Tolik chtěl žít, milovat a mít své přátele, ale minulost byla stejně neúprosná jako gilotina... Bankovní lupič Gino Strabliggi strávil deset let ve vězení, kde měl spoustu času k úvahám. Když prošel branou věznice, doufal, že může udělat tečku za svou minulostí. Za jeho předčasné podmínečné propuštění se přimluvil kurátor Cazeneuve, který po mnoha letech práce s vězni poznal, že to Gino s nápravou myslí vážně. Dokonce se spolu spřátelí natolik, že Gino začne ke Cazeneuveovi chodit na návštěvu a tráví s jeho rodinou volný čas. Najde si práci v tiskárně, majitel si ho váží, a Gino se vážně zamiluje. Minulost ho však dohání na každém kroku. Je pronásledován nejen svými bývalými kumpány, ale i umanutým policejním inspektorem. Ten je přesvědčen, že se lidé nemohou od základu změnit, a špehuje Gina na každém kroku… (Česká televize)

zette

Krasny, realisticky zpracovany film. Skvele herecke vykony, krasne zeny a vyborna hudba. Film ma atmosferu a nelze mu nic vytknout. ()

gabin(a)

To je tak strašný, drásavý a zároveň tak krásný film, že jenom si na něho vzpomenu, tak brečím. Nedávno ho znovu dávali a já se nechtěla dívat a pak jsem seděla u televize až do konce a byla jsem ráda, že všichni spí, jsem sama a můžu bečet dle libosti. Přitom to není žádný doják hrající na city, tohle prostě musí dostat každého normálního slušného člověka. Určitě Delonova životní role, ten pohled, než mu strčí hlavu pod gilotinu, kvůli němu se snad s takovýma očima narodil. No a Gabin je Gabin. ()

pakobylka

Velice intenzivní záležitost. O čem vlastně pojednává ? O odvrácené straně právního řádu ? Nikoli. O jeho selhání ... poměrně fatálním, řekla bych. Přičemž nejslabším článkem i obětí vlastního propracovaného systému je člověk - tak jako vždycky. A proto náš svět vypadá tak, jak vypadá. ()

Juto

Štruktúrou ide o zaujímavý film, keďže hlavný konflikt sa objaví až po takmer 40 minútach filmu. Dovtedy je to priemerný príbeh o bývalom bankovom lupiči (Alain Delon) a jeho dobrom priateľovi, sociálnom pracovníkovi, ktorý sa s ním spriatelil vo väzení a pracoval na jeho rehabilitácii (Jean Gabin). Avšak aj keď Delon žije po prepustení čestným životom, policajt, ​​ktorý ho zatkol si to nemyslí a rozhodol sa to dokázať.Aj keď paralely nie sú dokonalé a prostredie bolo aktualizované na moderné Francúzsko, určite to vyzeralo ako prepracovanie klasického príbehu Victora Huga „Les Misérables“(Bedári). Rovnako ako hlavný muž z románu Jean Valjean, aj Delonova postava sa po prepustení z väzenia zmenila a je odhodlaná žiť čestný život. A rovnako ako Javert, policajt, ​​ktorý náhle vstúpi do jeho života, sa nezastaví pred ničím, aby dokázal, že muž ako Delon sa nemôže zmeniť. Takže policajt obťažuje  zamestnávateľa, jeho priateľku... každého a všetkých. Privedie Delona na výsluchy a nemilosrdne na neho tlačí, až tak, že predpokladáte, že skôr či neskôr Delonovi rupnú nervy. To, čo sa stane potom, je trochu šok, a výsledkom je vzrušujúce finále a veľmi pútavý film. 7/10 ()

mortak

Silný a působivý film, který ale trpí nánosem romatické zápletky. Gino je duševně a fyzicky silný, na rozdíl od recidivistů, kteří se střídají u Cazaneuva, mistr v tiskárně by si přál takového syna, chce žít normálně, ale ty ženy -jedna zemře při autonehodě a když mu vyhaslý byrokratický "flic" sáhne na tu druhou... To už použil Sartre ve hře Špinavé ruce a mnoho mnoho dalších. Ale jak hodnotit film, kde je vše podřízeno ustřední myšlence. ()

c.tucker

Tohle je ale FILM. Po celou dobu sledujeme nezaměnitelné herecké výkony a vystupňovaný příběh. V průběhu atmosféra silně houstne a já stále očekával co příjde a nakonec to přišlo. Závěr je jedinečný a skvostný, skoro jsem ani nedýchal. ()

MJMilan

Proč mám pocit, že filmy s Alainem Delonem vždycky končí stejně? Dva muži ve městě, to je téma především sociální. Kam až vede lidská nevraživost, kde jsou hranice vyšetřování? Nechte se překvapit v tomto snímku, který vás nenechá chladnými. Především oceňuji výkon Jeana Gabina. Film jsem viděl v původním znění a mohu jen doporučit. ()

vesper001

10/10. Kromě Pierra Granier-Deferrea je to José Giovanni, který mě dovede rozplakat. Dva muže ve městě bez krabice kapesníků ani nevyndám z obalu. Ono to není jen smutné, ale i závažné, zamyšlení hodné a… a ten inspektor je ten největší hnusák v dějinách filmu! ()

Mylouch

Snaha o poctivý příběh, která zůstává už scénáristicky v trochu naivním stádiu, a přestože herci hrají své role s odpovídající vážností a hudba občas důrazně přiloží na romantickou misku emocí, nedá se film, založený na francouzsky populisticky obligátním antipolicajtismu, brát s vážností, odpovídající vrcholnému dramatu. ()

dr.fish

Tento film je esencí beznaděje. Jedinec obětí systému. Velice smutný příklad zneužití moci k destrukci člověka. Tohle mohou natočit jedině Francouzi. 85% ()

sator

Posmutnělý snimek s nevyhutelnou (?) osudovostí na který se nezapomíná... Brněnský dabing uff... Gino Strabliggi (Alan Delon) vlastní vůz v kterém nakonec i zabíjí svou přítelkyni, jedná se o sportovní automobil Fiat 1500 Gt Ghia, 1964.Vozů bylo vyrobeno jen  1000 kusů a maximální rychlost překvapivě na sporťák velmi nízká, cca 100km/h. ()

LeoH

Byla by to pro mě jen nadstandardně obsazená i natočená (a poněkud schematická) historka o polepšeném zloději, hodném dědečkovi Gabinovi a blbém „flicovi“ (stejně jako pro mnoho jiných věcí mi i výraz pro policajta zní ve fránině nejjadrněji), nebýt naprosto hypnotické poslední cca. osmiminutovky, pečlivě obrazově komponované a zároveň drsně syrové díky zvuku (vystavět takovou scénu v běžném komerčním filmu úplně bez hudby, v podstatě na filmovém tichu, jen na krocích a pár většinou jednoslabičných větách, to bylo myslím i na svou dobu nezvyklé a dneska by to nikoho ani nenapadlo). Zakončení téhle scény, jehož náhlost mě vždycky znovu překvapí, a to, jak zůstane viset ve vzduchu Gabinova poslední věta... Kdyby byl celý film takhle silný, je to na šest hvězdiček, takhle jenom na čtyři (a půl). ()

hans500

Poměrně jednoduchý příběh, ovšem s brilantním scénářem i obsazením (Gabin i Delon perfektní), výborně natočeno, místy pomalejší tempo je velkou výhodou, jeden z nejlepších francouzských krimi filmů. ()

eJacques

Film doporučený mým otcem a zde hodnocený velmi vysoko mě teda dost zklamal... Nuda a nuda a nuda, kamera na nic a konec doslova anti-happy-end... Příběh bomba, ztvárnění nula nula nic... ()

andrii

"... to nedělá dobrotu. Jen pro jednoho místo je tu..." Má to v očích. Restart jako odměna ve stínu vypočítavých chimér a chladnosti bezpáteřního inspektora, pro kterého se Gino stává lovnou zvěří. Snaží se ho vyprovokovat, dostat za mříže stůj co stůj. Stalkingová léčka, zkáza persony non grata v tlukotu minulosti a ponurém oparu budoucnosti. Jean Gabin v roli "opatrovníka - anděla strážného," který se svého svěřence snaží chránit do morku kostí. A. D. ve stěžejní dramatické poloze. Explozivní, definitivní výmluvnost jeho pohledu, z něhož se dá vyčíst zranitelnost, naděje, strach i smutek osudu. Gilotina jako vykonavatel trestu, jako symbol tragédie jednoho člověka, který se stal sám proti své vůli nepohodlným, bez práva dostat druhou šanci. ()

HonzaBez

„Kdo marně hledá viníka nakonec si ho vyrobí…“ Na trest smrti mám dost jasný názor a plně souhlasím se slovy obhájkyně smutného hrdiny filmu Gina, že "sekyra nás posunuje spíše k barbarským činům než k výkvětu světa." Jestli je přitom nějaký životní příběh ukázkovým příkladem nesmyslnosti trestu smrti, tak je to právě tento příběh. Divák se tu setkává s motivem z Hugových Bídníků, zde má ovšem ona posedlost policejního inspektora vinou bývalého zločince mnohem tragičtější důsledky. Závěr filmu mě hodně dostal, stejně jako mě dostala úžasná hudba se sólem anglického rohu. Ale stejně tak jsem si užil opravdový herecký koncert dua Gabin & Delon. V případě Gabina se mi opětovně vybavili zmiňovaní Bídníci, v nichž Gabin rovněž exceluje. Ale vybavila se mi i životní moudrost tohoto Hugova románu, kterou zde ztělesňuje právě postava onoho vězeňského vychovatele. Asi nejsilnější to na mě zapůsobilo při jeho rozhovoru s policejním inspektorem, když Gabin říká: "Já v lidech hledám vždycky to lepší, protože každý má lepší stránku" ()

plechulka

Jako puberťačka jsem při tohle filmu brečela jak želva ještě dřív, než se Delon těsně před gilotinou ohlédne. A pak jsem ho dvacet let neviděla. Trochu jsem se bála, ale teď nechápu proč - málokterý film tak málo zestárnul a stále "funguje" . Navrch, jako premie - zaplaťpánbů Delona už nemluví Ladislav Lakomý, jako v normalizační TV! ()

Jizni Tlapa

"Spisy zůstávají, a úředníci odcházejí" Vidět Gabina s Delonem je pastva pro oči. Gabin má svůj klasický "psí" kukuč a Delon štramácky pálí jednu cigaretu za druhou. Romantická Francie, hudebně podpořená klasickým smyčcem, s dvěma fenomény francouzeské kinematografie, s perfektním zakončením a pravým "hajzl" fízlem, který si prostě pamatuje!! Veliká škoda ošizené akce a pidi-role Depardieuho. 70%! ()