Mechanik

• Španělsko El maquinista (více)

Hrdina existenciálního hororu Trevor Reznik je osamělý, uzavřený a tichý mladý muž. Až na to, že vypadá trochu přepadle, vyhlíží jako tisíce obyčejných mladíků, kteří navečer přijdou z práce, často poklábosí se servírkou z kavárny a občas své jednoznačnější touhy uspokojují prostřednictvím profesionálky - a pak jdou spát. Trevor ovšem spát nejde - už rok totiž trpí nespavostí, která však nemá nic společného s banální insomnií, nutící vás uvařit si první kávu za rozbřesku. Fyzicky i psychicky vyčerpaný mladík, pracující v zatuchlé dílně u soustruhu, už celé měsíce bojuje s noční můrou, z níž se nelze probudit. Svou roli v ní hraje děsivá nehoda, již Trevor zavinil (nebo snad ne?), kolegové z práce, Trevorova oblíbená call girl Stevie, tajemný plešoun Ivan a sympatická číšnice Marie. Kdo z nich je však skutečný a nic nepředstírá? Je Trevor obětí nějaké podivné hry, nebo je on sám bezcitným manipulátorem? (oficiální text distributora)

EvilPhoEniX

Velice zvláštní Film.. Doted jsem netušil, že v hlavní Roli hraje Christian Bale.. Je neuvěřitelné Kolik musel zhubnout kvůli téhle Roli.. De Fakto Žíjící Kostra to byla.. Film má dlouhou stopáž, čiže to pár jedinců, může hned odradit... Jedná se však o Kvalitně zpracovaný Film se super Atmosférou a dech beroucím Koncem! ()

tron

„Kto si?" Kašlite na špeciálne efekty, zožeňte si Christiana Balea. To, čo predvádza, nie je o normálnom herectve, lenže čo čakať od niekoho, koho už ako trinásťročného režíroval Spielberg vo vojnovej dráme RÍŠA SLNKA? Savo, holohlavý zvárač Ivan (ten, čo nahradil Reynoldsa), koberec, servírka s kávou a koláčmi, nahá Jennifer Jason Leighová (SPOLUBÝVAJÚCA), jeden rok dlhá insomnia, amputovaný Michael Ironside, zapaľovač v aute, zrazenie autom. Precenené, ale za originalitu hodné nadpriemerného hodnotenia. P.S. Podľa mňa to nie je Stanislavského metóda, tá by sa mala dať predsa zahrať, napr. ak máte hrať zadýchaného, môžete obehnúť štyri bloky alebo ho proste zahrať, ale ako zahráte drasticky schudnutého? Takže to podľa mňa nie je Stanislavského metóda. Viac v mojej recenzii na Studna.net: http://www.studna.net/reviews/650/ ()

B!shop

Tak tohle bylo husty, tohle bylo pekelne husty. Takovejhle typ pribehu se da v podstate vypravet trema zpusobama. Bud od zacatku do konce netusite co se to deje ala Lynch, nebo je vam naopak vse az do konce jasny a konec to cely postavi na hlavu ala Shyamalan. A pak je treti pripad a to, ze sice ze zacatku netusite co se deje, ale film vam postupne dava cim dal tim vetsi smysl, jednotlivy epizody zacinaj zapadat do sebe a na konec se vse logicky vysvetli. A tohle je ten treti pripad, kterej mi vyhovuje nejvic. A nic na tom nemeni fakt, ze jsem pointu odhad uz par minut pred zaverecnym vysvetlenim. A musim se zminit o Christianovi Baleovi, to bylo neco neuveritelnyho, fakt ho vystihuje jedna hlaska z filmu: "Jeste trochu bys zhubnul a uz bys nebyl.", na jeho vzhled jen tak nezapomenete. Navic kdyz hral naprosto dokonale. K tomu vsemu si pripoctete vynikajici kameru, originalni pribeh, syrovou az skoro neprijemnou a napinavou atmosferu, dobre zvolenou hudbu a sviznou rezii a vyjde vam bezchybnej 5* film. ()

movie

Snímek s modernií hitchcockovskou atmosférou a mementovksy zamotanou pointou, zalitý temnotou z REKVIEM ZA SEN , kterému vévodí neskutečny Christian Bale (pro účely filmu vyhublý na smrt), hudba a dokonalé visuální stvárnění. Dávám spíš 3 a půl, protože čím víc se snímek blíží k závěru, tím slabší je příběhově, ale garantuju vám, že pohled na polonahého soustružníka Trevora Reznika už nikdy nezapomenete. (Btw. Bale tu se svými padesáti kilogramy vypadá jak mix Ethana Hawka a Karla Rodena ...) ()

Flipnic

Schizofrenní vykrádačka o mnoho lepšího Klubu rváčů (1999) (můj osobní kult, TOP 2 film). Výborná atmosféra, výtvarná stránka a zejména absolutně špičkový výkon Christiana Baleho, který překonává v tomto ohledu i Richarda Nortona v podobné roli výše zmíněného kultu, nedělá z filmu nic moc vyjímečného. Film vede diváka celou dobu na jedné stopě, aby mu pak ve finále předložil naprosto neočekávané finále, které s dějem filmu nemělo nic společného ... Na druhou stranu pro představu, jak probíhají psychiatrické poruchy (různé druhy schizofrenních poruch), je tento film výborně zpracovaný ... Slušná atmosféra, perfektní herecký výnok, slušně odvedený film, ale pro mne jako celek nic vyjímečného ... ()

Boss321

Perfektní snímek s naprosto dokonalou depresivní atmosférou, která mne pohltila a nedovolila mi se od snímku odpoutat. Christian podal výkon doslova na hraně svých možností :). Místy mi přišel, že snad musí zkolabovat, protože takhle se obětovat pro roli se skutečně hned tak nevidí. Brad Anderson je talentovaný režisér a už se velmi těším na jeho nastavající film, který má premiéru za pár měsíců. K plnému počtu tomu chybí opravdu velmi málo....... ()

pan Hnědý

Společně s American Psycho jde o nejlepší výkon Christiana Balea. Opět totální psychopat, který nehraje pouze očima, ale tělem. Pro svou roli obětovat zdraví je fascinující. Během čtení scénáře už Baleovi kolovala postava Trevora v žilách, začínal si představovat svou zdevastovanou postavu, co všechno obětuje pro svou roli, už to zasluhuje velké uznání pro herectví (podobně jako Heath Ledger, který za vyčerpanost herectví a prášků ve 28 letech umřel). Bale chtěl jít pro svou postavu až na 45kg, ale tomu štáb nedovolil. El Maquinista je černota, která přetrvává. ()

EdaS

Skvěle natočený (takový Fincher bez exhibice) thriller s bezkonkurenčním Christianem Balem (šel by z něj mráz po zádech i kdyby nebyl tak šíleně vyhublý), u kterého mi vůbec nevadilo, že jsem tušil, kterým směrem se ubírá. Bylo to znepokojivě působivé i tak. Kdyby scénář (a rozhodně si nemyslím, že by byl špatný) dosahoval kvalit ostatních složek filmu, měli bychom co do činění s jedním z nejlepších filmů posledních let. I tak vysoký nadprůměr a natěšené očekávání dalších věcí pana režiséra. ()

H34D

Šokujícně vyhublý Christian Bale v zajímavé roli chlápka, který se jaksi "necítí ve své kůži", vzpomínky se prolínají s přítomností, lidi nejsou kým se zdají, čas se občas jakoby zastaví a navrch se mu snad někdo vloupává do bytečku... Mechanik je excelentní psycho thriller s výbornou, temnou a znepokojivou atmosférou, kterou podporují vhodné kamerové filtry a nenápadná, avšak funkční hudba. Děj není kdovíjak "košatý", od začátku do konce sledujeme jen tápání hlavní postavy v tom, co se kolem ní vlastně děje, problém vidím trošku v tom, že ačkoliv pointa působí skvěle (nechápu stížnosti na ni), tak nevysvětluje ony zmiňované "anomálie" vzniknuvší v průběhu filmu. Dá se tedy říct, že Mechanik je prvoplánovaý konstrukt, ale tím se nenechte vůbec odradit, funguje skvěle a dokáže naprosto pohltit. 9/10 ()

xxmartinxx

Tenhle thriller je stejně chytrý, jak je Bale dobrý herec. To znamená v mezích. A tváří se mnohem důležitěji, než je. Sama pointa je dost laciná a kdyby nebyla tak dobře pojata, dost bych se jí vysmál. Nakonec ty čtyři hvězdy dám, i když jen s odřenýma ušima. ()

igi B.

Vskutku bizarní film, svým způsobem až doslova >ujeté< psychodrama o trýznivém pocitu viny, která - ač zasutá kdesi v pozadí mysli - ničí hrdinu doslova až do morku kostí... Ch.B. je v roli pomatené lidské bytosti neuvěřitelně působivý, vyzáblá, strhaná fyzická a psychická troska tápající mezi svými paranoidními představami a realitou je dokonalou kvintesencí zoufalství a marnosti pochopit, co se to vlastně v jeho už tak ponurém a osamělém životě dělníka na okraji společnosti děje. A tak jako jeho zmučený Trevor pomalu nachází pravdu o své vině, i divák si v pomalém a depresivním tempu filmu doslova užívá jeho trýzeň a prozření, až do poslední chvíle ne zcela pochopitelné a jednoznačné. Tenhle film je zkrátka vynikající studií o duševním a fyzickém úpadku člověka, který se chtěl vyhnout odpovědnosti za své skutky, nakonec však v prozření najde vedle trestu i klid a vykoupení... Nu, myslím že po tomhle filmu se i vy s chutí půjdete vyspat, těžko se vám ovšem budou zdát nějaké hezké sny... ;-) . . . Čtyři hvězdičky tedy za film jako takový a celá jedna pátá za až neskutečný herecký výkon Christiana Balea, který už ve své prakticky první významné (byť téměř dětské) roli ve filmu "Říše slunce" ukázal, že jednou z něj bude velký pan herec! ()

Mr.Apache

Brad Anderson se mezi mnou ostře sledované režiséry nominoval ihned po vynikajícím horroru Session 9 (jeden z asi čtyř nejlepších, jaké ve 21.století vznikly). Mechanik prokázal Andersonovy vysoké kvality, a ač není čistým horrorem, přízračně děsivou atmosféru dokáže navodit mnohem lépe než většina z nich. Je to kvalitní mysteriozní film, v němž Anderson opět ukázal, jak dobře dokáže pracovat s psychologií postav v uzavřených kolektivech (zde parta ze soustružnické dílny). Prostředí oné dílny působí stejně deprimujícím dojmem bezvýchodnosti, jak tyto industriální prostory často působí na vnímavé jedince i ve skutečnosti. Proto na mě Reznikovo zdánlivé šílenství nechávalo zcela věrohodný dojem, a dokázal jsem ho chápat. Výše zmíněné (stejně jako vychrtlý hlavní hrdina, podivná tajemství a záhadné vzpomínky) mě do sebe vtáhlo natolik, že jsem v žádném případě neměl šanci vytušit pointu, o které se zde zhusta píše jak moc byla dopředu (dokonce prý od samého začátku) odhadnutelná. Samotná pointa mě pak překvapila přibližně stejně jako ta v Session 9 - rozhodně mi nepřivodila žádné zklamání, spíš jistou katarzi. V obou případech jsou pointy podstatné, a zpětně logicky vysvětlují celý příběh. Tyto dva Andersonovy nejlepší snímky jsou si v lecčems podobné, jen právě jejich úplný závěr staví oba do jiných rovin. Dávám velmi silné 4*, a těším se s čím mistr přijde teď. ()

Arx

Opravdu dobře natočené napínavé drama s Christianem Balem. Ten kvůli této roli zhubnul 30 kg a ve filmu je z něho chodící kostra. Na druhou stranu je patrné, že to se svojí rolí myslel opravdu vážně a jeho herecký výkon je takřka dokonalý. Mechanik má navíc dobrý scénář a tak 90 minutová stopáž uteče jako voda. ()

Sarkastic

Mechanik má takřka vše, co by měl obsahovat kvalitní thriller; tzn. slušnou porcí napětí, mrazivou a mysteriózní atmosféru, která je ještě velmi dobře podbarvená nemálo výbornou hudbou, tajemný příběh a také výborného hlavního představitele ( v tomto případě excelentního herce jménem Christian Bale). Problém je v jenom jediném, a to ve zde často kritizovaném konci, resp. závěrečném rozřešení. Netvrdím, že patří mezi zrovna originální a je fakt, že pointa se dá (částečně, nikoli však úplně) odhadnout opravdu po 2 minutách filmu, ale když konec srovnám se zbytkem příběhu, nepůsobí tolik jako pěst na oko a vyznívá sice suše, ale alespoň ne tolik nelogicky jako mnoho jiných thrillerů. Takže dávám solidní 4* a ve stoje tleskám hlavnímu představiteli. ()

Segrestor

Nutno poznamenat, že Bale zde podal úctyhodný výkon, ...když prudce zhubnul. Takový záhul na tělo, no, neoceňte to, že? Schizoidní (opravdu jsem tenhle výraz nechtěl nikdy použít) pohled do života jednoho přerostlého strojařského učně s kobercem přes rameno. Film má hloubku jako Macocha a je tak vhodný především pro ty, kteří místo blahodárného spánku upřednostňují nekonečné zírání do prázdna. ()

Gilmour93

Než si ho sluha Alfred vykrmil, našel tlusťoch Bale limity Stanislavského metody.. Jeden z těch filmů, kdy cesta k pointě je mnohem zajímavější, než pointa sama, i když ani vůči ní nemám sebemenších námitek. Stačí vršení symbolů (Dostojevskij, levá je zlá, červené autíčko ve fotoalbu), brilantní hudební doprovod, který stylem osciluje mezi thrillery Hitche a brakovým sci-fi (!) a hlavně působivě vykreslený obraz člověka, který si pronásledován vinou neumyje ruce ani tunami bělidla. Na konci jsem si vzpomněl na detektiva Dave Kujana z The Usual Suspects a jeho klíč k rozpoznání vraha - zavřete na noc do cely tři lidi podezřelé z jednoho zločinu a kdo ráno spí, je váš člověk.. Lze k výkonu chrastícího Balea ještě něco dodat? Snad jen historku, že když ve Španělsku po natáčecím dni navštívil hospodu, zněla jeho objednávka: „Una cerveza y fregona“… ()

Aluska88

Mechanik je dalším filmem, který pro mě spadá do kategorie těch kultovních filmů, u nichž jsem čekala přece jen jaksi silnější emocionální "angažovanost" i psychický nápor na mou náturu. Mechanik je v podstatě mistrovské dílo s patřičně ponurou atmosférou a "chrastícím" Balem, který se pro maximální ponoření do své postavy opět nezdráhal jít za hranice "běžných" a "přijatelných" hereckých latěk. Tentokrát si ji nastavil vskutku vysoko a musím říct, že snímku to dodává ještě více na důrazu. Díky Baleovu ztvárnění chátrajícího Trevora Reznika vyzní film ještě více depresivněji. Snad jediné, co mě lehce zklamalo, je pointa. Zrovna od Mechanika jsem čekala nějaký šokující zvrat, který by mě totálně rozsekal. A zatím se mi dostávalo postupného odhalování skutečností, které jsou sice rozhodně zajímavé, ale nezapůsobily na mě tak, jak bych čekala. Pointa je totiž jedna z těch, kterou můžeme v thrillerech a hororech vidět poměrně často. I tak je Mechanik snímkem se zdařile budovaným napětím a vynikající hudbou, která mi připomínala hudbu z Psycha a také nějaké prvky z Twilight Zone či Are you Afraid of the dark? ()

genetique

Vynikajúci film. Naozaj, majstrovský kus, nechápem, prečo sa k takýmto snímkom môžu dostať ľudia u nás len tým, že si ho stiahnu, alebo niekedy o päť rokov uvidia v telke. Niečo medzi 'Memento' a 'Requiem For a Dream'. Brilantný výkon Balea, čím si určite pozdvihol latku. Brutálna príprava na film, čo som nevidel od doby 'Cast Away'. Pointa vynikajúca spolu so záverom filmu, milujem nepredvídateľné a šokujúce závery a tento rozhodne patrí k tým naj. Super. 85%. ()

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy