Komedie / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1999, 130 min

Taká magorina, že ani neviem či to bolo dobré, alebo zlé. Všetko záleží od vkusu a vierovyznania :-) diváka. Rozhodne nie bežný film... Vlastne klasická takmerherorická fantasy v súčasných kulisách. CLERKS a AMY sú ďaleko lepšie filmy. FLÁKAČI a JAY A MLČANLIVÝ BOB VRACAJÚ ÚDER sú podobne uletené, ale viac geekovské a zábavnejšie. Ak Smith vs. cirkev, tak potom jeden z najlepšách filmov roka 2011: RED STATE...(10.11.2005)

Pokud nejste bigotním katolíkem nebo naopak zavilým ateistou, pak vám Dogma můžu jedině doporučit. S tvorbou Kevina Smithe sice nemám doposud moc zkušeností (viděl jsem předtím pouze Jersey Girl, které kdovíjak typicky smithovské nebylo), ale tady jsem se bavil opravdu skvěle. Líbí se mi, že si Smith umí utáhnout z křesťanství (rozuměj: sám je katolík) inteligentním způsobem a nepoužívá k tomu kdovíjaké fekálnosti (dobře, hovnový Golgoťan je výjimkou... ale opravdu vtipnou výjimkou). Není to ani vyloženě protináboženský film, jak by se mohlo zdát, ale spíš taková ztřeštěná a povedenými hláškami prošpikovaná komedie na téma křesťanství, která se však sama nesnaží brát vážně (úvodní titulky mluví za vše). Proč film stojí vidět? Pro mě byla na prvním místě ve výčtu oněch důvodů samozřejmě Bohyně (s velkým B nebo bez?) Alanis Morissette, která toho za celý film sice stejně jako Silent Bob moc nenamluví, ale její drobná role se mi fakt líbila. Plus samozřejmě ještě Still při závěrečných titulcích... slast. Ale dobře, to je jen čistě moje věc, že miluju hudbu Alanis a že jsem kvůli ní na film vůbec koukal. Co však rozhodně za zmínku stojí, je role Metatrona v podání Alana Rickmana – to bylo něco famózního. Hned jeho první scéna, ve které se objevil, mě opravdu dostala. Myslím, že ti, kteří si Rickmana moc nedovedou představit v komediální roli, se na film musí skoro až zákonitě podívat. Samozřejmě nejen oni, doporučuju ho všem kromě těch, co jsem zmínil na samotném začátku. Jo jo, tady jsem se po dlouhé době vskutku pořádně pobavil. Nebýt závěrečných dvaceti minut, které mi prostě do filmu nějak neseděly (nemyslím tu část s Alanis, ale to řádění před kostelem) a mírně pošramotily celkový dojem, dal bych jednoznačně 5*, takhle dávám jen lepší 4*. –– „Not born. Shit into existence!”(1.7.2012)

Tento film si robi uplne največsiu prdel z celeho krestanstva. je trinasty apostol ale v biblii neni spomenutý lebo je čierny, ježiš je čierny a boh je vlastne žena. jay a silent bob su tu za prorokov, mame tu alana rickmana v dalsej zo svojeich charizmatických úloh " METATRON" , Salma Hayek ako " SERENDIPITY" ocenena za túto ulohu zlatou malinou a affleck a damon ako dvaja anjeli snažiaci prekabatit boha s tvarou alanis morissette to cele zavedene do absolutne blaznivej ak možem použit to označenie road fantasy komedie pretože hlavny hrdinovia niekam cestuju a na päty im sliapu golgotan a iné potvory dost nevdacna uloha pre jasona leeho ktorý vie hrat aj lepsie ale stale za 5*. zaujimavostou je že za tento film bol cirkvou odsudzovaný ( čuduj sa svete ) na ktorý boli protesty a director smith sa prezliekol za protestanta a odsudoval svoj vlastny film . no čo už srandista sa nezaprie a každa situacia sa da viužit aby bola sranda.(6.7.2007)

Nekorektní - tak by se dalo Dogma popsat jedním slovem. Ježíš byl černoch, apoštolů bylo 13, kupa sraček (ne, tohle nejde popsat jinak) jako "biblická" postava Golgoťana - Smith prostě nenechává na křesťanské víře nit suchou a dělá to způsobem velice vtipným, úderným, místy drastickým ale hlavně inteligentním. Tomu všemu navíc vévodí nepochopený Rickman, zmatená Fiorentino a brutální Damon (ve své asi nejlepší roli). 4/5 s tím, že tenhle film musím vidět co nejdříve znova!(17.8.2009)

Tento film je od začátku komediální fantasií, která nemá být brána vážně. Soudit smí jen Bůh. Socha "Kámoše Krista" je prostě....Boží. Oproti "Hledám Amy" nebo "Flákačům" je tento příběh krutější, krvavější a obsahuje i víc černého humoru. CITÁT - Kristus ? Ten negr mi dluží dvacku !!.......... A hned od začátku je jasné, že to bude vážné. Ústřední dvojice Matt Damon (LOKI) a Ben Affleck (BARTLEBY) to dokazuje svou démoničností nebo spíše andělstvím. Humorné vstupy vyrovnávají ponurost a nebezpečnost konání padlých andělů. Příkladem může být ohnivý vstup Metatrona. CITÁT - Kriste pane, muselas vyplýtvat celý minimax !!???........ Následný dialog také za to stojí. Zde jsou jen střípky DIALOGU - METATRON (Alan Rickman) Já jsem Metatron !! Nic ti to neříká ? Jak o tom není film, tak to neznáte !! Já jsem serafín. Metatron je hlas Boží. Když mluvíš s Bohem, mluvíš vlastně semnou. BETHANY (Linda Fiorentino) - Proč Bůh nemluví sám za sebe ? METATRON - Jsem rád, že ses zapojila do rozhovoru. Lidský sluch a psychika nevydrží děsivou sílu Božího hlasu. Srdce ti exploduje. Stálo nás to pět Adamů, než nám to došlo. BETHANY- Jak mám věřit, že jsi anděl ? METATRON - Nestačil ti můj ohnivý vstup a obrovská křídla ?......... Na scénu pak přichází dva proroci Jay a jeho společník Silent Bob. CITÁT - Stůjte, parchanti !!........ U scény v autobuse okolo 35 minuty jsem brečel smíchy. CITÁT - Kdo tu vládne ? Anděl zkázy !....ů,ů,,,,,,.... Včera jsem nevěřila v Boha a dnes se topím v křesťanský mytologii. Ikdyž se všichni snaží dostat do New Jersey, sledujeme tu dvě linie příběhu. Loki a Bartleby si odskočí na schůzi rady výrobců Moobyho a udělaj na ní Peklo. Druhá skupina v čele s Bethany se zatím potkává z Hovno démonem Golgoťanem a můzou Serendipity, kterou doprovází pěkná píseň a lehká erotická scéna. Nakonec se ale všichni sejdou tam kam celý příběh míří. A bude to krvavé setkání. Snímek je vtipný, smutný, akční, vážný, krvavý, plný Lásky a Božího slova. Stručně : bavil jsem se. CITÁT - Bůh má své plány........ Ještě přidám jeden DIALOG : LOKI - Kurva apoštol !!! JAY (Jason Mewes) Já nikam nejdu, Petře !!!....... A ještě jeden CITÁT - Neměl lístek....... Ve filmu si "zahrál" i Alanis Morissette.(6.6.2012)

• - Ve filmu je Loki (Matt Damon) Anděl smrti a Azrael (Jason Lee) démon, který chce páchat zlo. V mythologii je však Andělem smrti Azrael a Loki Norský bůh, který koná zlo. (Ice123)

• - Proti filmu demonstrovalo několik římskokatolických skupin, nejvíce Katolická liga. (Kulmon)

• - Mlčenlivej Bob řekne ve filmu všehovšudy tři slova: "neměli lístek" a "díky". (Kulmon)