Tolik chtěl žít, milovat a mít své přátele, ale minulost byla stejně neúprosná jako gilotina... Bankovní lupič Gino Strabliggi strávil deset let ve vězení, kde měl spoustu času k úvahám. Když prošel branou věznice, doufal, že může udělat tečku za svou minulostí. Za jeho předčasné podmínečné propuštění se přimluvil kurátor Cazeneuve, který po mnoha letech práce s vězni poznal, že to Gino s nápravou myslí vážně. Dokonce se spolu spřátelí natolik, že Gino začne ke Cazeneuveovi chodit na návštěvu a tráví s jeho rodinou volný čas. Najde si práci v tiskárně, majitel si ho váží, a Gino se vážně zamiluje. Minulost ho však dohání na každém kroku. Je pronásledován nejen svými bývalými kumpány, ale i umanutým policejním inspektorem. Ten je přesvědčen, že se lidé nemohou od základu změnit, a špehuje Gina na každém kroku… (Česká televize)

džanik

No tak tohle si na Silvestra, během líbánek, případně jste-li skleslí nebo naštvaní na systém, nepouštějte. Malinko mi to připomnělo prvního Ramba.. Na tento jinak skvělý snímek se znovu jen tak nepodívám (na rozdíl od Ramba). ()

Thewho18

Nejlepší francouzká kriminálka na mě až tolik nezapůsobila, snad proto, že už mně byla předem převyprávěna kostra příběhu mým tatkou:( který po druhé projekci také přestal sršet tolika superlativy. ()

L_O_U_S

"Za touto zdí je popraviště." Film má pomalejší rozjezd, ale naprosto pohlcující závěr. Jestli jsem někdy byl spíše proti trestu smrti, po zhlédnutí Dvou mužů ve městě jsem o svém postoji plně přesvědčen. Pouštět tento snímek všem sládkovcům, nacionalistům, neonáckům, komunistům a jiným vymletým palicím. Michel Bouquet vytvořil jednu z nejlepších (nebo nejhorších?) záporných rolí všech dob - celou dobu mi připomínal křížence Klementa Gottwalda, Slobodana Miloševiče a majora Zemana. Posledních deset minut je koncentrátem filmové deprese. Francie (a nejen Francie) by se měla stydět – nikoliv ovšem za tento film. (624., 17. III. 2011) ()

Skip

Skvělé herecké výkony. Především role ztvárněná Michelem Bouquetem byla až krutě lahůdková. Takový záporák se jen tak nevidí. Dva muži ve městě patří mezi mé vůbec nejoblíbenější francouzské filmy. ()

Colonist

Co na tom, že díky zkušenostem s podobnými snímky už od začátku tušíte, jak to celé asi skončí, když sledujete takový herecký koncert ve výtečně napsaném a natočeném filmu. ()

Vědma

Možná trochu nadhodnotím. Určitě jsou zde věci, které by mohl člověk kritizovat. Ale už dávno mám ráda tento smutný a bezútěšný film, u kterého víte, že musí skončit špatně, ale stejně celou dobu doufáte, že ne. Nejlepší jsou na něm dvě věci: nepateticky úsporné herectví všech zúčastněných a nádherné Alainovy oči. ()

radektejkal

Neustále se mi sem pletl Camusův "Cizinec". Neustále jsem ho zapuzoval, úplně se to ale stejně nepodařilo. Přitom má tenhle film jiný rozměr. Gino Strabliggi nemá žádné existenciální úzkosti, o své existenci prostě neuvažuje, buď žije dobře, nebo hůře, nebo vůbec ne. Spíš by se zde přímo střetly oba protikladné pudy (dle Freudovy poslední analýzy pudové výbavy člověka). L'inspecteur Goitreau je skutečně nebezpečný, jeho jedinou snahou je zničit život, a to i za cenu ztráty toho svého. Gino je proti němu bezmocný; ví to a od začátku tuší, jak to dopadne. Dva lidi ve městě - zmizeli. Pozn. 1: Nevím, proč režiséři mají v takové oblibě naturalisticky zobrazovat popravy. Čím tím chtějí na diváka působit, a jaké emoce v něm vyvolat? Zvláště poprava Češky, s typickým českým jménem Selma, je obzvláště odporná (Lars von Trier). A pokud si (řežiséři) neosvojí běžné rétorické postupy, jako je elipsa, nebo méně běžné ale hodně účinné, jako je synkdocha, pak asi nedokáží oslovit víc než tu hlavní diváckou masu (ke které nicméně také patřím). Pozn. 2: Téma "dva muži" je Francii doma. I když se sotva někomu podaří dojít k takové dokonalosti jako Victor Hugo v Les Misérables, přesto je tato zjednodušená moderní verze více než přijatelná. ()

Frenegonda

Když si chceš setřít tiskařskou čerň z rukou nejde to tak jednoduše. Stejně tak si neodpářeš minulost zločince. Gino proto bojuje s pomyslným větrným mlýnem. Když se na scéně objevil policejní komisař a "tvořil" podezřelého musel jsem stejně jako Gino zatínat pěsti až mi klouby praštěly a kůže bělela. Jednoznačně nejlepší Delon jakého jsem viděl. 100% ()

Fanucci

Smutný film, ale řekl bych mimořádně jednostranný. Film vidí vše absolutně a černobíle. Gino je sice zločinec, ale dokonale napravený, šaramantní, gentleman každým coulem. Do nově počatého života počestného občana se mu ale vkrádá jedna tragédie za druhou. Policie na druhé straně je prvoplánově zlá, krutá a vedena až fanatickým inspektorem, nad jehož podlým počínáním mi někdy zůstával až rozum stát. A dostáváme se k jádru problému. Musíte se zkrátka nechat vést a zapomenout na vlastní názor. Nemáte např. prostor pro pochybování nad chováním jednotlivých postav. Pokud se s tím smíříte, bude mít film očekávaný efekt. Film od první sekundy předkládá naprosto jasně čemu má divák věřit a svou pravdu nenabízí objektivně k zvážení, ale otevřeně vnucuje. S odstupem času ještě více oceňuji Kieslowského skvělý Krátký film o zabíjení, který se o morálnosti a smyslu kapitálního trestu také zabývá a garantuji, že ve vás zanechá hlubší dojem. 70% ()

dyfur

…. prvý krat ,ked som videl - bolo to silne hlavne záver…..herecké výkony výborné..dokonca i pomerne amorfný A.D. - dobre zahral.... ()

lekr

Famozní!! Nejlepší francouzský film všech dob a zároveň další film s velmi emotivním koncem který u mě vyvolal stejný emotivní zážitek u konce jako třeba Titanic nebo Zelená míle. Strhující příběh o člověku který chtěl zapomenout na minulost a znovu žít leč nebylo mu dáno a chladný policejní inspektor ho pronásledoval a psychicky ničil natolik že ho doslova donutil ke spáchání trestného činu a on ho v afektu zabije ( mohli mu alespoň uznat afekt jako polehčující okolnost ) a dostane za to gilotinu...některé momenty tohohle filmu jsou sice umělé aby zapadaly do mozaiky a složily takový příběh leč vzniklo nádherné a kultovní nezapomenutelné dílo kterým si Delon i Gabin postavily pomník. Bravo!!! ()

Martin741

Dalsia ultimativna kultova francuzska filmarina, presne to je Deux hommes dans la Ville. Vyborny pribeh zlodeja /Alain Delon- Sicilsky Klan/ a vychovavatela a Policajneho komisra Jeana Gabina /Maigret Klade past, Komisar Maigret Zuri, Heroin, Sicilsky Klan/ tematicky pojednava o tom, ze zlodej uz nechce sklznut do starych kolaji, najma po tom, ako pracuje v tlaciarni. Zivot sa vsak s ludmi nemazna, a tak divak je svedkom hodne smutneho, depresivneho pribehu. Reziser Jose Giovanni odviedol genialnu pracu. Zaver, to bol ciry masaker. Ako mylovnik starych filmov musim dat 100 % ()

kaposlav

Nepriehľadné, matúce a vlastne som sa pri tom trošku nudil. Stopol som to po asi 30-40 minútach a nemám žiadnu motiváciu to dopozerať. ()

MrPierc

Životní příběh člověka, který nešťastně dopadne. Všechno to jsou vlastně jen střípky náhod a osudů, které určí konec polepšeného muže. Zajímavá je ukázka komisaře, kterému se práce změnila v osud = nechodí do práce, je předurčen k tomu, že čístí svět od zločinců, je neomylný (alespoň si to myslí). Padne tam zajímavá věta: Zákon by měl obsahovat spravedlnost i smysl! Jak je možné, že v posledních letech se trestá tak rozdílně = u nás kupříkladu za zabití dostanete 10 let, ale za mučení malého dítěte třeba jen 3 roky! Nepochopitelné. A proto je tento film zajímavý - ukazuje, že se sice dostane nejvyšší trest podle důkazů, ale v souvislostech k tomu byl dohnán - to ovšem již nikdo nevidí. Opět výborná hudba. ()

joker.george

Začátek je krásně pohodový, poetický a nic nenasvědčuje tomu, že by se měla stát nějaká tragédie, přestože hrdinové dostali pár tvrdších ran, které dokazovali, že se film odehrává ve skutečném světě, kde není nic zadarmo. Přesto se k ní postupně přibližujeme a nejde ji zastavit. Gabin i Delon se do postav skutečně vložili a umožnili jim k nám skrz obrazovku promlouvat podobně jako dojímavá a procítěná hudba. Konec byl velice silný, dramatický a smutný. ()

bourec

Víc nesympatickýho herce do role fízla najít nemohli.Film, kterej mě utvrzuje v tom, proč mám rád hlavně komerci.Tohle je těžký na rozdejchání, a nehezký pro zábavu.50%. ()

tomtomtoma

Kvalitní a povedené drama. Označení kriminálka je pro mě nepřesné. Příběhem je hlubší zamyšlení nad systémem spravedlnosti a trestu. Na jedné straně chrání slušné a poctivé občany, na straně druhé je jejím účelem spíše tvrdý trest, leckdy překračující hranici spravedlnosti. Dělat špatné věci není žádná záslužná činnost. Společnost má svůj systém, kterým trestá všechny přestupky a prohřešky. Ovšem společnost, která je založena především na tržní ekonomice, tyto zločince vyrábí sama. Bohužel upřednostňuje trest, nikoli prevenci. Trestá nemilosrdně a krutě a nezajímá se o kořeny a původ. Její nápravný systém nepřevychovává, ale naopak zvýrazňuje pocity beznaděje. Všechno je to takový začarovaný kruh, ze kterého není snadné vykročit, neboť záměrně i bezděčně jsou do něj aktéři stále vtahováni. Vězeňský vychovatel Germain Cazeneuve (dobrý Jean Gabin) si uvědomuje lidské stránky odsouzenců, i jejich bezvýchodnosti. Snaží se pomáhat a vést je k lepšímu a čestnému způsobu života. Nastavený systém nespravedlivé spravedlnosti mu ovšem opakovaně ukazuje svoji bezcitnou tvář pokryteckého elitářství. Bývalý lupič Gino Strabliggi (skvělý Alain Delon) se snaží vést řádný život spořádaného člověka. Překonává překážky, aby byl předsudky a podezřívavostí srážen ve svém pevném přesvědčení. Policejní vrchní inspektor Goitreau (dobrý Michel Bouquet) považuje všechny již jednou odsouzené za zločince. Je posedlý dokázáním jejich společenské nebezpečnosti a nenapravitelnosti. Za svým cílem jde velmi tvrdě a nevybíravě. Neštítí se použít všech zákeřností, podlostí a výhružek. Na střetu Goitreau - Strabliggi je nádherně ukázán nerovný postoj i nespravedlnost celého systému. Z dalších rolí: Ginova půvabná přítelkyně Lucie (Mimsy Farmer), bývalý Ginův lupičský komplic Marcel (Victor Lanoux), Germainova dcera zamilovaná do Gina Evelyne (Cécile Vassort), tragicky usmrcená Ginova manželka Sophie (Ilaria Occhini), majitel tiskárny a Ginův zaměstnavatel (Guido Alberti), Ginova obhájkyně (Malka Ribowska), Germainova manželka Geneviève (Christine Fabréga), Germainův horlivý syn Frédéric (Bernard Giraudeau), a nádherně samolibý prokurátor (Jacques Monod). Silný příběh, silné téma, strhující představení. ()

C0r0ner

Nebýt to v žebříčku, tak bych na tenhle nenápadný film nikdy nenarazil. A to by teda byla velká škoda. Příběh jako svině okořeněný špičkovým duem Gabin/Delon, kteří, ač na opačných stranách barikády, jsou v podstatě na stejné lodi. Závěr je jedním z nejsilnějších konců, jaký jsem kdy viděl. 90% ()