Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Katolická církev se potřebuje zviditelnit a tak vyhlásí velkou akci s možností očištění od hříchů. Stačí projít v den konání slavnosti portálem kostela sv. Michala. Toho se rozhodnou využít Bartleby a Loki, dva padlí andělé, které bůh vyhnal z nebe, když odmítli plnit jeho rozkazy. Jenže pokud by se jim to povedlo, měli by cestu zpět do nebe otevřenou, čímž by zvrátili boží rozhodnutí a to by znamenalo konec světa. Aby se tak nestalo, obrátí se na rozvedenou Bethany Slaone, která je sice katoličkou, ale víru už dávno ztratila, serafín Metatron, který je zástupcem a mluvčím boha, a snaží se ji přesvědčit, aby se vydala do New Jersey oba padlé anděly zabít a zachránit tak svět. Slíbí jí dva pomocníky a ochránce, kterými se stanou svérázní drogoví dealeři Jay a mlčenlivý Bob. Ti ji hned druhý den zachrání život, když je přepadena Styxskými trojčaty, pomocníky démona Azraela, který má v plánu zničit boha a chce k tomu využít právě dvojici padlých andělů. Bethany, která je ve skutečnosti praneteří Ježíše a jeho posledním vzdáleným potomkem, se s Bobem a Jayem vydává na místo konání slavnosti. Cestou se k ní přidává z nebe spadlý třináctý apoštol Rufus, o kterém se v Bibli nepíše, protože je černoch a také mýtická múza Serendipita. Čeká je dlouhá cesta plná nebezpečí, jako třeba útok pekelného zabijáka Golgoťana, a překvapivých informací, jako třeba, že Ježíš byl taky černoch a bůh je ve skutečnosti žena. A na jejím konci pochopitelně střetnutí s Lokim, Bartlebym a také démonem Azraelem, který nehodlá dopustit, aby někdo překazil jeho plán. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (563)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Pokiaľ ste fanúšikom Kevina Smitha, budete sa zabávať. Môžete byť aj fanúšikom Simsonovcov alebo South Parku. Ak ste na iný typ humoru, nebudete chápať, kde je sever. Keďže som natoľko otvorený, že si dokážem zachovať nadhľad, prepáčim Smithovi aj slabšie chvíľky a uznávam jeho špecifickú a veľmi relatívnu komediálnu genialitu, ktorá ale dosiahla vrchol o niekoľko rokov neskôr v Clerks 2. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Katolická církev žádné chyby nedělá." A já s tím nesouhlasím. Bůh nedělá žádný chyby, alespoň mi to minule sám říkala, ale církve jsou zlo. Proto mě tenhle frontální útok na církve, náboženství a Bibli měl hodně bavit, ale zůstalo to někde na půl cesty. Asi proto, že nemám moc důkladně nastudovaný zbraně nepřítele, tak jsem nepobral některý souvislosti, ale povzdech arcibiskupa nad tím, jak má církev při náboru oveček nesrovnatelně horší výsledky než tabákovej průmysl, mě dostal. A taky souhlasím s tím, co žádná Bible netvrdí: "Kristus rád sedával u ohně a naslouchal mně i ostatním. Když jsme mluvili o něčem nepodstatným, měl na tváři takovej zvláštní úsměv. Na lidstvu ho štve jedině to, co všechno tu dokáže dělat jeho jménem. Války, fanatismus, televizní kázání ... ale nejvíc dělení všech náboženství. Lidstvo to špatně pochopilo, když vzalo dobrou myšlenku a vytvořilo institut víry." ()

Reklama

Fingon 

všechny recenze uživatele

70% Viděno 5x. Před Dogmatem jsem nevěděl, kdo je to Kevin Smith. Víc se mi líbí Jay and Silent Bob strike back, ale tohle je taky sranda. Kámoš Ježíš, Hovnodémon a můza... a vůbec, co to je za film o tom klukovi, co je sám doma?:-) Dogma je Smithovým nejznámějším, ale paradoxně taky nejslabším filmem. Sice tu zpracovává své osobní téma (snad každý kdo čte titulky ví, že tento tvůrce věří v boha a děkuje mu v každém svém filmu na prvním místě) a nefuckuje se tu tak, jak je u něj obvyklé, přesto (nebo právě proto?) to nějak drhne - což se ovšem na první shlédnutí ani moc nezdá, pokud člověk není s jeho dalšími filmy obeznámen. V poslední době mám pocit, že Smith je geniální scénárista, jako Silent Bob je také skvělý, ovšem jako režisér se za těmito dvěma funkcemi malinko ztrácí. Občas mu dělají problémy akční sekvence (hlavně rvačky - povšimněte si, jak řeší souboj Jaye, Silent Boba a Styxských trojčat na začátku filmu, nebo souboj hovnodémona s členy gangu - Smith se vyhýbá tomu mít protivníky v jednom záběru a spokojuje se buď jen s detailem, nebo reakcemi přihlížejících). Kromě toho pravděpodobně došlo ke konci filmu ke změně materiálu z filmové suroviny na digitál, to mi docela trhalo mé rozmazlené oči. ()

Omnibus 

všechny recenze uživatele

Komedie našlapaná nekorektními hláškami, zajímavá Bůh (roztomile morbidní Alanis Morrissette ) k tomu Jay a Mlčenlivej Bob, a užitečný návod co dělat, pokud lidstvu a vůbec celé existenci všehomíra odtikávají poslední okamžiky. No přece rozepnout si poklopec, stáhnout kalhoty a... Dobrá a svižná oddechovka, co si přát víc. Mínus hvězda za hovnodémona Golgoťáka, to bylo moc i na mě a to opravdu nejsem katolík, ani v neděli. Golgoťáka s historkou, jak vzniknul, bych možná, mooožná... zkousnul u Monty Pythonů. Naopak mě dost potěšilo, že "Ježíš je kámoš" a konečně slezl z toho morbidního krucifixu, aby nás zbytečně nestrašil :-). ()

Webb 

všechny recenze uživatele

Další zhlédnutou Smithovku si můžu odškrtnout z jeho filmografie. V jeho kariéře slušný standart, celkově určitě nadprůměr. Dogma se pyšní obsáhlejším hereckým obsazením, které je zasazeno do příběhu, které nám už na začátku poví že se nemá brát vážně. Jinak to totiž ani nejde. V průběhu jsem se sice zasmál maximálně jednou, snímek však bylo příjemné sledovat a nuda se naštěstí nedostavila. ()

Galerie (65)

Zajímavosti (36)

  • Jason Mewes se naučil celý scénář zpaměti ještě dávno předtím, než se začalo se zkouškami, údajně proto, že nechtěl rozhněvat Alana Rickmana. (Kulmon)
  • Produkční návrhář Robert Holtzman se ve filmu objevil jako policejní důstojní a také jako businessman pod vlastním jménem Holtzman ve scéně v zasedací místnosti. (Ice123)
  • Ve scéně, kdy je Loki (Matt Damon) spatřen poprvé, přesvědčuje jeptišku, aby začala žít život ateisty. Později, když Loki (Matt Damon) a Bartleby (Ben Affleck) diskutují o průchodu skrz bránu, je na pozadí záběru možné spatřit stejnou jeptišku, odcházející opilou z kavárny a následovánou místním pracovníkem, který se jí snaží odebrat půllitr s pivem. Záběr obsahuje pouze originálním VHS verze, na Special Edition DVD se již scény nedočkáte. (Ice123)

Související novinky

Ben Affleck a Matt Damon zpátky před kamerou

Ben Affleck a Matt Damon zpátky před kamerou

23.07.2019

Lidé občas zapomínají, že herci Matt Damon (Marťan) a Ben Affleck (Město) jsou nejen velcí kamarádi, ale také oscaroví scenáristé filmu Dobrý Will Hunting. A přestože spolu během let produkovali plno… (více)

Lenny a Alanis fušují do filmu

Lenny a Alanis fušují do filmu

03.11.2007

Hvězdy hudebního byznysu na plátnech kin nejsou ničím novým či neobvyklým. Od Elvise Presleyho až po Justina Timberlakea, zpěváky a muzikanty vždy lákalo zkusit i jiné múzy. Shodou okolností se tento… (více)

Reklama

Reklama