědom toho, v jakých letech jeho filmy vznikaly). Do té doby má pan vizionář u mne za čtyři filmy čtyři hvězdy... 30% ()

nascendi

Napriek dopoludňajšiemu času som Zemanovho Baróna Prášila vnímal ako uspávajúcu nudu občas popretkávanú vtipnými momentmi a výtvarnými nápadmi. Nepopieram, že Miloš Kopecký bol skvelým predstaviteľom hlavnej úlohy a aj ďalšie postavy boli obsadené hereckou špičkou, ale výsledný dojem to neovplyvnilo. V každom prípade považujem za čestnejšie napísať, že sa mi film nepáčil, než sa tešiť, že nevybočujem z radu. ()

Marthos

Filmová fantasie, nepřekonatelná a nepřekonávající svým originálním výtvarným pojetím ani současné moderní technologie. Osobnost režiséra Karla Zemana se zdá být v tomto ohledu nepostradatelnou, v mnohém dokonce hodnou světové proslulosti. Stejné pocty se potom dostává mimořádným uměleckým kreacím předních zástupců soudobé filmové i divadelní družiny, semknutých v ucelený sbor v čele s nedostižným Milošem Kopeckým, mladinkou Janou Brejchovou, Jelínkem, Högerem i Werichem v roli sice malé, ale výrazné. Výjimečnost nastalého okamžiku je důkazem filmové nesmrtelnosti pro všechny zúčastněné. ()

dopitak

Překvapily mě dvě věci: 1. dost nezáživná první půlhodina, ve které mě všichni ti Turci vůbec nebavili. Útěkem z paláce a hlavně precizními triky (koně přeskakující propast), a taky příchodem Jana Wericha, a v břiše velryby, se to všechno napravilo. 2. čekal jsem, že baron Prášil bude víc prášit, až na pobyt ve velrybě a pár přeletů na zádech dělových koulí to vesměs všechno bylo dost uvěřitelné. Kutnohorák Ruda totálně mladý a Jana Brejchová k nepoznání, asi nejhezčí, co jsem jí zatím kde viděl. ()

Chrustyn

Je mi to opravdu líto ale vypadá to, že pro mě je jediným dokonalým Zemanem "Cesta do pravěku". Tyhle fanatsmagorie jdou absolutně mimo mě. ()

classic

...“Zaslúžilý umelec” , p. Miloš Kopecký síce na seba strháva prílišnú pozornosť, (velikáni českého herectva : Höger, Werich a Hrušínský, sú, viac-menej, bez akejkoľvek väčšej šance uchmatnúť si širší rámec her. prejavu) ale zase to nevnímam tak, že by to bolo samoúčelné. Dobíjanie „ženských sŕdc” , (v Zemanovom trikovo-náročnom filme sa väčšinou dvoril iba princezne Bianke ) patrilo už skrátka k jeho osobným povahovým črtom, čiže normálne sa mi zdalo, akoby stelesnil sám seba v najlepších rokoch života ? Jeho Baron Prášil je extra dobrodružným typom, ktorý s plnými dúškami cestuje od A po Z v tých najneuveriteľnejších situáciach a momentoch, aké si len sotva dokážeme my diváci predstaviť ! _ Pán režisér a výtvarník Karel Zeman opäť prináša množstvo vizuálnych vychytávok, keď som tentokrát i viac spokojnejší s tými hereckými výkonmi, (Jelínek a Brejchová) ktoré boli slabšie vo Vynáleze Skázy. _Pozrel som si od vizionárskeho tvorcu zatiaľ 3 snímky, kedy Cestu do praveku hodnotím najpozitívnejšie, spomínaný V.S. - priemerne, a tento recenzovaný f. počin, ako lepší NAD-priemer, ktorý ničím podstatným nesklame, skôr povzbudí. Ešte má k dispozícii množstvo filmových zárezov, ktoré čakajú iba na to, keď ich objavím, pretože aj je čo... ()

Arsenal83

Nie veľmi pre mňa. Jednak barón vôbec neprášil a po druhé, celé to je zobraté cez taký hnusný žltý filter, že má človek pocit, ako keby mu ku ksichtu priviazali Čekovského okuliare. Zároveň je to ale animačná lahôdka. ()

marhoul

Mistrovské dílo legendárního režiséra! Nestárnoucí vymazlená podívaná, která mě nikdy neomrzí, ale naopak zarazí do křesla. ()

honajz

Pozemšťanova cesta na Měsíc, lidé zde, dokonalost sama. Ale pak ty historky na Zemi, sultán, krásná žena, tak jakoby film ztrácel dech. Ale Cyranova řeč a klobouk vhozený v dál, to je dokonalá scéna, při níž až mrazí. ()

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)