Komedie / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1999, 130 min

Jelikož jsem v poslední době dal šanci snímku Hledám Amy aby mě přesvědčil o svých kvalitách. Udělal jsem to samé s filmem Dogma. Zatímco Amy v mých očích povyrostla, tak Dogma možná ještě více spadla. A musím tudíž prohlásit že se jedná o režisérův nejslabší kousek. Dobře chápu že Kevin Smith si s tímto filmem musel dát dost záležet. Ale tohle téma mi prostě nesedí a pravděpodobně asi sedět ani nezačne. Nezajímají mě moc řeči o Kristovi, Bohu, Apoštolích atd. Kevin Smith tohle všechno pojal po svém a vloudil do dialogů hodně těch svých pitomin. Přesto chvílemi dost nuda, přestože se jedná o herecky nejlépe obsazený Smithiho filmík.(14.5.2007)

• Malarkey

Na Dogma jsem se vcelku těšil. Kevin Smith, otázka křesťanství. Rozhodně to bylo zajímavý, ale nakonec mě to ale vůbec nebavilo. Začátek sice ukazuje, že si film nebere ohledně křesťanství žádné servítky a pak...se tam vlastně nic přehnanýho nestalo. Dobře andělé chlastali v Nebi o stošest než jim to Bůh zatrhnul, ani tam nic nemaj, aby nemohli nikoho znásilňovat a kopa dalších vymožeností, které na první pohled vypadají od Boha jako pěkná sviňárna, ale ve filmu je to i tak nuda. Čekal jsem od Kevina Smitha drzou legraci a dostal jsem jeho asi nejhorší film. Pro někoho možná revoluční, ale já jsem na tom fakt nic skutečně zásadního neviděl. To už mi Šifra mistra Leonarda příjde drsnější.(4.10.2009)

Jo, tak tahle partička, od režiséra počínaje přes Jay a Silent Bob a J. Lee konče, je tak magicky dokonalá kombinace, že mě rozseká od nich asi prakticky všechno. Jakožto věřícího mě tento film nepobuřuje, protože jsem si vědom existence ptakopyska, tímto se omlouvám všem milovníkům ptakopyska. To přece nemá chybu.(2.6.2011)

Pokiaľ vám prevedenie kresťanských ideálov do praxe prostredníctvom cirkvi pripadá smiešne a antagonistické, toto je film pre vás. Kde inde sa môžete dozvedieť, že boh vyzerá celkom ako Alanis Morissette, anjeli sú bezpohlavní (aj Salma), Ježiš je gambler (a to nie je všetko !!! ) a svet môžu spasiť len dvaja proroci, ktorý teda naprorokov vôbec nevyzerajú. Ja osobne som sa na tejto komédii veľmi dobre bavil, scénka, keď Loki trestá za Zlaté teľa ma rozrehotala asi najviac.(15.11.2004)

Římští katolíci a všichni ostatní, kteří neshledáte následující text veselým, vyhněte se filmu velkým obloukem: V nebi se objeví jitrnice. Nikdo tam dosud nic podobného neviděl, tak jsou z toho celí paf a lámou si aureoly, co že to vlastně může být... Pak se davem procpe Marie, prohlídne si jí ze všech stran, potěžká a zamyšleně povídá: "No, kdyby to nemělo na konci ty špejle, vypadá to jako Duch svatý ... "(26.2.2010)

• - Kevin Smith měl scénář hotový ještě dříve než začal točit svůj první film. (Kulmon)

• - Alanis Morissette měla původně hrát hlavní roli Bethany Sloan, ale kvůli svému světovému turné to musela odříci, ale byla jí nabídnuta role boha jako odškodné. (Kulmon)

• - William Donahue z organizace Catholic League po několik měsíců film kritizoval a veřejně proti němu protestoval, aniž by jej předtím viděl. Poté jeho pracovníci zavolali do View Askew Production, založené Kevinem Smithem a Scottem Mosierem, a pro Donahua se pokusili dojednat speciální promítání. Od Smitha se však dočkali odpovědi: "Tak co tedy dělal posledních šest měsíců?" (Ice123)