Život v oblouznění

Living in Oblivion

Život v oblakoch

Komedie / Drama

USA, 1995, 90 min

Zkažené mléko, jednooký kameraman, zapomětliví herci, příliš pozornosti poutající asistentka, naštvaný lilipután a do toho všeho přichází vlastní matka… povolání režiséra je tím nejideálnějším, chcete-li blíže poznat vypolstrované zdi některé z cel psychiatrické léčebny. Hraných filmů o natáčení hraných filmů je podstatně méně, než se mnozí lidé domnívají, těch skutečně kvalitních obzvlášť. Každým coulem nezávislý Život v oblouznění je jedním z těch méně známých, což mu nezabraňuje být zároveň jedním z těch nejlepších. Tomu DiCillovi, Scénáristovi a režisérovi v jedné osobě, nestačil hořkosladký příběh o marném boji s větrnými mlýny, jenž dennodenně podstupujeme pro dosažení svých životních snů a rozhodl se jej učinit nevšednějším, (a co si budeme nalhávat, také) nezávislejším poněkud komplikovanější výstavbou příběhu. Většina dění je ve skutečnosti sněním některé z postav, případně iluzí, vytvořenou filmovou kamerou. A aby to nebylo tak jednoduché, to, co se přihodí některým postavám ve snu jiné postavy (resp. to, co se jako sen tváří), se v projeví také v jejich reálných životech (to ovšem pouze za předpokladu, že některá z dějových linií svým zařazením náleží do reality, nikoliv do dalšího snu či představy). Pokud si to všechno budete chtít v hlavě uspořádat do kompaktního, krásně přehledného celku, vaše mozkové závity se pořádně protočí. Život v oblouznění lze však sledovat i s podstatně menší snahou o odhalení jádra věci, aniž by se v takovém případě změnil v nesourodý chaos. Navíc, mnohé motivy jsou dost zřetelné i pro diváka, jenž tu velkou věc v lebce raději příliš nezatěžuje (např. snová sekvence s jablkem a následně ocenění pro Revese ve tvaru jablka). Excelentní herecký výkon předvádí Steve Buscemi (imho dost nedoceněný herec) v roli režiséra, který ví přesně, co chce, ale navzdory úporné snaze to ne a ne získat. Stejně jako ostatní zdejší postavy mající co do činění s filmovým průmyslem, také on žije jakoby v oblouznění a má problém rozlišovat skutečnost od výplodů jeho příliš imaginativního mozku (jeho jméno – Reve – navíc odkazuje k francouzskému výrazu pro sen, což jsem si samozřejmě přečetl :). Ještě kouzelnější je ve své roli pohledné herečky („hrála ve sprchové scéně s Richardem Gereem“) pohledná Catherine Keener, na které je cosi tajuplného, měnícího ji doslova v „tajemný předmět touhy“. Život v oblouznění, přestože vznikl z nadšení lidí od filmu a právě filmové nadšence potěší nejvíce, práci u filmu nijak neidealizuje. Naopak, snaží se (lehce bizarní, ale tím přitažlivější) formou postihnout jak světlé, tak temné stránky podobného zaměstnání a dost možná vás přiměje věřit, že jít za svým snem má smysl, jakkoliv je vytyčený cíl na první pohled nedosažitelný. 85% Zajímavé komentáře: Lima, Dudek, S_M_Lomoz, TotalFilm(14.6.2007)

Úplne neskutočné. Mám slabosť pre filmy o spisovateľoch, režiséroch a podobnej chamradi, možno aj preto, že tieto dve témy sa ma "životne" dotýkajú (alebo aspoň sa ma budú :). Steve Buscemi hrá perfektne a Catherine Keener je (podľa môjho netuctového vkusu) naozaj krásna žena, skrátka, tomuto malému veľkému počinu nemám čo vytknúť.(27.3.2008)

Super. Prostě super. Tahle komorní nízkorozpočtovka má tak neskutečně uvolněnou a fajn atmosféru, až člověka mrzí, že se sám neúčastní natáčení (skutečného i toho filmu ve filmu). Nechápu, proč jsem dílo Toma DiCilla tak dlouho odkládal, když na jeho práci slyším jen a jen chválu. Ale co nejdřív to hodlám napravit. Pro mě zatím jeden ze tří nejlepších nezávisláků (společně s Jarmuschovkami Down by Law a Limits of Control... no dobře, jeden ze čtyř, Night on Earth nelze vynechat). Mimochodem, už jsem zmiňoval, že Steve Buscemi je frajer? 90%(25.10.2010)

• easaque

omlouvám se za tak nízké hodnocení, ale nemůžu dát víc než hooooodně slabou dvojhvězdu. Opakované repliky mě nudili a na choutky filmových hvězdiček nejsem vůbec zvědavý. Ani ve filmu nenacházím žádný smysl a snaha natočit něco netradičního mi nestačí. Nejspíš však film NĚCO musí v sobě mít, když to má tak vysoké hodnocení. Já však u něj nenašel téměř žádné pozitiva, které bych vypíchl a mohl bych říct, že to za to stálo. Prostě jsem mimo, Váš kazisvět. [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](1.2.2013)

Přiznám se ke zločinu a to, že mě Americká noc fakt nudila. Tohle je mi mnohem bližší. Prostředím, poetikou, postavami, se kterými bych se klidně rád potkal i v reálném životě..nebo ve snu..to by záleželo na tom, jestli by byl poblíž nějaký trpaslík. :)(13.2.2013)

Pohled na dění na scéně při natáčení filmu. Nechtěl bych to dělat, stále všechny uklidňovat, vše kontrolovat a být v klidu - to je asi ta nejtěžší část. Skvělý Steve Buscemi a jeho maminka :-)(10.6.2009)

Takova maškaráda! Čtvrtá hvězdička za to, že všechny tyhle problémy (kromě naštvanýho trpajzlíka) jsem si prožila na vlastní kůži - arogantní idiot v hlavní roli, nefunkční technika, skriptové nedostatky, hluk na scéně, chyby v záběrování, neschopnost herců naučit se text, nervy na pochodu, polohluchej zvukař (místo poloslepýho kameramana), vichřice na scéně, odchody herců a shánění nových a podobné geniální chvilky, které k filmařině prostě patří, ale já nejsem ochotná se s tím smířit a vzdávám to jako Nick. Když se ale vytrvá, hotový výsledek je neuvěřitelně štědrou odměnou. 66%(8.1.2014)

Každému, kdo by chtěl někdy mít co dočinění s uměním bych napřed pustil tenhle film...ačkoli několik situací je přitažených za vlasy (jsou to přeci jen snové sekvence), velmi věřím, že nějak takhle se to všechno ale doopravdy může pokazit... smál jsem se od začátku do konce, velmi příjemný film, na který se rád podívám znovu a znovu... 4,5(4.1.2008)

Musím říct, že by asi stačilo zkrátit film na takových 30 minut. Hodina a půl je přeci jen příliš na jeden filmový záběr. Herci ovšem dělali co mohli, klobouk dolů. 60%(28.6.2017)

Vubec jsem necekal co od tohoto filmu muzu cekat, ale jmenu Steve Buscemi mi nejak naseptavalo jiste tuseni. A to tuseni nabylo jasnych obrysu, kdyz jsem si uvedomil ze jsem se hodne dlouho uz takhle dobre nepobavil. Opravdu excelentni pocin se skvelou zapletkou a vykony vsech hercu.(3.10.2008)

....si představte, že z takového guláše a osobních zklamání a profesních selhání vznikne film, který se Vám líbí.... Parádní koncept, doplněný famózním Stevem Buscemi.... A Dermot Mulroney v roli kameramana Wolfa s páskou přes oko a vizáží zastydlého gay motorkáře v kombinaci s diktátorem menší, středně velké banánové republiky...(25.7.2012)

Uz kultova La Nuit Americain mi objasnila 10 000 veci z filmoveho zakulisia a genialny reziser Tom DiCillo nam opat laskavo /obrovske diky, pane Di Cillo/ dovolil opat nahliadnut do filmoveho zakulisia. Nadhera, neopisatelna nadhera : 100 %(21.7.2015)

Život v oblouznění uteče jak voda, i když se odehrává snad jen v jedné místnosti, kde se točí postupně tři minutové scény filmu, které navíc vypadají opravdu podivně. Takže je to vlastně film bez děje a výsledku. Je ale o filmových tvůrcích, kteří si vsugerovávají představy o svých schopnostech i o jiných členech štábu. A z těhle představ vyplývá ta skvělá zábavnost - kameraman chce točit jinak než režisér, herci si upravují svoje role, chlápci na všechno neumí pořádně nic, ale sní také o natočení svých vlastních filmů. K tomu se navíc přidají nikým nezaviněné chybky z vnějšku. Takže se ty tři scény nikdy nemůžou zadařit tak jak se původně zamýšlelo. Myslíte, že ty již hotové, sestříhané filmové záběry někdy uvidíte? Nevím, ale další DiCillův film Opravdová blondýnka je na imdb uveden jako na Život v oblouznění navazující. A hlavně je tam opět Catherine Keener, která je zde úplně okouzlující.(7.7.2009)

Objasním svůj vztah k tomuhle filmu historkou. Když jsem byl na promítání tohohle filmu se svým kamarádem, se kterým máme amatérskou filmovou společnost, v jednom místě se řehtal jako kůň a nebyl k utišení. Pak se to objasnilo. „To jsi ještě u Gamery nebyl. Ale natáčeni jsme film TISÏC A JEDNA: ROZPAROVAČ a měil jsme tam scénu s trpaslíkem, který hraje na křídlovku. Pořád se mě ptal, proč tam má být s křídlovkou, a já mu pořád říkal, že to tak jako režisér prostě chci. Nakonec se urazil a odešel, a my to museli natočit jinak." Až se budete na ten film dívat, doufám, že si vzpomenete na všechny nezávislé režiséry, kterým se někdy urazil trpaslík.(20.5.2002)

Myslel jsem si, že Sveve Buscemi je v "Big Lebowski" dokonalý, ale tady je snad ještě lepší. Skvělý film, který je sice jakoby pořád dokola, ale skvěle to vystihuje to co musí prožívat filmaři, zejména ti nízkorozpočtoví. Ani chvíli jsem se nenudil a trošku mě i zamrzelo, že je konec, tohle bych "vydržel" i mnohem déle. :-)(24.3.2006)

Nezavislý film, který určitě není pro každého. I já jsem v prvních minutách trochu zděšeně očekával, jak se děj bude vyvíjet dále, poněvadž mě opakující se scény začínaly trochu nudit. Sice jsem se ničeho jiného na obrazovce než opakujících se scén nedočkal, film má však parádní náboj a několikrát jsem se hodně nahlas zasmál. Geniální nízkorozpočtový snímek, jehož jedinou vadou nakonec bylo zarostlé podpaží Catherine Keener.(17.8.2010)

„Now,we are going to make the fucking movie!“(28.10.2007)

Natočit film za x milionů dolarů, s tunama speciálních efektů a namyšlenejma hercema-je to umění? Ani ne. Natočit film za pár šupů, kde si herci odepřou honorář, kde nepotřebujete efekty a je to super film-je to umění? Ano! Tom DiCillo natočil úžasnej snímek o tvoření filmu doslova za babku a výsledek je parádní. Málokdo si umí představit jaký to je, bejt režisérem a vypořádat se se spoustou problémama co se na natáčení můžou objevit. Tohle komediální drama mě fakt dostalo. Steve Buscemi je můj oblíbenec a očividně se budu muset poohlídnout po ostatních filmech režiséra DiCilla. Tenhle snímek mě donutil pokračovat v práci na mym amatérskym scénáři o...ne, to vám neprozradim! :-D(21.8.2009)

podobne ako pri podivnejsi nez raj: vobec to neviem logicky podlozit ale strasne sa mi to pacilo(13.9.2007)

Nějak takhle to vypadá na natáčení běžného filmu. Všechno nejde, jak jsme si představovali. Herci nejsou správně naladěni, občas se nám do obrazu připlete mikrofon, často nás ruší zvuky okolí, kterých je plno a nebo sem tam praskne nějaká ta lampa. Kdo tím prošel, ví o čem mluvím a ví o čem vypráví skvělý nezávislý snímek se Stevem Buscemim v hlavní roli. Buscemi si zde užívá plnými doušky roli režiséra, který chce svůj vysněný film dotočit do konce i přes všechny eskapády, které mu štáb a technika připraví.(22.10.2008)

Tento film ma definitívne zbavil sna o tom, že v budúcnosti raz budem režisérom. Moje hodnotenie: 85%(30.8.2009)