Akční / Sci-Fi / Thriller / Drama

USA, 2002, 107 min

Ty šikovný rukávy a kapsy bych brala taky... Jaký by byl asi svět, kdybychom necítili? Takový? Lepší? Horší? Byl by vůbec? Ne, já to nechci vědět. Cítím. Cítíš. Cítíme. A tak to bude dokud se poslední člověk dokáže nadechnout. Moc pěkný film. Nutí mě hodně přemýšlet - tedy až když běží titulky. Jinak jsem se během něj užívala té podívané. Střelby i utajovaných emocí. Nesnášim přísné režimy; tedy pokud se zrovna nebortí.(25.5.2008)

Dobrý nápad (i když poinspirovaný kde se dalo), skvělá akce a inteligentní příběh (je fakt, že jde dost těžko přijmout předpoklad myšlenky - že si všichni lidé budou dobrovolně píchat emostop, ale na druhou stranu - hrozila jim smrt, kdyby to nedělali, takže těžko říct, jak by se společnost zachovala). Každopádně úžasné bojové scény, naprosto fantastická vizuální stránka (to, že nejezdí a nechodí všichni jen v černé film oživilo, ale svět zůstal stále dostatečně odlidštěný), dobře vymyšlený totalitní svět a hlavně některé konkrétní scény (z těch dětí bez emocí mě mrazilo v zádech) dělají z Equilibria velmi dobré sci-fi.(5.4.2007)

• brit84

Velké počáteční očekávání vystřídalo poměrně rychlé vystřízlivění. Nechytlo mně tady vlastně nic. Odstranit lidem emoce je celkem problematické i s pomocí drogy. Tím spíš, že skrýt emoce ve filmu se ukazuje být ještě těžší. Třeba černoch v podábí Taye Diggse se pořád usmíval. A radost, byť ironická, je přece také emoce. Navíc jsem se absolutně neztotožnil s city Christiana Balea. Tzv. členové rezistence, tedy anarchizující zbytek lidstva mně byli sympatičtí tak, že bych klidně zmáčkl spoušť za něj. Citové vydírání ve scéně se psy bylo do očí bijící a do náruče mu samozřejmě vběhlo roztomilé štěně, ne škaredý voříšek. Dál jsem nepochopil, proč všude posílali celkem nesynchronizovaný komando, když stačilo poslat frajera Balea a bylo po problému. Srovnání s Matriem je úplně vedle, protože tohle na mě působilo jako špatnej minifilm v jeho titulkách.(30.7.2011)

Christian Bale ako spasiteľ obracajúci sa proti systému je cool. Film síce vykráda Fahrenheit a Orwella ale je príjemným sci fi prekvapením. Najmä nápad zvaný Gun-Kata si zaslúži tie štyri hviezdičky, rovnako ako záverečná vykosťovačka jedného z klarikov. Nemožno však nevidieť naivitu záverečného boja pri ktorom máte dojem že "utočníci" by zahnali vycvičenú jednotku aj keby mali v rukách len kvetinky.(5.11.2004)

Nápad skvělej, zpracování o kousek horší, ale Christina Bale nehoráznej masakrář. jeho komba neměly chybu. Nicméně film neni jenom o tom a i linie příběh neni vůbec k zahození, ale co si budem povídat, ty souboje prostě vládnou, ty dělaj Equilibrium tim filmem kterým je. Sci fi to je fakt výborný, řadí se to hned za matrix, ten byl první a jedinečnej(6.5.2007)

• - Pojem Equilibrium je v ekonomike používaný ako označenie bodu rovnováhy množstva ponuky a dopytu tovaru či služieb. (Jello Biafra)

• - Film byl inspirován mimo jiné románem George Orwella 1984 či románem Raye Bradburyho 451° Fahrenheita, kde jsou likvidována umělecká díla jakožto zdroj emocí. (Spectateur)

• - Řecké slovo „Tetragrammaton“ označuje čtyřpísmenné Boží jméno [nevyslovitelné JHVH], které se vykládá jako „Jahve“ neboli starozákonní Hospodin. (Danny F.)