Někdejší dětská herecká hvězda Ron Howard (nar. 1954) dnes patří k předním americkým režisérům (Rodičovství, Oheň, Apollo 13, oscarová Čistá duše, Šifra mistra Leonarda aj.). Pohybuje se ve všech žánrech a jednou si vyzkoušel i western, přestože jeho obliba je v posledních letech mizivá. Podle románu Thomase Eidsona "Poslední jízda" (1995), který je součástí trilogie o osudech žen na americkém západě, natočil příběh rančerky Maggie (Cate Blanchettová), jež s pomocí navrátivšího se otce Samuela (Tommy Lee Jones) pátrá po dospívající dceři Lilly (Evan Rachel Woodová), unesené krutým apačským válečníkem (Eric Schweig). Vedle vlastního pátrání je v popředí děje napjatý vztah mezi životem v divočině zocelenou dcerou a nehodným otcem, jenž se po letech odloučení vynoří odnikud a očekává aspoň trochu vlídné zacházení... Ztracené (2003) nejsou „hezkým“ westernem, dodržujícím zavedená klišé, ale pokusem o realistické zobrazení života v pohraničí, jak to o pár let později udělal televizní seriál Deadwood. Znalci žánru poznají, že tvůrci čerpali inspiraci u klasického díla Johna Forda Stopaři (1956), v němž John Wayne neúnavně pátrá po své unesené neteři. Snímek se odehrává v Novém Mexiku, kde se také natáčel. (Česká televize)

E lan

Poctivý westernový thriler, který by mohl být přeci jen trochu kratší. Na druhou stranu velmimdobré herecké výkony táhnou film lehce nad průměr. ()

mira.l

Mám rád Cate Blanchett, to není nic nového. A ona dokáže když ne geniálně, tak velmi slušně zahrát i ve westernu. Mám westerny docela rád. Koneckonců T. L. Jonese mám docela rád taky. Poměrně netradiční zápletka, pátrání po skupině dívek, unášených za účelem prodeje kamsi do Mexika, mladé holky jsou poněkud hysterické, takže o nějaký ten zvrat v ději se postarají hlavně svými výkřiky, jo a taky bacha na dalekohledy, jsou to prevíti, co dělaj prasátka:). Když to vezmu všechno sumasumárum, dá se říct, že jsem byl velmi spokojený. Na plný počet to asi nebude, zase tolik mě to do kolen neposlalo, ale ty čtyři * dám rád. Třeba i za exteriéry a hudbu. ()

bearmeedek

Začátek mě nepřišel nijak zajímavý, až nudný a přemýšlel jsem, jestli mám vytrvat. Pak začal opravdový děj a už mě to chytlo. Napětí, atmosféra, troška krutosti a délka filmu vůbec nevadila. ()

Austen

Film působí chladným, temným dojmem. Příběh je ale přesto dobře vystavěný. Cate Blanchett je herečka, kterou bych výborně zvládala i mnohem horším filmu. Ona dává svým rolím něco, co mě přitahuje a já zapomínám, že jsem ji viděla už v X jiných (i lepších) rolích. Věřím jí to. Obě její filmové dcery jsou zajímavé. Problém mi dělal trochu přehnaně démonizovaný indián a akceptovat Tommy L. Jonese jako "indiána". Toho si naopak pořád nejvíc pamatuju z Uprchlíka nebo z Mužů v černém. ()

filip289

"Obvykle neoperujem indiánov." - "Majú zelenú krv a miesto srdca kameň." Vyše dvojhodinový film, ktorý ale uplynie kupodivu dosť rýchlo. Celkom drsné, surové westernové drama s tradične veľmi dobre hrajúcou Cate Blanchett, ktorá jej úlohu zvládla fakt skvelo, a taktiež nemenej dobrým Tommym Lee Jonesom. V konečnom dôsledku je však film veľmi nedocenený, čo je dosť škoda. Určite jeden z najpútavejších westernov čo som zatiaľ videl. ()

Bezda22

Úplně zlý to nebylo. Jediný, co mě fakt vytáčelo, tak jednání slečny "Třináctky", cokoliv udělala, to mě odrovnalo. Vesměs malá role, ale takovej idiot :-D. Jinak celkem slušnej "western", chvílema chytal celkem slušně napětí, ale pokaždý ho něco přerušilo. Obsazení hodně příjemný... 55% ()

Fanak

Kříženec westernu s horrorem a mýdlovou operou aneb Neberte holky do divočiny. Netušil jsem, o co v tomle filmu půjde, takže jsem k němu přistupoval bez předsudků, přesto jsem byl na konci znechucen. Ani ne tak více nechutnými než strašidelnými voodoo motivy. Především naprosto trapným chováním hlavních i vedlejších hrdinek. Ani jedna osoba ženského pohlaví zde nejedná alespoň s trochou rozumu a jejich hysterické úlety slouží jako hlavní hybatel děje, s čímž se nechci a nemohu smířit. Proto to nemohu jinkak než dát jen jednu * a doufat, že až se Tomy Lee Jones vydá za dalším dobrodružstvím, bude to již v pánské společnosti. ()

walecz

Uf. Nečekal jsem nic, dostal jsem všechno. Western jak má být, i ti dobří musí být zlí a i ti zlí v sobě mají něco dobrého. ()

Pharlap

Skvělý western! Vydržel jsem napjatě koukat celou dobu. Docela mi ve filmu přišlo překvapivé, že se nekonalo to klasické mezigenerační usmiřování v ůamerickém" stylu. Což je dobře! Zůstal to pro mne film s drsným námětem únosů dětí Indiány. A opět skvělý Tommy Lee a hlavně Cate... kteří de facto táhnou celý film. ()

Soubi

Velmi příjemné překvapení, kdy jsem k televizy usedal s očekáváním plitkého westernu a na konci jsem byl lehce očarován. Jemný a příjemně natočený film s překrásnými exteriéry a solidním (byť trošku z prstu vycucaným) koncem. Rozhodně nadprůměr ve filmech s podobnou tématikou. ()

Alca

Tommy Lee Jones jako indiánský kovboj - kovbojský indián rozhodně nedělá ostudu herecké profesi. Ale všechno ostatní se mi zdálo trochu přitažené za vlasy, vyhnané do extrémů a zbytečné. ()

Alex696

Po dlhšom čase kvalitný western. Tommy Lee Jones bol super. Ron Howard ukázal, že vie aj niečo iné ako Čistá duše a Apollo 13. ()

helrohir

Na Rona Howarda dosť netradičný film, ale z môjho pohľadu ho až na niektoré zaváhania zvládol vcelku obstojne. V rámci westernového žánru si trúfam označiť film ako jeden z najdrsnejších a zároveň najoriginálnejších. Howardovi sa podarilo vkusne skĺbiť hutnú atmosféru, akčné scény, drastické momenty a celkovú príbehovú rovinu. Taktiež všetci herci výborne zapasovali na svoje postavy a musím oceniť aj prekrásnu vizuálnu stránku. Je však škoda dosť prestrelenej stopáže, ktorú preťahujú hlavne neustále, a tak trocha zbytočné rodinné dialógy rozoberajúce minulosť jednotlivých protagonistov. Celkovo ale film hodnotím kladne a som mierne prekvapený tunajšími negatívnymi hodnoteniami. ()

jprmusic

Cate je skvělá - ostatně kdy ne. Tommy Lee je OK. Hudba je OK. Záporák je OK. Délka filmu a logika (respektive její absence) bohužel OK nejsou.Trošku škoda - mohla to být docela pecka. ()

Mykhaluu

Napínavý, brutální, syrový, nesentimentální, dokonale zahraný a natočený film (jen dvakrát se scénář zhoupne). Poučení z filmu plynoucí: Když se píše, že film je brutální, je třeba tomu věřit! Když chcete na někoho střílet ze zálohy v plném slunci, ano, dalekohled se skutečně může lesknout! Když vysvobozujete někoho ze zajetí, na vyndání roubíku bude dost času až po útěku. Tatínci děti nemají opouště malé holčičky. Divoký západ může osídlovat někdo jiný místo vás... ()

harycek

Je to silný a dobře udělaný film o filozofii indiánů, možná nadsazeno, ano je to trochu delší, ale pořád lepší než zkratka akčních scén, oba hlavní protagonisté 100 % ()