Walter Mitty a jeho tajný život

The Secret Life of Walter Mitty

• slovenský

Tajný život Waltera Mittyho

Dobrodružný / Komedie / Drama / Fantasy

USA / Kanada, 2013, 114 min

„Nepodváděj svou ženu, kámo! A už vůbec ne, pokud žiješ v zemi, kde je jen osm lidí.“ S Waltrem Mittym se nicméně moc nezasmějeme. Překvapivě je to tak. Když už, není to zdaleka na návštěvu chirurga kvůli poranění bránice. Je pozitivní i docela energický. A má solidního a nepřehrávajícího Bena Stillera. Ten všechno tlačí do estetické blaženosti. Líbivé obrázky zalité sluncem, hravé nápady se zasazováním nejen myšlenek přímo do děje i třeba nápaditá strkanice v letištním rentgenu. Tím to ale končí. Tohle dobrodrůžo se snaží vypadat citlivě a přemýšlivě, ale ani jedno není. Loser tápající ve světě dravců se bojí oslovit platonickou lásku, netroufne si na arogantní bosse, a když by ho následující ráno smetl náklaďák, málokomu by chyběl. A tak si trochu ulítává na představách, že je akční dobrodruh, který pro super hlášku nejde daleko. Ve finále je to jen úniková zábava, která člověka balamutí, že může kupříkladu zkraje změnit svůj obyčejný život. Jen to dělá bez jakékoliv opravdovosti (excelentní fotograf nezmáčkne spoušť, ale no tak). Je to nedotažené a hlavně beztvaré. To je to správné slovo. Zbylo mi z toho takové milé pohodové nic, na které si zítra nevzpomenu. Sorry, ale já prostě na tohle instantní životní mudrování moc nejsem.(22.1.2014)

Mít na rtech úsměv nepřetržitě 114 minut se mi nestává denně, ba ani obden či ob dva a více dní. Já netuším jestli se film shoduje s předlohou, ale doporučuju ho ... on vás dojme, on vás chytne svým perfektním zpracováním. Benův Walter z vašeho srdce vymete všechny pavučiny a najde v něm skryté pocity a vy jen zíráte a necháváte se unášet příběhem osamoceného, tichého a neprůbojného snílka. A najednou ... najednou okolnostmi donucen je sám pak součástí překrásných dobrodružství za zvuků neskutečně podmanivých melodií. Celá jsem zjihla tou nádherou severské přírody Grónska a především Islandu, všemi Waltrovými zážitky a konec mě jednoduše ... odrovnal. Zítra si to pustím znovu.(2.10.2014)

Mno... že by mě to nějak extra oslnilo se říct nedá. Zdejší hodnocení nesdílím, ale zase nemůžu říct, že by mě ten film nějak iritoval. Nic extra jsem nečekal ani nedostal. Řeknu to asi takhle celkem to odsejpá asi tak zhruba každýmu pátýmu vtipu jsem se i zasmál i když tu hlášku na konci, při který vybuchlo kino smíchy, jsem abych se přiznal nepochopil. Nepobral jsem pak po pravdě ani jaký je smysl tohoto filmu.. Prostě borec objíždí svět kvůli nějaký fotce a při tom si představuje, že je superhrdina. Přičemž zrovna v tomhle směru byli velký možnosti, ale zůstali trestuhodně nevyužitý. Jasně no má to fajn atmosféru, určitě na poslech velmi příjemný soundtrack a slušnou výpravu s fakt pěknými a dobře zvolenými lokacemi. Nicméně zdá se mi, že tohle všechno má jenom zakrýt fakt, že ten film je prostě o ničem. A nebo jsem jeho smysl špatně pochopil? Nevím každopádně jak říkám ve finále mě to neurazilo ani nenadchlo a projekce nelituji. Jenom jsem tak po jejím skončení vyslechnul jak za mnou jedna uživatelka pronesla cituji : No bylo to pěkný dobře to vypadalo, bylo to docela i vtipný, ale myslíš si, že si za měsíc na ten film vzpomenu? No a zhruba asi takhle to vidím i já. 50%(20.12.2013)

Tenhle film toho říká hlavně dost o módě. O pánské módě. V podstatě se tu doslovně kopíruje Matrix, a tím nemíním jen to profláklý červený/modrý auto (pilulku), ale třeba i borce ze seznamky dávajícího rady po telefonu, který odkazuje na Morphea, ale hlavně ty tři nápadně podobně ovousený chlápky v oblecích, což jsou dost evidentně agenti. Zásadní rozdíl je ovšem v tom, že zatímco agenti v Matrixu byli hladce oholení, tady ti tři nóbl vyhazovači restrukturalizacící Life nahodili do jednoho plnovousy. Módní diktát na pánském obličeji se prostě změnil a vousy jsou dneska opět sexy. Ještě nedávno byl neutěšený porost na obličeji pro obyvatele západního světa znakem zanedbanosti. Plnovous a knír se však opět vrátil na scénu a pěstěnými vousy se dnes chlubí i metro boys razící o víkendech do šumu. Odsud je i zřejmo, proč je nejvíc hot z Avengers ovousený Tony Stark a Thor, zatímco holobrádci na sexappealu drobet tratí (Kapitán Amerika, Bruce Banner).(2.3.2014)

• Shakers

Stillera som nikdy nemusel, ale vysoké hodnotenie a štýlový plagát ma presvedčili. A nechal som sa dosť ľahko nachytať. S tohto filmu som bol ešte viac vedľa ako Walter. Nebavil ma príbeh, ani Mitty, ale musím vyzdvihnúť kameru a hlavne soundtrack, pretože niektoré scény boli perfektné natočené a bez nich by bol tento film polovičný. Teda pre mňa aj je. Dirty Paws of Monsterákov perfektný. 50% - 2*(4.4.2014)

• - Literární předloha - stejnojmenná povídka Jamese Thurbera - má jen asi 5 stránek a celá se odehrává během jednoho odpoledne na nákupech. Film má s předlohou společný pouze název a námět denního snění. (scharkan)

• - Fotoaparát Nikon F3/T, který používá ve filmu Sean O'Connell (Sean Penn), je speciálně upravenou verzí typu F3/T vyráběného v letech 1980-2001 s titanovým tělem. Na něm nasazený objektiv je Nikon 400mm f/2,8 AF-S. Fotoaparát v tomto barevném provedení se vyráběl v letech 1982-1985. Pozdější verze byly celé v černé. (HellFire)

• - Motto časopisu Life, ktoré mal Walter Mitty (Ben Stiller) v peňaženke a bolo aj mottom v budove časopisu, "To see the world, things dangerous to come to, to see behind walls, to draw closer, to find each other and to feel." znie síce pekne, ale je vymyslené pre film. To skutočné bolo od začiatku (4.1.1883) "While there’s Life, there's hope“ (voľný preklad – kým tam je život, je tam aj nádej). Motto sa zmenilo jediný raz v 50-tych rokoch na "To see Life, see the world" (Vidieť život, vidieť svet). (De Large)