Někdo bere svoji práci lékaře jen jako příležitost, jak rychle přijít k pěnezům. A někdo jiný zase jako poslání - jak pomoci. A právě takový je Patch Adams (Robin Williams) - který místo úporného studování (jako předvádí jeho kolega Mitch (Philip Seymour Hoffman)) radši tráví čas v nemocnici a snaží se těžce nemocným trochu ulevit od jejich bolesti. I přes nepřízeň nadřízených, pro které by lékař měl být chladný a věcný člověk, si nakonec získává srdce nejen svých pacientů, ale i krásné Carin (Monica Potter)... Chtěl bych věřit tomu, že je film natočený podle skutečné události (jak je deklarováno), ale připadá mi chvilkama až příliš přitažený za vlasy, aby to byla pravda. Že by zrovna ve chvíli, kdy Patch potřebuje, tak mu byly zapůjčeny obrovské pozemky pro vybudování nemocnice? No.. Ale jinak se na film moc příjemně kouká, a určitě člověkovi pozvedne náladu - i když zbytečně sentimentální poslední čtvrthodina (smrt jedné oblíbené postavy a Patchův velký proslov) mi trochu vadily. Každopádně jako vždy celý film táhne výborný Robin Williams, ale překvapil mne i skvělý Bob Gunton v roli "nepříjemného" děkana kliniky...(24.1.2004)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Role ušitá Robinovi na míru. Dívám se na něj pravidelně 3x do roka a vždy mě svým způsobem obměkčí, potěší a tak nějak povzbudí mou naivitu ohledně toho, že ne všichni lidi jsou „nelidští“. Úžasná hudba a věčně veselý Patch jsou pro mě – snílka - jasnými taháky tohoto filmu. *****(1.4.2011)

Ze začátku dojemné a hezké. Poté se už moc tlačí na pilu a já už nemám čím slzet. Vražda jeho přítelkyně je podle mě scénáristicky úplně zbytečná - jen aby se vyzdvihlo to jeho utrpení a prozření - nadbytek. Film by fungoval i tak. A byl by bez toho, myslím, lepší. R. Williams patří mezi dobré herce a mezi komiky bezpochyby také, díky němu jsem se upřímně smál. Jen ta jeho postava to už ke konci dost přeháněla. Někdy je méně více, pane Flastr. V duelu Dr. Patch versus Dr. House bych ale vsadil na Dr. House.(30.1.2011)

Pekný príbeh, s vyvíjajúcimi sa postavami a vzťahmi medzi nimi. Veľmi nešťastný pokus o dramatickú vložku v závere filmu. Celé to vyznelo do hlucha a zbytočne mi to pokazilo celkový dojem. Takto uberám z hodnotenia dolu a pochybujem, že si ho ešte niekedy pustím. Monika Potter, Robin i ďalší...díky.(20.8.2017)

Tento film sa dá a poprípade je nutné ho aj hodnotiť z dvoch perspektív. Jedna je samotný film a druhou je herecký výkon Robina williamsa a jeho celkové hranie vo filme. záver je skvelou ukážkou ako sa pri komediálnom počine dá utvoriť volne a bez nátlaku romantická zápletka s hlbokým citovým základom ktorý sa na konci tak nabúra, že sa vás to až dotkne. Mňa sa dotklo. Zároveň film akoby poukazoval, že nie všetko je vo filme možné dosiahnuť iba priamym obrazom a vhodením diváka do stredu diania ako to je obvykle. Proste tvorcovia, začo vďačíme najmä scenáristom tohto filmu, si zvolili miernu a istým spôsobom tajuplnú cestu ako doviezť diváka ku koncu. A ten naozaj stojí zato. Avšak film je nevýrazný ostatnými prvkami a je priemerný čo sa týka kameri a hudobného doprovodu ( mne sa nepáčil). Ani to že tvorcovia neapelovali nato, že je to podla skutočnosti mi tam dosť chýbalo. Ale ináč je tento film hlboko vrytý v mojej pamäti a som tomu nesmierne rád. 76%(29.3.2009)

• - Báseň, jež Patch (Robin Williams) čte Corinne (Monica Potter), je anglickým překladem básně „Sonnet XVII" chilského básníka a držitele Nobelovy ceny za literaturu Pabla Nerudy. (HellFire)

• - Skutečný Patch Adams film a ztvárnění své postavy neměl rád. (HellFire)

• - Jeden z producentů filmu Mike Farrell potkal Patche Adamse při jeho práci jako poradce seriálu M*A*S*H (od r. 1972), ve kterém si Farrell zahrál postavu doktora B. J. Hunnicutta. (HellFire)