Série(2) / Epizody(8)

Zlověstné dopisy, podivní sousedi a děsivé výhrůžky. Rodina se konečně nastěhuje do vysněného domu na předměstí, kde na ně ale čeká hrůzostrašná noční můra. (Netflix)

Trailer

Malarkey

„V Americe je celá řada rodin, kteří žijí v domech, co si nemůžou dovolit.“ Žánr psychologický thriller není úplně běžným jevem na scéně. Ryan Murphy to nejspíš věděl a tak si do své filmografie přidal další počin, který stojí za to vidět. Sedmidílný seriál o rodince, která se nastěhuje do krásného domu, v na první pohled velice klidné čtvrti. Co ale udělá jeden dopis od neznámého pisatele a ne úplně přístupní sousedi, to už si prostě nevymyslíte. A zde přichází ten důmyslný prostor k fantazii samotného scénáristy. Díl za dílem jsem se do tohoto seriálu zakoukal a chtěl víc. Minimálně víc informací, kterých se mi ale nedostávalo. Nakonec ale spokojenost. Mysteriózní, tajuplný, divný, ale především psychologicky vyšperkovaný seriál. ()

J*A*S*M

Působí to trochu jako lehce uklidněnější nová řada American Horror Story utnutá těsně před tím momentem, než se odhalí, že každá jedna postava je buď blázen, vrah a nebo strašidlo (jak tomu bývá u AHS). Tón téhle show je takový podivný. Na jednu stranu to není tak batshit crazy jako právě AHS, na druhou stranu zcela seriózně se to taky brát nedá, když řada postav je až příliš prvoplánově bizarních a některé zvraty působí scenáristicky dementně. Víceméně jsem se bavil, ale celou dobu mi na tom zkrátka přišlo něco rušivého. ()

Marigold

Přeplácané, zahlcené falešnými stopami, bizarní / hororové jen okrajově a ve druhé polovině třeskutě nelogické a nudné. Přitom ta premisa se strašidelným domem a creepy sousedy je chytlavá a Watts / Cannavale jsou fajn pár. Bohužel vyvrcholení je jak Poirot po oboustranný mrtvici a tý moralitě o hamižnosti se nedá moc věřit. ()

tron

Neviem, koľkým z vás sa naskytne príležitosť navštíviť New Jersey v USA, ale na Street View si dotyčný dom s priľahlým pozemkom a okolitými ulicami môžete bez problémov pozrieť. Ja som to urobil tesne po dopozeraní a bolo to veľmi atmosférické stalkovanie. Tento seriál totiž vznikol podľa skutočných udalostí. To je žiaľ jedna z mála vecí, ktorá sa o ňom dá nahlas povedať. Všetko ostatné je spoilerové kráčanie po tenkom ľade. Ja to každopádne skúsim. Rodina si kúpi vysnený dom, avšak už krátko po nasťahovaní ju začal niekto záhadný stalkovať, posielať im divné listy, ktoré museli pochádzať jedine z chorej hlavy (alebo od niekoho, kto chcel, aby to tak pôsobilo) a podľa všetkého sa premyslenou sieťou podzemných tunelov dokázal nepozorovane kedykoľvek dostať do domu i z domu. Je to fakt nechutná, hnusná predstava s tým rozdielom, že to vlastne nie je predstava, ale udalosti, ktoré sa naozaj stali. Podozrivý je prakticky každý. Od istého bodu dosiahne paranoja takej vysokej miery, až som začal premýšľať, či do toho nejakým rafinovaným spôsobom nie je namočená fretka z prvej časti. Akonáhle sa začneme blížiť k šokujúcemu odhaleniu, ukáže sa, že to bola slepá ulička. Pripadne možno aj nie, ťažko povedať (napr. vyjde najavo, že postava XYZ je herec z reklám a vy si poviete „ahááá, no jasné, už to mám“, ale okamžite je s tým konfrontovaná, povie, že sa živí ako reklamný herec a vy ste opäť na začiatku). Podozrivých je veľa, motívov ešte viac. Ku koncu sme v čoraz väčšom napätí, keďže čakáme šokujúce rozuzlenie a napokon... Niekoho to naštve, niekto povie, že je to podvod, inému to bude fuk a ďalší prehlási, že ukončenie, aké zvolil kontroverzný Ryan Murphy (producent American Horror Story alebo Telefónu pána Harrigana), je v danej situácii asi to jediné možné a v neposlednom rade logické. Chápem, že koniec mnohých sklamal, ale ja si myslím, že lepšie sa to asi vážne v dane chvíli urobiť nedalo. Seriál si držal od prvého dielu vysokú latku napätia a mrazivej atmosféry, podporenej kvalitnými hereckými výkonmi v čele so súkromnou detektívkou Nomou Dumezweni a hlavou rodiny Bobbym Cannavaleom, o ktorom by som byť na miestne kompetentných začal uvažovať ako o novom Bondovi. Mínusy? V predposlednej časti tempo povážlivo upadá (namiesto toho, aby začalo bombasticky smerovať do veľkolepého finále), postava syna je tu zjavne len preto, lebo sa vyskytoval aj v realite,  fungovanie polície a FBI je poňaté tak nepravdepodobne, že úprimne neverím, že presne takto bezpečnostné zložky fungovali v realite (možno v slovenských reáliách začiatkom 9O. rokov) a nápad s tunelom mi napadol behom prvej časti, takže keď s tým „veľkolepo“ tvorcovia prišli ku koncu, ťukal som si prstom po čele. A nesedel mi moment v poslednej časti, keď predtým postava X povie, že dianie okolo domu pozrela z archívu bezpečnostných kamier a vyhlási, že sa žiadna postava do domu nedostala a na konci sa ukáže, že sa dostala oknom, ktoré nebolo „až tak“ pod drobnohľadmi kamery. Aha, OK, no, díky Broňa. Inak hlásim spokojnosť. Život píše najšialenejšie príbehy. ()

Marceloo

Rodina sa nasťahuje do nového domu, aby tu začala nový život. Znenazdajky sa v ich poštovej schránke objaví list, v ktorom autor tvrdí, že sleduje každý ich krok a nemieni s tým prestať. Pre rodinu sa tak namiesto radosti z nového bývania začína desivá nočná mora. - Asi najhoršia vec spojená s menom Ryan Murphy, ktorú som zatial videl. Prvá epizóda, ktorú režíroval on sám, je fajn a miestami pripomína atmosférou a prácou s kamerou a ozvučením v dome AHS Murder House. To čo sa rozbehne potom, ma už vôbec nebavilo a vlastne pár minút po dopozeraní ani neviem, o čo tam išlo. Herecké obsadenie sa celkom podarilo a okrem skúsenej Naomi Watts je tu viacero pre mňa nových tvárí, ktoré by som v budúcnosti chcel vidieť v nejakom horore znova. Problémom je to, že vďaka nedostačujúcemu scenáru sa žiadna z postáv na ploche 6 hodín ani nestihne poriadne prejaviť, takže je to celé strata času a aj podla nulového marketingu si myslím, že to natočili ludia okolo Ryana Murphyho bez nejakých väčších ambícií. Najväčším hororom celého seriálu je prekvapivo bývalý sexsymbol Jennifer Coolidge, ktorá kvôli všetkým plastikám a botoxom vyzerá ako Wayansovci v White Chicks. ()

• Seriál vychází ze skutečného příběhu rodiny Broaddusových. Dům koupili v roce 2014 za 1,35 milionu amerických dolarů, následně zažili špehování, výhružky a nakonec byli o pět let později nuceni ho prodat za 959 000 dolarů a milované město opustit. To vše kvůli osobě, která si říkala „Watcher“. Její identita nikdy nebyla odhalena. (bigjames)
  • Manželia Derek a Maria Broaddusoví, ktorí sú predlohou filmových Brannockových, mali na tvorcov seriálu dve požiadavky. Aby neboli použité ich skutočné mená a aby sa rodina v seriáli nepodobala na ich reálnu - v skutočnosti mali nie dve ale tri deti, ktoré všetky boli v mladšom veku oproti seriálovým. (rudeboy)