Pearl

• Kanada Pearl

V minulém snímku X se parta mladých lidí vydala natočit film pro dospělé na venkově v Texasu, jenomže to nedopadlo podle jejich představ, a to kvůli staršímu páru Howardovi (Stephen Ure) a Pearl (Mia Goth). Nyní se tento prequel odehrává na stejném místě, a to o několik let dříve během první světové války v roce 1918. Chata, kde se odehrál „masakr X“, byla kdysi během války využívána jako penzion a jedná se o zpětný příběh o tom, jak se Pearl stala osobou, kterou poté byla. (HanzoBureshi)

Oralfabet

Už X se mi dost líbilo, ale s tímhle prequelem se Ti West rozhodně překonal. Pearlin příběh mě prostě fakt zasáhl, i přesto, že asi polovinu jen odvyprávěla v závěrečném monologu. Mia Goth je úžasná a už jen za ten úsměv v závěrečných titulkách by měla získat oskara (nebo ne, koho zajímají oscary?). Jo a pokud tomu rozumím správně, a zanedlouho má přijít ještě třetí film odehrávající se po X, podaří se možná Westovi natočit nejlepší hororovou trilogii všech dob. Což není tak působivý, jak to zní, přijde mi že pokud se u hororové série natočí tři filmy, tak už je víceméně zaručeno, že se jich natočí víc, takže pokud na nějakou klasickou trilogii nezapomínám (což je dost možný), řekl bych, že ani nemá moc konkurenci. Slabších 9/10 ()

Warhorr

Jak se z Pearl stala náruživá a mrduchtivá babička jak jsme ji mohli vidět ve filmu X ? Co bylo příčinou a kde to mělo všechno začátek ? Tento snímek nám to vše nastíní. Mia Goth dělá opravdu tak 90 % celého filmu. Je skvělé ulítlá ( orgasmus se strašákem je fakt Top ) a lační po krvi, když ji vážně naserete. Pro mě osobně jeden z nejlepších záporáckých ženských hereckých výkonů v hororu, co jsem za dlouhou dobu viděl. Gore tady není zrovna kdoví kolik ale když už, tak je povedený. Škoda jen, že nepřišla nějaká lepší scéna s krokodýlem, na to jsem vážně čekal celou dobu. A jedna zajímavost, ještě nikdy jsem neviděl v hororu tak dlouhý monolog, který tady Mia Goth vede ke své kamarádce ( snad 10 minut ). To už byla jen taková perlička, nebo teda třešnička na dortu. Prequel a celkový příběh je pro mě zajímavějším než X. Hodnotím tedy kladněji a pozitivněji. Uvidíme, co nám přinese MaXXXine příští rok. ()

Klajnik

Westův předchozí film (X) byl velkou tvůrčí slabotou a ač bych si přál, aby Pearl byla po obsahové/psychologické stránce prokreslenější, tak když to vezmu kolem a kolem, tak je to o farmářský holce, která je prakticky zotročena svou rodinou k práci na farmě. Její chladná matka ji nutí čistit svého ochrnutého otce a zdá se, že jediné štěstí, kterého se jí dostává, tkví v návštěvách biografů při té řídké příležitosti, kdy se dostane do města. Holka tedy miluje muzikály, chce se stát herečkou a doufá, že by ji to umožnilo začít znovu a jinde. Její labilní povaha i láska k filmu se během filmu různě projevují a když jí v závěru na konkurzu nedají roli, tak přepne a začne killing spree. To, v čem žila, na ní prostě nechalo stopy. Já si někdy psal s jednou typkou, která se rovněž narodila do zkurvený rodiny a s postavou Pearl se dost sžívala, protože se do toho vyprávění snadněji dostávala. Mě si to ovšem tak nepovodilo, protože to není tak dobře vypravěčsky vystavěné, jako jiné filmy žánru přepnu a zabíjím, kterými jsou třeba: Joker, Taxikář, Americké Psycho, Osvícení, Maják, Volný Pád, Až na Krev, nebo Místnost Sebevrahů, Hater. ()

Renfield

O třídu výš než "X", což z "X" ovšem nedělá špatný film. Pearl není slasherem, je více o psychickém stavu hlavní hrdinky a samozřejmě je i poctou úplně jinému filmovému období a nejen jemu. Scény jako česání matky nebo sekerová naháněčka rozhodně potěší. Vizuál je díky výrazným "technicolor" barvám takovým mixem. Nebo takhle, hudba, úvodní titulky, samozřejmě i doba, ve které se film odehrává, by si žádala spíše černobílou, ale bylo rozhodnuto jinak a vlastně s tím nemám problém, protože ty výrazné barvy tomu sedí, dokonce by bez nich několik scén vůbec nevyznělo tak, jak má. Samotná Mia Goth dokáže říct vše podstatné jediným a velmi dlouhým závěrečným úsměvem, který se z klasicky křečovitého mění na psychopatický, tak jako Pearl. Ta se těžko vyrovnává s nároky matky a životem na farmě vůbec, i když ten ji takovým jejím způsobem vlastně baví. Více je znát strach z neúspěchu, nebo nevyrovnání se se sebemenším náznakem selhání, to v případě vztahu s promítačem. Ale rozebírat ji opravdu nebudu, ona to v dlouhém závěrečném monologu zase dokáže na výbornou sama. 75% ()

Flopik

Slabšie ako predošlá časť, ktorá mala aspoň nahotu a drsnejšiu druhú časť. Toto je skôr taká psychodráma, kde sa objavia 3 vraždy a ani tie za veľa nestoja. Horor ? Prosím vás, to ani len v najmenšom. Čo chválim je famózny výkon, ktorý predviedla Mia, a jej monológ na konci je asi najlepší na filme. Inak je to ale dlhé, nezábavné, nekrvavé a ako som spomínal, v jednotke boli aspoň zadky. Za 2*. ()

Muel

| A24 | X bolo veľmi good, Pearl som odkládal už pridlho, takže som sa k tomu dokopal a jo, mierne horšie, ako pôvodný snímok. Štyri ešte tentokrát dám, lebo som rád, že sa tu tvorí hororová séria, ktorá nie je na jedno kopyto - riskuje to, vzdáva to poctu klasikám a hej - Mia Goth je fakt lahodná v týchto slasheroch. West opäť boduje, ale zároveň trocha mäkkne - nabudúce viac krvi, viac kamerových akrobácií a sofistikovanejšieho scenáru a bude to strašne super. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

warrenur

Po "erotaku" X sa Mii opat zacnelo po farme? :) Treba uznat, ze vysinutu zahrala na slusnej urovni. Hoci ten zaverecny monolog bol trochu moc. Kazdopadne paradny zaverecny obraz a uhrancivy "vitaci" usmev. "Insanity at it's raw form". Kazdopadne, drsne obdobie a este drsnejsi zivot i pre lucidne obyvatelky cakajuce na muzov v tej dobe. Muselo to byt krute. Avsak film samotny ma nic-moc. 40% ()

ink flo

Nakonec vlastně o trochu lepší, než X, ta kombinace starosvětské idylky, nenaplněných bláhových snů a piroteskní lunatičnosti Pearl (poslední scéna z nekonečným úsměvem plným slz byla třešničkou na dortu jejího výkonu) byla opravdu zneklidňující :-) ()

Extrakritik

Mnohem lepší,než předchozí snímek "X". Rozhodně barevnější. Z nějakého důvodu mi to přípomínalo čaroděje ze země Oz. Jinak začátek závěrečných titulků byla fakt bomba. V celku originální. ()

Israha

Kdyby zabijáci z buranských vyvražďovaček nebyli fyzicky znetvořené a mentálně zaostalé zrůdy, ale jen "obyčejní" lidé, takhle nějak by mohly vypadat jejich začátky. Postava Pearl v sugestivním podání talentované Mii Goth zde není prezentována jako někdo, z něhož byl zabiják v plné míře vytvořen okolím, sama má slušnou řádku svých vnitřních nestvůr, ale kombinace nedostatku lásky, izolace, úmorné každodenní rutiny a opakovaně se hroutících šancí na změnu tyto nestvůry postupně vytlačí na povrch a dá jim volné pole působnosti. Goth je ve své roli strhující a děsivá, ale neméně děsivé je všechno to, co se její postavě děje a co nakonec nevyhnutelně skončí zalito slzami (převážně jejími) a krví (výhradně jejích obětí). V jádru vlastně nijak objevný "slasherový origin" s gejzíry krve, hemžícími se červy a rozčtvrcenými těly, ale díky sebejisté režii, umělecké kameře a hypnoticky silnému výkonu hlavní herečky se překlápí až do těžce depresivního psychologického dramatu, kdy jeho protagonistku stejnou mírou nenávidíte jako jí přejete, ať se z vlivu svých vnějších i niterných démonů dostane, i když víte. že tohle monstrum nakonec bude vypuštěno na svět, protože jste viděli X. Ti West to i napodruhé dokázal, udělal z pokleslé žánrovky vysokou filmařinu, která ale i žánrové nadšence uspokojí, a Mia Goth to svojí masterclass vytáhla k plnému hodnocení. Závěru této trilogie se nemohu dočkat. ()

gulista

Možný spoiler! Pearl je o niečo konzistentnejšie a kreatívnejšie než predošlý X. Pritom fungujú obdobne, no zároveň sa líšia. Už ten navodil dobovú atmosféru a trefne sa pohral so šablónou žánru. Tentokrát však postupné budovanie napätia, skvelý herecký výkon Mii Goth a prepad do stelesnenia jej vyšinutosti začína ešte pozvoľnejšie; o to viac sa výraznejšie prejaví v druhej polovici. Mimo to tu nájdeme viaceré spojenia žánrov–staršie s tými modernejšími. Čo sa javí ako spojenie muzikálu témou cesty za svojím snom a dobového "social conscience" filmu o trápeniach jednej rodiny koncom 1. sv. vojny, postupne dostane hororový nádych pretavený do osobnej nenaplnenosti a prepadu do šialenstva s chuťou slasheru. Všetko tu ale drží pohromade, dopĺňa sa, nič nepôsobí rušivo. Goth pritom vyzerá spočiatku nesmierne detsky a sladko, no jej démonické stvárnenie postavy, ktoré ju definuje aj v iných filmoch, vám veľmi rýchlo zmení pohľad na ňu. Hlavný pokušiteľ a iniciátor sa ukáže byť mladý premietač, ktorý hlavnú predstaviteľku odkloní od poslušnosti a vonkoncom naznačí aj hlavnú tému a zamerianie protagonistov z predchádzajúceho X. West tu teda šikovne nezobrazuje len silu a vplyv média ako takého, ale aj tenkú hranicu medzi psychikou zdravou a tou nalomenou, vyjadrujúc neochotu vzdať sa svojich nesprávnych túžob a snov. NOTHING'S GONNA KEEP ME HERE! 75% ()

molcan2

Perl sa stará o chorého otca a pod dohľadom despotickej matky dúfa, že zmení svoj život a splní si svoje sny, ale jej represie sa stretávajú s jej ambíciami, čo má hrozné následky. Z dômyselne realizovaného príbehu Ti Westa srší filmovosť, zachytáva to najlepšie z hororu; ale osviežujúco sviežo, ako to urobil v predchádzajúcich dielach. Nie je to len aligátor, farmy a slasherové kulisy Tobeho Hoopera, ale aj ozveny príbehu Lizzie Bordenovej. Perlu, ktorá je zároveň prequelom a origin story k vynikajúcemu X od Ti Westa, možno vnímať aj ako samostatný film. Mia Goth, ktorá má atmosféru Psycha a žiarivú farebnosť Čarodejníka z krajiny Oz, ovláda každú scénu a podáva vynikajúci výkon v úlohe poškodenej dievčiny z chóru, ktorá chce byť Perl. Dej sa odohráva v roku 1918, West aj Gothová v scenári odrážajú pravdy minulej éry (bez toho, aby ste sa riadili očakávaním paint by numbers, ak ste videli X). Kamera, efekty a hudba dopĺňajú sny, ilúzie a vraždy, keď Perl túži uniknúť zo svojej odľahlej farmy a starostlivých povinností. Lokácie a kulisy dodávajú filmu punc kvality, miestami pôsobí ako drahý dobový film, najmä keď Perl navštívi mesto. Medzi zvieratami na farme a vraždami sa bez námahy odohrávajú monológy, Goth si zaslúži ocenenie rozkošný. S množstvom diania pod kožou medzi hororom a divadlom je malý herecký ansámbel dokonalý. David Corenswet ako sympatický darebák premietač je nezabudnuteľný, Emma Jenkins-Purro ako primadona Mitsy je fantastická. Tandi Wrightová v úlohe Ruth, Perlovej matky, je na plátne prítomná, rovnako ako Matthew Sunderland ako Perlin ochrnutý otec. Nakoniec sa film oplatí vidieť už len kvôli Gothovej vynikajúcemu zlému výkonu, ktorý spolu s Westovou réžiou vytvára vražedné psychologické zlato na plátne. ()

domirovec

Já osobně jsem se na Perličku těšil již od vydání trajleru. Hodně se mi to líbilo. A já se na to jako teď kouknu, jo, a zjistím, že se jedná o absolutní, zbytečně natahovanou srando-kokotinku, která nejen že není děsivá ani v nejmenším smyslu slova děsivost, ale je také opravdu nudná.. hodně nudná a natahovaná s dějem, který nezachrání ani těch pár tupých, bezmyslných vraždiček, které disponují pitomým a slabým górem. Ach jóó! A já se na tu Gothickou Miu Perličku tak těšil. 2/5 ()

Rockerman

Naprosto souhlasím s J*A*S*M, že je to mnohem lepší film, než "X" a i pro mne byl monolog Pearl zážitkem už jen proto, že bylo jasné co bude následovat. Je dobré natočit prequel v jednom roce s pokračováním, protože to pak krásně do sebe zapadá a všechno si divák pamatuje. Výborný film, který musím ohodnotit v plné výši, protože X jsem dal 4 *. ()

kkarx

Nezáživná variace na zbláznění. Takových filmů je milion a jasně tohle má i  skvělou produkci, ale není kdo ví jak zábavný. ()

panvasik

ooo ano, hned vedle Menu se jedná o jeden z filmů u kterých lituji, že jsem je loni nestihl... tak hlavně, že jsem viděl nového Sirotka a nový Jeepers Creepers, protože tohle, na rozdíl od X mělo nějaké to "kouzlo". Vlastně ani nevím jak bych TO "kouzlo" měl popsat... Strašně jsem si to užil a bavilo mě to, když jsem sledoval Miu Goth v X připadala mi jako nafoukaná a namyšlená pizda, ale tady se ujala role Pearl naprosto fantasticky, možná to co k čemu to teď přirovnám je asi směšné, ale ve Spalovači mrtvol jsem taky měli možnost vidět hlavní postavu jak se ve filmu časem stává naprostým magorem a psychopatem. Je to úžasné, ta kamera a barvy ve filmu jsou fantastické, jako by to měla být komedie, ale nenechte se zmást, protože to je dost působivá vyvražďovačka, která samozřejmě není pro všechny. A první film X doporučuji taky (jako motivaci pro zhlédnutí řeknu, že tam hraje Jenna Ortega:)) 8,5/10 ()

fr3ak

Ti West mi dělá radost. Po zdařilým X (hodnocení místních žaludů ignorujte) se tentokrát podíváme do roku 1918, kdy máme možnost vidět jak to sakra vlastně bylo s tou prokletou farmou. Žánrem se tentokrát uhne trochu jiným směrem ale nebojte, stále se drží stejný DNA, takže o poctivou atmosféru nebudete ochuzený. Mia Goth si to tady neskutečně dává. Ten její monolog před koncem... velká poklona vážení. Tahle holka herecky neskutečně vyrostla a její Pearl se nedá nefandit. Doporučuju! ()

DC našlo svého Supermana

DC našlo svého Supermana

28.06.2023

V závěru minulého týdne v Los Angeles probíhaly závěrečné fáze konkurzu na nového Supermana do rebootovaného DC univerza. Šéf Warnerů David Zaslav, producent Peter Safran i režisér James Gunn… (více)

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení