Série(2) / Epizody(8)

Zlověstné dopisy, podivní sousedi a děsivé výhrůžky. Rodina se konečně nastěhuje do vysněného domu na předměstí, kde na ně ale čeká hrůzostrašná noční můra. (Netflix)

Trevor

Tako ako musí byť pre normálnych členov LGBT+ komunity otravná táto sílená propaganda, ktorá v posledných rokoch zachvátila svet musí byť pre všetky normálne zmýšľajúce ženy urážajúci súčasný trend popfeminizmu. Jennifer Lynchová túto úlohu vôbec nepochopila a celý príbeh, ktorý mohol byť viac ako solídny pokazila tak ako sa dalo, len aby sa odbavila na zlých bububu bielych ujoch s nechuťou k sexu ku 150 kilovým ženským vorvaňom zo Štátov nacistických. Propaganda zabalená do príbehu ktorý v konečnom znení dáva zmysel asi iba keď si našľaháte do kábla nejaké prášky alebo hubičky mal síce prvky klasických psycho filmov a nezameniteľný rukopis Ryana Murphyho, ktorý sa však už príliš prispôsobil nútenej liberálnej agitke Netflixu a stal sa ich dvorným šašom. Ešte pred siedmimi rokmi povedzme v seriály Screem Queens bola ich tvorba satirická ku všetkým bez rozdielu (spolu s LGBT priateľom Bradom Falchukom) a stála za to, tentokrát je rovnako nechutná a trápna ako výročný prejav prezidenta Severnej Kórei...Na druhej strane diváci (spolu so synovcom sme to drbli za jedno poobedie) sú zvedavý ako to skončí, a skončí to ako riadny trapas. Aj keď nie až tak strašný ako pri She-Hulk, ale ďaleko od toho to nemalo. Nuž na najbližší inzerát slobodnej mamičky s prosbou o príspevok sa nabudúce slobodný biely dobre zarábajúci muž vďaka horčičákom z Netflixu z vysoka vyserie a peňiažky si ponechá na svojom tučnom konte, kým mamička s dieťatkom sa nie vlastnou vinou bude naďalej trápiť a pretĺkať životom s odretými ušami...Gratulujem, choré vytreté mozgy z Netflixu. ()

Malarkey

„V Americe je celá řada rodin, kteří žijí v domech, co si nemůžou dovolit.“ Žánr psychologický thriller není úplně běžným jevem na scéně. Ryan Murphy to nejspíš věděl a tak si do své filmografie přidal další počin, který stojí za to vidět. Sedmidílný seriál o rodince, která se nastěhuje do krásného domu, v na první pohled velice klidné čtvrti. Co ale udělá jeden dopis od neznámého pisatele a ne úplně přístupní sousedi, to už si prostě nevymyslíte. A zde přichází ten důmyslný prostor k fantazii samotného scénáristy. Díl za dílem jsem se do tohoto seriálu zakoukal a chtěl víc. Minimálně víc informací, kterých se mi ale nedostávalo. Nakonec ale spokojenost. Mysteriózní, tajuplný, divný, ale především psychologicky vyšperkovaný seriál. ()

Arkagas1989

Sedmidílná minisérie The Watcher, kterou režíroval Ryan Murphy musí být zákonitě dobrá už jen kvůli jeho jménu - kdo neví tak, Amrican Horor Story, The Ratched, Dahmer... Je to inspirováno skutečnými událostmi - koho zajímá origoš případ, tak doporučuju podcast opravdové zločiny a díl 208, kde se tomu Lucka věnovala a dopodrobna Vás s případem seznámí. Jedná se o případ Stalkera, který psychicky terorizoval všechny, kteří v domě žili - hodně zkráceně. Vše začíná zasíláním dopisů, které jsou směřovány majitelům a končí paranoiou, která donutila majitele svůj vysněný dům prodat. Seriál oproti tomu jede víc na psycho vlně, kdy vlastně celou dobu nevíte na čem jste a buduje si dost pěknou atmosféru, která Vás vtáhne. Je to psychothriller se vším všudy, který se dá velmi lehce sjet na jeden zátah a od kterého se jen těžko odlepuje. Obsazení skvělý, atmosféra více než hutná a celkově si s tím Murphy poradil za mě na jedničku.  Případ do dneška není vyřešený, i když v seriálu je samozřejmě více méně jasné, kdo ten obávaný stalker je.  Zkouknuto za 2 dny.  Moje hodnocení: 9/10 ()

FemmeFragile

Kdyby bylo Proustovo Hledání ztraceného času zfilmované, vzniknul by s největší pravděpodobností tenhle seriál. Protože těch 6 hodin, co jsem strávila jeho sledováním, už mi nikdy nikdo nevrátí. SPOILER: V tomhle seriálu se snad ani nic vyspoilerovat nedá. Ono to totiž nemá žádné rozuzlení, které by se dalo prozradit. A když říkám žádné, myslím tím opravdu žádné. Nedozvíte se absolutně nic o historii jakékoli z postav. Nedozvíte se, kdo je kdo. Nedozvíte se, jestli je Hlídač jen jeden, nebo se jej v průběhu seriálu někdo snaží napodobit. Nedozvíte se, kdo Hlídač je. Celý seriál zkrátka vidíte asi desítku podezřelých, už tak od druhého dílu tušíte, kdo by to mohl být, a i když svůj názor postupně přehodnocujete nebo se k němu opakovaně vracíte, na konci vás nečeká VŮBEC NIC. Myslím, že jedna otevřená dějová linka může v hororu fungovat velice efektně, ale tady skončily otevřené úplně všechny, jako kdyby si tvůrci vprostřed řekli, že už je to vlastně nebaví točit a že na to kašlou. Chápu, že je to podle skutečné události, ale v takovém případě, kdy jde o vysloveně nevyřešenou událost, bych si buď vybrala nějaký uzavřenější materiál, nebo tomuhle zprostředkovala nějaký alternativní, alespoň pravděpodobný konec. U Vidím vás šlo bohužel o krajně nešťastné držení se reality (viz například zde), které je pro diváka nadmíru frustrující. ()

tron

Neviem, koľkým z vás sa naskytne príležitosť navštíviť New Jersey v USA, ale na Street View si dotyčný dom s priľahlým pozemkom a okolitými ulicami môžete bez problémov pozrieť. Ja som to urobil tesne po dopozeraní a bolo to veľmi atmosférické stalkovanie. Tento seriál totiž vznikol podľa skutočných udalostí. To je žiaľ jedna z mála vecí, ktorá sa o ňom dá nahlas povedať. Všetko ostatné je spoilerové kráčanie po tenkom ľade. Ja to každopádne skúsim. Rodina si kúpi vysnený dom, avšak už krátko po nasťahovaní ju začal niekto záhadný stalkovať, posielať im divné listy, ktoré museli pochádzať jedine z chorej hlavy (alebo od niekoho, kto chcel, aby to tak pôsobilo) a podľa všetkého sa premyslenou sieťou podzemných tunelov dokázal nepozorovane kedykoľvek dostať do domu i z domu. Je to fakt nechutná, hnusná predstava s tým rozdielom, že to vlastne nie je predstava, ale udalosti, ktoré sa naozaj stali. Podozrivý je prakticky každý. Od istého bodu dosiahne paranoja takej vysokej miery, až som začal premýšľať, či do toho nejakým rafinovaným spôsobom nie je namočená fretka z prvej časti. Akonáhle sa začneme blížiť k šokujúcemu odhaleniu, ukáže sa, že to bola slepá ulička. Pripadne možno aj nie, ťažko povedať (napr. vyjde najavo, že postava XYZ je herec z reklám a vy si poviete „ahááá, no jasné, už to mám“, ale okamžite je s tým konfrontovaná, povie, že sa živí ako reklamný herec a vy ste opäť na začiatku). Podozrivých je veľa, motívov ešte viac. Ku koncu sme v čoraz väčšom napätí, keďže čakáme šokujúce rozuzlenie a napokon... Niekoho to naštve, niekto povie, že je to podvod, inému to bude fuk a ďalší prehlási, že ukončenie, aké zvolil kontroverzný Ryan Murphy (producent American Horror Story alebo Telefónu pána Harrigana), je v danej situácii asi to jediné možné a v neposlednom rade logické. Chápem, že koniec mnohých sklamal, ale ja si myslím, že lepšie sa to asi vážne v dane chvíli urobiť nedalo. Seriál si držal od prvého dielu vysokú latku napätia a mrazivej atmosféry, podporenej kvalitnými hereckými výkonmi v čele so súkromnou detektívkou Nomou Dumezweni a hlavou rodiny Bobbym Cannavaleom, o ktorom by som byť na miestne kompetentných začal uvažovať ako o novom Bondovi. Mínusy? V predposlednej časti tempo povážlivo upadá (namiesto toho, aby začalo bombasticky smerovať do veľkolepého finále), postava syna je tu zjavne len preto, lebo sa vyskytoval aj v realite,  fungovanie polície a FBI je poňaté tak nepravdepodobne, že úprimne neverím, že presne takto bezpečnostné zložky fungovali v realite (možno v slovenských reáliách začiatkom 9O. rokov) a nápad s tunelom mi napadol behom prvej časti, takže keď s tým „veľkolepo“ tvorcovia prišli ku koncu, ťukal som si prstom po čele. A nesedel mi moment v poslednej časti, keď predtým postava X povie, že dianie okolo domu pozrela z archívu bezpečnostných kamier a vyhlási, že sa žiadna postava do domu nedostala a na konci sa ukáže, že sa dostala oknom, ktoré nebolo „až tak“ pod drobnohľadmi kamery. Aha, OK, no, díky Broňa. Inak hlásim spokojnosť. Život píše najšialenejšie príbehy. () (méně) (více)

• Manželia Derek a Maria Broaddusoví, ktorí sú predlohou filmových Brannockových, mali na tvorcov seriálu dve požiadavky. Aby neboli použité ich skutočné mená a aby sa rodina v seriáli nepodobala na ich reálnu - v skutočnosti mali nie dve ale tri deti, ktoré všetky boli v mladšom veku oproti seriálovým. (rudeboy)
  • V seriáli nebolo ukázané, že skutočný Derek Broaddus, ktorý je predlohou pre postavu Deana (Bobby Cannavale), si po tom, čo mu nepomohli kamery ani polícia, nechal kňazom dom vysvätiť. (Arsenal83)
  • Základom série je článok od Reevesa Wiedemana, ktorý napísal v novembri 2018 pre New York Magazine. (Arsenal83)