Komedie / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1999, 130 min

• Malarkey

Na Dogma jsem se vcelku těšil. Kevin Smith, otázka křesťanství. Rozhodně to bylo zajímavý, ale nakonec mě to ale vůbec nebavilo. Začátek sice ukazuje, že si film nebere ohledně křesťanství žádné servítky a pak...se tam vlastně nic přehnanýho nestalo. Dobře andělé chlastali v Nebi o stošest než jim to Bůh zatrhnul, ani tam nic nemaj, aby nemohli nikoho znásilňovat a kopa dalších vymožeností, které na první pohled vypadají od Boha jako pěkná sviňárna, ale ve filmu je to i tak nuda. Čekal jsem od Kevina Smitha drzou legraci a dostal jsem jeho asi nejhorší film. Pro někoho možná revoluční, ale já jsem na tom fakt nic skutečně zásadního neviděl. To už mi Šifra mistra Leonarda příjde drsnější.(4.10.2009)

Všetky existujúce otázky o Bohu, anjeloch a všetkým s tým súvisiacim dal Kevin Smith do šablóny jeho známeho spôsobu humoru, ale tentokrát to bolo až príliš zmagorené. Všetko o viere a spol. je tu nápadito spomenuté, ale nejak divne poprekrúcané, niekedy aj ťažšie pochopiteľné a verím, že keby sa s tým Smith tak neponáhľal, mohlo to dopadnúť aj lepšie, hlavne vtipnejšie. Ale aj tak, Alanis Morissette v podaní Boha ma dostala. Síce je to z môjho pohľadu slabšie dielo z New Jerseyskej série, ale stále má čo-to do seba. 70%.(29.9.2006)

Začínám pomalu chápat, že je Smith génius. Takovej, kterej se ovšem režijně docela nešťastně vyčerpal na přelomu milénia, zdá se... S čímpak asi přijdou Clerks 3? Jinak sem vždycky chtěl vidět hovínkovýho démona a potřeboval sem z jinejch než mejch vlastních úst slyšet, že je klimatizace pekelný vynález. Takže díky. Co jsem naopak nepotřeboval vědět je fakt, že v Pánovi Prstenů Howard Shore tak trochu vykrádal sám sebe.(16.1.2016)

Římští katolíci a všichni ostatní, kteří neshledáte následující text veselým, vyhněte se filmu velkým obloukem: V nebi se objeví jitrnice. Nikdo tam dosud nic podobného neviděl, tak jsou z toho celí paf a lámou si aureoly, co že to vlastně může být... Pak se davem procpe Marie, prohlídne si jí ze všech stran, potěžká a zamyšleně povídá: "No, kdyby to nemělo na konci ty špejle, vypadá to jako Duch svatý ... "(26.2.2010)

"Tak počkat, vy jste protestanti?!?!" - "To jako ti vořežpruti s obrázkama mrtvejch děcek? To teda kurva ne, tělo ženy je jen její věc!" - "Tak co tu děláte???" - "Balíme kočky!" - "Prosím?!?!" - "No na potraty choděj ženský, co rády šoustaj, jinak by tu nebyly, ne!" - "Aha......Tak díky za pomoc a nashle...." Vynikající komedie, která si dělá prdel z černoprdelnictví, tohle fakt můžu. Překvapí spousta známých tváří. Doporučuju!(19.6.2015)

• - Ve chvíli, kdy se Kevin Smith a Scott Mosier doslechli, že je Alan Rickman fanouškem Smithova filmu Hledám Amy (1997), odhodlali se jej zeptat, zda by neztvárnil roli Metatrona. Když si Rickman přečetl scénář, měl na autorskou dvojici jen 2 otázky, a to ,zda by mohli zůstat věrní scénáři a jestli budou mít křídla pravá, nebo upravená pomocí CGI. (Ice123)

• - William Donahue z organizace Catholic League po několik měsíců film kritizoval a veřejně proti němu protestoval, aniž by jej předtím viděl. Poté jeho pracovníci zavolali do View Askew Production, založené Kevinem Smithem a Scottem Mosierem, a pro Donahua se pokusili dojednat speciální promítání. Od Smitha se však dočkali odpovědi: "Tak co tedy dělal posledních šest měsíců?" (Ice123)

• - Ve filmu je Loki (Matt Damon) Anděl smrti a Azrael (Jason Lee) démon, který chce páchat zlo. V mythologii je však Andělem smrti Azrael a Loki Norský bůh, který koná zlo. (Ice123)