Baron Prášil

• angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

Maynard.

Brr, tak tohle mi vůbec nesedlo. Použité triky jako vždy naprosto fantastické, ale co se týče děje, tak ten mi přišel úplně o ničem. Dvě hvězdy dávám pouze kvůli Zemanovi. Pro mě jednoznačně nejslabší kousek z jeho veledíla. Je dosti možné, že jsem si už navykl na hudební spolupráci se Svobodou, protože v Baronovi mi hudba téměř lezla krkem... Toť vše ()

FIBO

Jako příslušník mladší generace zůstávám neosloven. Hledal jsem v tom určitou škálu kvalit, ale bohužel krom vizuálních efektů na onu dobu jsem neshledal nic, co by mě nějakým způsobem upoutalo. Pan Kopecký a pan Werich hovoří sami za sebe, nicméně pokud se na ten film dívá skutečně dnešní mladší generace, ztěží v něm budou shledávat to, co dnešní starší generace. Připomíná mi to první film na filmovce v prváku ve filmovém klubu. Samozřejmě se najdou lidi, u kterých tehle snímek bude znamenat klenot z jejich pohledu na kinematografii, nicméně já se k nim nepřidám. Za pana Wericha, pana Kopeckého a uměleckou podobu dávám za sebe ** ()

Sdoom

Světově proslulé dílo R. E. Raspeho Karel Zeman zprostředkovává skrze svou fantazii českému divákovi na svou dobu vskutku úchvatným způsobem. Ať děti nebo dospělí, každý si tam najde to své a nemalý podíl na tom má Miloš Kopecký, kterému by člověk všechna ta dobrodružství snad i uvěřil. :-) ()

Babous

Krásné. Perfektní vizuál a design. Kdyby byl stejně dokonalý i příběh, bylo by to na pět hvězdiček. Škoda toho pomalého tempa vyprávění. ()

Melios

Príbeh je možno až moc surrealistický a vyložene nereálny, to, ale neprekáža v krásnej rozprávkovosti daného snímku. Pán Zeman natočil nadčasové dielo ,na ktoré sa s radosťou pozerá aj po toľkých rokoch. Ani vtedajšia doba a politické zriadenie neboli výhovorky na realizáciu svojich snov, len to bolo o to ťažšie... ()

Circumscriptor

WTF!? Tieto tri písmenká absolútne vystihujú celý môj dojem počas pozerania Baróna Prášila + ďalších pár dní po jeho dopozeraní. Extrémne vytripené a vykúrené 60. roky v plnej kráse, chuti a intenzite. A to v Československu. Stačilo mi pár úvodných pseudohalucinačných haluzí a bol som v existenciálnom šoku nie len z toho, že takáto vecička si z ničoho nič vznikla v socialistickej krajine, ale ešte k tomu bola aj len tak pre srandu vysielaná v období sviatkov vo verejnoprávnej televízii. Klobúk dole pred Karlom Zemanom; niet divu, že si zrovna tento filmík vybral Terry Gilliam pre svoj remake. ()

Wally

Jistě na svoji dobu velice kvalitní film plný super efektů, ale já se do něj prostě nemohl a nemohl dostat a zrovna dvakrát mne nebavil. ()

klúčik

Karel Zeman natočil niekoľko výborných filmov. A Baron Prášil patrí medzi ne. Miloš Kopecký je famózne obsadený. Jasná jednička.....85%. ()

xaver

Označení filmu jako animovaný je velmi nepřesné. Vedle fantasy jde nepochybně o film trikový, protože film je vedle vděčného námětu a skvělých hereckých výkonů postavený především na tricích, navíc na „filmový středověk“ téměř neuvěřitelných a nadčasových. Inteligentní humor a excelentní výkon Miloše Kopeckého zaručují báječnou podívanou i víc než padesát let po vzniku filmu. Úvodní scéna na Měsíci s Cyránem, který odhazuje svůj širák v dál, mě dostala. Kvalitu filmu podtrhuje i to, že se jedná o jeden ze snímků, který divák může vidět opakovaně bez toho, aby se nudil. Dávám bez váhání 10, teda 2 x 5, 5 režisérovi, 5 hlavní postavě, ale projde mi asi jenom těch 5 hvězdiček. ()

charlie_ando

Pro mě obrazově nejpůsobivější film Karla Zemana, který vznikl podle knihy Gottfrieda Augusta Bürgera o neuvěřitelných životních osudech Karla Friedricha Hieronymuse von Münchhausena. Poetický až snový začátek odehrávající se na měsíci je zrcadlením doby, ve které film vznikl. Epoše, kdy byly lety člověka do vesmíru v plenkách a lidstvo snilo svůj sen o dramatickém podmanění hvězdného prostoru. Nepřekonatelného a nesmrtelného barona Prášila podmanivě ztvárnil Miloš Kopecký. Role chvastouna, velkého fantasty a muže co si ví vždy rady mu sedí přímo na tělo. Na luně potká baron skeptického kosmonauta Toníka (Rudolf Jelínek), který se pro něj stává Měsíčňanem. Na plátně se tak odvíjí konfrontace realistického světa, kde tempo určuje věda se světem fanfarónským, který žije pro své sny. Společně pak soupeří o srdce krásné princezny Bianky deCastelo Negro (Jana Brejchová) a vydávají se na cestu plnou neuvěřitelných dobrodružství. Jak jinak baron sám poráží osmanské palácové stráže, uniká pronásledovatelům, obelstí loďstvo velké porty, přežije cestu v břiše obří velryby, odolá svodům mořských panen a uskuteční svůj legendární let na dělové kouli. Film se může pochlubit i po víc jak padesáti letech skvělým a hlavně nápaditým (nebojím se říct nadčasovým) vizuálem, který je doprovázen povedeným hudebním doprovodem, který složil Zdeněk Liška. Při sledování mi někdy přišlo, že se dívám na půvabnou grotesku. Dle mého názoru to filmu velmi sluší, vždyť takový přeci byl i život legendárního barona, alespoň v jeho představách. Filmová báseň o nekonečnosti lidské fantazie. ()

iXtr3m3

Ďalšia oku aj srdcu lahodiaca Zemanovka. Radosť na jeho pentalógiu (Vynález skazy, Barón Prášil, Na kométe, Cesta do praveku, Ukradnutá vzducholoď) pozerať aj po xy rokoch od vzniku. ()

Zagros

Baron Prášil jako fiktivní postava vychloubačného náfuky, jehož představivost nezná hranic, mně byla vždycky spíš protivná a to i v knihách. Proto ani film neměl přílišnou naději na úspěch. Ano, uznávám, Miloš Kopecký to zahrál výtečně, invence tvůrců byla parádní a Karel Zeman zaslouží jen pochvalu. Přesto filmu nemůžu dát vyšší hodnocení než tři hvězdy právě kvůli protivné hlavní postavě a příběhu, který mě vůbec nezaujal a i přes relativně krátkou délku nudil. ()

Davej

Miloš Kopecký a Karel Zeman= Miloš Zeman, no tak to ne. Ale jinak je to téměř ideální kombinace, film se opravdu velice povedl. Je až neuvěřitelné jaké velkofilmy dokázal tento režisérský génius vyplodit v našich skromných podmínkách. ()

wosho

I zde je stejná poetika a zpracování jako u vynálezu skázy,zde však obsadil Kopeckého,který dokázal stát se baronem Prášilem a vdechl mu tak mocné kouzlo a charizma jako nikdo jiný na světě.A nesmím zapomenout na Wericha ve vedlejší roly!A mnohé jiné Pany Herce. ()

Paity

Neskutečně skvělý Miloš Kopecký, který dává Baronu Prášilovy zcela nový rozměr, který půjde napříč časem a stále si budeme říkat, že jeho nikdo nepřekoná. ()

barlow

Na svou dobu nadčasový film. Ještě teď nadchne svojí pohádkovou atmosférou, která k látce skvěle sedí. Karel Zeman je borec. ()

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)