Komedie / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1999, 130 min

"Katolická církev žádné chyby nedělá." A já s tím nesouhlasím. Bůh nedělá žádné chyby, alespoň mi to minule sám říkala, ale církve jsou zlo. Proto mě tenhle frontální útok na církve, náboženství a Bibli měl hodně bavit, ale zůstalo to někde na půl cesty. Asi proto, že nemám moc důkladně nastudované zbraně nepřítele, tak jsem nepobral některé souvislosti, ale povzdech arcibiskupa nad tím, jak má církev při náboru oveček nesrovnatelně horší výsledky než tabákový průmysl, mě dostal. A taky souhlasím s tím, co žádná Bible netvrdí: "Kristus rád sedával u ohně a naslouchal mně i ostatním. Když jsme mluvili o něčem nepodstatným, měl na tváři takovej zvláštní úsměv. Na lidstvu ho štve jedině to, co všechno tu dokáže dělat jeho jménem. Války, fanatismus, televizní kázání ... ale nejvíc dělení všech náboženství. Lidstvo to špatně pochopilo, když vzalo dobrou myšlenku a vytvořilo institut víry."(10.10.2017)

Pokiaľ vám prevedenie kresťanských ideálov do praxe prostredníctvom cirkvi pripadá smiešne a antagonistické, toto je film pre vás. Kde inde sa môžete dozvedieť, že boh vyzerá celkom ako Alanis Morissette, anjeli sú bezpohlavní (aj Salma), Ježiš je gambler (a to nie je všetko !!! ) a svet môžu spasiť len dvaja proroci, ktorý teda naprorokov vôbec nevyzerajú. Ja osobne som sa na tejto komédii veľmi dobre bavil, scénka, keď Loki trestá za Zlaté teľa ma rozrehotala asi najviac.(15.11.2004)

to, že mě z celého filmu asi nejvíce pobavilo hned úvodní upozornění, značí, že se nejedná o klasickou smithovskou komedii.. nicméně zábavné to bylo - především když byli na scéně Jay a Silent Bob, kteří snad nikdy nezklamou.. ale hlavně to bylo tak krásně crazy, že 3 hvězdy by byly málo:) pro mě ale rozhodně jeden z těch slabších filmů Kevina Smithe(14.10.2008)

"Tak počkat, vy jste protestanti?!?!" - "To jako ti vořežpruti s obrázkama mrtvejch děcek? To teda kurva ne, tělo ženy je jen její věc!" - "Tak co tu děláte???" - "Balíme kočky!" - "Prosím?!?!" - "No na potraty choděj ženský, co rády šoustaj, jinak by tu nebyly, ne!" - "Aha......Tak díky za pomoc a nashle...." Vynikající komedie, která si dělá prdel z černoprdelnictví, tohle fakt můžu. Překvapí spousta známých tváří. Doporučuju!(19.6.2015)

Tak trochu 'jiná' Smithovka. :) Mojí největší výtkou je asi délka trvání..i dvacetiminutové zkrácení by - upozorňuji k MÉMU USPOKOJENÍ (mluvím o uspokojení z filmu, NE uspokojení filmem:D) - pomohlo. Ovšem padlí andělé Damon s Affleckem jsou dokonalí (hlavně scéna, kdy Damon předvádí voodoo..SPOILER a pak všechny zabije:), Jay a Silent Bob jsou zkrátka Jay a Silent Bob (Jayovy neustálé narážky na sex jsou jednoduše vtipné i po stopadesáté..jen mi tentokrát chyběl nějaký jeho pořádný taneček:D), Alan Rickman jako 'hlas boží' (či snad Hlas Boží?!) je charismatický až hanba (už se těším na dalšího Pottera:), Salma Hayek jako bezpohlavní striptérka-múza pobavila a Alanis jakožto TA Bůh mě naprosto zaskočila, potom znechutila (a to ji mám opravdu rád), ale nakonec mě dostala při stojce na rukou. :D Ale hlavně!! Hlavně bych vystřihl - podruhé, viď Bobe :) - Kevina Smithe, tedy režiséra. Jeho velmi inteligentní a dá se říci, že i trefné, narážky na církev jak ji známe (tj. zprofanovanou..), jsou geniální, originální a rozhodně takovým způsobem ještě neopotřebované..BRAVO!(24.8.2008)

• - Shannen Doherty bola zvažovaná pre postavu Bethany Sloane. (fandafilmov)

• - Když Mlčenlivej Bob (Kevin Smith) vyhodí z vlaku Lokiho (Matt Damon) a Bartlebyho (Ben Affleck), pronese hlášku "No ticket", v překladu "Neměli lístek". Tím odkazuje na film Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989), kde Indiana Jones (Harrison Ford) pronesl to samé, když z vlaku vyhodil nacistického důstojníka (Kaston)

• - Vzhledem k tomu, že film měl původně vznikat pod hlavičkou Disney studií, ale kvůli narůstající kontroverzi se o distribuci postarali Lions Gate, a tím pádem rozpočet klesl, hráli všichni herci za velmi nízké honoráře. Produkce jim tedy alespoň dovolila volnější režim, takže herci často opouštěli plac, aby například odjeli pracovat na jiných projektech.[Zdroj: bbc.co.uk] (T-pack)