Komedie / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1999, 130 min

Pokud nejste bigotním katolíkem nebo naopak zavilým ateistou, pak vám Dogma můžu jedině doporučit. S tvorbou Kevina Smithe sice nemám doposud moc zkušeností (viděl jsem předtím pouze Jersey Girl, které kdovíjak typicky smithovské nebylo), ale tady jsem se bavil opravdu skvěle. Líbí se mi, že si Smith umí utáhnout z křesťanství (rozuměj: sám je katolík) inteligentním způsobem a nepoužívá k tomu kdovíjaké fekálnosti (dobře, hovnový Golgoťan je výjimkou... ale opravdu vtipnou výjimkou). Není to ani vyloženě protináboženský film, jak by se mohlo zdát, ale spíš taková ztřeštěná a povedenými hláškami prošpikovaná komedie na téma křesťanství, která se však sama nesnaží brát vážně (úvodní titulky mluví za vše). Proč film stojí vidět? Pro mě byla na prvním místě ve výčtu oněch důvodů samozřejmě Bohyně (s velkým B nebo bez?) Alanis Morissette, která toho za celý film sice stejně jako Silent Bob moc nenamluví, ale její drobná role se mi fakt líbila. Plus samozřejmě ještě Still při závěrečných titulcích... slast. Ale dobře, to je jen čistě moje věc, že miluju hudbu Alanis a že jsem kvůli ní na film vůbec koukal. Co však rozhodně za zmínku stojí, je role Metatrona v podání Alana Rickmana – to bylo něco famózního. Hned jeho první scéna, ve které se objevil, mě opravdu dostala. Myslím, že ti, kteří si Rickmana moc nedovedou představit v komediální roli, se na film musí skoro až zákonitě podívat. Samozřejmě nejen oni, doporučuju ho všem kromě těch, co jsem zmínil na samotném začátku. Jo jo, tady jsem se po dlouhé době vskutku pořádně pobavil. Nebýt závěrečných dvaceti minut, které mi prostě do filmu nějak neseděly (nemyslím tu část s Alanis, ale to řádění před kostelem) a mírně pošramotily celkový dojem, dal bych jednoznačně 5*, takhle dávám jen lepší 4*. –– „Not born. Shit into existence!”(1.7.2012)

Další zhlédnutou Smithovku si můžu odškrtnout z jeho filmografie. V jeho kariéře slušný standart, celkově určitě nadprůměr. Dogma se pyšní obsáhlejším hereckým obsazením, které je zasazeno do příběhu, které nám už na začátku poví že se nemá brát vážně. Jinak to totiž ani nejde. V průběhu jsem se sice zasmál maximálně jednou, snímek však bylo příjemné sledovat a nuda se naštěstí nedostavila.(5.3.2010)

Naprosto skvělý Damon a Affleck si možná střihl nejlepší roli. Smith obdivuhodným způsobem zmixoval náboženský film s komedií o feťácích aniž by to působilo rušivým dojmem. Na to že má film nějáké dvě hodiny celkem rychle uteče a nuda to není ani chvíli. Palec nahoru, ale ne až úplně nahoru k nebesům.(28.12.2010)

Prehliadka tých naklišoidnejších klišé čo sa kritiky organizovaného katolicizmu týka. Občas síce vtipná, no nezriedka kŕčovitá, bez prekvapení, miestami vyložene nudná... Dívajúc sa na minutáž ale nakoniec predsa len svižná, keď som to napriek práve vymenovanému dopozeral do konca. Milujem politickú nekorektnosť, tá je ale definovaná aktuálnosťou. Dvetisíc rokov staré narážky za ten čas prišli o všetky zuby a sú skôr na poľutovanie, než aby vystrašili akokoľvek bigotného diváka. (i keď aj takí sa iste nájdu)(25.8.2006)

Scénář: Kevin Smith .. Takže, neznám celou Smithologii (vlastně, tohle byl můj první snímek), takže hlášky jako typický Smith si zatím dovolit nemůžu.. Zajímavě poskládaný příběh, kde se vedle dvojíce Jay&Bob objeví padlí andělé, neplodná katolička, zlý démoni, múza, nechybí třináctý (černý) apoštol a možná přijde i pan(í) Bůh. Z ujeté originality Kevina a jeho výkladu náboženství se nejspíš katolíkům dělá hodně špatně a Papež se v hrobě obrací ostošest(šestšest). Několikrát jsem se skutečně výborně zasmál a rozhodně si dám v blízké budoucnosti za úkol doplnit si povědomost o tvorbě Kevin Smith (dodatek: což se mi na jaře 2007 kompletně podařilo).(19.4.2005)