Akční / Sci-Fi / Thriller / Drama

USA, 2002, 107 min

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY. Jako nenapravitelný romantik mám tenhle příběh strašně moc ráda a je mi úplně jedno, kolik je toho v něm nelogického. Depresivní začátek zahrnující společnost, kde každý muž, žena i dítě mohou v klidu žít svoje identické životy, kde neexistují žádné filmy, hudba, obrazy na stěnách nebo hry pro zábavu a nad tím vším bdí klerik, který nikdy není zasažen a sám vždy trefí cíl, dokáže vycítil myšlenky ostatních, nikdy neselhává a nikdy se na nic neptá, to všechno navodí tak hutnou atmosféru, že právě ta sorta lidí jako já, která by se určitě dala k narušitelům, by si nejraději šla hodit mašli. Jenomže pak přichází něco, co právě "nám" hraje na strunu, a to prosté selhání lidského elementu, protože lidé zkrátka nemohou žít jako kopie. A na nikoho se při tom selhávání nekouká tak krásně jako na Christiana. Všichni ostatní herci zůstávají naprosto v jeho stínu. Prestona vybavil takovým charismatem a kouzlem, až to snad ani není možné. Ze začátku možná působí chladně a odtažitě, stejně jako boční zbraně, které nosí za každých okolností v rukávu. V jeho tváři se zřídkakdy pohne jediný sval a neustále ulízaný účes drží tvar za všech okolností, postupně ale začínáme tušit, co se za těmi svaly děje, co v sobě skrývají ty šedé oči. A když se nám po velkém finále i sám veliký klerik John Preston na malou chvíli usměje, moje srdce plesá tak hlučně, jako když se mlátí naběračkou do radiátoru ústředního topení. Stylizace filmu připomíná Matrix, i prvek lidstva ovládaného a zbaveného "svobody" není nepodobný, přesto má Equilibrium jinou atmosféru. V Matrixu jde jen o bombastické pohledné scény a jakousi "coolovost", ale Equilibrium hraje víc na city, což je při pálení obrazu Mony Lisy nebo při střílení bezbranných psů zcela zjevné, na diváka, nebo alespoň na mě, to ale funguje. "Nadbojová" Gun kata taky hodně připomíná Neovo řádění s agenty, celá ale působí daleko víc skutečně a člověk při sledování věří, že je něco takového možné. Mě osobně zaujalo daleko víc než matrixové souboje. Bojových scén je ve filmu docela hodně, a někdo říká, že jich je tam až příliš a že pohřbívají příběh, mě ale ta rovnováha vyhovuje. Člověk spolu s klerikem začíná chápat, že city občas bolí a že jinak než přes násilí to stejně nakonec nejde. Cesta je vysoká, ale stojí to za to. Hudba je pěkná, melodická, působí stejně rozervaně jako obraz a neruší jej, ba naopak, pěkně doplňuje, strohé kostýmy "zfetované" společnosti a její matematický styl jsou v hlubokém kontrastu s přeplácanými pokojíčky "obránců citu", naplněnými voňavými doplňky a bachratými taburetkami jako z pracovny profesorky Trelawneyové z Harryho Pottera. A už dost, nebo ještě Eq začnu připodobňovat k bibli a tvrdit, že ho předpověděl Nostradamus. Zkrátka, co vám mám říkat, Equilibrium je prostě můj oblíbený film, a pokud mi na něj někdo sáhne, tak mu urazím ruku. ♥♥♥ "Mně, chudému, zbyly jen sny, které jsem k tvým nohám položil. Našlapuj opatrně, neb šlapeš po mých snech."(18.11.2006)

Je to dosť dobrý akčný sci-fi film. Má celkom dobrý príbeh odohrávajúci sa v časoch blízkej budúcnosti, kedy je veľká časť sveta po tretej svetovej vojne zničená a tak zvyšky obyvateľstva žijú v totalitnom režime, ktorý im zakazuje prejavovať city a tak kto neberie špeciálne látky na ich potlačovanie, je automaticky zločinec odkázaný na smrť. Najlepší vládny klerik bojuje a zatýka takýchto zločincov, ale keď raz spozná život s emóciami, už sa nedokáže vrátiť späť a pridá sa na stranu tých, proti ktorým bojoval. Spracovanie je na tom dobre, síce nič originálne sa tu nenájde, prakticky všetko ide tak ako má, čo možno pri tomto type sci-fi trochu prekvapí, ale vôbec to nevadí, hlavne, že film zaujme už od začiatku, na premenu hlavného hrdiny sa dobre pozerá a poteší aj dynamická druhá polovica. Akcie je tu celkom dosť, ale kľudne by som ocenil aj viac, pretože minimálne vo svojej kategórii je výborná. Celý tento originálny bojový štýl so zbraňami je výborný a tak tu akciu tvoria hlavne prestrelky, ktoré nie sú moc nápadité, ale sú skvelo natočené, s viacerými výbornými momentami a s množstvom zabitých. Ani sa nedá vybrať to najlepšie, celá finálna akcia, likvidácia hliadky pri záchrane psa, úvod, na všetku akciu je tu radosť pozerať. Herecké obsadenie sa mi páči, výborný Christian Bale v hlavnej úlohe, ktorý si získal väčšinu priestoru pre seba, ale poteší aj zvyšok postáv ako William Fitchner, Sean Bean a podobne. A nesklamú ani záporáci. Réžia a technická stránka sú vo svojej kategórii výborné. Na tento film sa dá pozerať dvomi spôsobmi, z ktorých ale obstojí len jeden. Ako inteligentný sci-fi film z totalitnej spoločnosti vôbec nie, na to je až príliš povrchný a klišovitý, ale ako akčný film zo sci-fi prostredia patrí určite medzi to lepšie, čo sa dá nájsť. Objektívna kvalita filmu- 70%, film sa páči mne na 77%.(25.3.2012)

Zpočátku mi film připomínal Příběh Služebnice, ale v takovém jakémsi mužském vydání. Svět, ve kterém jsou všichni v šedočerných hadrech bez emocí, inspirujících a rozptylujících rekvizit života připraveni hájit totalitní pakárnu v čele s "šéfem". Rozjezd moc dobrý, ale postupem času došlo na jiný film. To, co zřejmě mělo být vrcholem, naopak původní slibnou myšlenku retardovalo, protože jestli něco nemusim, tak chlápka, který sám kosí armádu.(14.2.2005)

Equilibrium se snaží po vzoru Matrixu skloubit futuristickou akci a drama založené na silné, filozoficky laděné myšlence. Bohužel Kurt Wimmer není jeden ze sourozenců Wachowských, a tak zejména v akčních scénách je poznat nižší režisérská zručnost (celé je to tak nějak rušivě zrychlené) a nedostatek peněz na vizuální efekty. Přesto je Equilibrium velice působivý a silný film s opravdu super námětem. Svět bez emocí je vykreslen takřka hrůzostrašně, ale díky Christianu Baleovi dokáže i na tak chladném místě nakonec vykvést element lidství... 7/10(24.7.2008)

"S Proziem vymažeme trápení, zničíme žárlivost, vymýtíme vztek. Že s nimi zmizí i jejich sestry - láska, radost, a eufórie - bereme jako spravedlivou oběť." Každé ráno se modlím k Zentivě, aby vymyslela další ze svých skvělých léků, díky kterým zemřu bez bolesti, radostněji a hlavně o dost dřív. Také si samozřejmě dávám Prozium před každým jídlem, střelbou a sexem, takže jsem na funkci klerika naprosto skvělým kandidátem. Kdybych to Prozium nebral, tak bych si dovolil napsat, že mě můj kolega John Preston svými kousky dost bavil, ale jako bezemoční člověk to rozhodně nenapíšu. Otec by se totiž určitě zlobil a klerikem bych se pak nestal, což nehodlám riskovat.(3.11.2016)

• - V 61. minutě filmu je vidět, jak mrtvému klerikovi ležícímu v márnici výrazně pulsuje krční tepna. (Danny F.)

• - Ve scéně v čase 1:05 John (Christian Bale) po posledním výslechu Mary (Emily Watson) nechává na stole fotku a odchází z místnosti. Hned v další scéně však sedí u stolu a fotografii drží v ruce. (Lucasion)

• - Název filmu je někdy zkracován na EQ – anglickou zkratku pro „Emoční kvocient“. (Zdroj: csfd.cz)