Láska nezná hranice a ve vzpomínkách je nesmrtelná. Ralph Fiennes v titulní roli amerického filmu, oceněného devíti Oscary... Román Michaela Ondaatjeho "Anglický pacient" (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní Bookerovou cenou, jakoby se vzpíral filmovému zpracování. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický" pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará a snaží se s ním komunikovat. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary, a pokračovaly až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem svým blízkým přináší neštěstí a má strach o sikhského poručíka Kipa, s nímž se sblížila a jemuž hrozí neustálé nebezpečí při odstraňování nevybuchlých min. (Česká televize)

lubica1995

Nečakala som nič. Nič.( Možno práve preto. ) V momente, keď už som si myslela, že nič ( naozaj nič) smutnejšie sa už nemôže stať, že sa už všetko strašné stalo, ma film prekvapil a práve vtedy sa len začal. V tomto prípade verím, že to bolo skutočné. Tá láska bola skutočná. ()

ssarka

nezlobte se,ale mě ten film prostě nebavil...herecké výkony bez chyby,celkově mě na filmařině nic nevadilo,vše kvalitní jak má být,ale když jsem se přistihla,že po hodině už nevím,jak si sednout a přemýšlím na domácími pracemi,které bych u filmu zvládla,tak jsem to vypla a dál se už netrápila..proto hodnotím tak nízko,protože kvalitní film-navíc oskarový,nejen,že ze strany herců a tvůrců musí být kvalitní,ale také a to v první řadě,MUSÍ CHYTIT A NEPUSTIT... ()

skok01

Svělý a moc hezký romantický film. Má skvělý děj a je velmi detailně propracován. Ale vzhledem k tomu jaká získal ocenění a jak se o něm mluví jsem asi bohužel přece jen čekal ještě něco víc. ()

KraLuban

Film mého mládí - nádherný příběh o zničující lásce, která s sebou do propasti stáhne nejen ústřední dvojici, ale i mnoho dalších. Hodnocení po 20 letech od prvního shlédnutí: pořád skvělý film, přestože část kouzla se ztratila. Ralph Fiennes je zvláštní, sobecký podivín, stále skvělá Kristin Scott Thomas a především Juliette Binoche. Obě linie jsou ale velmi smutné, jak příběh hraběte Almasyho, tak linie ošetřovatelky Hany. I po letech skvělý film, který stojí za vidění. Před 20 lety 95%, dnes 85%. ()

dauby

Tenhle film má možná pěknou kameru. Ale jinak? Průměrný scénář. Kdyby byl o hodinu kratší, tak za tři hvězdy, ale tohle je příšerně rozvleklé, takž víc než dvě hvězdy si to prostě nezaslouží. Film mě bavil tak hodinu, pak už je to převážně rozvleklá nuda. ()

She_Screams

Je to jako obrazová galerie. Krásní lidé oslavují mileneckou lásku. Když jdete na film, někdy na výstavu nemáte náladu a očekáváte příběh, takže se můžete zklamat. Zbytek je obrazová galerie. Krásní lidé oslavují mileneckou.. ()

otz

hrozna nuda. vsechno tak schematicky, prvoplanovy, predem jasny, zadny prekvapeni, vzruseni, nic..pribeh uplne jednoduchouckej. nevim na koho to ma zabirat, na me to nefunguje. ani R. Fiennes, vic nudnyho herce neznam. nevermore, tohleto nalesteny dlouhatansky lejno. ()

BONOBON

Nekonečně dlouhé, příšerně nudné a hodně přehnaně zromantizované a přesentimentalizované. Přesto, když mám tu správnou náladu a pořádnou dávku trpělivosti, si tenhle krásný a nádherně nasnímaný film dokážu parádně vychutnat. ()

Catch1707

Nejlepsi film roku 1996, romance jako hrom a zarucene i jeden z nejlepsich filmu 90. let. Oscarova latka jako vysita, vsechno do sebe zapada, forma, obsah, herci i reziserova snaha jsou odvedene na vybornou... Coze nam to Anthony Minghella jeste prinesl? Nemene skveleho Talentovaneho pana Ripleyho a koncem roku 2003 i Cold Mountain s Nicole Kidman, Renee Zelweger a Judem Law? Tenhle chlap je jeden z nejlepsich reziseru! ()

de-souza

Krásně snímané exteriéry, milostný příběh v kontrastu s válečným běsem na pozadí písečných dun mě nadchly... ()

Konvička

Čím jsem starší, tím raději jsem, když se příběh o velké lásce vyhne šťastnému konci. Proč to je, nevím, ale mám pocit, že to v hloubi srdce upřednostňuje většina diváků. Ovšem vlastní vztah se nejspíš každý snaží vidět přes růžové brýle a doufat v to nejlepší. Kolik škody člověk dokáže napáchat kvůli milované bytosti... A stěží být v takových případech soudcem, to by dotyčný musel mít srdce z kamene. Jsem ráda, že existují filmy jako Anglický pacient. Aťsi je pro někoho nudná slátanina...! Ať. Pro mě je mementem toho, jak bezmocný je člověk čelící vlastní touze, nedorozumění a souhře - v tomto případě tragických - okolností. Kdo někdy opravdu nemiloval, nechť nesoudí... ()

vincbenet

Krasné scenérie, hudba,kamera.Některé scény jsou opravdu skvělé a záběry dechberoucí,ale je to až moc dlouhý a co se týče příběhu,ten mě zas tak nedostal a neposadil na zadek.Pořád ale vysoký nadprůměr.Wiliam Defoe je opět famózní, ostatně jako vždy.Za čtyři =) ()

TOMASINI

Mám rád filmy, které mě poznamenají, a které si pamatuji. Tady platí jen půlka. Z filmu si toho moc nepamatuji, i když je působivý. ()

Honey007

rozporuplný snímek, možná je to tím, že není tak o lásce jako spíše o vášní, posedlosti, válce a zradě a to vše se snaží Minghella zachytit obrazem na příběhu jednoho může...odvážný kousek, který má svá slabší místa (ne příliš přesvědčivý výkon W. Dafoea, fascinace detaily, která občas natáhla stopáž některých scén až za hranici únosnosti), ale jako celek působí ohromně. Milostný trojúhelník tak běžný a přitom zcela odlišný, emotivní záběry pouštní krajiny kontrastující se srdceryvnou vášní, která je stroze odbyta, relativita lidského života určující jeho cenu...po stránce formy skvělá práce, po stránce obsahu se režisér dotýká mnoha kontroverzních témat, ale opravdu jen tak mimochodem dotýká a mnohdy na škodu je nenechává plně vyznít, proto 85%. ()

vladous

Určitě výpravně dokonalý film, dějově prochu pokulhává. Klasický milostný trojúhelník, v druhé polovině filmu nudný. Nevím, koho může upoutat základní námět, když nudící se, v podstatě šťastně vdaná panička se zaláskuje do jinýho šamstra a následně její manžel, kterému se zhroutí všechny životní hodnoty, se odhodlá k bláznivému konání. Fakt mě tyto kliše neberou (stejně jako Nevěrná nebo Madisonské mosty). Minghella se nepochybně inspiroval Vzpomínkami na Afriku, ale zdaleka k jejich úrovni nedospěl. 3 hvězdičky, jinak tak 65%, a to zejména díky Juliette Binoche a exteriérovým scénám. ()

Upswing

Film o vášnivej láske na pozadí druhej svetovej vojny, odohrávajúci sa v Egypte ma nadchol. Hereckými výkonmi Fiennesa, Kristíny a Juliett, nádhernými zábermi saharskej púšte a podmanivou hudbou – hlavne tú maďarskú ľudovku „Szerelem, Szerelem ... “ mám v pamäti dodnes. Bol som veľmi prekvapený keď som si kúpil predlohu, ktorú napísal nejaký Ondaatje („Kanaďan“ zo Sri Lanky) – ledva som to prečítal, ale tento krásny príbeh lásky som tam hľadal ťažko, veľmi ťažko. Škoda že scenárista napokon Oscara nedostal, nechápem ! ()

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

19.08.2021

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (více)

Bratři Weinsteinovi nespí

Bratři Weinsteinovi nespí

04.11.2005

Když na přelomu března a dubna tohoto roku po 25 letech bratři Weinsteinovi ohlásili svůj odchod z vedení společnosti Miramax, neboť se nepohodli s majoritním vlastníkem, studiem Disney, bylo jejich… (více)