Akční / Sci-Fi / Thriller / Drama

USA, 2002, 107 min

• Matty

Spalte Mozarta, šlehněte si prozin! Prvotřídní příklad toho, jak se úspěšné sci-fi trháky kopírovat NEMAJÍ. Cením si toho, že tvůrci byli natolik milosrdní a naprostou myšlenkovou prázdnotu tohoto počinu vykompenzovali náloží efektivních akčních sekvencích (což o to, že hnusně digitálních). Stále se však nejedná o kompenzaci dostačující. Porno natáčené v galerii je pořád porno. Celé Equilibrium na mě působilo jako prachsprostá vykrádačka Matrixu zasazená do světa, který nepříliš umně vykrádá Orwella (1984) i Lucase (THX 1138). Zde prezentované státní zřízení je od začátku odsouzeno k odsuzování již pro nápadnou podobnost znaku Otce a jeho přívrženců s nacistickým hákovým křížem. Není možné s podobnou myšlenkou sympatizovat, jakkoli má něco do sebe. Další povážlivé trhliny možno objevit již při letmém pohledu pod jádro věci. Nebylo by kupříkladu rozumnější než umění zlikvidovat všechny zbraně, které – jak se zdá – se nadále vyrábějí??? Konzumace drog závisí čistě na vůli každého jednotlivce, který, pokud jsem to dobře pochopil, není nějak speciálně monitorován. „Šlehnout si, či nešlehnout?“ To je, oč tu běží. Trošku vratký systém, není-liž pravda. Další sada rýpavých otázek vyvstává okolo osoby Christiana Balea. Z poctivé, ba přímo nejpoctivější ovečky, se rázem stává rebel kosící své byvší kolegy po tuctech. Kde je nějaké prozření, nějaký psychologický vývoj? Takhle ho jenom ozáří sluníčko a „hurá, něco jsem cítil, kašlu na všechny dřívější zásady, ať žije revoluce!“. Nemluvě o jeho blíže nevysvětlených supermanských schopnostech, vidění skrze zdi nevyjímaje. Nevyžívám se v hledání logických kiksů, nejsem ani kdovíjak zarputilým zastáncem pravděpodobnosti ve filmu, pokud se ten ovšem netváří, jakoby v něm něco logického být mělo, což Equilibrium činí. Film, který má nějaký filozofický podtext a takto nešetrně s ním nakládá, by zasloužil bezprostřední svěření do starostlivých rukou přátel žehu. Tvůrci přece museli počítat s tím, že lidé budou mít otázky a že budou čekat na odpověď ze strany filmu, avšak na diváka se zde zvysoka kašle. Je nám jenom ledabyle předhozeno několik cool akcí, v naději, že nad zbytkem přimhouříme oči. Žádná z těchto akcí přitom není ani kapku originální (nanejvýš souboj na „ostří pušky“), mnohé navíc Matrix vykrádají tak očividně, až to bolí (souboj Prestona alias Nea s Brandtem alias Morpheem; megapřestřelka v hale ad.). Zkuste mě přesvědčit, že se to celé pouze nesnaží svézt na postmatrixovské vlně, že to není slaboduchá zhovadilost zaobalená coby filozofující sci-fi jen aby se neřeklo. Zkuste to, ale dopředu vás upozorňuji, že jsem tvor nadmíru tvrdohlavý. :) 50% Zajímavé komentáře: Tommy987, MIMIC, Frankie, aliajas(9.10.2007)

Christian Bale ako spasiteľ obracajúci sa proti systému je cool. Film síce vykráda Fahrenheit a Orwella ale je príjemným sci fi prekvapením. Najmä nápad zvaný Gun-Kata si zaslúži tie štyri hviezdičky, rovnako ako záverečná vykosťovačka jedného z klarikov. Nemožno však nevidieť naivitu záverečného boja pri ktorom máte dojem že "utočníci" by zahnali vycvičenú jednotku aj keby mali v rukách len kvetinky.(5.11.2004)

Equilibrium se snaží po vzoru Matrixu skloubit futuristickou akci a drama založené na silné, filozoficky laděné myšlence. Bohužel Kurt Wimmer není jeden ze sourozenců Wachowských, a tak zejména v akčních scénách je poznat nižší režisérská zručnost (celé je to tak nějak rušivě zrychlené) a nedostatek peněz na vizuální efekty. Přesto je Equilibrium velice působivý a silný film s opravdu super námětem. Svět bez emocí je vykreslen takřka hrůzostrašně, ale díky Christianu Baleovi dokáže i na tak chladném místě nakonec vykvést element lidství... 7/10(24.7.2008)

Ty šikovný rukávy a kapsy bych brala taky... Jaký by byl asi svět, kdybychom necítili? Takový? Lepší? Horší? Byl by vůbec? Ne, já to nechci vědět. Cítím. Cítíš. Cítíme. A tak to bude dokud se poslední člověk dokáže nadechnout. Moc pěkný film. Nutí mě hodně přemýšlet - tedy až když běží titulky. Jinak jsem se během něj užívala té podívané. Střelby i utajovaných emocí. Nesnášim přísné režimy; tedy pokud se zrovna nebortí.(25.5.2008)

Je to dosť dobrý akčný sci-fi film. Má celkom dobrý príbeh odohrávajúci sa v časoch blízkej budúcnosti, kedy je veľká časť sveta po tretej svetovej vojne zničená a tak zvyšky obyvateľstva žijú v totalitnom režime, ktorý im zakazuje prejavovať city a tak kto neberie špeciálne látky na ich potlačovanie, je automaticky zločinec odkázaný na smrť. Najlepší vládny klerik bojuje a zatýka takýchto zločincov, ale keď raz spozná život s emóciami, už sa nedokáže vrátiť späť a pridá sa na stranu tých, proti ktorým bojoval. Spracovanie je na tom dobre, síce nič originálne sa tu nenájde, prakticky všetko ide tak ako má, čo možno pri tomto type sci-fi trochu prekvapí, ale vôbec to nevadí, hlavne, že film zaujme už od začiatku, na premenu hlavného hrdiny sa dobre pozerá a poteší aj dynamická druhá polovica. Akcie je tu celkom dosť, ale kľudne by som ocenil aj viac, pretože minimálne vo svojej kategórii je výborná. Celý tento originálny bojový štýl so zbraňami je výborný a tak tu akciu tvoria hlavne prestrelky, ktoré nie sú moc nápadité, ale sú skvelo natočené, s viacerými výbornými momentami a s množstvom zabitých. Ani sa nedá vybrať to najlepšie, celá finálna akcia, likvidácia hliadky pri záchrane psa, úvod, na všetku akciu je tu radosť pozerať. Herecké obsadenie sa mi páči, výborný Christian Bale v hlavnej úlohe, ktorý si získal väčšinu priestoru pre seba, ale poteší aj zvyšok postáv ako William Fitchner, Sean Bean a podobne. A nesklamú ani záporáci. Réžia a technická stránka sú vo svojej kategórii výborné. Na tento film sa dá pozerať dvomi spôsobmi, z ktorých ale obstojí len jeden. Ako inteligentný sci-fi film z totalitnej spoločnosti vôbec nie, na to je až príliš povrchný a klišovitý, ale ako akčný film zo sci-fi prostredia patrí určite medzi to lepšie, čo sa dá nájsť. Objektívna kvalita filmu- 70%, film sa páči mne na 77%.(25.3.2012)

• - Zvuky šteniatka bernardína nahral herec, špecialista na psie hlasy. (Greenpeacak)

• - Ve scéně v čase 0:58:41 John Preston (Christian Bale) vysune ze svých zbraní hroty, ale během bitvy je nemá vysunuté. Přesto je poté v čase 0:59:20 zasunuje. (dc125)

• - Ve scéně, kdy John Preston (Christian Bale) objeví skrýš obrazů, identifikuje specialista obraz jako pravou Mona Lisu. Mona Lisa je ovšem na topolové desce a nalezený obraz je očividně plátno. (Brooks_xx)