Walter Mitty a jeho tajný život

Tajný život Waltera Mittyho

• Austrálie

Dobrodružný / Komedie / Drama / Fantasy

USA / Kanada, 2013, 114 min

Kvintesence života je pro každého něčím jiným a Stiller nám naštěstí tu svou nevnucuje, ale jen nenásilně představuje. A to tak zábavně, netrapně (!), vtipně ("Small beer boot"), kouzelně a skrze neokoukané scenérie Islandu, že jsem po skončení filmu byla dost mile překvapená. K Walterovi jsem totiž měla značné předsudky, vyrazila na něj pracovně a výsledkem byl nad očekávání příjemný zážitek. Možná i proto jsem velkoryse ignorovala masivní louži piva pod nohama (dík, řado tři), která mi namočila skoro všechno. Film, u kterého se někdy zasmějete nahlas, ale skoro pořád se usmíváte. Rozverný, příjemný a hlavně nenucený./// Základní východiska filmu si odporují: užívej si života, buď spontánní, bláznivý vs. draví manažeři bez zaváhání vyhazující letité zaměstnance, ale nakonec vydají číslo opěvující rutinu člověka? Dalo by se to číst i tak, že tyto bezskrupulózní součásti firem, jež se orientují pouze na profit, chce film polidštit. Nejednoznačnost/rozpolcenost je ostatně vlastností hlavní postavy – prožívá to a sní o onom. Top scény: básnický sokol, žralok, jízda na skejtu, rentgenová bitka, honička se šéfem na ulici. [Kino](5.1.2014)

Film o únicích z reality, který se diváka nesnaží konfrontovat s krutým vystřízlivěním a ani se netváří, že by reálná část jeho já měla být méně šílená než ta snová. Říká "neseď tady, jdi si za svým, něco udělej" a jeho poselství rozhodně není protimluv - jen v závěru poukazuje na fakt, že i zdánlivá rutina může plodit zásadní hodnoty a že všechno má svůj smysl (samozřejmě, občas navzdory našim touhám) - aneb ano, někdy musíme a chceme něco změnit, což neznamená, že bychom se měli stydět za svou minulost a litovat dosavadní práce. A hrajou k tomu všemu bomba písničky. Zkrátka filmový energy drink roku, jemuž odpustíte i to, že neobjevuje nic nového a "jen" krásně klouže po pocitovém povrchu. Cyklojízda po Islandu za znění Dirty Paws je vlhký sen. Miluju ten film.(28.12.2013)

Od účasti B. Stillera a dobrého hodnotenia na csfd som si sľuboval hlavne poriadnu dávku humoru. Tá bola nakoniec menšia ako som čakal , ale príbeh zasneného a nesmelého človeka ma bavil. Na úkor bláznivej a pravdepodobne zbytočne drahej scény bitky so šéfom by som radšej bral ten humor, ale nevadí, užil som si aj to. Úplne najviac ma dostala scéna - "To nie je delfín!!!..." Tú scénu som si pustil niekoľkokrát po sebe. Poriadne som sa nasmial a je trochu škoda, že takýchto šialene vtipných scén nebolo viac. Film poteší i oko diváka a dušu cestovateľa , pretože v druhej polovici sa hlavný hrdina trochu rozcestuje po svete. Nádherné obrázky doplňuje i výborná hudba, takže u mňa spokojnosť. 80%.(17.8.2014)

• Radko

Preberte sa z rutiny a vymeňte denné snívanie za realitu. Choďte bez batožiny na sever, cestujte s opitým pilotom vrtuľníkom, skočte do ľadového mora, priblížte sa erupcii sopky, trekujte Afganistanom. Šanca na lásku sa priblíži. Vyznenie filmu do istej miery nahráva bossom. Navádza zamestnancov na čo najlepšie výkony a aktívny fyzický oddych. Kalokagatia totiž i v korporátnom fašizme a spoločenskom nacizme prežíva. Dôležité je ale aj upozornenie na negatívny trend. Spočíva v odovzdávaní moci mladým vzdelaným absolventom. Razom sú z nich manažéri bez empatie, zameraní na ťažko spochybniteľné predstavy. Ovládajú jazyky i štýly riadenia. Cudzí im je sociálne citlivejší prístup k podriadeným. Veľmi často ide o sebastredných a márnomyseľných čurákov, bojacich sa skúsenejších. Stále zefektívňujú aby zbavili vedenie ohroziteľov ich dočasne výsadného postavenia. Kádre sa v súlade s dobou prelievajú z firmy do firmy, aby sa v nej usadili, nahnali strach a pozametali nezárobkové súčasti podniku. Vďaka tejto myšlienke, jej vtipnému rozvinutiu a vďaka príjemnému plynutiu deja v adrenalínových lokáciách sveta hodnotím 40%(7.1.2014)

• kleopatra

Už mě tyhle hry na to, jak se někdo na prahu hnití změní z připosranýho kravaťáka na buddhistu, nebaví. Připouštím možnost, že za jistých okolností by se mnou film udělal to, co s většinou (79%), protože kdo z nás se v tom alespoň malinko nepozná, ať hodí kamenem, ale tentokrát se mi to kromě nádherných záběrů na přírodu nechce polknout. Možná ještě film o postavě Seana Penna, ale ani pohled na vzácné zvíře vymazlenou technikou nebyl tak zcela ryzí, aby vteřinové okouzlení obratem nezměnil v podebrání. Přijeď k nám na louku a nech se oblézat klíšťatama ... jen pro ten dnešní den, pak smeknu.(21.4.2014)

• - Film, na který se naráží ve scéně, kdy je Walter (Ben Stiller) starý a malý u své životní lásky, je Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008). (ricky4)

• - Ve scéně, kdy Walter (Ben Stiller) běží z kanceláře okolo použitých obálek časopisu, je na poslední obálce vyobrazen sám Ben Stiller jako kosmonaut. (necisty)

• - Film vydělal celosvětově krásných 184 milionů amerických dolarů. Pro zajímavost poslední režijní film od Bena Stillera Tropická bouře (2008) vydělal 188 milionů dolarů, což je v obou případech přibližně dvojnásobek nákladů. (uterox)