Komedie / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1999, 130 min

Jo, tak tahle partička, od režiséra počínaje přes Jay a Silent Bob a J. Lee konče, je tak magicky dokonalá kombinace, že mě rozseká od nich asi prakticky všechno. Jakožto věřícího mě tento film nepobuřuje, protože jsem si vědom existence ptakopyska, tímto se omlouvám všem milovníkům ptakopyska. To přece nemá chybu.(2.6.2011)

Všetky existujúce otázky o Bohu, anjeloch a všetkým s tým súvisiacim dal Kevin Smith do šablóny jeho známeho spôsobu humoru, ale tentokrát to bolo až príliš zmagorené. Všetko o viere a spol. je tu nápadito spomenuté, ale nejak divne poprekrúcané, niekedy aj ťažšie pochopiteľné a verím, že keby sa s tým Smith tak neponáhľal, mohlo to dopadnúť aj lepšie, hlavne vtipnejšie. Ale aj tak, Alanis Morissette v podaní Boha ma dostala. Síce je to z môjho pohľadu slabšie dielo z New Jerseyskej série, ale stále má čo-to do seba. 70%.(29.9.2006)

Křestanská sprostá nálož od Kevina Smitha, doprovázená černým humorem, hovno démonem, nasranejma andělama, dábelsky nahláškovaným Jasonem Lee s jeho tlupou démoních hokejistů a nejlepší dvojkou nadrženým Jayem a mlčenlivým Bobem. Opět měním názor je to prostě pekelně boží. Navíc velmi originální námět.(25.10.2018)

Jen lehce nadprůměrná zábava, která se nebojí vzít si do huby a udělat si srandu i ze samotného Boha( On je žena!!) nebo Ježíše( černoch se sourozenci). Některé myšlenky byly opravdu skvělé a hodně jsem se nasmál, ale vyústění příběhu bylo nanejvýš tuctové a dost nudné. Chtěl jsem dát spíše 3*, ale za "Tichého" Boba a hlavně za Alana Rickmana..... stejně za 3* :-D(27.1.2012)

Moje první filmové setkání s Kevinem Smithem. A po zhlédnutí tohoto snímku nejspíš zdaleka ne poslední. Chvíli mi trvalo, než jsem si navykl na styl humoru (a taky třeba na věčně sprostého a nadrženého Jaye), ale pak se dostavila dobrá zábava. Bohužel problém filmu je, že někdy až moc sjížděl na vážnou notu, to mi nesedělo. Co se týče narážek na církvi, tak tleskám, jednak za kreativitu při jejich vytváření a pak za odvahu vyjít s nima na svět, a to v samotných USA (ale rozhodně netvrdím, že jsem pobral všechny, jednak nejsem dané tématiky moc znalý a pak si taky myslím, že Dogma celkem vybízí k opětovné projekci ). Co se týče konce, tak ten v mých očích docela skřípal a zachránila ho až závěrečná scéna na schodek, která ho vrátila na ty správné koleje. Váhání mezi 3 a 4* hodnocením mi usnadnila přítomnost Alana Rickmana (který mohl dostat ještě víc prostoru) a patriotství samotného režiséra zakomponováním 3 "ďáblů" s hokejkami (jako fanda týmu New Jersey Devils jsem tenhle možná nenápadný odkaz ocenil :-) ). Takže prozatím slabší 4*.(9.10.2010)

• - Jayova věta "Celý svět je proti nám chlape, přísahám bohu" je Jayem pronesena v každém filmu, kde se objeví. (Kulmon)

• - Kevin Smith původně počítal pro roli Boha s Holly Hunter. (Tygrys)

• - Role Lokiho byla psána pro Jasona Lee, ten se však kvůli nedostatku času musel spokojit s menší roli Azraela. (Tygrys)