Topmodelka Alison se se svým přítelem právníkem Michaelem nastěhuje do nového domu. Náhle ji začínají přepadávat noční můry a návaly pocitů hrůzy. K těmto jejím stavům nepřispívají ani podivní nájemníci, v čele se slepým a senilním knězem. Záhy začíná přicházet na tajemství jejich nových sousedů. Již několik let nejsou mezi živými. Alison začíná pátrat po tom, proč ona a zrovna v tomto domě se dostala do této absurdní situace. (Chatterer)

PetrPan

Staré pověsti křesťanské jsem měl vždycky rád. A i proto se u mě Sentinel dočká vysokého hodnocení, ale to předbíhám. Líně plynoucí příběh zpočátku vůbec nenaznačuje směr, kterým se nakonec vydá a i žánrově bych ho těžko zařazoval. Na drama se tam nic neděje a nic jiného mi to nepřípomínalo. Tak tedy žánrově nepostižený film se v jistém velmi vydařeném a silně hororovém okamžiku překulí do mysteriozní napínandy, aby v závěru vychrstl na diváka to nejlepší z křesťanských pohádek. Hororu bych uvítal i víc, ovšem ten závěr mi vynahradil úplně všechno. Nehrát tam ale ta uhrančivá uspávačka hadů Rainesová, její kobrou bych chtěl být, ta undefined část by byla kapku víc k nevydržení. No jo, ale ty pohádky, jasně, že minimálně za čtyři. ()

Hunter2222

Film zo začiatku pripomína film Rosemary's Baby (1968), alebo Tenant, The (1976) od pána Polanského, takže som si myslel, že pôjde o nejakú záležitosť s podivnými susedmi a nečakaným koncom. Susedia tu dlho neboli a hneď sa zdalo, že vieme o čo vo filme pôjde. Al kdeže! Film nás ešte niekoľko krát prekvapí dejovými zvratmi a k tomu ten koniec je fakt majstrovský. A k tomu treba ešte pripočítať vynikajúce herecké výkony, atmosféru atd. Proste geniálny film. ()

Visáč

Obklopiť Chrisa Sarandona a Cristinu Raines profíkmi kalibru Burgessa Mereditha, Avy Gardner či Eliho Wallacha nebol zrovna najlepší nápad. Kvalitatívny nepomer ich hereckých výkonov je do očí bijúci rovnako ako fakt, že to celé režíroval Angličan. Má to taký ten mierne suchý britský feel, ktorému by občas pomohlo pekne po americku (alebo po polansku, že ano) pritlačiť na pílu. Zjavné negatíva vyvažuje strihačská práca Terryho Rawlingsa, zvrhlá lesba v podaní Warholovej superstar Sylvie Miles a zopár drsnejších momentov. ()

VenDulin85

Velice zvláštní a atmosférický hor.. no, skoro i ano, nebojme se toho slova- horor, při kterém si vzpomenete na Rosemary má děťátko a na pár dalších. Přiznám se, že mě Sentinel chytil do spárů až zhruba po šedesáti minutách, ale pak už mě nepustil, tyto snímky mám ráda díky době, kdy vznikly, při některých scénách jsem si sice říkala prečo boh moj, ale konec byl pěkný. ()

Pítrs85

Kdepak, tohle prostě není šálek mojí jacobsky, zase jednou rádoby horor, co ve skutečnosti vlastně žádným hororem není. Kostra příběhu sice zajímavá a ten závěrečný cirkus zrůdiček byl fajn, ale jinak, prepáčte mi, že sa takto vyjadřujem (díky za SK titule :-), to byla prostě chujovina ako cyp. Plusovým bodem je pak snad ještě ten fakt, že už vím, odkud Ti West čerpal inspiraci pro svoje skvělý hororový kousky, škoda jen, že jeho filmy mají větší sedmdesátkovou atmosféru než sedmdesátkový Sentinel sám... 2,5* s odřeným krucifixem. ()

eraserhead666

Zpočátku to tak nevypadá, ale nakonec se z filmu vyklube neskutečně atmosférický náklep, snoubící v sobě zajímavý příběh, hustou atmosféru (asi třikrát se ve mě až hnulo dítě), trefné a výstižné herectví a celkově příjemnou sedmdesátkovou atmošku. Další z klenotů sedmdesátkového horroru. ()

mm13

Dobré, skoro až také dobré, ako to najlepšie z onej slávnej doby. Znepokojujúca atmosféra, kopiace sa podivnosti, preludy, pochybnosti o duševnom zdraví... Koktejl ako sa patrí, zdobený neskutočne krásnou hlavnou hrdinkou (čo výrazne násobí empatiu a nemyslím, že len z pohľadu chlapa) a pointou, ktorá nepotrebuje šokovať, pretože dej síce vysvetlí bez jedinej medzery, hlavne však zanechá v hlave otáznik, či je to takto (z pohľadu ľudského červa) vlastne v poriadku... a to asi ťažko. Až som sa naštval, čo môj zážitok ešte umocnilo. ()

Richie666

Ne, filmům jako jsou Rosemary´s Baby, The Omen a nebo Prince of Darkness, ke kterému má Sentinel vůbec nejblíž, se tento nevyrovná ani náhodou. Vyznívá od začátku nudným dojmem, který je podkreslen ještě nudnější hudbou a navzdory několika povedeným a místy dokonce i strašidelným scénám je tímto dojmem provázen až do konce. ()

Seabeast

Rozhodně jedna ze zapomenutých perel z konce 70.let! Sentinel je přesně onen typ hororu, který velmi pomalu a pečlivě nabaluje zlověstnou atmosféru, která graduje ke kulervoucímu finále! Krásná a překrásná Cristina Raines v roli topmodelky postupně upadá do víru halucinací a děsu, aby postupně odhalila tajemství a podivné okolnosti dějící se v pohádkově zařízeném bytu. Zkrátka se jedná o příběh ve kterém se v průběhu začnou vynořovat čím dál podivnější situace a vše nasvědčuje tomu, že něco s bytem a nájemníky není v pořádku. Dnešnímu divákovi možná některé situace vyčarují lehké úsměvy, ale tyhle dobové šmakulády mi spíše navozují slast, která je u těchto starších snímků převelice kouzelná. Kupodivu zde narazíte také na herecký výžblebt od populárního Jeffa Goldbluma, který byl na počátku své kariéry a také fogyho kung-fu legendy Davida Carradine, vlastním jménen John. Ale to spíš jen tak pro zajímavost. Sentinel jsem sice v krátkém horizontu viděl dvakrát a je pravda, že napodruhé jsem se tolik nebavil jako prvně, přesto ho mile rád nechám nadhodnocený v plném počtu, protože si takové ocenění plně zasluhuje. Mystery-atmo-hororo-žrouti do něj! ()

corpsy

Zaujímavý príbeh kočíruje striedma réžia a v mnohých prípadoch to zaváňa nudou, ktorú si divák môže krátiť počítaním vtedy, či v budúcnosti slávnych hercov, a že je ich tu neúrekom. Občas svitne na lepšie časy ( strašidelná scéna s otcom hlavnej predstaviteľky, záver ), ale sú to len krátke zastávky. A zo začiatku to vyzeralo naozaj sľubne. ()

PKD

Další důkaz (jako bych jich snad ještě potřeboval hodně) že 70tky byly jsou a budou na SF a H žánr, případně kombinace obou, nejlepší, co se týče quallitou a především hutnou atmosphérou, kterou už v 21.st. málokdo umí. Ti režiséři by se snad dali spočítati na prstech jedné ruky. Té, co vám zbyla. Sice mám 100+ chutí tomu napáliti plný počet (a rozhodně bych moc nenadhodnocoval) díky té vlně odhalení, co se na vás začne řinouti od 68.minuty, ale zatím zůstanu při zemi a budu i nadále pozorovati nového Strážce brány pekel. Z toho se dá i usuzovati, co si tehdejší H tvůrci mysleli o NY. Už jen proto, že v posl. 10min. to vypadá, že zde vypomohl Fulci či Argento a to u horroru, který by neměl býti postaven na maskérských nechutnostech, trochu zamrzí. Včetně plnočelné nahoty.;-) Nebo kočíčka konzumující dříve žlutého ptáčka. Fuj. Nic proti nim obecně, ale do (dá se říci Satanistického H filmu) bych tento prvek utlumil na minimum. Nebo ho zcela vynechal. V obsazení se objevují takové perličky jako budoucí Archanděl Gabriel (který tu má dokonce pár vět) či úplně 1.Mistr Loutkář.;-) Sarandon naopak se mi sem nehodí vůbec a s tím svým knírkem vypadá jako italský sňatkový podvodník. Já ho snad nikdá neviděl v totálně kladné roli. Film sám pak chvílemi připomíná Rosemary co má bejbátko hádejte s kým:) a několik slavnějších (nikoli nutně quallitnějších) kolegů. Co ale nelze vytknouti, tak obsazení hl. role. Tam to nemá chybu. Já bych jí sice dal jiný konec (věřte nebo ne) ale nemám nižádných výtek. Sběratelé 70tkových horrorů...směle do toho. Věkové kategorie 15-30 se obávám, že u tohoto usnou. Tudíž těm, nedoporučuji. A pěkně po 10 večer. Ne jako já, který to byl kvůli technickým okolnostem nucen sledovati dopoledne.:( ()

kaylin

Velmi dobrý horor, který sice nemá vyloženě originální téma (třeba "Rosemary má děťátko má velmi podobnou atmosféru), ale přesto se mu daří diváka uhranout svou bizarností a podivností, která se vine celým filmem od začátku až do konce, který je skutečně ve svém šílenství velmi povedený. Z tohohle filmu jsem měl nepříjemné pocity. ()

topi

Tak takový filmy mám moc rád. Ze začátku se příběh sice trochu vleče, ale nepřestává bavit a postupně se rozvíjet do naprosto šíleného finále!! Film obsahuje vyloženě obscéní scény, které mě na dlouho utkví v hlavě, na svoji dobu rozhodně velmi odvážný počin! Celková atmosféra je vynikající, navíc dotvořena perfektní hudbou. Ve filmu se objevuje spousta známých hereckých tváří, které výborně vykreslují jednotlivé charaktery. Posledních 15 minut filmu je absolutní hororová masáž!!! ()

Kangax

Vynikajúci horor! Zmes duchariny a satanizmu (náboženstva). Skvelé, presvedčivé herecké výkony, skvele pasujúca hudba, a brilantný záver. Film nemá takú ťažkú, hustú atmosféru ako niektoré iné horory zo sedemdesiatych rokov, ale inak som presvedčený, že inokedy ako v tomto období by v takejto forme určite nevznikol. ()

GrungeChild

Je mi vskutku záhadou, proč mě to tak bavilo. Sotva gramotná modelka, mluvící přesně tím stylem, jako když ve scénkách z SNL parodují reklamy na náušnice, ošklivý knírkatý pedro s dokonalým detektivním instinktem, který mu vždycky řekne, kam přesně šáhnout a kterou záložku vylovit, a spousta, spousta těžko uvěřitelných událostí, které všichni přecházejí s ledovým klidem, jelikož si zřejmě sami uvědomují, že herecky z toho víc nedostanou (to se ovšem cení). Ale to samotné podání je velmi chytlavé, až se člověk přistihne, že touží po tom dozvědět se, kam se ta celá prapodivná freak show potáhne. A potáhne se až do takového finále, ve které jsem od začátku doufal, ale rozhodně ho neočekával. 4* ()

balba

Hrdinka filmu se nastěhuje do domu , který ač by měl být neobydlený , je plný zvláštních nájemníků.Vyjde najevo , že dům je ve skutečnosti bránou do pekel.Je to podle románu Jeffreyho Konvitze.Vynikající scénář.Film má určité okamžiky , kdy je strašidelný a temný. ()

Martin741

No, mna to nechytilo a hororov mam napozeranych dost. Este pochopim, ze kultovy status ma Exorcista alebo Rosemary ma Detatko, alebo Vec. No ale tu tento kultovy status - akoze "kultovy horor" - tak to som nepochopil doteraz: Rad bych vedel aspon 3 -4 dovody udajneho kultoveho statusu : 55 % ()

Mefistofelle

Krásná ukázka klasického okultního hororu. Jak zmínilo již mnoho lidí přede mnou, má hodně blízko k Rosemary's Baby. Celkově hodně připomíná starší Polanskiho interiérovky jako je třeba La Locataire. Takže pokud máte podobný žánr rádi, určité zklamaní nebudete. The Sentinel ze začátku skoro jako horor ani nevypadá. Spíše se tváří jako příběh o rozvíjející se duševní chorobě jedné ženy a protkán je při tom množstvím scén, které jsou příjemně mrazivé a bizarní. Kolem poloviny se to jednou velice povedenou a na tu dobu ohromně strašidelnou scénou zlomí a hororové atmosféry postupně přibývá až do velice atmosférického finále, které je v mých očích jednou z nejlepších hororových scén staré školy. Když přihodíme kvalitní herecké obsazení, trochu pozapomeneme na některé nedotažené efekty a pár promlk v první polovině, máme velmi kvalitní film, který mohu vřele doporučit. ()