Pět let

• angličtina Five Years (festivalový název)

Epizody(10)

Terezu si David vyhlédl na maturitním plese a po celý zbytek noci měl oči jen pro ni. Potkávají se po pěti letech. David dokončuje medicínu a na jejich společnou noc si sotva pamatuje. Tereza ho obviní, že ji tu noc znásilnil, a chce to použít jako téma pro svůj literární debut. David svou vinu ale odmítá. S událostmi maturitního plesu jsou konfrontováni nejen oni dva, ale i jejich nejbližší okolí. Tereza chce uzavřít kapitolu, David ji nechce ani otevírat. Co se tu noc skutečně stalo? (Česká televize)

wege

Nedávno jsem si po dokoukání Všechno, co miluješ, kladl otázku, proč se u nás netočí takové seriály. Na odpověď jsem nečekal dlouho. Pět let je první podobný „dospělý“ seriál, navíc tak trochu o mladých. Má to skvělý nápad, skvěle to je zahrané. To, jak vás v podstatě pořád sere hlavní hrdinka, je podle mě neskutečným vyústěním dobrého scénáře. Ona vás má srát, protože tím ukazuje, jak je v prdeli. On mě tedy sral taky, ale jinak. Oba herecké výkony na plný počet, stejně tak ti všichni kolem v těch epizodních rolích, matky, editorka … atd. Líbilo se mi, jak to bylo reálné, jak to mělo skutečné prostředí, kde se to odehrávalo, jak to mělo skvělý hudební doprovod. Ale abych jen nechválil, plný počet to nemá proto, že některé ty dialogy jsou fakt peklo, chtělo to ještě trošku pocukrovat. Působily někdy hodně uměle, nerealisticky a mimo předchozí děj. ()

noizcore

Pozor SPOILERY! Dlouho jsem nebyl tak napnutý, abych se dozvěděl, jak to všechno tenkrát vlastně bylo. Psychicky labilní sebestředná Tereza vznese po pěti letech falešné obvinění ze znásilnění proti tehdejšímu spolužákovi Davidovi ze střední školy. Ten je čerstvě zasnoubený a my jsme svědky totálního rozvratu a rozpadu jeho dosavadního života. Tereza je perfektním (a skvělě zahraným) zástupcem egocentrických mrch, kterým nedělá problém se ke svému okolí chovat extrémně hnusně a hlavně se neustále litovat. David je trochu takový jouda, který je zpočátku z obvinění zděšen, postupně ale dochází k psychickému rozkladu jeho osobnosti a obvinění přijímá. Jen doufám, že toto není nějáká zpověď celé nastupující generace, ale jen její (malé ale hlučné) části. ()

DogtownCZ

Za dlouhou dobu český počin, který mě chytl jak tématem tak i hereckými výkony. Taková jednohubka, ale vážně dobrá. ()

Romanstekl

Hodně zajímavý počin, skvělé herecké výkony. Vadila mi delší stopáž a předčasný jasný konec děje, rozuzlení bych nechal na konec a ne 3 díly od konce. Nicméně to za to stojí, všichni herci mě bavili. ()

ANTYCHRYST

Ozehave téma..které je jako dvousecna zbraň..pravdu mají ve finále oba.. zajímavé herecké obsazení..bohužel scénář občas dost tlačil na pilu.. některé scény zbytečně přehrávané.. samozřejmě dle aktuální mody nesměla chybět lesbo účast..65% na české pomery nadstandardní počin na tohle téma ()

Amonasr

Mee too po česku. Zajímavě rozehrané, herecky i režijně dobře ztvarněné, jen scénář se ke konci začal poněkud zadýchávat a vyznění bylo víc chtěné než uvěřitelné. Katarzi bych v tomto případě ponechal spíš na divákovi než na samotných aktérech, kteří tak působili v závěru až příliš čítankově, aby vyhověli aktuálním feministickým představám o dané problematice. ()

iz67

Jedna věc je vytáhnout důležité téma a druhá je ho dobře zpracovat. A to druhé se moc nepodařilo, zvláště dialogy se nedají vydržet. Působí to spíš jako nějaký materiál určený k edukaci. ()

kubilov

V Česku mimořádně nadstandardní podívaná skvělé Sáry Zeithammerové. Perfektní gradace, nepříjemná atmosféra a to, že až do osmého dílu není ani trochu jasné, jak to všechno bylo - a ty dva díly, které s tím následně pracují -, je opravdu mistrovství. ()

ostravak30

Na úvod je třeba říct, že jsem shlédl dvoudílnou filmovou verzi nikoli desetidílnou seriálovou. Tvůrci otevřeli nesmírně zajímavé téma znásilnění. Ne, že by znásilnění bylo samo o sobě zajímavé, ale filmaři pokládají otázku, co ještě je běžný styk a co je už znásilnění. Jak se dozvíme úplně na závěr, Tereza sice v průběhu chvil v posteli řekla ne, ale David se rozhodl pro pokračování o několik minut později. Je ale třeba říct, že ona se nebránila, v tu chvíli neucukla, neřekla nic a David, navíc oba posilnění alkoholem, si celou situaci vyhodnotil tak, že si to Tereza rozmyslela. Nemyslím si, že by on skutečně Terezu znásilnil s tím prvkem násilí, který je ve slově a navíc chtěně. Je patrné, že si ani sám neuvědomil, že by to tak mělo být. Tereza navíc udělala chybu tím, že nijak nereagovala ani poté, pak zmizela a na Davida se znásilněním vyrukovala až pět let poté. Opravdu těžká situace na posouzení, z právního hlediska si myslím, že by on lehce vyklouzl. Nutno také říct, že si David nevyhlédl Terezu nýbrž ona jeho. Opravdu se po něm celý večer plazila a tvářila se, že to chce, což ho samozřejmě neomlouvá, ale prostě to tak je. Každopádně ona pak čelí dalšímu nátlaku a to je na vydání knihy. Že jsou vztahy obecně složité, ale pociťují oba. Je to zvláštní seriál, který mi přijde trochu pro mladé diváky a trochu spíše pro starší svým pojetím. Naznačené téma, o kterém je možné ještě dlouze diskutovat po shlédnutí však zůstává, což je pro každé dílo vždycky dobře. ()

Pete

Ne pět, ale víc jak pětadvacet let už mám od maturity. Dívám se na to tak, že je jiná doba, ta mladá generace má přecejen trochu jinak nastavené priority, řeší různé věci odlišným způsobem, řekl bych komplikovaněji. A rodiče jim to moc neulehčují, zvlášť ta její matka měla do citlivého pochopení velmi daleko. Ať je to jak chce, před sexem (hlavně před tím prvním) by měl vždycky proběhnout neformální (a třeba i neverbální) souhlas, jak již o tom kdysi zpíval i Janek - "Smím?" "Musíš, a to teď hned!". Čili z právního hlediska taková Smlouva o dílo, a tu lze uzavřít i pouhým konkludentním jednáním. Obsahově a tématicky film tedy velmi trendy, podnětný k dlouhým diskuzím. Formou dosahují mladí tvůrci lehce nad evropský průměr, takže z celkem nenápadné vztahové minisérie skandinávského střihu tu máme v českém rybníčku málem událost roku. Nadějný režisér i scénáristka jsou každopádně jedněmi z těch, kterým bych přál konečně celovečerák. ()

hrumsrt

Není to efektivní, není to úplně vhodné, ale přesně takový seriál je dělaný na tzv. binge-watch.. Tvůrčí tým z TBH, který i nadále považuji za naprosté nepochopení jak tématu tak především jako uchopení včetně jakési kastrace českého prostředí, se vrací s dalším seriálovým projektem. A jak bylo fér k tomu mít právě kvůli tragickému TBH jistou skepsi, musím stejně tak konstatovat, že se moje pochyby nenaplnili a Pět let je daleko povedenější projekt.. Příběh mapuje vztah dvou bývalých spolužáků Terezy a Davida, kteří se spolu před pěti lety vyspali, jen oba si onu noc pamatujíc úplně jinak. Pro Davida šlo o jen další sexuální zážitek, zatímco Tereza žije po zbytek života s tím, že ji tehdy její spolužák znásilnil. Uplynulo pět let a Tereza si uvědomila, že by s pravdou mohla jít ven.. Řada mladých neokoukaných hereckých tváří, které rozhodně nezanechávají špatný dojem a docela věrně jejich televizní neznámost dává ještě nádech celé reálnosti události.. Trestný čin není jen o pachateli a poškozeném, ale i o jejich okolí, které musí a bude na skutečnost nějak reagovat a to bez ohledu, čemu věří, anebo zda to vůbec je pravda nebo ne. A v téhle konfrontaci, skoro paranoii je Pět let výtečné.. Neumí sice tak dobře prodat postavy, natož obhájit si svůj způsob vyprávění (přijde doba, kdy flashback bude nemoderní a okoukaný), ale když spolu v rámci rodiny anebo Tereza s Davidem mají něco řešit dosahuje seriál svého maxima.. Co bych určitě zmínil je vnucení LGBT+, které tady působí jaksi navíc, ne nevadí mi, ale ubírá na české autenticitě.. Zajímavý námět, který pozvedává pro diváka schválně rozostřený pohled hlavních aktérů a zmapování osudného momentu, jenž nutí diváka klást si otázky, komu věří a zda není přece jen možné, že by to mohlo být právě naopak.. Podepisuji se pod zdejší výtky k závěru, který vyznívá do prázdna a naplno nevytěží zlepšení kvality ve druhé polovině. Dalo se více zatlačit na emoce, dalo se to dohnat do většího extrému, ale někomu tahle civilnost naopak může sednout, já jsem někde na pomezí.. Od produkce ČT stále důkaz, o kolik je dále než zbytek domácí konkurence.. 65% ()

Cibulka_C

Omg tohle téma tady tak moc chybělo! Zkoukla jsem to za jedno odpoledne ups, ale to je vlastně jenom známka toho, že mě to bavilo a že bych to doporučovala všem. 🫵🏻 Nejen těm, co ještě chodí do školy, ale všem. Protože s tímhle tématem se setkáváme pořád a nebylo by úplně od věci lidem lehce otevřít oči. 👀 Jakoby asi bych vynechala ty patnáctisekundový záběry na jednoho člověka, který jenom kouká do blba, ale jinak asi minusy neshledávám. Plusy jsou ten zbytek. Všichni vypadali hrozně smart a chytře nebo upraveně a smart. 🧠💼 Za mě rozhodně deset z deseti, ale do kina bych na to jít nemohla, protože bych asi zajela do té sedačky a už z ní nikdy nevylezla. 11/10 🙌🏻 ()

jfaba

Viděno jako dva díly v ČT (sobota, neděle). Napsané to bylo šalamounsky, tak aby to znásilnění bylo, i když technicky nevím... A divím se mu, že ještě do toho šel, když se poblila. A že se ona nechala a nebránila. Asi strachy zcepeněla. No lituji dnešní mládež. Nemají to jednoduché pod tíhou všelijakých chytrolínů a aktivistů/ek, kteří určují co je a co není správné. Ještě že to mám už všechno za sebou a nemusí mě to trápit. Oni se s tím nějak poperou. Udělá se nějaký elaborát se souhlasem styku dopředu parafovaný rodiči a právníky, s časem a místem aktu a tak podobně. A nejlépe pod kamerou s časem, aby nepřetáhli. 1) Jinak jsem 50 % (slovy: padesát) nerozuměl, co hlavní hrdinka říkala. Mlela a špatně vyslovovala. Kua to je na DAMU neučí jevištní řeč, nebo dnešní zvukaři neslyší, že tomu není rozumět. Běžte s takovým uměním do prdele. Nebo se to naučte a potom to vysílejte. 2) A tak nesympatické herce aby člověk pohledal. Terezu bych nechtěl mít doma ani v kleci. A David, kdyby byl poslední doktor na světě, tak raději umřu. 3) A vysílat každý den upoutávku sedmkrát denně a tím vlastně prozradit téměř vše, je taky skvělý počin od ČT, ale na to už jsme od naší placený hlásný trouby zvyklý. A to poplatky platím. Jsem to ale VŮL. ()

Gig

Seriál, na který je lépe se dívat jako desetidílný seriál než dvoudilný film. Bohužel jsem prvně viděl ten film, který byl zdlouhavý a nezáživný, ač se zajímavými postavami, zajímavým tématem, neokoukanými tvářemi, zajímavými dialogy a excelentními výkony ústřední dvojice. Onen seriál po "patnácti" minutách má lepší tempo, líp e to koukatelné po částech a každá část je vygradovaná. Škoda jen toho závěru. Možný spoiler: Na jednu stranu člověk si říká, kluk vytrpěl dost a dobře toho konce. Na druhou stranu to mohlo skončit totálním jeho sesypáním. Na druhou stranu si člověk říká, kdo ví, zda si to ta holka nerozmyslí. ()

macco33

Špatně nazvučené, špatně artikulujícím hercům (?) v hlavních rolích nebylo občas rozumět. Scénář ok, atmosféra jakžtakž. Hlavní hrdinka nakonec dostala rozum. Jak se píše v klasické literatuře: ženská vožralá, svině hotová. Tož tak. ()

rigby

Shlédnuto za dva dny. Na jeden zátah to bylo až moc unavující. Zpracování se tak akorát hodilo do takového typu seriálu. Kdyby se to hodně probralo nůžkama, mohl by z toho být solidní televizní celovečerní film na problematické téma ve stejném stylu, jako už ČT pár filmů natočila. I tak se jedná o lehce nadprůměrný počin, který mě jako náročného diváka neurazil a dokázal zaujmout. Závěr ať si udělá každý divák sám, to se mi moc líbí, že není vnucován pouze jeden pohled. 3+ ()

kessi

Skvělý projekt CT. Výborné herecké výkony, neokoukané mladé tváře. Moc se mi líbí vrstevnatost postav, kdy hlavní oběť Tereza naopak zneužívá svoji přítelkyni, naopak agresor David je jinak velký sympaťák. Za mě naprosto super! ()

jjjerry odpad!

Nerozumím tak vysokému hodnocení. Hlavní "hrdinka" je od první chvíle nesympatická, ubrečená, sebestředná. Dialogy se nedaj poslouchat. Kdo psal takovou stupiditu? (příklad "nezatrhni mně šaty, náhradní nemam...twl jaká holka by si brala na maturák náhradní šaty? dvě holky se probudí a jedna začne popisem bistro,v jakym vesmíru? "máš hlad, chut" kdo udělám snídani? 5let nikomu nic neřeknu a pak se vymluvim na pohovoru na znásilnění. To je tak stupidní, že to není snad ani možný). Nějaká ublížená pseudofeministka si řekla, že musí do seriálu nacpat genderová studia, znasilnění, lesby studenta medicíny na vozíčku. A pak to nějak polepila dialogy aby ji to pasovalo do děje. Jediný co tomu ještě chybí, je větší rasová vyrovnanost. Nechápu proč hlavní hrdinka neradní s černoškou, asiatkou nebo třeba romkou? A pak tomu neomarxistické feministky mohou jen zatleskat... Nejvíc mě děsí ten precedens: že by si z toho někdo mohl vzít příklad, holka co nemá svůj život ok, začne chybu hledat v jinejch a 5 let zpět místo aby si přiznala, že ona je ten problém... dobrý komentář: petr12 ()

Saxos

Dánsko to v roce 2021 vyřešilo po svém. "Nevyřkl(a)-li partner(ka) výslovně ano, milostný akt je kvalifikován jako znásilnění". Za znásilnění tam teď berou jakýkoliv sexuální akt bez jasného souhlasu obou, nebo všech zúčastněných. Takže i mlčení, nemusí znít ani ne, ne, ne, nebo přestaň. Prostě přerušíte procházku, odskočíte si k právníkovi, vše hodíte na papír, protože jistota je jistota, a můžete jít na věc. O němé kočce z Bulharska, raději ani neuvažujte. Sice už se to opačné kroucení hlavou moc nebere, ale co když je ze staré školy. Závěr: doporučuji. ()

Začíná 17. ročník festivalu Pragueshorts

Začíná 17. ročník festivalu Pragueshorts

28.02.2023

Mezinárodní festival krátkých filmů Pragueshorts se letos uskuteční od 1. do 5. března v pražských kinech, od 5. do 18. března pak online na KVIFF.TV. Přehlídka organizovaná týmem MFF Karlovy Vary… (více)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky