Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Oslnivý thriller z přetechnizované civilizace moderního světa zachycuje stejnojmenný klasický román Raye Bradburyho s citlivostí typickou pro 21. století. Snímek "451 stupňů Fahrenheita" z produkce HBO Films vykresluje svět budoucnosti ve Spojených státech, v němž média vymývají lidem mozky, internetoví roboti kontrolují každodenní běžné činnosti, historie je zkrácena či přepsána a sbory proslulých “hasičů” se zapojují do televizí přenášených misí zvaných „najdi a znič“ s cílem spálit knihy a postavit jejich zostuzené majitele před soud. V tomto paranoidním světě začne horlivý požárník (Michael B. Jordan), který se připravuje na převzetí funkce po svém dlouholetém kapitánovi (Michael Shannon), zpochybňovat přetrvávající domněnky o pálení knih a jiných "graffiti," jež jsou vůdci považovány za příčinu rozšíření odporu a v důsledku toho i rozpoutání “druhé občanské války,” v níž zahynuly miliony lidí. Poté, co se setká s mladou informátorkou (Sofia Boutellová), která je v podmínce za podporování lidí cenících si literatury a historie, učiní hasič nebezpečné rozhodnutí pomáhat podzemnímu hnutí osnujícímu odvážný plán na zachování obsahů tisíců klasických knih, umění a kultury – pokud dokáží přelstít všudypřítomné složky, které mají v úmyslu je zničit. (HBO Europe)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (115)

luka4615 

všechny recenze uživatele

Knižní předlohu jsem nečetl, nemohu tudíž posoudit, zdali je lepší či horší než tato filmová adaptace. Budu tedy vycházet primárně z dojmů, které jsem "nabyl" při shlédnutí snímku Fahrenheit 451. Snímek Vás zaujme především svým "naleštěným" vizuálem, který dokonale kontrastuje se strohou vizí budoucnosti. Bohužel, mimo tyto pozitivní atributy nemá snímek vůbec nic, čím by zaujmul. Jako by se ona krásná vizuální strohost "přenesla" i do scénáristické linie, kde nadělala neuvěřitelnou spoušť, přičemž po ní zbyl jenom příběhový chaos, příšerné herecké výkony (Michaela Shannona samozřejmě nepočítám, ten je skvělý jako vždy) a přemrštěná stopáž. Je vážně velká škoda, že snímek Fahrenheit 451 dopadl zrovna takto. Potenciál na stylovou a pochmurnou akční látku zde rozhodně byl. „Knowledge is dangerous.“ ()

Real Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

"KNOWLEDGE IS DANGEROUS." ------------ Na nový Fahrenheit som sa dosť tešil. Nie len preto, že som očakával podarený film o eventuálne možnej, nie príliš nereálnej situácii, no najmä kvôli zhliadnutiu pôvodných 451 stupňov od Truffauta. Tieto dve navzájom porovnávať radšej nebudem, predsa len ubehlo 52 rokov, techniky a postupy sa zmenili, no a takisto aj to, čo divák na obrazovke očakáva. Navyše, bol by som nútený tomuto streliť buď "odpad!" alebo jednu hviezdu. To však nechcem. Obsadenie je síce úplne katastrofálne (Jordy proste hrať nevie, treba sa s tým zmieriť), poslednú polhodinku to za veľa nestojí a záver bol tak vlažný a na rýchlo zbúchaný, až to bolí, no prvá hodina bola veľmi obstojná, solídne ma vtiahla a pustila až vtedy, keď sa Bahrani nezmestil do kože a začal pred koncom až moc kombinovať. Pozdravujem toho chlapca, čo vedel naspamäť všetkých 13 000 kníh. Pff. Dávam za 3* s tým, že večer pravdepodobne pôjdem už len na 2*. ()

Reklama

BMW12 

všechny recenze uživatele

Úvod filmu je zmatečný, já jsem vůbec nevěděl, do jakého světa jsem se to dostal a musel jsem si film stopnout a něco si o tom přečíst, abych byl vůbec v obraze. Následně už mi to dávalo celkem smysl a mohl jsem si tak ten příběh užívat. Je to takové průměrné sci-fi, možná trochu zvláštní svým příběhem. Film diváka zabaví, není to špatné, ale podruhé si to už určitě nepustím. ()

kulyk 

všechny recenze uživatele

Hle, bylo nablito na Bradburyho, Orwella i Hellera. Nebo to snad autoři mysleli dobře? Předat varování o nebezpečí plíživého ztotalitnění (v těchto časech prodejným dobroserstvem) plíživě totalizovaným a jednoduchým mileniálům? Pak to buď pokaňhali naplacato, nebo si nechali udělat kvalitní průzkum a mlaďoši jsou ještě blbější, než jsme doufali. Než kdokoliv doufal. Než ONI doufali. Ti tajemní ONI.... A jsme fpiči. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Téma sociální spravedlnosti podle dystopické novely amerického spisovatele Raye Bradburyho z roku 1953. Román byl jedním z jeho pěti nejslavnějších děl a byl ověnčený žánrovou cenou Hugo. Názvem odkazoval na teplotu, při které se papír vznítí a hoří. Kniha reagovala na masivní rozšíření televize v amerických domácnostech a s tím spojený nárůst konzumerismu, na studenou válku, na soudobou politickou éru mccarthismu, projevy totalitarismu, na obřadné pálení knih, které byly ve třicátých letech v Německu označeny jako nepřátelské vůči nacistické ideologii. V roce 1966 román poprvé zfilmoval klasik francouzské nové vlny režisér François Truffaut. Tuto druhou, televizní adaptaci (HBO) provedl Američan íránského původu Ramin Bahrani. Je to "update", částečně i upgrade Bradburyho prozíravého příběhu. Ne však moc povedený. Zde již existují i knihy elektronické a děj se na rozdíl od předchozí adaptace odehrává v úplné tmě. Postavu hasiče zde ztvárnil černošský herec Michael B. Jordan, v původnímu filmu to byl "árijsky" modrooký blonďák Oskar Werner. Tato nová verze byla vytvořena pro generaci diváků odkojených sérií Hunger Games. Potenciál filmu o společnosti v níž jsou zakázány knihy není moc využit. Také další motivy nepůsobí moc rozvinutě (například důvody vzniku "druhé občanské války" a co se stalo po ní, jsou jen mlhavě naznačeny. Dialogy jsou doslovné a motivace postav působí nepřesvědčivě. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (4)

  • Mezi hořícími knihami v prvních dvou trailerech jsou vidět knihy „Zločin a trest“ od Fjodora Michajloviče Dostojevskiho, „Lolita“ od Vladimira Nabokova, „Kdo chytá v žitě“ od J. D. Sallingera, „Things Fall Apart“ od Chinua Achebe a „Brown Skin, White Masks“ od Hamida Dabashiho. (hansel97)
  • Mezi dalšími hořícími knihami lze vidět i knihu „Harry Potter a Kámen mudrců“ od J. K. Rowling. (Zefill)
  • Natáčelo se ve městě Hamilton (Ontario, Kanada). (BMW12)

Související novinky

Hanks futuristickým hasičem?

Hanks futuristickým hasičem?

17.11.2007

Příští týden má světovou premiéru The Mist, už třetí adaptace novely Stephena Kinga v režii Franka Darabonta (po Vykoupení z věznice Shawshank a Zelené míli jde tentokrát o klasický horor, navíc… (více)

Reklama

Reklama