Restaurátor rukopisů využije svých profesních dovedností k vyhotovení falzifikátu, který mu dovolí se podruhé oženit, aniž by musel podstupovat svízelné rozvodové řízení. Následně se rozhodne – nikoli nezištně – pomáhat ve velkém i jiným občanům toužícím vymanit se z manželských pout. (NFA)

radektejkal

Docela zábavná (subversivní) komedie o tom, jak dostat policajty do průseru či dokonce je vymazat z existence. Tři hvězdy je maximum, které mohu dát v rámci tohoto pokleslého žánru. ()

honajz2

Hodně příjemná komedie, Nenudil jsem se u ní, dobře jsem se bavil a dost mě zaujal i ten samotný nápad. Navíc se mi líbilo, jak to celé hlavní hrdina měl promyšlené a jak se k němu postupně přidávali další lidé, včetně jednoho inspektora, kterého zde mimochodem dabuje Menšík a překvapivě docela slušně. Ona navíc i ta myšlenka je zajímavá - na co se u skutečně vyhaslého manželství obtěžovat se zdlouhavým rozvodem, když by tenhle způsob fungoval rychleji a nejspíš i účinněji. Jasně, v realitě by se něco takového asi fakt nestalo, ale je to komedie, tak u té se fakt něco takového vytýkat nedá. Sice nemůžu říct, že by mě to bůhvíjak odrovnalo, ale rád si to někdy pustím znova a čtyři hvězdy si to podle mě zaslouží. Jen mě teda překvapují dvě věci - že je to v Česku docela neznámé a že to točil zrovna Mocky, od kterého jsem sice předtím viděl dva filmy (La Grande Frousse a Litan), ale Přátelé kopretiny vypadají jako celkem normální komedie/film, což se o tamtěch dvou moc říct nedá, hlavně o Litanu ne. 4* ()

Hennes

Výborná komedie, kterou jsem až do včerejšího dne neznal a musím uznat, že jsem za ni moc rád. Stará francouzká klasika s množstvím vtipných gagů a dialogů o tom, jak se jednoduše zbavit partnera a obstarat si nového. Stačí být členem Přátel kopretiny a Claude Rich Vám již zfalšuje doklady a matriční záznamy. Skvělý herecký výkon Michela Serraulta, ale i ostatních. Množství filmů běží v televizi stále dokola, proč jsou takovéto snímky mimo hru ? ()

Martrix

Rozverná komedie, která flirtuje s podvratnou myšlenkou, že by se šlo vcelku snadno vyhnout drahému a zdlouhavému rozvodu tím, že by se manželé dohodli mezi sebou a vyměnili by své partnery za vhodnější. Samozřejmě kus za kus, protože párů, kde to v manželství neklape je spousta. Přestože je tento koncept brán s velkým nadhledem, umím si představit, že ultras feministkám z takového filmu vzteky prasknou podvazky...teda suspenzory. Se ženami se kšeftuje, jako na nějaké burze, stěhují se do bytů k mužům, jako nějaký nábytek a tvůrci dokonce schvalují i mnohoženství. Přesto věřím, že se u takového filmu pobaví i dámy, protože ve skutečnosti si tvůrci utahovali spíš z manželství a byrokracie. Odsýpá to svižně, je to lehce stravitelné a příjemně anarchistické. Na tu dobu až překvapivě. I když...klidně bych dal tento film jako klubovou dvojprojekci s Krysami z temnot, které sice nejsou tak bezstarostně rozverné, ale ta anarchie, resp. absurdní způsob, jak obejít zkostnatělou byrokracii... . ()

MJMilan

Přátelé kopretiny je něco naprosto geniálního. Má totiž něco, co považuji u všech filmů za naprostý základ - rychlý rozjezd a skvělé tempo, které si udržuje během celého filmu. Film se vysílal nedávno po dlouhé době a jedině dobře, že byl zachován původní dubbing s Menšíkem (kterého jsem slyšel dabovat snad poprvé) a Kopeckým. ()

HonzaBez

"Žijeme jak mravenci a zahyneme, když porušíme zákon mraveniště. Jenomže my nejsme mravenci. Jsme lidé! A člověk má právo riskovat za svobodu..." Poměrně vtipná francouzská komedie (zvláště v první polovině) s bryskními dialogy a typickou "lehkou" francouzskou hudbou o šikovném falzifikátorovi úředních dokumentů a poněkud nešikovných policistech. Oceňuji, že to na francouzskou komedii nebylo až na výjimky moc ztřeštěné či trapné (viz třeba výstup inspektora Morrise v kostýmu nevěsty). Bonus pro českého diváka je pak parádní dabingová klasika s herci jako Menšík, Munzar, Řanda, Libíček či Kopecký. ()

Faramir

Počet hodnocení a komentářů tohoto filmu svědčí o tom, že v televizi jej v poslední době neuvidíte..., "četníci" (nic proti nim) běží v různých televizích i několikrát do roka. Těžko říct, proč jsou některé filmy tak opomíjené, že by kvůli drahým právům anebo neznalosti televizních dramaturgů? ()

xaver

Špičková komedie s originálním námětem, který nemá chybu, teda má, ale jenom jednu jedinou. Je černobílý. Jinak je to neuvěřitelný koncert gagů a komických scén, které diváka pobaví i po létech. Claude Rich od té doby, co jsem viděl tento film, patří k mým nejoblíbenějším hercům. Matůůů, za 5*. ()

rivah

Výborná komedie rozvíjející originální nápad legální výměny nevhodných manželů. Kvalitně obsazeno a neméně dobře dabováno někdejšími hereckými mistry. Pomalejší tempo musíme prominout s ohledem na víc než půlstoletí od vzniku. ()

Belmondicek

Kdysi u nás velmi populární francouzská komedie. Raritní je dabing Michela Serraulta v netypickém podání Vladimíra Menšíka, který na něj sedí. ()

martins

Skvělá francouzská komedie o padělání matričních listin. Vynikající Claude Rich jako Matouzecek řečený Matů, kterému výborně sekunduje Michael Lonsdale jako komisař Lelupe, který se ho snaží usvědčit, což se mu i podaří, ale nakonec je sám vymazán z Matriky a tudíž oficiálně neexistuje a Matů nemůže být bez svědka obviněn. Skvělý český dabing Munzar - Řanda st. a hlavně dvojice Vladimír Menšík alias Michel Serrault a Jan Libíček alias Jean-Claude Rémoleux, snad jediný film, kde tyto herci dabují. ()

Šumař

Skvělé, báječné, vtipné. Zlatý věk francouzské komedie měl své zlaté hřeby a to je jeden z nich. Je mi líto, ale ať se snažím sebevíc, u žádné současné komedie, a to nejen francouzské, nejsem schopen se tak pobavit, jako u klasiků. Hlavní postava je tak sympatická, že jsem místy fandil nahlas. Nevím čeho se tuzemské televize bojí, že tento film téměř ignorují. Myslím si, že v 99% by kvalitativně současné primetimové vysílání předčil. Aby to však současný divák dokázal ocenit, musel by být film v barvě. BOHUŽEL. ()

dogrose

Je to pořád svěží a vtipné - co by za takový námět možná dali dneska v Hollywoodu? Když je film dobrý, je koukatelný i v černobílé verzi a nemusí mít zdaleka dvě hodiny. Bezva scéna s opékáním holubů v registratuře. Jste-li přáteli komedie, nenechte si ujít. ()

Dodge-I

Miluji scénu s holubem na balkóně a grilem v registru...Povedená komedie, skvělé nápady - tento film si vždy rád vychutnám. ()

Sejkorka

Cesta do dětství. Viděli jsme to v kíně a pak byla oblíbená hláška "Matuuůůů". Jednoduchá zápletka, spousta srandy. Zajímavý dabing, sice to není v titulcích, ale slyšíme Menšíka, Kopeckého, Libíčka .... Matů a jeho žena, se kterou se rozvedl prostřednictvím matriky byli skuteční manželé Claude Rich, a Catherine Rich. Zaujme i jeho druhá žena Paola Pitagora, hlavně tím, že je velice pohledná. ()