Nenápadný půvab buržoazie

• Francie Le Charme discret de la bourgeoisie (více)

Skupina přátel z vyšší společnosti by ráda společně pojedla, toto banální přání se však ukáže jako nesplnitelné. Hosté se sejdou, popíjejí, konverzují, ale ke společnému jídlu nikdy nedojde – a události, které jej maří, jsou čím dál tím bizarnější. Spletitý, hravý příběh graduje v absurdním, snovém finále.
Na základě této groteskní zápletky Buñuel se zlomyslným humorem analyzuje povrchnost společnosti i její ideály, přičemž nešetří církevní hodnostáře, vrcholné politiky, revolucionáře, vojáky ani aristokraty. Směšnotrapná společenská faux pas v nejvážnějších situacích umocňují satirický náboj filmu. Režisér nabízí pohled do podvědomí znuděných snobů – komické scény střídají zdánlivě nesouvisející situace a pro Buñuela typické absurdní snové sekvence. V duchu surrealistické hry jsou akcentovány motivy snu, sexu a smrti. Hlavní postava (velvyslanec jihoamerického státu, vydělávajícího peníze na výrobě a pašování drog) umožnila režisérovi vyjádřit určitou dobovou levicovou angažovanost, většina kritizovaných společenských nešvarů je však aktuální i dnes. (oficiální text distributora)

PollyJean

Nenápadný půvab ironie a skrytá radost z vyprávění. Příběh, který je postupně zahušťován absurdními scénkami, odehrávajícími se s naprostou samozřejmostí, a od vyprávění snů se noří do probouzení ze snů a samozřejmého prolínání snů a "reálného" dění. Biskup zahradník, který odpouští, ovšem ne všechno. Teroristka usilující o život velvyslanci smyšlené země. Vojákův sen o mrtvých za nepravidelného znění zvonů. Neustálé narušování konzumace pod nejrozmanitějšími záminkami. Jsou stále na cestě, ale kam vlastně? ()

vyfuk

Naprostá magořina, u které naprosto chápu negativní reakce. Přeci jenom, o čem byl film? Jednoduše slepenina náhodných bláznivin, které si hrají s divákem mezi realitou a skutečností a vlastně ani moc nedávají smysl. Ale bože, já se tak nasmál. Je vidět, že bizarní humor neuměli jenom u nás v Česku, ale že i ve sladké Francii se našli nějací šprýmaři stejného typu. Co si budeme, byl to nonsens, ale nasmál jsem se víc, než i u filmů, které byly určené jako komedie. Obecně vzato to asi mělo mít i nějakou vyšší zprávu, ta mě bohužel docela minula, ale nic to nemění na tom, že jde o jeden velký vtip. Bohužel až tak velký, že nemůžu na vyšší hodnocení ignorovat skoro nulovou příběhovost. No, už to tak je. ()

Pecival

Příjemně ironický pohled na zazobanou partu tragédů, jejichž hlavní starostí je dobře nacpaný bachor a pronášení banalit u večeře, v čemž oblzvlášť vynikají drahé polovičky. Přestože se to režisér snaží obzvláštnit, různými nečekanými situacemi, celková absence příběhu stahuje film dolů, protože ty jednotlivé epizodky nejsou zas tak zajímavé aby to utáhli bez nějakého komplexního pojítka. ()

NALBERTik

No...nejlepší sen byl kazdopadne ten prvni, to musim taky nekdy vyzkouset takhle prijit ke zcela neznamym slecnam a vykladat jim jaxem v mládí zabil tátu... :)) Jinak ke konci jiz rozpoznat sen a realitu nejde, mozna proto lze o filmu rict ze ma gradujici dej :) A ty neustálé večeře sou trefne, dyk oni vlastne cely film nic jineho nedelali, nez ze se zvali a chodili navečeře, hehe... Jo a biskup rulezz :)) ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...dokonalá satira. Film, který se spočátku tváři docela vážně a přesto nás Buňuel uvádí do situací a dialogů, které nám roztančí bránici jakoby nechtěně - jakoby omylem - že v kině člověk nejprve přemýšlí, jestli to je opravdu vtip, nebo jestli to bylo myšleno vážně. Ale bránice si stejně dělá svoje a po chvilce už nikdo není na pochybách, že to myšleno vážně není ani náhodou - pouze dokonale maskované vážností situace. A tak to mám rád. Rozhodně lepší než ty klasické komediální řachandy, kde přesně poznáte už půl minuty dopředu, že to má být vtipné a že se za chvilku bude očekávat váš smích...do kterého se vám už potom ale ani moc nechce... ()

Raevan

Miranda - latinskoamerická země pekelná pašuje skrze jejího velvyslance do civilizovaného světa úlomky zla, na něž se lepí další a další. Probouzím se. To vše s nádechem absurdní zbytečnosti.. ()

Zagros

Po Andaluském psu jsem se s Luisem Buñuelem setkal podruhé a setkání to bylo tentokrát mnohem vydařenější. Nenápadný půvab buržoazie se na první pohled tváří jako běžný film. Není zde experimentování s formální stránkou. Tím zajímavým je děj, postavy a dialogy. Příběhem je snaha několika lidí se sejít ke společné večeři, což se jim ne a ne podařit. Navíc se tak děje postupem času ze stále bizarnějších důvodů. Hravý styl plný snových vsuvek, kdy už nevíte, co se skutečně děje a co je sen, jsem si užíval. Je zde plno narážek na vše možné a každý si v tom může najít to své. Je ale nutné přistoupit na režisérovu hru a nechat se trochu tahat za nos. Pevnou kostru příběhu, logiku a jasné motivace postav v tom hledat nemá cenu. Když na to přistoupíte, výborně se můžete pobavit. Pokud ne, budete možná jen nevěřícně kroutit hlavou a říkat si, co je to zase za blbost. Sám jsem se při sledování filmu bavil a již nyní se těším na další filmy od Luise Buñuela. ()

Lookass

Buñuel a Carriére zosmiešňujú “buržoáziu”. Čiernohumorne, satiricky a s dávkou irónie - nikdy sa ale v tomto smere neznížia natoľko, nakoľko by to vo svojej pomyselnej nadradenosti nedokázali hlavní hereckí predstavitelia. Aj preto má pre mňa tento film skrytý, resp. nenápadný pôvab.. ()

bila.tecka

Snová absurdita, která může být zachycena jen na filmový pás, jeden z důvodů, proč miluji film. Svérazné, v žádném případě samoúčelné. Sranda pro vnímavé snílky :) ()

showxman

Děj je opravdu to poslední, co v tomto surrealistickém snímku hraje nějakou roli. Ze začátku jsem se snažil rozklíčovat, o co tu vlastně jde, nicméně první probuzení ze sna mě od tohoto odradilo a já se mohl naplno ponořit do snů následujících ba dokonce do snu ve snu. A že prapodivných absurdit v tomto zvláštním snímku nebylo málo, za všechny bych jmenoval třeba biskupa ucházejícího se o místo zahradníka, dělostřelecké cvičení za domem nebo truchlení u mrtvoly v restauraci. Zkrátka trošku úlet. ()

Bohemák

Velmi příjemný pohled do života "lepších" lidí. I když se nejedná o zábavu, při které by se někdo mlátil do stehen a převracel se na zad, příznivci montypythonovské poetiky si chvílemi přijdou na své. ()

Kovaja

Krásná jednohubka kterou je potřeba vidět v původním znění. Nádherná francouzština v podání charismatických herců. Okouzlující byla především smyslná panička S.Audran. Ta byla za bohyni. Bravo ()

Ixbalanke

Bunuel je opět velmi originálně a nenápadně vtipný. Až tak nenápadný, že můj filmový společník, seznal, že je to neuvěřitelná nuda a usnul:) Snažila jsem se ho přesvědčit, že musí vnímat a vyčkávat a že mu smysl a výraz filmu dojde...spánek vyhrál. Ale musím říct, že i přes všechnu genialitu a originalitu ani mě snímek do atmosféry moc nevtáhl. Ale jako umělecký zážitek je to určitě významné...:) a obdivuhodné. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "That's my wife in your bedroom?" "Yes. She's only been here for a few minutes." "That's odd."     Absurdná komediálna dráma obsahujúca spoločenskú satiru, zaradená do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Hoci inak túto frázu skoro až neznášam, tentokrát sa mi priam tisne na jazyk (klávesnicu): "Ťažko to opísať, treba to vidieť". A ono sa tá ohromne pôvabná absurdita skutočne ťažko opisuje. "Príbeh" sa odohráva prevažne v interiéroch, kde naši šiesti hrdinovia z vyššej spoločnosti usporadúvajú rôzne večierky. Popíjajú sa rôzne nápoje, ale vždy keď sa už má podávať jedlo, nejaké záhadné okolnosti hrdinom zabránia, aby sa konečne najedli. Film má typicky buñuelovskú podmanivú atmosféru s nádychom surrealizmu a je popretkávaný nesmierne pôsobivými fantazijno-snovými scénami (úžasne sú najmä tie stretnutia s mŕtvymi, či prekvapivé objavenie sa hrdinov sediacich za prestretým stolom na javisku).     "You're much better suited for making love than for making war. Vamos, muchacha. Vamos." ()

simply

Tohle se mi líbilo víc než Kráska dne. Je tady použito víc fantazie a snů (Buñuelova specialita). Zároveń je to vtipnější a dolehčenější...a na jídlo nikdy nedojde... ()

el.zapikano

Prvá skúsenosť s Buňuelom. Veľmi pozitívna. Buňuel bol vraj považovaný za kráľa absurdity a po vzhliadnutí tohto kusu môžem len a len súhlasiť. Miestami som neveriacky krútil hlavou a nechápal čo sa to vlastne deje, ale všetky tie groteskné absurdnosti nakoniec vytvorili veľmi zaujímavý celok. Určite si pozriem aj iné výtvory tohto režiséra. ()

Jayem odpad!

Nenašiel som tu jedinú vec čo by stála za zmienku. Nezáživné a nudné. Celkovo o ničom. Dobré na spanie. ()

Oralfabet

Obsahuje nejlepší zamaskování nevěry v historii kinematografie. Vím, že tahle poznámka vůbec nedává smysl, ale kdyby to vyšlo dneska, mělo by to tady tak 52%. 8/10 ()

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008