Baron Prášil

• angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

sahe

By mě zajímalo, proč tento film tak často tedy nedávají... jsem ho viděla bohužel asi jen párkrát... škoda... ()

Brain-D

I přes na tu dobu dokonalý vizuál, budu muset hodnotit průměrně. Jelikož, kdyby film hrál v televizi a já na to narazil, tak okamžitě přepínám. Mě takový vizuál prostě nepoutá aa spíš se mi hnusí. I přesto musím pochvalit, že Karel Zeman je borec a je to úžasná práce. ()

lucascus

Nic podle mého gusta, podivná animace a ještě podivnější příběh mě neučaroval, dokonce ani výběr jinak velmi skvělých herců (Werich, Kopecký, Brejchová, Jelínek, Höger, Hrušínský) zde nefungoval. Přesto to však své kvality má, ale pro jiného diváka, než jsem já. ()

VanTom

Neskutečně nápaditý a imaginativní počin, jehož ve své době revoluční, dnes neodolatelně "naivní" trikovou stránku nelze nemilovat. Zároveň s poměrně výraznou myšlenkou neslučitelnosti moderních vědeckých pravd a nespoutaných fantazijních lží. I přes několik až nepříjemných audiovizuálních "kakofonií" však plynul strašně jednotvárně a nedramaticky, že pro mě bylo velmi namáhavé neusnout, proto pouze průměrné hodnocení. ()

Castrator

Zemanovy filmy mě nikdy nebavily, chybí jim pořádný scénář, příběh, jde hlavně o podívanou, na svou dobu úchvatnou. Baron Prášil příliš nevybočuje, ale díky Kopeckému, který film doslova táhne, jsem se u Barona aspoň trochu bavil, i když hodnotím hlavně podívanou, která je i dnes zemanovsky kouzelná. ()

Sany33

Príbeh: Barón Prášil ako Mr. Bombastic, ktorého jediný konkurent je on sám. Herecké obsadenie: Kopecký a Werich hrajú vynikajúco. Ostatný sú iba napudrované figuríny. Prevedenie: Po "Ceste do praveku", nemôže nikto pochybovať o Zemanovej fantázií, ktorú dokáže pretaviť na filmové plátno. Ale v tomto prípade to bolo na úkor príbehu. Pocity: Nič nebolo dotiahnuté do konca. Ani dobrodružné príbehy Prášila, ani romantický príbeh na pozadí a ani gradácia finále. Pridaná hodnota: Keď vezmeme do úvahy vek filmu, nedá sa mu uprieť inovatívne zobrazenie fantázie. Na druhej strane príbeh je mix žánrov, kde nič nemá hlavu ani pätu a teda sa stáva pre diváka v konečnom dôsledku neatraktívny a nudný. 44% ()

davidek

Všechny filmy od Zemana jsou krásné. Český Spielberk o 36 let starší. A stačilo pár peněz a ne stovky milionů na natočení krásného a ftipného filmu. ()

Kalidor_

Tady je dokonalé snad všechno, tento film je jak zhmotněný sen. Jediné co snad zmíním navíc - krásná hudba Zdeňka Lišky. ()

mirec88

Paráda! Filmy Karla Zemana milujem pre jeho úžasné triky na tú dobu, výborný príbeh, humor a proste tú úžasnú atmosféru. Tento považujem za jeden z najlepších. Ako dieťa som to považoval za niečo zázračné a keďže som vtedy čítal verneovky ako odušu, toto bola pre mňa najlepšia "verneovka", samozrejme po svojom. Osobne mám najradšej pobyt našej partičky na mori v bruchu veľryby :) Fantázia. ()

Koryntos

Na pohled opravdu fajnová lahůdka mezi filmy a na svoji dobu je to opravdu nepřekonatelný film. Vždycky jsem si myslela, že Miloš Kopecký hrál pouze padouchy a ona chyba lávky, tady vystřihl šviháckého seladona jedna radost. Nemůžu si, ale pomoci a jak tak čtu ostatní komentáře, nejsem zdaleka jediná, ale místy jsem se docela nudila. ()

Ravi

Kopeckého necharakterističtější role, alespoň pro mne. V roce 1961 je až neuvěřitelné, že se podařilo natočit něco tak charismatického a zároveň technicky náročného. Ale Karel Zeman je génius a myslím, že jeho odkaz nenechá světovou kinematografii ještě dlouho spát. Baron Prášil je sněním o tom, jaké by to bylo, ale sněním tak skvěle ztvárněným, že bere dech. Tento film, dle mého, předběhl dobu. 100% = 5/5 ()

Autogram

Prášilove absurdné pribehy nie sú mojou krvnou skupinou, ale v Zemanovo podanie je presne to, čo potrebujú. Ako tento geniálny režisér dokázal z mála vyťažiť neskutočne efektné scény, humor z každej druhej vety, človek by neveril, že nakreslené môžu byť v hranom filme skoro všetky kulisy, lode, veľryby... Baron Prášil na Verneho spôsob s Milošom Kopeckým je na zaslúžené štyri hviezdy. A protivojnové myšlienky zakomponované do dialógov sú malým pridavkom. –––– Kapitán zapoměl, že je na palubě muž, který si ví vždycky rady. –––– Slyšíte děla. Blížíme se k civilizovaným břehům naší staré dobré Evropy. –––– Generálové zmizeli. Vojáci nemajíce generálů rozešli se pokojně do svých domovů. ()

vyfuk

Díla Karla Zemana pro mne budou navždy TABU. Jednoznačně dokážu plně ocenit propracovanost kostýmů, výpravy a toho veškerého pozlátka okolo jakým Zeman filmy dělá. Ale já zase spíše, když kouká na film tak doufám, že mne zaujme svým příběhem a scénářem celkově. Já tedy vím, že to je trochu jiná liga, ale byl jsem kdysi na muzikálu Baron Prášil a upřímně na něj vzpomínám s velkou láskou. Tady můžu ocenit výkon Miloše Kopeckého, který ukázal definici "postava na tělo" v naprosto jasném a adekvátním světle. Taky jsem byl rád, že jsem mohl vidět svého skrytého oblíbence Jana Wericha jehož výkon mi přišel milý, ne-li až roztomilý. Ale to je asi taky všechno, co můžu na filmu ocenit. A furt je to až žalostně a kurevsky málo. ()

Aqualung

Překrásný film, který v mém dětství hrál ohromnou roli.Poetika, romantika, ale především veliké množství fantazie pomocí které pan Zeman vymodeloval nesmírně působivé obrazy.Ať už jsou to zvuky kapající vody, nebo let širáku, který Cyrano odhodil do dáli, cesta v žaludku velryby různobarevnými moři, anebo cestování na dělové kouli s přestupem. Režisér si z knižní předlohy vybral to, co uznal za vhodné a udělal to krásně.A snílek, takto jmenovec Toník se svým učitelem Prášilem......Učitel a žák? Kdoví? Pan Kopecký byl v roli učitele fantastický. Já byl vždycky mimo realitu při sledování tohoto nádherného filmu.Hodnotím vysoko,vysoko.... ()

standsiller

Krásny ponor do fantázie Raspeho . Vďaka réžii Karla Zemana dostala adaptácia možno trochu surrealistický nádych . ( môj dojem. ) Réžia skvelá , perfektné skĺbenie animovaného s hraným ( vzhľadom na niekdajšiu techniku ) herci veľmi dobre zvolený, kamera super, atmosféra vďaka hudbe rovnako perfektná . Nebojím sa povedať, že jeden z najlepších československých filmov. "Hvízdáte jako kluk . A co mám dělat? Bít se! Pomuže to ?Ne, ale sluší se to." ( skoro som zabudol na scenár , takisto perfektný ) ()

Bernhardiner

Děkuji Karlu Zemanovi za originální převedení příběhů Julese Vernea na plátno. Když si uvědomím, kdy to bylo natočeno, musím nad kvalitou animace smeknout. Jenže tady se mi pět hvězdiček dát nechce. Proč?Je tu totiž jedna chyba ve scénáři. Nevím, jestli je úplně správné nazvat to chybou, spíš mi přijde, že jeden problém byl řešen cestou nejmenšího odporu. (SPOILER) Když se Bianca dozví, že je Toník uvězněn, vidá se ho navštívit. Za chvíli se tam objeví strážní a ona uteče, přičemž na místě zanechá závoj, který schválně Toník přišlápl, aby vzbudil zdání, že je princezna stále u něj. Strážní ji hledají a nakonec dospějí k závěru, že je opravdu s Toníkem v cele, a proto odemknou vrata a Toník uteče. Není to ale divné? Jak mohli ti strážní předpokládat, že je Bianca uvnitř, vždyť se dovnitř nemohla dostat. 85% ()

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)