Návrat do budoucnosti II

Back to the Future Part II

Návrat do budúcnosti 2

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi / Akční

USA, 1989, 108 min

Jeden z tých filmov, čo sa môžu nepáčiť len málokomu. Ak existuje vrchol Zemeckisovej tvorby je to práve táto trilógia. Už to bude vyše 20 rokov a stále v nej všetko funguje ako tie povestné hodinky Dr. Browna v prvej časti. Dvojka je omnoho temnejšia a bezútešnejšia. Zároveň je celý koncept premyslenejší a scenárista Gale si krásne vybudoval podklad pre tretí diel, kde všetko zapadne do seba. Michael J. Fox vo svojej životnej úlohe a rovnako aj Christopher Lloyd. Čo ale tomuto filmu kraľuje zo všetkého najviac je Silvestriho hudba. Vždy keď začujem ústredný motív, som znova ten malý chlapec pred televíziou, snívajúci o vlastnom stroji času a haverboarde( aj keby malo byť ružové.) Kvôli takýmto filmom bolo moje detstvo veľké snívanie o nemožných veciach. A za to som Spielbergovi a Zemeckisovi vďačný.(17.12.2013)

Kouzlo téhle báječné trilogie mimo jiné spočívá v tom, jak si pro sebe dokázala stvořit zcela soběstačný svět plný vlastních pravidel, symbolů a hlášek. Povědomé scény ve stále nových aranžmá vyvolávají krásně důvěrný pocit sounáležitosti diváka s filmovými hrdiny. Člověk se u těch filmů klidně může tetelit jak čtyřleté dítě co se po desáté dívá na svůj oblíbený večerníček a je unešené z toho že ví jak to bude dál :-) Je tak snadné tomu propadnout.(24.1.2011)

Tento díl geniální trilogie vnímám trochu rozporuplně. Velice si cením skvělého děje, ve kterém se autoři přímo vyžívají v časových paradoxech, což přináší do děje množství humorných a dobrodružných scének, tady film rozhodně nijak neselhává, tedy alespoň v samotném příběhovém rámci. Horší to je, pokud se na děj zaměříme logickým hlediskem. Plno prvků tak získává nesmyslný nádech a nelze si nevšimnou porušování klasických (tedy zažitých) principů, ba dokonce i zákonů, které si tvůrci sami vymysleli. Při řadě situací jsem si tak klepal na čelo a zbytečně o nich přemýšlel, neboť mě dost štvaly, což mi bránilo v následném nezaujatém pozorování snímku. Vzhledem ke skvělým odkazům – zejména na první díl – však nakonec hodnotím 90%.(30.5.2006)

Dvojka je scenáristicky o čosi odvážnejšia a práve to mi zalepilo náplať mierneho sklamania z ničoho 'až tak' inovatívneho. Zamotanosti je viac než dosť a otvárajú sa nové možnosti. Navyše aj postava Martyho v úlohe Michaela J.Foxa sa dočkala hutnejšieho, takmer akčnejšieho rázu a hneď som bol spokojnejší. 85%.(26.10.2007)

• Kaka

Sračka. Opět ten samý problém jako s prvním dílem. A nejde o vizuální provedení, které je sice letité, ale jsem schopný zde přimhouřit oči vzhledem k tomu, že čas letí jako voda. Jde o děj a o koncepci příběhu. Hlavní hrdinové se chovají jako idioti (a to beru i tu extrémní nadsázku). Na komedii je to příliš "drsné" a přímočaré. Na scifi je to příliš komediální, ale dohromady to prostě nefunguje a nudí. Některé zvraty jsou příjemné, zakomponování do prvního dílu je dobré, ale nedrží mi to pohromadě. Nudil jsem se extrémně. Chybí mi alespoň trochu "závažnosti" a realistického puncu. Celé je to až příliš velká taškařice. A většina lidí to hodnotí jen a pouze ze sentimentu.(26.8.2012)

• - Pracovný názov filmu bol "Paradox". (m.a.t.o.)

• - Auto Griffa Tannena v roku 2015 je upravené BMW radu 6. (m.a.t.o.)

• - Ken Ralston byl za svou práci na filmu oceněn cenou Saturn a BAFTA pro nejlepší speciální efekty. (Terva)