Komedie / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1999, 130 min

Kevin Smith je pro někoho možná jen zvrhlík a prasák, pro mě je však svérázným géniem, který se ve svých filmech nebojí použití nějakého toho sprostého slova, respektive otevřeného (a úžasně zábavného) diskutování o (nejen) partnerských vztazích a o různých sexuálních praktikách, ale také zjevného prokazování své lásky ke kinematografii, komiksům a popkultuře obecně (každý jeho film je plný zamilováníhodných citací a odkazů). Dogma je sice tak trochu jiný film v jeho filmografii, ale v zásadě je to pořád on bez sebemenšího zaváhání, jen s tím rozdílem, že tentokrát se vášnivě nerozmlouvá nad vztahy a popkulturou, ale nad jiným, neméně v(d)ěčným a delikátním tématem - náboženstvím (a o všem s ním spojeným). Smith to má v hlavě moc dobře srovnané a všechny ty chytré a vtipné narážky na katolickou církev, bibli atd. jsou prostě geniální a často i velmi inspirativní a trefné. Přál bych si, aby zhlédnutí téhle mile provokativní konverzačky mělo na náboženské fanatiky stejný účinek jako Damonova promluva k jeptišce v úvodu filmu. Třináctý apoštol Chris Rock to vyjádřil skvostně: Víra je na nic, lepší je mít názor! ;-) 90 %(10.8.2003)

Kdo tento snímek bere vážně, je prostě na hlavu, jelikož je to komedie a nadsázka od začátku až do konce. Nutno ale uznat, že některé vtipy se zakládají i trochu na pravdě, nicméně hlavním účelem je čistá parodie, černý humor a, dobře uznávám, utahování si z církve a historie. Nicméně velmi dobře a trefně! Bál jsem se trapných narážek, ale naštěstí si do filmu cestu nenašli. Postavy Jaye a mlčenlivého Boba se staly legendami a taktéž například kámoš Kristus a další. Moc dobrých nápadů skloubených do dobrého a vtipného děje, majícího hlavu a patu. A Alanis Morissette byla prostě úžasná.(2.4.2013)

Tento film je od začátku komediální fantasií, která nemá být brána vážně. Soudit smí jen Bůh. Socha "Kámoše Krista" je prostě....Boží. Oproti "Hledám Amy" nebo "Flákačům" je tento příběh krutější, krvavější a obsahuje i víc černého humoru. CITÁT - Kristus ? Ten negr mi dluží dvacku !!.......... A hned od začátku je jasné, že to bude vážné. Ústřední dvojice Matt Damon (LOKI) a Ben Affleck (BARTLEBY) to dokazuje svou démoničností nebo spíše andělstvím. Humorné vstupy vyrovnávají ponurost a nebezpečnost konání padlých andělů. Příkladem může být ohnivý vstup Metatrona. CITÁT - Kriste pane, muselas vyplýtvat celý minimax !!???........ Následný dialog také za to stojí. Zde jsou jen střípky DIALOGU - METATRON (Alan Rickman) Já jsem Metatron !! Nic ti to neříká ? Jak o tom není film, tak to neznáte !! Já jsem serafín. Metatron je hlas Boží. Když mluvíš s Bohem, mluvíš vlastně semnou. BETHANY (Linda Fiorentino) - Proč Bůh nemluví sám za sebe ? METATRON - Jsem rád, že ses zapojila do rozhovoru. Lidský sluch a psychika nevydrží děsivou sílu Božího hlasu. Srdce ti exploduje. Stálo nás to pět Adamů, než nám to došlo. BETHANY- Jak mám věřit, že jsi anděl ? METATRON - Nestačil ti můj ohnivý vstup a obrovská křídla ?......... Na scénu pak přichází dva proroci Jay a jeho společník Silent Bob. CITÁT - Stůjte, parchanti !!........ U scény v autobuse okolo 35 minuty jsem brečel smíchy. CITÁT - Kdo tu vládne ? Anděl zkázy !....ů,ů,,,,,,.... Včera jsem nevěřila v Boha a dnes se topím v křesťanský mytologii. Ikdyž se všichni snaží dostat do New Jersey, sledujeme tu dvě linie příběhu. Loki a Bartleby si odskočí na schůzi rady výrobců Moobyho a udělaj na ní Peklo. Druhá skupina v čele s Bethany se zatím potkává z Hovno démonem Golgoťanem a můzou Serendipity, kterou doprovází pěkná píseň a lehká erotická scéna. Nakonec se ale všichni sejdou tam kam celý příběh míří. A bude to krvavé setkání. Snímek je vtipný, smutný, akční, vážný, krvavý, plný Lásky a Božího slova. Stručně : bavil jsem se. CITÁT - Bůh má své plány........ Ještě přidám jeden DIALOG : LOKI - Kurva apoštol !!! JAY (Jason Mewes) Já nikam nejdu, Petře !!!....... A ještě jeden CITÁT - Neměl lístek....... Ve filmu si "zahrál" i Alanis Morissette.(6.6.2012)

• Legas

Několik starších filmů Kevina Smithe jsem viděl, líbily se mi, ale tahle parodie na bibli si mě nezískala. První polovina je ještě na úrovni a je v ní několik vydařených vtipů, ale druhá půle je totální maglajz. Seriózně jsem uvažoval, že to vypnu, ale čekal jsem na Alanis Morissette, která nakonec dorazila mou trpělivost, když udělal jako Ona-Bůh stojku u stromu.(18.11.2005)

Chudák Kevin Smith to měl koncem 90. let těžké. Nejlepší kamarádi Ben Affleck a Matt Damon ho po hospodách celého západního pobřeží pomlouvali, že neplatí a jakpak prý tu charitu vysvětlí berňáku. Kevin Smith se na tuhle nezaslouženou kritiku rozhodl reagovat natočením bijáku s podporou velkého studia, takže vznikl snímek, který má slušnou výpravu i obsazení. Do té doby se datuje nespravedlivé obvinění, že se Smith dal koupit a Dogma je mainstreamová studiová komedie, která ztrácí typické smithovské znaky a provokativnost. Nic z toho není pravda, protože natočit v Americe film s náboženským tématem, který tak neuctivě nakládá se všemi náboženskými dogmaty, počínaje Bohem jako ženou a konče utajeným černošským apoštolem, a zároveň film tak neuctivý k oficiálním náboženským autoritám je věc nadmíru odvážná, takže se nejspíš jedná o neodvážnější Smithův počin v kariéře. Film překypuje spoustou nápadů, komických situací a prvků absurdity, ale zároveň je, jako většina Smithových snímků poněkud nevyrovnaný a neučesaný. Pro vychutnání všech nuancí je opravdu dobré znát něco víc z křesťanské věrouky a společenskou situaci ve Spojených státech. Nejvíc se mi líbily scény, kde Affleck a Damon chtějí umravnit správní radu obchodní společnosti a použijí k tomu přímo pekelných metod. Herecké obsazení je netradiční, ale vyplatilo se včetně Alanis coby šéfky na nebesích. Celkový dojem: 80 %.(15.1.2008)

• - William Donahue z organizace Catholic League po několik měsíců film kritizoval a veřejně proti němu protestoval, aniž by jej předtím viděl. Poté jeho pracovníci zavolali do View Askew Production, založené Kevinem Smithem a Scottem Mosierem, a pro Donahua se pokusili dojednat speciální promítání. Od Smitha se však dočkali odpovědi: "Tak co tedy dělal posledních šest měsíců?" (Ice123)

• - Ve všech filmech, ve kterých se objevují postavy Bob (Kevin Smith) a Jay (Jason Mewes), je také několik dalších opakujících se postav. Jednou z nich je Hicks, kterému se vždy mění křestní jména. V tomto filmu je televizní reportér Grant Hicks (Brian O'Halloran). (grovik.net)

• - Jako první byla pro roli Bethany zvažována Gillian Anderson, známá ze seriálu Akta X. (Kulmon)