Labyrint

Labyrinth

Fantasy / Dobrodružný

Velká Británie / USA, 1986, 101 min

Dívat na to v dnešní době je asi riziko, ale myslím, že kdyby to točili dneska, místo Bowieho obsadili třeba Deppa nebo Kravitze a byl to všechno digitál, bude to jen další po půl roce zapomenutá sračka. Tyhle "nedokonalý" triky mají kouzlo a gobliní idioty nejde nemilovat. Takže tak, pro vaše děti doporučuju, je to sice starší, ale o to poctivější fantasy sranda.(11.8.2015)

Pri Labyrinte mi je trošku ľúto, že som ho nevidela v detstve, určite by ma okúzlil ešte viac. Ale aj dospelom veku viem stále oceniť roztomilé príšerky, tak typické pre roky 80-te a hlavne Davida Bowieho, ktorého postupne začínam mať rovnako rada ako herca ako aj speváka. So svojím charizmatickým vystupovaním, hlbokým hlasom a pre neho typickým extravagantným výzorom sa na rolu kráľa goblinov hodí dokonale.(9.1.2011)

Zlý král Bowie, jeden ze dvou filmů, které vždy rád s tímto originálním zpěvákem uvidím, druhým je přeci MChML). :-)(17.10.2011)

David se mi tady strašně líbil a rozhodně se v mých dětských letech promítl do pár zajímavých představ(5.3.2011)

Být na místě hlavní hrdinky, domů bych si místo otravného půlsourozence odvedla raději Bowieho.(1.12.2006)

Prepracované do najmenšieho detailu - masky, efekty, kostýmy, bábky, kulisy - vizuálne dychberúce. Bohužiaľ ten scenár je hrozný a nedáva veľmi zmysel. Ale Jennifer Connelly je rozkošná a David Bowie ako vždy skvelý.(17.1.2016)

Nádherná a roztomile vtipná pohádka u které mi kupodivu ani nevadily ty muzikální vložky, vzhledem k tomu, že je zpíval bůh Bowie. 10/10 of myself would watch again.(22.12.2015)

Vizuálně dokonalá a navíc poměrně vtipná pohádka. Bowie vypadá tradičně fantasticky... Silně nadbytečné hudební vložky mi ale trochu pokazily jinak velice příjemný filmový zážitek.(11.8.2002)

Moje první fantasy...(24.7.2007)

scenár napísal najmladší z členov legendárnej skupiny Monty Python Terry Jones, ktorý je na rozprávky expert a táto sa mu naozaj podarila. Ktovie, ako by to dopadlo, keby sa bol chopil aj réžie (pretože aj takéto zručnosti ovláda) aleb ak by sa režisérskeho postu zhostil dokonca sám pán ďalší Terry "exPython" Gilliam, skôr ako optimistická a roztomilá rozprávka by to dopadlo ako šialený ohňostroj bizarností duchom podobný horroru. Dopadlo to však aj tak dobre - ako inteligentne postavená a obrazovo a vizuálne nesmierneinšpiratívna a pestrofarebná rozprávka na ktorej sa okrem drobných divákov, pre ktorých je primárne určená, pobaví aj človek dospelý, lebo občasný čierny-humor, pythonovský sarkazmus a roztomilosť niektorých postavičiek stojí za to. Celý čas mi však nejako nesadla Bowieho 80´s hudba, ale človek sa dokáže zmieriť a vyrovnať s čímkoľvek.(26.8.2006)

Skvelá rozprávková fantasy s úžasnými nápadmi ale aj pár nepríjemnmi wtf scénami. Keby som to videl pred 20 rokmi, púšťal by som si to každé vianoce hneď za Nekonečným príbehom.(15.11.2014)

"Fantaghirovská" pohádka s kouzelně psychedelickým Bowiem v hlavní záporné, a nádhernou Jennifer Connelly v hlavní kladné roli. Kupodivu je ale Bowie nejlepší ve chvílích, kdy více mluví než zpívá - skoro všechny písně totiž z filmu vyčnívají jako nepatřičné diskotékové vsuvky s fantasy monstry z latexu hopsajícími okolo. Naštěstí ve chvílích kdy se nikdo nepokouší o rozjuchanou zábavu pro nejmenší je z film rázem velmi koukatelné fantasy ve vynikajícím prostředí a s několika skvělými fantasmagorickými postavičkami ve vedlejších úlohách. Nicméně také s ne příliš uchvacujícím (ne)příběhem, takže legendou rozměrů Nekonečného příběhu se Legenda nikdy nestane. 7/10(14.6.2010)

Tak nevím, jestli jsem nepožil něco omamného nebo jestli se něčeho nenačichali samotní tvůrci Labyrintu. :-) Gumové postavičky všude kde se podíváte, Yety, nějaký skřet se psem, další skřítci, šílené fantasy světy...no ani nedokážu všechno vyjmenovat a ani nechápu, jak dokázali tomu všemu vtknout život. Je to ujeté, bláznivé, lehce strašidelné, ale zároveň radost pohledět. Navíc doprovázeno hudbou diskoték 80. let a David Bowie je fakt srandista... :-) Další popisování nemá smysl, to musíte vidět a ani pak možná neuvěříte... :-) 70%(28.10.2009)

Fantasy určená hlavně tem mladším. Před pětadvaceti lety jsem byl totiž mnohem víc nadšený než tentokrát, zato mé děti byly nadšené stejně jako já kdysi. Jednoduchý příběh o dospívání, nacpaný k prasknutí drobnými vymazlenými vychytávkami, roztomile bizarními postavičkami a výbornými nápady (studna rukou, kousající víly) stále funguje, Bowie byl skvělý tak jak jsem si ho pamatoval (jen toho zpívání nemuselo být tolik) a scéna na smetišti byla svým způsobem až mrazivá. Jen ti hyperkativní skřeti, kteří vypadali jako parta ze Sezamový ulice v halloweenových maskách, už mi chvílemi lezli na nervy (to bude asi věkem:-).(6.8.2011)

• Bachy

Horší epizoda ze Sesame street. Neskutečně hrůzná hudba...80ky, klávesy, flitry, blejská se to tam, Bowie tomu vládne až bych ho zastřelil. Frank Oz to svejma příšerama fakt nezachrání. A ke konci se vše promění v pitvořivou šarádu, kdy všichni běhají do kola, dělají zvuky a divák se má za břicho popadat. Já se popadal za hlavu.(14.4.2013)

Něco ve stylu Faunova labyrintu jen v trochu horším kabátku... - 60%(1.6.2012)

No páni to je Jenn?! Tak to je opravdová epická trapnost kterou dneska může vstřebat jenom magor, aspoň trochu :D(24.4.2013)

Krásná pohádka. Jedna z mých oblíbených, když jsem byl malej nemohl jsem z ní spustit oči.(13.3.2010)

Když může být David Bowie králem ve městě skřetů, tak Ozzy Ozborne by mohl být králem v pekle, Michael Jackson v mateřské školce a Dan Nekonečný...No tak to je lepší nevědět. Labyrinth je velice svěží fantasy pohádka přesně v duchu Nekonečného příběhu. Takové filmy vznikaly snad jen v 80.letech. Jedná se o vizuálně zajímavý film. On samotný labyrint je velice strohý (rozčilovaly mě na něm jenom ty třpytky) , ale na maskách a loutkách obyvatel labyrintu se autoři vyřádili (asi nejvíc se mi líbil červík). Zřejmě je to jeden z filmů, které studoval i Tim Burton. Labyrinth je zajímavý tím, že hlavní roli zde stvárnil populární zpěvák David Bowie, který hraje celkem sympaticky, ale rozčilovaly mě jeho hudební výstupy, neboť se nejedná o muzikál a jeho písničky působí samoúčelně a jsou násilně zakomponovány do děje. Tím ale nechci říct, že by jeho hudba byla špatná. Naopak napsal pro film pěkné písničky, díky kterým je film ještě zajímavější. Jen od scénáře Terryho Jonese jsem čekal víc. Sice tu je několik dobrých vtipů, ale čekal jsem větší srandu. Zub času se na této osvěžující pohádce, která na štěstí moc nemoralizuje, podepsal méně než by se dalo čekat.(21.7.2007)

Docela hodně povedená fantasy. I když se v podstatě jen běhá bludištěm, není to ani moc nudné, ale jen občas hodně zastaralé. Herecký výkon Davida Bowieho je opravdu skvělý (jako dítě jsem si ho díky tomuhle filmu zamilovala) a snad ještě lepší je soundtrack, který obsahuje úžasné Bowieho písničky a je jedním z mých nejoblíbenějších.(25.2.2005)

Pro mě již zapomenutá dětská klasika, ale útržkovité vzpomínky jsou vesměs pozitivní, takže za tři.(18.7.2013)