Němá tajemství

• angličtina Exhale (více)

Některé události vstupují do našich životů nezvány. A přesně taková potká i veterináře Martina (Marián Mitaš) a jeho ženu Eriku (Jana Plodková), jejichž životy obrátí naruby jediný okamžik. Okamžik, který odhalí škraloupy na zdánlivé rodinné idyle a vykreslí nejednoznačnou hranici mezi dobrými a sobeckými úmysly. Martinův úraz je navíc nejen vážný, ale i podezřelý, a tak se k rodinným trablům přidá ještě podezřívavost policie. Krimi vystavěné kolem vyšetřování případu postupně graduje do psychologického dramatu o vztazích, traumatech v nich a lžích. Jak to všechno bylo? Jak to skončí? A jaké šrámy to zanechá na rodině? (Donart Film)

rublik05

Na české poměry se jedná o velice originální počin, troufám si tvrdit, že takhle pojaté kriminálky se u nás běžně netočí, snímek je navíc kvalitně natočený a zahraný, že by dle mého názoru neudělal ostudu ani v zahraničí. Herecky zde kraluje Jana Plodková, příběh má hned několik silných momentů, atmosféra by se místy dala krájet. Na můj vkus byl však film zbytečně dlouhý, respektive obsah by se bez zbytečného natahování vlezl do hodiny, maximálně hodiny a čtvrt, nebo třeba jako epizoda seriálu. Vygradovaný závěr mi přišel strašně odfláknutý, chyběl mi nějaký moment překvapení, nezaujalo mě ani samotné vyšetřování. Za mě zde jasně vítězí forma nad obsahem, neboť technicky filmu nelze moc co vyčíst, herci jsou taktéž perfektní, největším problémem je ale scénář. 6/10. ()

noizcore

Temné psychologické drama, které díky nelineárnímu vyprávění dovede budovat napětí i momenty překvapení na obrysech poměrně jednoduchého příběhu. Hlavní herecká čtveřice je skvělá a i díky ní se jedná o velmi intenzivní zážitek. 8/10 ()

ForGump

Vůbec jsem na Němá tajemství nebyl připravený a o to víc mě sundala. Naprosto brilantné vystavený, režírovaný a nasnímaný kousek, s mimořádnými hereckými výkony, hlavně třech hlavních žen - Jany Plodkové, Magdalény Borové a Mileny Steinmasslové, jíž jsem snad nikdy neviděl lépe hrát. Film nabízí postavy, které vám nejsou jedno a jejich jednání dává smysl a není ani za mák směšný. Vynikající scénář Alice Nellis totiž dostává diváka do kolen a musím říct, že se mi snad nikdy v posledních deseti letech u českého filmu nestalo, aby se mi do hlavy dostalo tolik emocí a nutilo mě to skoro až brečet. Tak silný snímek Němá tajemství jsou. Vlastně nechápu, jak se povedlo vytvořit takhle skvěle propracovaný film. Myslel jsem, že toho tady nejsme schopni, ale tady mi dává téměř vše absolutní smysl. Příběh, který přeskakuje z přítomnosti do minulosti a vlastně se konkrétně o něm nedá mluvit kvůli spoilerům a velmi dobře si hraje s diváckým očekáváním, pracuje s postavami, kdy sledujeme od začátku, že je něco špatně, ale až časem zjišťujeme co a dostáváme další indicie a nakonec jsme extrémně překvapeni, kam až to dospěje. Od Rodinného filmu Olma Omerzu jsem neviděl tak skvělý český film, s kterým bych šel a pak se nechal vláčet a vodit za nos. Jsem strašně rád, že Tomáš Mašín v sobě ten řemeslný um, který nebyl schopen ze sebe dostat v Bratrech, má. Však stačí mít výborný scénář a vynikající, talentovanou a naprosto nekonvenční kameramanku Annu Smoroňovou, jejíž záběry mě od objevení Martina Douby v Modrých stínech, tak nenadchly.  Opravdu mám v sobě ryzí nadšení. A jen a jen doporučuji. A za mě český film roku 2023. ()

faraoon

Po stáletrvající pachuti z nevábných odpadů "Škoda, že vůbec Přišla a nejen V Noci" a "FÚjsvit" jsem s opatrnou nedůvěrou vstupoval do tohoto zapeklitého příběhu kopytem sem a tam. Avšak tematicky originální háv Alice Nellis osazený herecky nevídanými klenoty (bez výjimky) , zabalený do  mistrovské režisérské krabice a ovázaný padnoucí hudební mašlí vytvořil promyšleně dávkovaný a tajuplně napěchovaný dortík do vcelku minimalistického prostoru. Fakt mě tento Psychotrilírek překvapil. V konstruktivně gradovaném příběhu si režisér drze pohrává s divákovou fantazií a zákeřně nechává odhady a dohady dlouho otevřené. BRAVO. A hlavně úleva u konce, že za Tajemstvím se neukrývala Němá lesba, maskovaná bukvice nebo dosud méně frekventovaní hermafroditi, jejichž odchylku nikterak nepodceňuji, naopak........ Toto zanedbání sice statečného Mašína režisérsky "degraduje", film vyřazuje z evropských kolbišť, ale o to zářivěji svítí na našem filmovém nebi. ()

ANTYCHRYST

Nic veselého teda.. komorní drama.. s celkem zajímavým vyústěním.. od půlky jsem čekal..jak to celé bylo.. Nedovedu si představit život s takovým omezením ani z jednoho pohledu..Plodkova ta byla postavena před šílenou věc..hlavně když zjistila překvapení..které si pro ní život a hodný manžel nachystal.. 60% ()

Rooseman

Zajímavý pokus o české artové psychologické drama. I u Němých tajemství se projevují dlouhodobé bolesti tuzemských filmů, místy je stopáž natahovaná, děj předvídatelný, dialogy lehkovážné. Ale jinak jde o opravdu nevšední záležitost, která standardem i tématem vysoce převyšuje drtivou většinu novodobé české tvorby. Dominuje výborná Jana Plodková, skvělá kamera a hudba. ()

SAINTS

Krimi zápletka filmu trošku pokrivkáva, ale ako zručne nakrútená aj zahraná vzťahová dráma určite nesklame. Scenár s postavami a dynamikou ich vzťahov pracuje viac než slušne. Celkom šikovne tiež detaily z ich životov dávkuje naprieč celým nelineárnym rozprávaním. Ak tomu pridáme výbornú kameru a hudbu sme svedkami vydarenej vzťahovej drámy, hoci je ústredná zápletka pomerne predvídateľná. Marian Mitaš výborne zahral muža, ktorému slová jeho blízkych znejú ako cudzia reč, ustal aj dramatické, emocionálne vypäté scény. Jana Plodková všetky nuansy zmätku, hnevu a bolesti stvárňuje  veľmi dobre. Detektívna rovina príbehu však už tak dobre nefunguje a berie filmu body. Peripetie a postupy vyšetrovateľov pôsobia trochu naťahovane a nerealisticky. Film sa vlečie v čase, kedy by mal naberať na obrátkach. Napriek tomu tento film za videnie stojí. ()

Pitryx odpad!

Zatím jsem vydržel jen půl hodiny. Ale ještě tomu dám šanci. Nuže, s koukáním do mobilu jsem to zvládl až dokonce. Pokud to mělo být něco jako krimi, tak to bylo zybtečně rozvleklé. Ono je to vlastně jedno, ani nemám co bych o tom napsal. Nudil jsem se jako čert. Ale pokud to někoho baví... ()

Pete

Takže ono to jde, napsat nevšedně strukturovaný původní scénář, s dialogy, které netrhají uši, a přesto dávají vyniknout hercům. Scénář Alice Nellis postavám dovoluje uzavřít dějový oblouk, a dokonce má nějakou pointu. Režisér Mašín si to pak už dokázal technicky ohlídat. S přehledem český film roku 2023, vyjma Matyldy o koňskou délku oproti zbylému pelotonu. ()

shade000

Mrazivý, občas až jemne nepríjemný, no veľmi reálny film, ktorý rozpráva o dosť zásadnom probléme dnešnej doby. Hudba veľmi dotvárala atmosféru. Český lev určite zaslúžený... ()

Alden_Larson

Fantastický film, Alice Nellis prostě nikdy nezklame. Je to neskutečně působivý film s velmi dobře napsanými postavmi a skvělou zápletkou. Děj je vyprávěný nelineárně a upřímně bych si ho v jiném stavu nedokázal představit, protože by podle mě jinak vůbec nefungoval. Herecké výkony byly všechny skvělé, Janu Plodkovou jsem si za posledních pár let jako herečku velmi oblíbil a v tomto filmu to zahrála na výbornou, ostaní herci byli taky skvělí. Prezentace byla skvělá, ale na můj vkus tam bylo trochu moc ručních záběrů, které s v některých scénách úplně nehodily. Hudba byla taky fantastická. 9/10 ()

Detektiv-2

Za mě nejlepší český film roku 2023. Tohle nenápadné vztahové drama s krimi zápletkou je opravdovým pozvednutím české kinematografie. Naprosto skvělý snímek po všech stránkách. Herecké výkony hlavní trojice, perfektní hudba, kamera a scénář bez slabých míst. Podle ukázek jsem měl nějaká očekávání, ale film mi je naprosto zbořil a vystavil je mnohem výš. Rozuzlení zápletky je sice mírně předvídatelné od druhé půlky filmu, ale není to nic, co by mi zkazilo celkový dojem. Tento počin by si zasloužil rozhodně větší pozornost. Námět i zápletka jsou originální a rozhodně to má šanci zaujmout celoevropského diváka. ()

natalanka

Tak to bylo skvělé :-) Moc povedený film a Steinmasslová a Plodková to vystřihly neuvěřitelně dobře.  Film má mistrné zvraty. Smekám. Když si člověk uvědomí o jaká témata se otře... pak smekám ještě jednou.Všichni hráli uvěřitelně a úžasně. I vyšetřovatelé i veterinář i ženy jeho života :-) :-) ()

FAUST666

Klobouk dolů, tohle je na české poměry opravdu excelentní film a Jana Plodková snad začne dostávat více prostoru. ()

Fin_429

Už od začátku cítíte, jak příběh úžasně plyne a kolik informací bylo možno nasadit do pouhých 30 minut. Ať už to, jak se s nemocí popasovala manželka, nebo třeba i to, že Martin vedl dvojí život. Strašně nádherně vám předkládá ale i ty jednotlivé osobnosti. Každá z nich je naprosto odtažitá, ale naprosto citlivá a lidská. No a pak už jen práce s voyeuristickými představami. Prostě haluz. Tohle má úplně mistrovský scénář - na české poměry. Co se týče audiovize, ta byla možná ještě lepší. Kamera naprosto světová a hudba, byť trochu těžkopádná a úzkostlivá, ale magická a čarovná. Tento film si s vámi totiž hraje a i když víte už od počátku jak to dopadne, nejste si jistí a neustále se musíte utvrzovat ve vaši pravdě, protože vše se dozvíte vlastně jen tak. A to byla teoretická úplná špička filmu. ()

rigby

Základní situace je velmi dobrým způsobem postupně rozvíjena, až má divák před sebou celý příběh, který s ním dokáže opravdu zamávat svou sílou. Pointa je skutečně vycizelovaná, až jsem skoro nedýchal. A ještě hodně dlouho se mi chtělo o příběhu přemýšlet. A to znamená, že film je opravdu dobrý. A život není jednoduchý. ()

fafejt001

ZA  tento  nevšední  a  zajímavý  počin ,  musím  dát  plný  počet . Výborná  režie ,  scénář  a  herecké  výkony  Plodkové  a  Steinmasslové  .  A  vlastně  i  Mitaše  ,  který  musel  pro  tuto  roli  shodit  páár  kil  a  oholit  hlavu  .  A  také  nečekané  rozuzlení . Za  něco  to  určitě  dostane  Českého  lva . Už  jen  to  téma   , by  si  to  zasloužilo  . ()

FrAnn_Kie

Už trailer naznačoval, že půjde o hodně velkou pecku, ale že se režisér pustí do takhle citlivého, ale důležitého tématu jsem opravdu nečekal. Nejlepší český film za hodně dlouhou dobu a popravdě vůbec nechápu, proč nezamířil na Oscary místo o dost horších Bratrů... A musím ještě pochválit všechny herce, včetně Jany Plodkové, která si získala mé sympatie až tímto hereckým koncertem. ()

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky

09.03.2024

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

03.02.2024

Večer v sobotu 3. února 2024 proběhl v Divadle Archa v Praze 14. ročník slavnostního předávání Cen české filmové kritiky, které každoročně uděluje Sdružení české filmové kritiky výrazným a chváleným… (více)

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy