Kdo by neznal jednu z nejznámějších filmových písniček "Když se načančám". Tuto a další písničky (např. "Taková jsem já", "Princezny jdou si hajnout" či "Nevadí, to zvládnem") si můžete znovu vychutnat v této oblíbené hudební pohádce režiséra J. Adamce, který do hlavních rolí Běly a prince Davida obsadil I. Andrlovou a M. Vladyku. Královský pár si zahráli J. Bohdalová a P. Nárožný. Teď už se ale přenesme do královského sídla. Princ David v zápalu boje při šermu rozbije zrcadlo. Potrestána je však služebná Běla, která je za zrcadla zodpovědná. Ponížená a zklamaná odchází ze zámku. Král se vzápětí rozhodne oženit svého syna. Jak ale vybrat tu pravou princeznu? Pomocí tří úkolů (musí oškrábat brambory, ušít vestu a složit a zazpívat písničku), při jejichž plnění bude princeznám Babetě a Brigitě pomáhat služebná Běla, k nepoznání převlečená v mužském převleku. Kdo nakonec dostane prince za muže, je tedy nasnadě… (Česká televize)

ostravak30

Jaké by asi měla pohádka hodnocení, kdyby nebylo Jiřiny Bohdalové a především Petra Nárožného. Hlavně král táhne nejvíc humoru na svých bedrech. Jeho vyjadřování a způsob hraní z něj svého času dělal top komika a v této pohádce předvedl z jakých důvodů. Dalším důvodem, proč mě pohádka zaujala jsou písně. Celkem povedené. A samozřejmě Ivana Andrlová byla nejkrásnější princeznou své doby. Pohádka sice postrádá dějový humor, ale díky výše uvedeným důvodům se i ze studiové pohádky může stát vcelku povedená záležitost. ()

me_george

Pohádka spíš pro děti, písničky strašné. Hlavně když si člověk vezme, že v průběhu písničky vlastně stojí děj, čili se tam 3/4 času vlastně nic neděje. ()

JosefTomas

No nevím, koho napadlo do role prince narvat Vladyku, ale zbytek je vlastně ukázkový casting, dokonce i ten pěvecký (i když nevím, proč se většina nezpívá sama, když to umí). Písničky jsou dobré, jen některé už značně ohrané, ale jinak v celku příjemná a pohodová pohádka. ()

Toumyk

Mých prvních 10 let života bylo spojeno s touto pohádkou, kterou jsem měl velmi rád...ale nevím jak bych ji hodnotil kdybych se na ni podíval teď. Mám ale na ni pěkný vzpomínky. ()

sharka.68

a to za ten nádhernej humor a písničku, kterou zpívala princezna Kretschmerová....teda, my se pořád dohadujeme, jestli ji zpívá Marcela Holanová nebo to zpívala sama, Babetka je jasná - to je Heidi janků. ()

mai

Pohádka má super nápad a herci jsou nepřekonatelní. Musím uznat, že na televizní pohádku je to teda super film. Jen, mi místy vadily písničky (zvláště ta o urozeném srdci, nebo co, protože se tam celkem opakovala nejméně 4x). A také bych příběh nechala skončit a nedělala bych pokračování, protože to už kleslo na úroveň takových pohádek... ()

Gig

Někdo by si řekl střeštěná pohádka s popleteným králem, debilním rádcem a dalšími postavami. Jenže ta pohádka je naopak velice silná. Karikatury postav krásně vykreslují postavičky, davají jim lidskost, poetiku a vtip. Návíc je tu spoustu krásných písní z pera Jiřího Zmožka a textaře PANA Borovce, který si uměl hrát s textem, slůvky, uměl pracovat s protiklady a dodával písním moudrost, něhu, křehkost, sílu a emoce. To jeho "Nač je urozenost....", "Princezny vládnou", "Máme tu další dobrý den, ráno nám kouká do oken, jen okna stačí otevřít dokořán", "Jen ji potkám, hned ji ztratím", "Její pláč tak málo znamená... mě schází, ..... snad se vrátí, vrátí, kdo ví". I když je pohádky nahrána ve studiu, nic neubírá na svém kouzlu. Když si uvědomíte, kolik prachů se des propálí na výpravě, na počítačových tricích a příběh, emoce a ty ostatní koření tam vůbec nejdou cítit. Koukáte s oteřenou pusou, co se dá natočit i bez všeho toho lesklého, co jde vidět na povrchu, ale jakmile to otevřete, nic tam není. Krása jedním slovem. Dnes už se takové pohádky netočí. ()

hwnd odpad!

Možná je to pěkná pohádka, bohužel jsem se k ní zrovna přimotal ve chvíli, kdy Bohdalová "pěla" duet (odhaduji hlasem Jitky Zelenkové), i potlačil jsem nevolnost a šel radši na procházku. ()

walkingdead

Asi při desátém shlédnutí jsem si uvědomil, že Běla je vlastně zlatokopka, protože celou dobu věděla, že princ je namyšlený rozmazlený spratek a přesto si ho vzala. Takže za tenhle moderní prvek jdou body nahoru. ()

honeysuckle

Nostalgie v nejkrystaličtější podobě...v závislosti na postavení hvězd mé hodnocení osciluje mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Dodnes si vzpomínám, jak jsem tuhle pohádku jako dítě sledovala poprvé a ptala se babičky, kterou z těch dvou princezen si princ asi vezme :). Skutečně podařené písničky, pár opravdu vtipných momentů (vč. nenápadného bourání čtvrté stěny), persona dvorního astrologa geniálně zosobněná Ladislavem Křiváčkem (,,Pozoruji oblohu nepřetržitě, veličenstvo, Andromeda stále zlověstně bliká.") a překvapivě přesvědčivý Karel Černoch coby královský vychovatel Matěj. Bohužel, záporů by se tu našlo taky dost. Král s královnou jsou možná vtipně ztvárněni Nárožným a Bohdalovou, ale jako postavy vyznívají nejednoznačně. Král permanentně zapomíná jméno syna a vyrazí zrcadelnici za čin, který nespáchala, královna nemá v hlavě nic než módu - s touhle genovou výbavou ten princ fakt neměl šanci... Andrlová je ze záhadných důvodů (které se jmenují Adamec a Zmožek) přezpívána Bartošovou. Dodnes mi také vrtá hlavou, co vedlo tvůrce k obsazení Miroslava Vladyky do role prince. Dobrý herec, ale to proboha nenašli nikoho „princovatějšího“ (nabízeli by se L. Vaculík nebo třeba V. Dlouhý)? A když už jsme u toho prince, jeho „polepšení“ mohlo být na konci zobrazeno lépe. Sice se z úst krále a královny dozvídáme, že vzal na zámek Bělinu starou maminku, a z úst Matěje, že se princ úplně změnil. Problém je ten, že nic z toho nevidíme. Jsme svědky pouze toho, jak se princ utápí v sebelítosti s loutnou v ruce. Duet s Bělou ve věži to nezachrání. A mimochodem - mám takový dojem, že na konci nebyla pusa. Taková škoda. ()

blezg

Nesnáším playback, navíc na Kroky Františka Janečka. Musím říct, že diskoúprava téměř všech písniček je pro mě za hranicí snesitelnosti. Filozof král Nárožný je brilantní ve svých výstupech, Pravčický, zapiš to, to by mohl být citát, a Babetka se řízla, to jsou dvě hvězdy téhle kabaretní pohádky. ()

Logout

Osobně se mi líbí mnohem více pokračování, tady je to až moc uzpívané. Myslím, že když už se v pohádce zpívá, tak by tam mohl hrát někdo, kdo umí zpívat. Takhle je to až na Černocha samý playback úplně jiných hlasů a to hrozitánsky ruší. Ostatně ve dvojce už se alespoň Běla zpívá sama. ()

Fuksinka

Ta pohadka je spatna v hodne vecech. Nema moc logicky dej, nekteri herci hraji strasne, ale ale ja ji mam proste rada. Nemuzu si pomoct. ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()