Prostřednictvím několika smluvených prostředníků se do Československa, konkrétně do Karlových Varů, pašují drogy ze Západního Berlína. Jedním z významných členů zločinecké organizace je elegantní Eva Krausová (J. Březinová). Ani příslušníci české bezpečnosti však netuší, že je to ve skutečnosti pracovnice naší kontrarozvědky. Díky jejím informacím mohou kriminalisté, vedeni podplukovníkem Kořánem (J. Vinklář), spustit masivní akci, zaměřenou proti pašerákům, českým překupníkům i samotným narkomanům. Přítomnost tajných policistů mezi „mravenci“ však nezůstane dlouho utajena a šéf pašerácké bandy vyšle do Československa nájemného vraha, který má za úkol zneškodnit všechny zúčastněné osoby… (Česká televize)

brasek

Barták bol najlepší, škoda že ho dostali. Priemerná kriminálka kde diváka zaujme viac charizmou podsvetie ako kriminalisti a zákon. ()

Riker

Vinklář jako Stanislaw Borowitz neuspěl a i když mám Československé kriminálky rád a hodně jim odpustím, tak tenhle snímek je hodně špatný. ()

blekekeke

Jo tenkrát to bylo, jenže tenkrát taky nic jiného nebylo, takže se na to dalo koukat, když nic jiného nebylo. No, ale kdyby bylo to co na západě bylo, tak je to řádná bejkárna. No, ale tady to z východu jasný úkol mělo, že z toho západu nic hezkého nikdy nepřijde ... ()

Saxos

Dnes už si snímek fan klub neudělá. Na rok vzniku, námět a zpracování lze zařadit na celkem odvážné téma a slušně odvedenou práci. ()

karnifex

Pokud budete film vnímat jako komedii, pobaví vás. Tato labutí píseň socialistické "angažované kriminálky" je ještě horší, než většina dílu Majora Zemana a jakoby už předznamenávala tristní časy porevoluční tvorby - mizerný scénář, mizerné herectví. Vinklář je coby náčelník esenbáků tak nesympatický, že prostě musíte fandit záporákům - i když v tomto případě (Jelínek) nestojí za moc. Gamerům (mezi které patřím) pak mohou některé scény evokovat bizarně pokroucenou epizodu herní série Hitman. ()

Franki69

Kromě faktu, že je to naprosto očividná propaganda komunistické VB, natáčená nepochybně pod dohledem Ústřední redakce armády, bezpečnosti a brannosti Československé televize, zaslouží pozornost současného diváka četné a nestárnoucí wtf momenty tohoto dílka, které v 80.letech patřilo k vážně míněným „vrcholům“ tehdy natáčených akčních českých kriminálek, marně se snažících okopírovat styl tehdejších francouzských gangsterek. Tak tedy, akční scény opravdu „trhají oči“, zejména kreace zabijáka v podání Rudolfa Jelínka, který skáče jako batman a je scénáristou mimo jiné přinucen k souboji s vrhačem nožů. Toho mimochodem ztvárnil Ladislav Mrkvička a zcela jistě na tuto roli nebyl v pozdější kariéře pyšný. Taky automobilová honička policejních žigulíků a škodovek s plně naloženou Avií je z toho co světu zanechala česká socialistická televizní tvorba cosi opravdu unikátně blbého. Můj soukromý wtf peak je ale rozmrzelé konstatování západoněmeckého dealera drog, snažícího se dostat drogy do Čech a jemuž se to nedaří, že „Naše organizace stojí proti československé policii. A je to dobrá policie!“ Prostě, dílko Mravenci nesou smrt jsou především a hlavně přehlídkou všech komoušských výchovných a propagandistických hesel oné doby, včetně hudby (hudba na diskotéce!!) a vizuálů (padouši nosí roláčky a džíny, klaďasové tesilky a košile z OP Prostějov, dopnuté ke krku, feťáci mají dlouhé vlasy nebo číra a vypadají, slovníkem tehdejší doby, jako závadová mládež). Vlastně jen jediné je na tomto filmu dobré. Že se točil (cca roky 1984-85) v exteriérech tehdejších Karlových Varů a hodně míst je rozpoznatelných. Můžete tak porovnávat, jak se město zvedlo, když komanči konečně táhli do pr…le. A za tuhle, zcela jistě nezamýšlenou historickou hodnotu záběrů dávám 20%. Je ale fakt škoda ** spoiler  ** že si Nela Boudová aspoň jednou nesvlíkla ten hnusnej svetr, co v něm hraje celou roli ** spoiler **, to bych i 10% přidal. ()

Bouffon

Ale jó. Nejchytřejší VB, duální Kanyza, drsoň Jelínek, Mrkvička vrhač, akčně roztřískané Pomony-Ovony, čeští šlehači (mimo jiné Etzler s kohoutem). Pobavilo to, škoda jen, že je to krimi. ()

Dupac

Malá náplast ČT pro všechny, kteří stejně jako já nestihli navštívit žádnou z projekcí Festivalu otrlého diváka. Hodně scén je tady zmiňovaných, ale ani další by neměly zapadnout: Scéna, kdy nás záběry na Loga C&A a Leiseru zavedou do prohnilého západního Německa, kde tamější drogový boss s neskrývanou závistí chválí fištróna československé SNB. Vykulený (zřejmě snaha o zobrazení intoxikace) Marek Brodský vykřikující, že takhle dopadnou všichni, kteří s tím začnou. Západoněmecký profi vrah s českými kořeny Barták (v nezapomenutelném podání Rudolfa Jelínka), který naprosto giallo způsobem odpraví vrhnutím nožů Rudolfa Hrušínského ml. (u zmíněné scény neuvěříte, že ji nerežíroval Dario Argento) a pak si pro svojí finální kulku od Pepy Vinkláře vyleze na hromadu štěrku. Josef Vinklář pronášející nad tělem prvního oficiálně zesnulého narkomana v ČSSR cvachovskou dikcí: "To se nemělo stát, to se nemělo stát". ****** Herci činohry Národního divadla v tomto filmu významně přispěli do Zlatého fondu československé céčkové kinematografie. ()

solver

Film celkem ok, až do momentu, kdy Zora Jandová rozpoznala zabijáka (jak?) a jala se ho zneškodnit hmaty a chvaty. Tak pitomý a nesmyslný zlom jsem v žádném filmu ještě neviděl. Závěrečná honička, kdy podplukovník v kravatě leze někdě po stavbě a nakonec musí zastřelit padoucha, protože jeho lidi jsou úplně neschopní, mě jen dorazila :-) ()

FatimaO

Ta jedina hvězdička je pouze za Kratinu a Kanyzu v nejlepších letech ;) Jo! Kluci to byli fakt liboví ;) jinak jako komedie ucházející ;) ()