Na kometě

• angličtina On the Comet

Poslední z trikových hraných filmů Karla Zemana, které vizuálně vycházely ze starobylých rytin provázejících romány Julese Verna. Tentokrát příběh začíná na zapadlém místě kterési francouzské kolonie, které od zemského povrchu odloupla obrovská kometa a vyvrhla do vesmíru. Ale i tam pokračují malicherné spory, řevnivost i přípravy k povstání... Režisér tu dospěl k výrazné komediální nadsázce, ke karikatuře nejrůznějších úředníků a vojáků, když již odmítal řešit jakékoli "nadčasové" záležitosti. Je to poslední film, v jehož titulcích směl být jako scenárista uveden Jan Procházka. (oficiální text distributora)

Ironfood

Na kometě sice působí poněkud utahaněji než předchozí Zemanovy hrané filmy, ale pořád je to skvělá zábava s tradičně okouzlující atmosférou. A Větrovec je jako beduín naprosto dokonalý. ()

Braddy

Bravo pane Zemane! Vaše filmy, byly, jsou a budou pořád skvělé. Škoda jen, že Karel Zeman už žádný další hraný nenatočil. ()

Sdoom

Jako vždy nezaměnitelná animace mistra Zemana, příběh má šmrnc, vtip i napětí, krásnou Magdu Vašáryovou a ode mě 4 hvězdičky. ()

herr_carter

Ty Verneovky, servírované Karlem Zemanem, prostě měly něco do sebe - řekl bych, že obecně se jedná o nadčasové filmy a hlavně s nadnárodní kvalitou..................moje hodnocení = 8 z 10. ()

Wally

Nedokážu ani říct proč, ale já se prostě nebavil a nudilo mne to. Nic proti panu Zemanovi, ale moje očekávání byla napoprvé veliká a asi proto sem byl zklamán. Třeba napodruhé změním názor, ale pro tentokrát pouze 2*. ()

klúčik

Karel Zeman sa preslávil týmito filmami. Jeho zvláštne postupy a spojenie hraného a animovaného filmu sú fantastické. To platí aj o filme Na kometě. 65%. ()

charlie_ando

Karel Zeman jako vždy skvěle kombinuje exteriéry s trikovými scénami a samozřejmě nechybí kouzelná hra barev. Grafické pojetí je jako ze starých zažloutlých pohlednic z dalekých cest. Povedenou hudbu složil Luboš Fišer a zvlášť ústřední téma je přímo chytlavé. Snový příběh nás zavede do roku 1888 do tajemné africké země podmaněné evropskou koloniální mocí. Zápletkou je katastrofa vesmírných rozměrů respektive blízký průlet tajuplné komety jejíž silná gravitace vtáhne orientální město a hrdiny na svůj povrch. Příběh je zalidněn spoustou zajímavých figurek. Hlavním hrdinou je francouzský poručík Servadac (Emil Horváth ml.), který bojuje o srdce krásné Angeliky (Magda Vášáryová) jenž byla unesena zrádným španělským konzulem (Čestmír Řanda), aby jí použil jako úplatek pro šejka (Josef Větrovec) jehož podněcuje k povstání. Vlasatice připraví svým novým obyvatelům mnohá překvapení. Zvlášť objevení prehistorických ještěrů nebo gigantického mořského hada ne nepodobných Godzille nebo další blízké vesmírné průlety udělají hrdinům nejednu vrásku. Z trosečníků vesmíru se postupem času stávají vesmírní občané a dějem se vine utopická myšlenka o světomíru. V pozadí vyprávění je cítit strach z nenapravitelné násilné přirozenosti našeho světa. Poetická pastva pro oči i uši, která má duši. ()

Zagros

Komentář bude podobný jako u většiny filmů od Karla Zemana. Respektuji jej jako tvůrce, jeho imaginace a snad ničím neohraničená fantazie je jednoduše neskutečná. Bohužel mi to opět úplně nesedlo, celá animace a vizuál na mě působí jako slepenec všech možných nápadů a někdy mi jednotlivé části moc neladí k sobě. Příběh mě také nijak neoslovil a ve své podstatě byl od začátku do konce lehce předvídatelný a ničím nepřekvapivý. Ocenil bych dobré obsazení a občas skvělé dialogy a situace. Bohužel jen občas, i na kometě se chvílemi dostavila nuda při zbytečně dlouhé scéně. Přesto film rád doporučím, i když sám si jej pravděpodobně pouštět znovu nebudu. Ale dostal jsem chuť na Cestu do pravěku, která je pro mě vrcholem tvorby Karla Zemana. ()

Paity

Další z filmů, které si berou hodně z Juliese Verna. A proč také ne, když se jedná o mimořádně kvalitní předlohu. ()

F.W.Colqhoun

Nejméně reprízovaný exkurz Karla Zemana do trhavě rozpohybovaného světa Dorého verneovských ilustrací si z klasikova románu bere jen základní premisu o putování vesmírem na tělesu, které ze Země vytrhne část zemské kůry se vším, co na něm bylo. Tato situace skýtá mistrově imaginaci tolik materiálu na výtvarné a animační piškuntálie, aby se milostná zápletka a protiválečný, sympaticky současný protikolonialistický morál bezděčně ocitly na druhé až třetí koleji, kam kvalitativně jistě nepatří. Nepočítaje ztvárnění kataklyzmatu, řádí Zeman hlavně při kulisování bortící se koloniální architektury a nemohou chybět ani obligátní pravěké potvory, frekventovaně kouzelně provedené formou gumových rukavic příslušného tvaru. Peter Jackson bledne závistí. Snové kouzlo podtrhuje romanticky bouřlivá hudba Luboše Fišera. Analogová kinematografie ve svých nejlepších výstupech. ()

Piggsy

Umělecká hodnota ani stáří snímku mě nezajímá, u filmu se chci především bavit a zde jsem se příliš nebavil. Ty vychvalované triky mi přišly vyloženě směšné, z každého trikového záběru je jasné, jak to udělali, hnusné barevné filtry bily do očí, příběh páté přes deváté a pořád do kolečka. Na druhou stranu se musí nechat, že z filmu čiší velké nadšení pro věc, někteří herci pobavili a některé scény byly pěkně vytvořené. Ale co si budu nalhávat, prostě jsem se nudil. ()

Disease

Sice si to z Vernea vzalo jen základní premisu, ale je to vtipné a samozřejmě výtvarně super. Nicméně na kvality Vynálezu a Prášila to nedosahuje. ()