Láska nezná hranice a ve vzpomínkách je nesmrtelná. Ralph Fiennes v titulní roli amerického filmu, oceněného devíti Oscary... Román Michaela Ondaatjeho "Anglický pacient" (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní Bookerovou cenou, jakoby se vzpíral filmovému zpracování. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický" pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará a snaží se s ním komunikovat. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary, a pokračovaly až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem svým blízkým přináší neštěstí a má strach o sikhského poručíka Kipa, s nímž se sblížila a jemuž hrozí neustálé nebezpečí při odstraňování nevybuchlých min. (Česká televize)

swed

Najít v dnešní době schopného vypravěče je skoro nadlidský úkol. A teď nemluvím o někom, kdo pro dosažení poutavosti potřebuje haldy akčních scén a speciálních efektů, spíše mám na mysli tvůrce, jakým byl například David Lean, jemuž nezáleželo pouze na vizuální perfekcionismu, ale minimálně stejně důležité bylo také to, co má stát v centru každého dobrého filmu - postavy a příběh. Anthony Minghella byl jedním z mála (popravdě si na nikoho dalšího ani teď nevzpomínám), který tímto darem disponoval a nebýt jeho předčasného odchodu, mohl se vypracovat na Leanova nástupce - viz "Cold Mountain", ojedinělá epická love story, jež si brala to nejlepší z výpravných velkofilmů 60. let. Vše zmíněné se vztahuje i k "Anglickému pacientovi", obrazově úchvatnému filmu s několika obsahovými přešlapy. Především mi vadila nadbytečnost některých postav (Caravaggio a Kip), ty nemají ve snímku své opodstatnění a nikam ho neposouvají. Místo nich se měl film soustředit pouze na osudy tří hlavních charakterů, čímž by se více zvýraznila sevřenost a osudovost zápletky. Na 160 minutovém prostoru se to může jevit jako zanedbání hodné, ale právě tato maličkost film rozdrobovala a do jisté míry mu tím ubírala na uvěřitelnosti. 8/10 ()

CrownThomas

Opravdu nevím, co k tomuto filmu napsat ...... no i přesto zkusím to....Řekl bych, že na tomto filmu hodně záleží na režii...Ne každému může Anthony Minghella sedět. Tempo vyprávění je celkově dost pomalé a stydím se to říct, ale místy i nudné ..... Pokud máte rádi romantiku, tak doporučuji, protože v tomto filmu s v ní utopíte ..... Jinak skvělé herecké výkony, které film zcela jasně podržely a posunuly o třídu výš - mluvím hlavně o Ralphovi a Juliette. ()

Derek

Jeden z najlepších romantických filmov aké som kedy videl! Nenechajte sa odradiť jeho dĺžkou a naplno si vychutnajte osudy filmových postáv. ()

Aiax

Pro mne osobně kinematografický ekvivalent krabičky Rohypnolů. Oskar? Cože? Jedna hvězda za hudbu a druhá ze soucitu. ()

salalala

Minghella umí. V téhle romanci nám servíruje překrásné lokace nasnímané nádhernou kamerou a pomáhá si skutečně výbornými herci. Fiennes, Binoche, Scott Thomas, Andrews i Dafoe jsou všichni báječní a právě oni drží film v místech, kde ztrácí dech. Ano, to je jediná chyba snímku, je strašně roztáhnutý, dvě a půl hodiny je moc. Na druhou stranu oceňuju, jak si Minghella poradil s dost složitou knihou a odvyprávěl příběh dost srozumitelně. Ocenit samozřejmě musím i masky, které tu hrály dost podstatnou roli. Myslím, že Oscary zasloužené, kvalitně odvedené řemeslo, navíc to není tuctový romantický doják. ()

L_O_U_S

Anthony Minghella dokázal, že romantický film se dá natočit inteligentně a výsledek na diváka nepůsobí kýčovitým a přeslazeným dojmem. K tomu ta úžasná (skoro se bojím napsat romantická) atmosféra severní Afriky - není to sice žádný Lawrence z Arábie (což je možná dobře), ale kdo by se nechtěl podívat do předválečné Káhiry? No a Ralph Fiennes s Kristin Scott Thomas, těm dvěma jsem prostě fandil a žral jsem jim to - i když mi trvalo, než jsem si zvykl na to, že Fiennes už není Amon Göth. Ve výsledku tedy velká spokojenost. (727., 5. VI. 2012) ()

JohnMiller

Podľa filmovej ceny Oscar najlepší film roka 1996. Film sa drží silne romantickej témy ktoré nemám rád. Sedí mi však to na druhú svetovú vojnu nezvyklé prostredie púšte. Zo začiatku ma film bavil tých prvých 20 minút som čakal ako sa príbeh rozvinie a tak. To že mala táto snímka dve paralerne prepojené príbehy sa mi tiež pozdávalo, Ale potom ma film začal nudiť na môj vkus príliš dlhý romantický film pri konci som sa opäť chytil. Dobré ale nie na môj vkus to však nemení na fakte že je to kvalitný ,prepracovaný a dobre nakrútený film ktorý si zaslúžil svoje ocenenia na plnej čiare.. ()

Lucjen

Veľmi osobitý film, ktorý sa častou témou, láskou, zaoberá celých 162 minút. A ja tak úplne nerozumiem, čo presne bolo dôvodom, že som sa ani raz nepozrela na hodiny. Naopak, hltala som každý moment a neskrátila by som toto dielo ani o minútu, ba na konci som sa s postavami "lúčila" nerada. Nejdem chváliť zvlášť hercov, hudbu, prostredie. Všetko to jednoducho vytvorilo snímok vybočujúci z rady. Už sa rozhodne nikdy nedám odradiť dĺžkou filmu... ()

Skip

Krásný příběh, krásné obrazy, krásná hudba... Co na tom, že je to skoro kýčovité? Prostě se to povedlo a mně se to moc líbilo. ()

Želik

Trošku dlhá, trošku smutná,prudko romantická, ale pritom aj tak nádherná a poctivo natočená vojnová dráma. ()

Aleee89

Druhá světová válka je ve filmech (v kombinaci s milostným příběhem) tak omílané téma, že už málokdy film dokáže překvapit. Anglický pacient, byť mnohaoscarový film, mne také nepřekvapil, ale přece jsem si dívání celkem užila a délka, u které se mi jinak protáčejí panenky předem, mi až tak nevadila, protože film mě více méně celou dobu bavil. Příběh není takový, že by na něm stál celý film. Ten stojí spíše na hereckých výkonech a především čarokrásné kameře a hudbě, což vyvažuje slabší místa děje. Nevím, zda bych Anglickému pacientovi nasázela tolik Oscarů, ale nezklamal mě a užila jsem si to. A také jsem ráda, že si mohu odškrtnout další oceňovaný film. ()

radektejkal

Nezabral jsem ani po dvou pokusech, a tak recenzi nechám na Marigoldovi**, přestože ani on se nechtěl příliš rozepisovat, jak vyplývá již z první věty. ()

Sheldra

Ano, bylo natočeno nespočet mnohem duchaplnějších filmů, kde můžete moudra kydat vidlemi. Zato nebylo natočeno zase tolik filmů, kde se poezie tak krásně mísí s překrásnými exteriéry, bravurní kamerou, famózním herectvím a úchvatnou hudbou. Výsledek je nezapomenutelný. Anthony Minghella má můj obdiv, tím spíš, že dokázal natočit příběh relativně prostý tak skvostně. Návdavkem jde o adaptaci knihy, a to nebývá žádná sranda. Nemůžu si pomoct, ale když na konci Catherine řekne: "Read me to sleep" a Almásy Haně výmluvně přistrčí ampulky s morfiem, brečím jak ta želva. Nádhera! ()

Petroff

Viděl jsem v kině na chalupě, byl čerstvě po rozchodu se svou první láskou (ahoj Lucko), která mě hanebně opustila, zradila a odkopla... Tak jsem si alespoň užil ten film. Můj nejlepší kamarád Hynek v průběhu celýho promítání sbíral odvahu k tomu, aby chytil za ruku tu hnusnou holku, co seděla vedle něj. Nebudu víc jmenovat, dotyční vědí... Jo, a film je to krásnej, romantika až na půdu. ()

Had6

Ač se tento film může zdát leckomu nadmíru patetický, já jsem si ho vychutnal a v závěru jsem měl k slzám více než blízko. Zařazuji ho tedy do kategorie filmů s označením "Slza", kterých mám v zásobě jen hrstku. ()

maverick10

Krasny pribeh, ke kteremu slzy patri. Dlouha stopaz a jednoduchy pribeh se zde daji prominout. Herecke vykony jsou naprosto presvedcive a oskara si urcite zaslouzili. Ale u me to prohrava jedina vec (paradoxne taktez oskarova) a tou je hudba. K tomuto pribehu bych dal hudbu daleko vyraznejsi, ktera by jeste vice umocnila ten romanticky dej. Mozna i proto jen za 4. ()

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

19.08.2021

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (více)

Bratři Weinsteinovi nespí

Bratři Weinsteinovi nespí

04.11.2005

Když na přelomu března a dubna tohoto roku po 25 letech bratři Weinsteinovi ohlásili svůj odchod z vedení společnosti Miramax, neboť se nepohodli s majoritním vlastníkem, studiem Disney, bylo jejich… (více)