Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Katolická církev se potřebuje zviditelnit a tak vyhlásí velkou akci s možností očištění od hříchů. Stačí projít v den konání slavnosti portálem kostela sv. Michala. Toho se rozhodnou využít Bartleby a Loki, dva padlí andělé, které bůh vyhnal z nebe, když odmítli plnit jeho rozkazy. Jenže pokud by se jim to povedlo, měli by cestu zpět do nebe otevřenou, čímž by zvrátili boží rozhodnutí a to by znamenalo konec světa. Aby se tak nestalo, obrátí se na rozvedenou Bethany Slaone, která je sice katoličkou, ale víru už dávno ztratila, serafín Metatron, který je zástupcem a mluvčím boha, a snaží se ji přesvědčit, aby se vydala do New Jersey oba padlé anděly zabít a zachránit tak svět. Slíbí jí dva pomocníky a ochránce, kterými se stanou svérázní drogoví dealeři Jay a mlčenlivý Bob. Ti ji hned druhý den zachrání život, když je přepadena Styxskými trojčaty, pomocníky démona Azraela, který má v plánu zničit boha a chce k tomu využít právě dvojici padlých andělů. Bethany, která je ve skutečnosti praneteří Ježíše a jeho posledním vzdáleným potomkem, se s Bobem a Jayem vydává na místo konání slavnosti. Cestou se k ní přidává z nebe spadlý třináctý apoštol Rufus, o kterém se v Bibli nepíše, protože je černoch a také mýtická múza Serendipita. Čeká je dlouhá cesta plná nebezpečí, jako třeba útok pekelného zabijáka Golgoťana, a překvapivých informací, jako třeba, že Ježíš byl taky černoch a bůh je ve skutečnosti žena. A na jejím konci pochopitelně střetnutí s Lokim, Bartlebym a také démonem Azraelem, který nehodlá dopustit, aby někdo překazil jeho plán. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (563)

Eawy 

všechny recenze uživatele

Veľmi smiešna vecička, určite sa na nej zasmejete viac ako na iných podobných filmoch. Obrovské plus je pravdaže to skvelé herecké obsadenie, od nášho drahého Bena až po úžasného Alana, ktorí sú základom filmu. Ostatní sú krásnym doplnkom týchto dvoch, Boba žereme už len preto, že je to Bob. Scenár je v pohode a tie infantilné akože efekty ma dostanú do šialenstva. takže asi 75% ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Chudák Kevin Smith to měl koncem 90. let těžké. Nejlepší kamarádi Ben Affleck a Matt Damon ho po hospodách celého západního pobřeží pomlouvali, že neplatí a jakpak prý tu charitu vysvětlí berňáku. Kevin Smith se na tuhle nezaslouženou kritiku rozhodl reagovat natočením bijáku s podporou velkého studia, takže vznikl snímek, který má slušnou výpravu i obsazení. Do té doby se datuje nespravedlivé obvinění, že se Smith dal koupit a Dogma je mainstreamová studiová komedie, která ztrácí typické smithovské znaky a provokativnost. Nic z toho není pravda, protože natočit v Americe film s náboženským tématem, který tak neuctivě nakládá se všemi náboženskými dogmaty, počínaje Bohem jako ženou a konče utajeným černošským apoštolem, a zároveň film tak neuctivý k oficiálním náboženským autoritám je věc nadmíru odvážná, takže se nejspíš jedná o neodvážnější Smithův počin v kariéře. Film překypuje spoustou nápadů, komických situací a prvků absurdity, ale zároveň je, jako většina Smithových snímků poněkud nevyrovnaný a neučesaný. Pro vychutnání všech nuancí je opravdu dobré znát něco víc z křesťanské věrouky a společenskou situaci ve Spojených státech. Nejvíc se mi líbily scény, kde Affleck a Damon chtějí umravnit správní radu obchodní společnosti a použijí k tomu přímo pekelných metod. Herecké obsazení je netradiční, ale vyplatilo se včetně Alanis coby šéfky na nebesích. Celkový dojem: 80 %. ()

Reklama

juta 

všechny recenze uživatele

I když může křesťansky pojatý film působit hlavně v Americe, tak mně to vůbec nevadilo. Naopak, Smith dokáže výborně odvyprávět film a přidat do něho jeho specifický humor a neotřelé dialogy. V tom prostě vyniká a je to vidět hlavně v jeho starších filmech a dvojice Jay a mlčenlivý Bob tomu opět dominují. ()

S.Quentin QUALE 

všechny recenze uživatele

"Tak počkat, vy jste protestanti?!?!" - "To jako ti vořežpruti s obrázkama mrtvejch děcek? To teda kurva ne, tělo ženy je jen její věc!" - "Tak co tu děláte???" - "Balíme kočky!" - "Prosím?!?!" - "No na potraty choděj ženský, co rády šoustaj, jinak by tu nebyly, ne!" - "Aha......Tak díky za pomoc a nashle...." Vynikající komedie, která si dělá prdel z černoprdelnictví, tohle fakt můžu. Překvapí spousta známých tváří. Doporučuju! ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Pokiaľ ste fanúšikom Kevina Smitha, budete sa zabávať. Môžete byť aj fanúšikom Simsonovcov alebo South Parku. Ak ste na iný typ humoru, nebudete chápať, kde je sever. Keďže som natoľko otvorený, že si dokážem zachovať nadhľad, prepáčim Smithovi aj slabšie chvíľky a uznávam jeho špecifickú a veľmi relatívnu komediálnu genialitu, ktorá ale dosiahla vrchol o niekoľko rokov neskôr v Clerks 2. ()

Galerie (65)

Zajímavosti (36)

  • William Donahue z organizace Catholic League po několik měsíců film kritizoval a veřejně proti němu protestoval, aniž by jej předtím viděl. Poté jeho pracovníci zavolali do View Askew Production, založené Kevinem Smithem a Scottem Mosierem, a pro Donahua se pokusili dojednat speciální promítání. Od Smitha se však dočkali odpovědi: "Tak co tedy dělal posledních šest měsíců?" (Ice123)
  • Ve scéně, kdy Golgoťan říká: "Žádný muž z ženy zrozen.", cituje Shakespearova Macbetha. (Ice123)
  • Vzhledem k tomu, že film měl původně vznikat pod hlavičkou Disney studií, ale kvůli narůstající kontroverzi se o distribuci postarali Lions Gate, a tím pádem rozpočet klesl, hráli všichni herci za velmi nízké honoráře. Produkce jim tedy alespoň dovolila volnější režim, takže herci často opouštěli plac, aby například odjeli pracovat na jiných projektech.[Zdroj: bbc.co.uk] (T-pack)

Související novinky

Ben Affleck a Matt Damon zpátky před kamerou

Ben Affleck a Matt Damon zpátky před kamerou

23.07.2019

Lidé občas zapomínají, že herci Matt Damon (Marťan) a Ben Affleck (Město) jsou nejen velcí kamarádi, ale také oscaroví scenáristé filmu Dobrý Will Hunting. A přestože spolu během let produkovali plno… (více)

Lenny a Alanis fušují do filmu

Lenny a Alanis fušují do filmu

03.11.2007

Hvězdy hudebního byznysu na plátnech kin nejsou ničím novým či neobvyklým. Od Elvise Presleyho až po Justina Timberlakea, zpěváky a muzikanty vždy lákalo zkusit i jiné múzy. Shodou okolností se tento… (více)

Reklama

Reklama