Komedie / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1999, 130 min

„Poslal ich do pekla?" – „Horšie. Do Wisconsinu." Kevina Smitha nemusím. Obdivujem jeho rozprávačský talent a schopnosť písať brutálne dobré brutálne dialógy. A zábavné postavičky. Ale jeho filmy mi jednoducho nijako geniálne nesedia a nad posteľou mi určite nevisí Kevinov portrét. Každopádne DOGMA sa tak troška vzpiera z jeho „smithovských“ komédií, pretože nie je príliš „civilná“ a „obyčajná“. Je o dvoch padnutých anjeloch (kamaráti Matt Damon a Ben Affleck), ktorí sa chcú vrátiť do neba vďaka tomu, že postrieľajú čo najviac pozemšťanov. Super nápad, obávam sa však, že 130 minút je 130 minút. Hoci je zaujímavé pozerať sa na to, čo si Kevin Smith predstavuje pod pojmom „akčná scéna“, výsledok je nakoniec predsa len troška rozpačitý. Odvážne, plné dobrých nápadov, skvelého hereckého obsadenia a výborných dialógov, no alebo je čohosi priveľa alebo korpusu niečo chýba. Najväčšia chyba je paradoxne pravdepodobne práve v réžii, keďže bombastický scenár (plný postáv a nápadov, ako sú trinásty apoštol a kanadský Boh) mal predsa len na viac.(1.11.2004)

• Legas

Několik starších filmů Kevina Smithe jsem viděl, líbily se mi, ale tahle parodie na bibli si mě nezískala. První polovina je ještě na úrovni a je v ní několik vydařených vtipů, ale druhá půle je totální maglajz. Seriózně jsem uvažoval, že to vypnu, ale čekal jsem na Alanis Morissette, která nakonec dorazila mou trpělivost, když udělal jako Ona-Bůh stojku u stromu.(18.11.2005)

B.Affleck a M.Damon našli únikovou cestu a zbývají jim poslední 4 dny na světě..... . Komedie, která se nemá brát vážně. Dělá si legraci z věcí svatých, zemských i pekelných. Vzniká z toho krásný černý humor (nikdy by mě nenapadlo, jak moc se dá smát při vraždě). Taky jakožto odpůrce uchyláckých sexy vtipů musím konstatovat, že tady jsou skvělý! A nápad s A.Morissette? Vynikající! Prostě dobře ujetá komedie. Sice není šílená stále, ale rozhodně se vyplatí chvilku počkat na další fór. Prostě výborně zrealizovanej nápad, udělat si p.del ze svatých věcí.(5.1.2007)

Tak trochu 'jiná' Smithovka. :) Mojí největší výtkou je asi délka trvání..i dvacetiminutové zkrácení by - upozorňuji k MÉMU USPOKOJENÍ (mluvím o uspokojení z filmu, NE uspokojení filmem:D) - pomohlo. Ovšem padlí andělé Damon s Affleckem jsou dokonalí (hlavně scéna, kdy Damon předvádí voodoo..SPOILER a pak všechny zabije:), Jay a Silent Bob jsou zkrátka Jay a Silent Bob (Jayovy neustálé narážky na sex jsou jednoduše vtipné i po stopadesáté..jen mi tentokrát chyběl nějaký jeho pořádný taneček:D), Alan Rickman jako 'hlas boží' (či snad Hlas Boží?!) je charismatický až hanba (už se těším na dalšího Pottera:), Salma Hayek jako bezpohlavní striptérka-múza pobavila a Alanis jakožto TA Bůh mě naprosto zaskočila, potom znechutila (a to ji mám opravdu rád), ale nakonec mě dostala při stojce na rukou. :D Ale hlavně!! Hlavně bych vystřihl - podruhé, viď Bobe :) - Kevina Smithe, tedy režiséra. Jeho velmi inteligentní a dá se říci, že i trefné, narážky na církev jak ji známe (tj. zprofanovanou..), jsou geniální, originální a rozhodně takovým způsobem ještě neopotřebované..BRAVO!(24.8.2008)

Scénář: Kevin Smith .. Takže, neznám celou Smithologii (vlastně, tohle byl můj první snímek), takže hlášky jako typický Smith si zatím dovolit nemůžu.. Zajímavě poskládaný příběh, kde se vedle dvojíce Jay&Bob objeví padlí andělé, neplodná katolička, zlý démoni, múza, nechybí třináctý (černý) apoštol a možná přijde i pan(í) Bůh. Z ujeté originality Kevina a jeho výkladu náboženství se nejspíš katolíkům dělá hodně špatně a Papež se v hrobě obrací ostošest(šestšest). Několikrát jsem se skutečně výborně zasmál a rozhodně si dám v blízké budoucnosti za úkol doplnit si povědomost o tvorbě Kevin Smith (dodatek: což se mi na jaře 2007 kompletně podařilo).(19.4.2005)

• - Vzhledem k tomu, že film měl původně vznikat pod hlavičkou Disney studií, ale kvůli narůstající kontroverzi se o distribuci postarali Lions Gate, a tím pádem rozpočet klesl, hráli všichni herci za velmi nízké honoráře. Produkce jim tedy alespoň dovolila volnější režim, takže herci často opouštěli plac, aby například odjeli pracovat na jiných projektech.[Zdroj: bbc.co.uk] (T-pack)

• - Natáčelo se v Pittsburghu a New Kensingtonu (Pensylvánie), Asbury Parku, Highlands, Red Banku (New Jersey) a v Los Angeles (Kalifornie). (Tygrys)

• - Ve všech filmech, ve kterých se objevují postavy Bob (Kevin Smith) a Jay (Jason Mewes), je také několik dalších opakujících se postav. Jednou z nich je Hicks, kterému se vždy mění křestní jména. V tomto filmu je televizní reportér Grant Hicks (Brian O'Halloran). (grovik.net)