Epizody(9)

Šedesátá léta, malá pražská hospoda a v ní Eliška Rabasová, její rodina a lidé kolem ní. To je svět jednoho z prvních komediálních seriálů Jaroslava Dietla, významného tvůrce naší televizní seriálové tvorby. Jeho "Eliška a její rod" znamenala v šedesátých letech výrazné vykročení na cestě za původním českým seriálem. Sklidila divácké uznání i proto, že režisér František Filip vyzval ke spolupráci takové herecké osobnosti, jakou byla Olga Scheinpflugová, Josef Kemr, Jiří Sovák, Iva Janžurová a další. (Česká televize)

ondrula

Je pravda, že herectví Scheinpflugový je poměrně nepříjemný a taková ta její rázovitost a sebevědomá nekompromisnost nepůsobí sympaticky. Na druhou stranu tam zase Jiří Sovák předvádí vrchol komediálního herectví a díky němu je seriál poměrně dost zábavnej. Je výborný, že už v 60. letech začal ve svých rolích nosit tu připitomělou rádiovku, kterou pak nonšalantně nosil i třeba v Chalupářích nebo v Marečku, podejte mi pero. Skvělej je i Kemr, kterej jednoho dne náhodou přespí u Scheinpflugový a už tam zůstane nakvartýrovanej navždy. Poměrně konsternujícím dojmem na mě působí fakt, že u takhle profláklýho seriálu se poslední dva díly nenávratně ztratily. ()

Garch

Už ty novovlnné střihové záběry se smícháním světových událostí s českou současností musely působit na diváka jako z jiného světa. O to víc zdánlivě uklidňuje obyčejná hospoda, kde se na vše čeká, pokud je vůbec co k mání. Znamení doby. Herecké výkony jsou pak dovršením geniality. Vynikající Olga Scheinpflugová (žena a múza Karla Čapka), ve své skoro jediné rozsáhlejší roli. Skvělá, ještě kůzlečí Iva Janžurová, Vladimír Menšík, v geniálně napsané roli, kde mistrovi slova není jeho výřečnost nic platná, a dokonale klasický hospodský Jiří Sovák. Když k tomu ještě přičteme ostýchavého podnájemníka, v podání Josefa Kemra, tak je nabíledni, že se zde událo něco nevídaného.  PS (2021) - Po mnoha letech se mi zdá ještě lepší. Vlastně, „Eliška a její rod“ nemá moc srovnání. Dáno jistě i dobou, neopakovatelným obsazením osobností, které nepotřebují podrobný scénář i syrovou autentičností. Zvláštní věc, tenhle seriál. ()

Greg25

Na to, že je Eliška a její rod průkopnický český (československý) seriál je opravdu dobrý. Je točený opravdu stylem "ze života", většina scén proto působí opravdu jako kdyby se skutečně staly, je to takový děj, který byste v té době mohli vidět asi v každé desáté hospodě s "babkou", která se do všeho plete, skoro jako by v nějáké hospodě zmačkli tlačítko zapnout na kameře, večer se vrátili a pak to jenom prostříhali a vybrali nejvtipnější momenty. Takové náměty ze života snadno můžou sklouznout kamsi do smetiště seriálové tvorby, ale tady to s přehledem nehrozí - relativně vtipný scénář, vynikající herci v čele s opravdu výbornou herečkou Olgou Scheinpflugovou. Na tu dobu opravdu dobré a i dnes po tolika letech se na to dá s přehledem dívat a pobavíte se, s nadhledem to strčí do kapsy kdejaké současné rádoby seriály. 80% ()

pipapa

Výborní herci a řada vtipných momentů a slovních prohozů...Paní Eliška je ale až moc upovídaná a energická. ()

godycz

strasne ujeceny. ale hlasky sovaka jsou bozi. a ten jeho ton, jakym je podava.....:) libat se to neda, nadobi to umyt neumi.......fakt funny. ()

Drom

No to je vážně nadčasovej seriál, za kterej by se nemuseli stydět ani páni patlalové a dámy škrabalky tvořící stupidní komédie dnešních dnů. Je to snad déjà vu, že všechny postavy jsou dementi? Tedy kromě Kemra, kterej hraje troubu, a Sováka, kterej je chudák. Já bejt na jeho místě, tak by ta obstarožní vlezlá babizna dostala židlí už v půlce prvního dílu. Vyjímečnou připitomělost této hovadiny dokresluje nejen mentální zaostalost hrdinky hrané Janžurovou, ale také nevtipné a všudypřítomné prázdné tlachání o každé hovadině ve všech scénách a trapně neroztomilé motání se postav po scéně, jejichž vzájemné překážení si, pošťuchování se a poskakování asi mělo být zábavné. Chaplin rulez. Jinak zpracování je taky slabé (i na televizi), režie nudná a hlavné nedůsledná. ()

MELODY

Je mi líto, že nemohu paní Scheinpflugové přidělit víc hvězdiček, ale její postava byla podivně udrmolená a jen těžko snesitelná. ()

JORDY

Po Rodině Bláhově a Třech chlapech v chalupě v pořadí třetí československý televizní seriál, u kterého se dá snadno pobavit přes jeho vysoký věk a technickou nedokonalost i dnes.  Stojí na silných dramatických linkách vyšperkovaný hereckým obsazením, kde komičnost obstarává zejména Sovák s jeho rádiovkou, a mladičká hloupoučká Janžurová. Škoda jen, že se nedochovaly poslední dvě epizody. 75% ()

crjules

Genialni vtipne dialogy a neopakovatelne herectvi! Zajimalo by mne, co vse bylo natoceno mimo scenar, cistou improvizaci , protoze nektere hlasky od Sovaka, Janzurova, Scheinpflugova, to se myslim vymyslet dopredu neda :) Serial si pamatuju z dob detstvi a jsem rad, ze jsem si na nej po letech vzpomel. Stoji rozhodne za to! ()

xxlch

Seriálek natočený s úchvatnou čecháčkovskou finesou.Olinka Scheinpflugová (i přes svůj věk) byla hvězdná a krásně česká se vším všudy.Tak jako toto dílko, si vychutnávám filmy pánů Menzela a Formana. ()

ostravak30

Eliška a její rod je jeden ze slavných seriálů. Objevili se zde noví herci, třeba Iva Janžurová či Jiří Schmitzer, pro kterého to byla teprve druhá televizní práce a první seriál. V úplně prvním seriálu se zde objevil i Jiří Zahajský, který se též řadil mezi mladou nastupující generaci. Kulisy byly vcelku jednoduše postavené, ale celý seriál se má točit kolem rodiny Elišky Rabasové, přičemž u závěrečných epizod už jde hlavní děj k jiným postavám. Osmá a devátá epizoda se nedochovaly, což je určitě škoda. Také si nejsem jistý, zda udělali hospodským dobrou reklamu. Podle seriálu se totiž v této hospodě nepodávalo zrovna výběrové „žrádlo“. A stejně tak ani host nebyl vždy na prvním místě. Hlavní hrdinové si chodili mimo pracoviště a tenkrát zřejmě nefungovala ani přísnost hygieny jako dnes. Nejsem si jistý, zda je seriál za každou cenu komediální. Tu největší porci samozřejmě zastupují Jiří Sovák či Vladimír Menšík. Herectví Olgy Scheinpflugové mi ale nesedí. Je to kapitola sama o sobě. Někdy působí maximálně přirozeně, někdy je to takové kecání a upovídanost jakoby zrovna zachycená autenticky. Navíc se velmi často dívá do kamery. I vzhledem ke způsobu natočení, kvalitě záznamu a mladým hercům je seriál opravdu unikátní a historická záležitost, která alespoň jednou za shlédnutí stojí. ()

Lewaso

Jeden ze dvou konverzačních seriálů šedesátých let, které snesou nejpřísnější měřítko do současnosti. To co dokázala režimem odstavená božská Olga ve svých letech (na prahu hereckého zenitu) vytvořit spolu s Jiřím Sovákem je obdivuhodné. ()

martins

Seriálová prvotina Dietla velmi povedená, výborné herecké obsazení, bohužel, úpadek tvorby Dietla v pozdějších 70. a 80.letech je tragédie. ()