Krasohled slovenské kultury plný zpěvů, tanců a hudby v průřezu čtyř ročních období... Jak již název napovídá, Rok na dedine představuje v rámci čtyř ročních období od jara do zimy slovenské zvyky a tradice v celé jejich kráse. Do ucelené mozaiky spadá např. vynášení Moreny, oslava Svatojánské noci či Slavnost Narození Páně. Neomezuje se však na pouhý popis průběhů těchto zvyků, ale i na to, jak lidé tyto okamžiky prožívali – ať už s radostí či se smutkem. Celý snímek je poté rámován láskou mezi mladou dvojicí Hankou (E. Vášáryová) a Martinem (J. Adamovič), kteří prochází všemi těmito svátky, stejně jako postava Tutury (K. L. Zachar), co vystupuje jako vypravěč. Film má za sebou bohatou historii a před jeho vznikem stála stejnojmenná divadelní hra pod vedením Ivana Terena a Karola L. Zachara, uváděná v letech 1947–1953 ve Slovenském národním divadle. Předcházelo mu také vydání alba v roce 1964. Na samotném snímku se o tři roky později podílel režisérsky spolu s Karolem L. Zacharem – výtvarníkem, divadelníkem a režisérem, i Martin Ťapák, jehož tvorba se v období 60. let skládala výhradně z filmů s tematikou slovenského folkloru. (Česká televize)

PTuranyi

Veľmi dobrý film, ktorý na prostom príbehu vzťahu Hanky a Martina zobrazuje prierez ľudovými zvykmi na slovenskej dedine. Nejde však o folklórny festival hoci piesne a tance tvoria minimálne polovicu obsahu. Atmosféra je však silne folklórna a určitý národno-ľudový pátos je tu cítiť. Tým, že je rámcovaný príbehom, to však nie je také výrazné. Dej hoci prostý má aj určitý dramatický potenciál a nevyhýba sa ani vtipu. ()

gizi

Nalákalo mě pozitivní vysoké hodnocení zde a bohužel se dostavilo velké zklamání. Otřesné betonové kulisy bez jediné zelené travičky, co jsem nepřekousl. Lidové zpěvy a tance byly takové, jaké se daly očekávat, taky mě nezaujaly. Co je na tomto dokumentu výjimečného? Řekl bych, že nic. Vydržel jsem se dívat 30 minut a to ani nekončilo jaro. Dál jsem neměl sílu ani chuť mrhat časem. 40%. ()

nikhaj

Ridzuo slovenskuo. Veľmi dobre zdigitalizované trochu moc uskriekane. Klasické kroje, život, piesne, tradície. Treba pozerať s rodičmi alebo starými rodičmi ()

miki408

krásny pohľad do slovenských zvykov a obyčajov a spomienka na slovenských hercov ktorý sú už nie sú medzi nami ()

megacik

Tú štátnu reguláciu v tomto "muzikále" cítiť o niečo menej ako v sesterských Vianočných oblátkach, ktoré vznikli o 10 rokov neskôr, ale predsa ju len cítiť. V podstate sa aj tu žije tiež iba poverami, bosorkami, alkoholom.... a Ježiška na Vianoce spomínali iba raz, to ma trochu zamrzelo. Kostol, keď už nechceli ukázať aj ďalšie tradície, tak ho mohli aspoň zďaleka dať do záberu, však by z neho neubudlo. Taktiež mnoho ľudových piesní s náboženskou tématikou, akoby tu ani neexistovali. Každopádne veľmi príjemný film, nečakal som, že sa budem tak fajne baviť pri hudobnom filme, ktoré inak vôbec nemám rád. Takéto zlé hodnotenie dávam kvôli tomu, že je tu vystrihnutých mnoho slovenských tradícií, ktoré sa im pravdepodobne nehodili....takže je to de fakto nekompletný polofilm, ktorý ukazuje iba jednu stranu slovenskej kultúry. ()