Mechanik

• Španělsko El maquinista (více)

Hrdina existenciálního hororu Trevor Reznik je osamělý, uzavřený a tichý mladý muž. Až na to, že vypadá trochu přepadle, vyhlíží jako tisíce obyčejných mladíků, kteří navečer přijdou z práce, často poklábosí se servírkou z kavárny a občas své jednoznačnější touhy uspokojují prostřednictvím profesionálky - a pak jdou spát. Trevor ovšem spát nejde - už rok totiž trpí nespavostí, která však nemá nic společného s banální insomnií, nutící vás uvařit si první kávu za rozbřesku. Fyzicky i psychicky vyčerpaný mladík, pracující v zatuchlé dílně u soustruhu, už celé měsíce bojuje s noční můrou, z níž se nelze probudit. Svou roli v ní hraje děsivá nehoda, již Trevor zavinil (nebo snad ne?), kolegové z práce, Trevorova oblíbená call girl Stevie, tajemný plešoun Ivan a sympatická číšnice Marie. Kdo z nich je však skutečný a nic nepředstírá? Je Trevor obětí nějaké podivné hry, nebo je on sám bezcitným manipulátorem? (oficiální text distributora)

2-Xtreme

Nie je to zlý film, ale nemal mi čo ponúknuť. Atmosféra filmu je skvelá a dobre s ňou rejžo pracuje, vynikajúco do filmu zapadol chameleón Christian Bale (ozaj klobúk dolu pre tým čo dokázal a to nemyslím len herectvo :) všakže) no tak okukaná látka už nemôže diváka zaujať resp. takto podaná látka. Kto film nevidel, nech ďalej nečíta.. divák, ktorý má už čo to napozerané a nesleduje len TV, dokáže hneď na začiatku prekuknúť zápletku filmu aj s celým prekvapivým vyvrcholením. Všetko je fajn, ale keď ma má film zaujať a udržať diváka sledovať film celých cca 100 minút musí byť viac sofistikovanejší než je The Machinist. Možno je to tým, že až moc milujem Fincherov Fight Club, alebo len ja vidím, že je to to isté? Filmov, ktoré sa zaoberajú schizofréniou je mnoho a tak keď niekto nespracuje takýto námet inak než len klasickým rozdvojením osobnosti, nemôže uspieť (česť výnimkám). Možno teraz pôjdem už trochu vedľa... Fincherov Fight Club používa obyčajné rozdvojenie osobnosti, no zabalil to do niečoho nezvyčajného a je to proste Fincher. Tento rok prišiel Aronofsky s Black Swan, ktorý posunul subžáner o niečo vyššie a namiesto rozdvojenej osobnosti prišiel len s halucináciami (tak ako to spravil už Alexandre Aja v Haute Tension, ktorý mnohí pre tento zvrat zavrhujú, no zrejme si neuvedomili ako premyslený ten film ozaj je) a je to hneď zaujímavejšie a sofistikovanejšie... ako si od takejto látky, akú má aj The Machinist predstavujem. PS: vážne nechápem tak vysoké hodnotenia PS 2: dúfam, že nikomu nenapadne niekedy dať Baleovi na stôl scenár kde by hral žida v koncentračnom tábore. ()

k212

Mechanik je hutné psycho, divák tápe přizračným světem hlavního (anti)hrdiny, stejně jako on, zpočátku neví na čem je, ale postupně se chytá nitek minulosti i přítomnosti a ty vedou dál. Kam? Podpásovka v průběhu i závěru párkrát přijde, ale ne jen tak nezřízeně spadnuvší z nebe, to rozhodně ne, spíš dlouhá a s pořádně připraveným nápřahem. Obdivuhodně pohublý smrťák Christian Bale předvádí dokonalé mizení ze světa... Mechanik nereprezentuje maniakální jízdy chorou duší, je to pomalý a depresivní dojez, rozklad osobnosti. ()

kingik

Film se pohybuje na hraně mezi průměrným a skvělým filmem, ale to co jej spolehlivě odlišuje od všech ostatních filmů je fyzický vzhled vyzáblého Christiana Balea. Nevím jestli mu stálo za to takhle zhubnout, ale co by člověk neobětoval pro roli. Film má celkem pomalé, ale nijak ubíjející tempo a velmi zajímavou pointu. Hodnotím ho průměrně, protože po druhém shlédnutí film ztrácí na zajímavosti a tedy na své síle. 60% ()

Snorlax

Miluju filmy s vynikajícím vykreslením atmosféry, což se Mechanikovi do puntíku podařilo. Bale je v roli Reznika uhrančivý, jen musím konstatovat, že scénář má občasné dírky. ()

Legas

Když jsem poprvé ve filmu spatřil Christiana Balea (tedy spíše jeho kostru), bylo mi jasné, že takhle pohublý herec nemusí ani moc předstírat, tedy hrát. Brrr! K tomu barvy téměř zbavený filmový tón, špína a častý déšť, zkrátka atmosféra jak vyšitá. Bohužel děj filmu ze začátku napíná,ale posléze se už jen nekonečně vleče. Mechanik vzbuzuje pocit stokrát viděného, kdy víte, že něco někde není v pořádku, a vy čekáte, až to pointa vysvětlí. Stane se, ale spokojeni s ní nebudete. Opravdu NE! ()

InJo

Opravdu převeliká škoda té skrz naskrz průhledné, prošoupané pointy, protože jinak nemám, co bych vytýkal. Nepopsatelné Baleovo nasazení (už jen ta jeho tělesná vychrtlost je dost děsivá), skvostná znepokojivá atmosféra (ladění obrazu do temných odstínů) a chytlavá deprese čišící snad z každého záběru. S důmyslnějším příběhem by Mechanik jistojistě dosáhl na jeden z žánrových vrcholů. Bohužel originální thrillerové scénáře už asi vymřely (nebo jsou spíš ohroženým druhem), takže asi ještě pěknou řádku let budeme muset sledovat stále tatáž schémata a klišé ve formálně více či méně podařených baleních. 80 % ()

Sobis87

Mechanik stejně jako Shyamalanův Šestý smysl nebo Fincherův Klub rváčů staví své vyprávění na nespolehlivém vypravěči (hlavním hrdinovi), skrze jehož pokřivenou optiku je divákovi předkládán nejednoznačný příběh a hrdinovo tápání a dezorientace ve fikčním světě je tak spouštěčem mnoha záhad a nejasností, jejichž rozluštění samozřejmě vede k překvapivé pointě. V případě Mechanika se ale vyskytuje jeden problém – zmíněná pointa je dopředu celkem dobře odhadnutelná, díky čemuž filmu ubírá na působivosti. Zároveň je ale zábavné sledovat práci tvůrců v tom, jak se snaží celkem jasné vyústění maskovat a musím říct, že vzhledem k provařenosti pointy, která byla jasná snad už z námětu (pokud má divák některé filmy nakoukané…), se s problémem celkem obstojně poprali. Mechanik ale nestojí pouze na pointě, v ohni má ještě dvě žhavé tělíska – Christiana Balea a tísnivou atmosféru koketující s paranoiou. Christian Bale je v tomto filmu živoucím důkazem extrémního uchopení Stanislavského metody, neboť při porovnání jeho nabušeného Batmana s na kost vyhublým a nevyspalým „mechanikem“ nejednomu člověku spadne čelist (tipuji 30-40 kilo jako váhový rozdíl mezi rolemi). Bale zde vypadá jako chodící mrtvola, ale jeho výkon nestojí pouze na šokující fyzičce, Bale zde hraje jako ďábel. Mechanik je velmi dobrým mysteriózním thrillerem, který ztrácí body maximálně tak na provařené pointě a několika hlušších pasážích, celkově tedy za 80% ()

Jordan

tak toto bolo jedno veľké, temné a úplne dokonalé psycho, fakt mrazivý a drsný film so skvelým ba priam geniálnym Baleom (ktorý v tejto podobe vyzerá ako kríženec W. Daffoea a T. Rotha po návrate z koncentráku) ()

Anderton

Na to, aký underground kult tento film je, som čakal omnoho viac ako konvenčný triler s predvídatelným koncom. Čudujem sa Baleovi, že kvoli tomuto scenáru sa takto dokaličil. Napriek tomu je v scenári pár lepších miest, keď posobí chytro a vieme, že nie sme v rýchlo odbytom béčku. Navyše atmosféra sa vydarila, réžia nenudí, takže na jedno pozretie stačí. Film mi trochu pripomínal, hlavne vďaka rozuzleniu tohtoročné Číslo 23, ktoré ale bolo na rozdiel od mechanika úplne kritikou zopsuté. Ja v nich velký rozdiel nevidím. ()

Frajer42

Špatné to nebylo, ale unešen z toho také zrovna nejsem. Když se člověk nad tím vším zamyslí, tak příběh je až neuvěřitelně banální. Nevím, zda mám vyzrazovat závěrečné rozuzlení, která dává na vysvětlenou, pročpak Trevor Řezník přestal spinkávat. Nebudu lump a nepokazím vám zážitek. Pokud člověk rok nespí, tak musí zažívat a vídávat prazvláštní věci. Můj osobní rekord jsou dva vynechané spánky, takže se alespoň malinko dovedu vžít do role Řezníka. Dvě věci za pochvalu však rozhodně stojí. Jedna věc se jmenuje Christian Bale, který ukázal, jak zodpovědný přístup k herectví má a zhubl snad na naprosté minimum nutné pro přežití. Samozřejmě opět hrál jako o život, ale to snad není třeba ani zmiňovat. Tou druhou věcí je potom tísnivá atmosféra doprovázena výborným soundtrackem. V mých očích stejně asi nevykouzlím více než dvě. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film mi vybrala uživatelka Mireldis. ()

boshke

Po druhé projekci Mechanika už zůstala trochu pachuť. Temná a dusná atmosféra zůstala, stejně jako perfektní Bale, ale konec to kýženě neumocňuje, nýbrž se dostaví rozčarování a otazník "tohle je všechno?"... 70% ()

teutates

Prelínanie sna a skutočnosti... Snímok zobrazuje muža na pokraji fyzického a psychického zrútenia. Na Christiana Bale sa nedá v tomto filme pozerať (vyzerá hrozne), ale opäť podáva ďalší zo svojích famóznych výkonov. Dej vidíme očami Trevora Rezníka, takže častokrát som bol zmätený ako on. Dej je chaoticky, predvidateľný ale koniec je prekvapivý a dokáže ospravedlniť polovicu filmu. Udivuje ma Christian Bale, ktorý vyzeral ako "smrti z lopaty" a v zapäti hrál comiksového hrdinu s postavou kulturistu... 7/10 ()

dex2man

Nepříjemný,težký a ošklivý psychologický snímek s ošklivým 20ti kilovým Balem,který může u citlivějších jedinců vyvolat depresivní pocity...jsem citlivější jedinec. ()

Okara

Famózní psychologický komorní thriller postavený na preciznosti detailů ukazuje, že nespavost je jedna z nejhorších věcí, co může člověka potkat. I když ještě nikoho nezabila. Bale mě svým pojetím postavy Reznika, která po celou stopáž umocňuje negativní výsledné emoce, naprosto odrovnal, zaslouží si ohromný respekt za takové vžití se do role a pro mne je ode dneška _ _ _ _ E R. Jeho herecký potenciál dokonale zapadl do tak mimořádně stísněného prostředí zachyceným jednou z nejlepších kamer, která zaujme kouzlem propracovaných přechodů scén zpozorovatelným až po opakované projekci a vytvořeným ponurou a plíživou hudbou, která mi v hlavě hraje ještě teď. Poslední třetina nabírá úžasné hororové obrátky, zlomyslné rozličné charaktery ostatních utahují kolem Trevora smyčku prozření a já si v té atmosféře zmatečného strachu a symbolistických náznacích liboval. U závěru se člověku pouze potvrdí domněnky, kde se během pěti vteřin vysvětlí celý film, což jsem ale naopak při druhém zhlédnutí bral jako klad, neboť jsem si ty scénáristické náznaky vychutnal daleko více. A vůbec, ještě než se půjdu vyspat, se pořádně najím. Člověku vyhládne. I would like to report a hit-and-run. Nejlepší soundtrack z filmu 100% ()

nascendi

Ďalší z filmov, ktorým nerozumiem, ktoré sledujem bez najmenšieho záujmu a pri ktorých som rád, keď skončia.  Okrem toho neznášam, keď sa herec pre nejakú úlohu masochisticky znetvorí do výzoru oslobodeného väzňa z koncentráku. Žiadne úloha za to nestojí a tento názor som mal už pri Stroskotancovi. ()

cukorek

Brad Anderson sa pohrával s ľudskou nevyrovnanou psychikou človeka, ako s horúcim zemiakom v holých dlaniach, ktorý však stabilne neudržal a tak si ho musel stále prehadzovať z ruky do ruky, čo spôsobilo, že film mal lepšie, ale aj slabšie momenty. Brad vytvoril temnú ilúziu, ktorú bolo ťažko rozoznať od skutočnosti, ale nie na toľko pútavú, aby dokázala naplno zaujať moju pozornosť. Morbídne spracovanie a vsunutie hororových elementov filmu na chuti nepridalo a neraz nemiestne vyznela aj zvuková konštalácia, ktorá sprevádzala tento príbeh. Nechápem ako sa do tohto nechal namočiť a vtiahnuť Christian Bale, ktorý svojím výborným hereckým výkonom zachránil čo sa dalo. Slabších 50%. ()

Tomco

Bravó pane Andersone. Vychudnutý Bale predvádza snáď najdémonickejší výkon, aký som doteraz videl. Škoda reči, úchvatný filmový zážitok. ()

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy