Paříž prožívá pod vedením megalomanského ministra veřejných prací stavební revoluci, plánuje vybetonovat Seinu, z obou stran chrámu Notre dame plánuje vystavět dva vysoké, železobetonové věžáky. Zároveň se ve městě začínají ztrácet lidé, což vyvrcholí ztrátou třiceti lidí ze zájezdu, kteří byli na prohlídce katakomb. Když se jednou v noci nevrátí domů dcera knihkupce Rondina (Michel Serrault), rozhodne se jít na policii, kde ho však vlažný a neochotný policejní komisař (Michel Galabru) odbude. Rozhodne se ji najít na vlastní pěst a začne právě tam, kde se ztratilo tolik lidí – v podzemí Paříže. Tam objevuje nejen svou dceru, ale především svérázné společenství lidí, pod vedením žoviálního Philippa Noireta, kterým je kopání jam, záměry ministra a stavební výstavba v Paříži proti srsti. Krysy z temnot se rozhodnou k definitivnímu úderu… (borsalino)

Mylouch

Klasické bídnicky undergroundové téma (možná s ohlasem v pozdějších komediích Machulského), propojené s aktuálním velkoměstským budovatelstvím, které se ani v Praze od 50. do 80.let neodpouštělo. Lehká múza. ()

otík

Naprosto totálně lepší průměrná francouzská komedie, kterých se natočily ve své době stovky. Sem tam jsem se pousmál, ale nic super vtipného to nebylo. Ale nápad s městem pod městem oceňuji. ()

Skuby47

Svižná a vtipná skoro čtyřicet let stará komedie z rozkopané Paříže mi zpříjemnila večer. Tento herecký koncert s gustem zahraný triem Serrault, Noiret, Galabru, mi připomněl dávné časy, kdy tento film byl vítaným zpestřením televizního programu. Musím přiznat, že jsem se už dlouho tak od srdce nezasmála. Originální scénář s nápaditou zápletkou a dodnes aktuálním poselstvím o bláznivém, ale marném boji s megalomanskými projekty i policejní mašinerií, by určitě pobavil i současné diváky, kdyby tento film některá televize uvedla. Já bych se tedy ráda znovu podívala na netradiční podzemní sklizeň pórku a poslechla si příjemnou hudbu, která film doprovází. ()

LadyDevil

Pohodovej film se spoustou pěkných scén..není to podle mého ale na časté koukání, nebylo to úplně podle mýho gusta, taková pěkná průměrná komedie, ale za mě nic víc, nic míň;-) ()

Autogram

Protest proti stavebným developerom, ktorí sú schopní zastavať každý voľný meter štvorcový mesta, by sa často zišiel aj u nás. Ale v tomto filme obsah sľubuje viac, ako film ponúka. Zastavovanie metra ako taxík alebo výroba elektriny pomocou turistov nie sú tie pravé vtipy na pobavenie. ()

štísko

Nadčasová satira. Ten šílenej ministr pro něco mi někoho připomínal. A asi to je postava která někoho připomínat má. Takovéto filmy by měli dávat v předvolebním období. ()

klúčik

Klasická francúzska komédia. Michel Galabru ako hrdý francúzsky komisár je výborný, ale ja mám rád na tomto filme atmosféru podzemia ( nemecký vojak, ktorý ani nevie že skončila vojna , únosy ľudí do elektrárne, ) Môj obľúbený P.Noiret ako šlachtic je fantastický. Nesmiem zabudnúť ani na mladého G.Deperdieuva. Bláznivý minister v prepadnutom ministerstve, ktorý odmieta opustiť "loď" je karikatúrou aj našich politikov. A M.Serrault je herec skvostný, utvrdil som sa v tom po filme "klietka pre bláznov" ()

xaver

Vybodnout se na stát, na daně, na předpisy, na společnost prostě na všechno. Zalézt do podzemí a zde si užívat vše, co bych nahoře nemohl, protože by mi do toho kde kdo kecal. Nádherný nápad, skvělé herecké obsazení a výsledek stojí zato. ()

dopita

Námět je originální a atmosféra filmu příjemná. Humor občas boduje, ale film trpí hodně rozklíženým tempem vyprávění, což u mě mělo za následek, že jsem se chvílemi sprostě nudil. A taky mě s přibývajícími minutami víc a víc srala vlezlá hlavní melodie. ()

laepus

Příjemná nenáročná záležitost na klidné odpoledne či večer - Noiret je kouzelný, stejně tak jako samotný konec filmu (nebojte, neřeknu, jak to dopadne). Nejvíc mě točil Galabru jako policejní komisař, který chce mít hlavně svůj klid :) Depardieu hraje milého blbečka a ministr Charlese Dennera je dobrý magor :) Nejvíc jsem si užil tu první polovinu, jak ti lidi postupně mizeli a člověk teprve objevoval, cože to vlastně pod tou Paříží je schováno a všechny ty různé vchody a východy. Ano dnes už to nemá tu údernost a potřebovalo by to dost prostříhat a přetočit, ale ta hlavní myšlenka tam pořád je - snaha státu totálně zasahovat do veřejného prostoru bez jakékoli diskuse občanů. Neznáme to i teď? ()

Faroookh

Super film, první od začátku do konce shlédnutý v tv za posledních pár měsíců. Nejvíce jsme se nasmáli, když taťulda začal zpívat Straussova Pstruha, nestačili jsme se zase s mamkou divit, co všechno on nezná. "To jsme se učili v osmé třídě na základce..." :-) Originální nápad námětu, příjemné herecké obsazení a hlavně Paříž, stavební jámy a jeřáby! ()

Chřástal

Zápletka o lidech, kteří na protest proti megalomanské betonové výstavbě zamořující Paříž a proti hektickému životnímu stylu moderního světa utvoří doslova podzemní hnutí, zní i docela současně. Akorát že dneska by takový film nemohl mít ten těžko popsatelný šarm (a patinu 70. let, samozřejmě), jaký má tenhle. Nosný nápad o poťouchlé komunitě pod ulicemi Paříže, k tomu nadsazený děj s ulítlými fóry (továrna na mýdlo, nakloněné ministerstvo) a pár kolorit místa a doby dotvářejících půvabných Francouzek, civilní hrdina pan Rondin ze starosvětského knihkupectví obleženého míchačkami, rtuťovitý ministr veřejných prací demonstrující svou akceschopnost, který připomíná Sarkozyho, a hlavně okouzlující vrchní „krysa”, Noiretův aristokratický utopista Gaspard. ()

Garch

"Přestaň kopat jámy!" Jako malý kluk jsem ten film miloval. Sklízení pórku spodem, válečnou mapu buldozerového vládce Paříže, "německou" rozcvičku nebo mizení lidí do podzemí, které bylo tak odlišné od propadání obyvatel Brna, které bylo tenkrát aktuální u nás. Kupodivu, ani po několika desetiletích, Krysy z temnot neztratily nic z humoru nebo bohužel na aktuálnosti. ("Nikdy, nikdy, něprestaněm kopať, to si zapametajtě, nikdy!") ()

Vesecký

Zlatá éra francouzské komedie v 70. letech přinesla kromě filmů s L. de Funesem řadu dalších výborných filmů s tehdejší plejádou hvězd, které později už neměly ve francouzské kinematografii obdoby. Serrault, Noiret, můj milovaný Galabru i začínající hvězdička Depardieua - to byly záruky dobrého a neotřelého humoru. Kdysi jsem tenhle film viděl a rád jsem si ho připomněl. Na jedné straně ambiciózní ministr veřejných prací, který chce vybudovat novou Paříž a dokonale ji nechá rozkopat, na druhé kasta "Krys", která se před světem uklidila do prostředí katakomb a podzemních jeskyní. Zápletka jednoduchá - zmizení dcery pařížského spisovatele a jednoho autobusu turistů a jejich hledání, které dovedlo spisovatele a knihkupce až do soukromí šéfa Krys, kde objeví i svoji záhadně zmizelou dceru, jak na kole vyrábí pro podzemí elektrický proud... Řada neustále se střídajících gagů i ve věku, kdy už se člověk nesměje "každé pitomosti", nutí dát jasných pět hvězdiček. ()

Grafito

Roztomilá spíš divadelní blbůstka o střetu moderního a starosvětského pohledu na svět.. kdy oba extrémy.. ten moderní představovaný šíleným ministrem veřejných prací Charlesem Dennerem .. i ten starosvětský představovaný neméně šíleným "Krysou" Noiretem vedou k takové malé válce o podzemí Paříže.. příjemná zábava.. ()

MickeyStuma

Vynikající místy kritická komedie z dnešního pohledu s ohromným hvězdným obsazením. Přiznám se, že mi tu už jen chyběl Louis de Funes a to v roli policejního komisaře. Michel Galabru, který s ním spolupracoval na 'Četnících', však tuto roli zahrál neméně dobře. Řekl bych, že snímek nijak nestárne. A to nejen v humoru či vyzněním celého konceptu. Ona kritika je stále aktuální, tudíž kouzelně nadčasová. Jedna z mnohých zábavných francouzských klasik, která stále dokáže pobavit. ()

markotter

Originální, ale na komedii nepříliš zábavné. Jediný, co se mi líbilo, bylo sklízení mrkve a nakloněné ministerstvo :-) A nevím, co na tom Noiretovi všichni viděli. ()